Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

23 lip 2019, 15:34

Dzień dobry,

Po wielu latach badań nad rodziną Iwińskich z Pałuk i Kujaw Zachodnich udało mi się dość ciekawym zbiegiem okoliczności ustalić, że powstaniec wielkopolski Stanisław Iwiński przed wybuchem walk mieszkał w nieistniejącej dziś wsi Łażyn k. Bydgoszczy, w samym środku Puszczy Bydgoskiej. Dzięki biogramowi, który sam spisał w 1963 roku, dowiedziałem się jego kompanem był szwagier, Leon Jóźwiak. Z początku nie wiedziałem, której z sióstr Stanisława należałoby owego Leona przypisać. Sprawa szybko stała się jednak jasna, kiedy w sieci wyczytałem, że w 1919 roku w Łażynie urodził się Czesław Jóźwiak, syn Leona i Marianny Iwińskiej, późniejszy błogosławiony KK, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku wraz ze 107 innymi męczennikami z czasów IIWŚ.

O Czesławie poczytać można na wielu stronach. Jako dziesięciolatek mieszkał z rodzicami w Poznaniu. należał do Salezjańskiego Oratorium im. św. Jana Bosko, był jednym z Poznańskiej Piątki. Zginął w Dreźnie w 1942 r. zgilotynowany przez hitlerowców. O jego rodzicach jednak Internet niemal milczy. Jedynie na Geni znalazłem informację, iż Leon zmarł w Poznaniu 13 grudnia 1953 roku, matka natomiast 27 kwietnia 1947, podobno w Sulęcinie. Brak jednak odsyłaczy źródeł. Ojciec był policjantem kryminalnym w Poznaniu od roku 1930.

Gdyby komuś z Państwa znany był los rodziców Czesława, np. miejsce pochówku, będę wdzięczny za podzielenie się tą wiedzą lub wskazówkami co do dalszych poszukiwań.

Pozdrawiam i dziękuję

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

23 lip 2019, 18:25

To najpewniej poznańska karta meldunkowa Leona Jóźwiaka z 1921 roku:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

Żony i dzieci nie ma na karcie, co mogłoby świadczyć, że przeprowadzili się do Poznania po 1932 roku (mniej więcej do tego roku były prowadzone karty meldunkowe).

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

23 lip 2019, 18:44

Dziękuję.
Zgadza się. W międzyczasie także udało mi się tę kartę zlokalizować. Sądzę, że potwierdza ona, że Leon bywał okresowo w Poznaniu zanim rodzina przeniosła się tam na stałe, co miało ponoć miejsce w 1930. Przejrzałem też wszystkie Marie/Marianny Jóźwiak, ale żadna nie pasuje do Marianny zd. Iwińskiej.

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

24 lip 2019, 18:57

Biogram Leona Jóźwiaka znajduje się w wydawnictwie Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VI, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2009, s. 81.

Może zagląda tu ktoś, kto posiada owo wydawnictwo. Niestety rzecz jest nie do nabycia i trudno dostępna w bibliotekach.

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

24 lip 2019, 19:44

Radagast napisał(a):Biogram Leona Jóźwiaka znajduje się w wydawnictwie Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VI, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2009, s. 81.

Może zagląda tu ktoś, kto posiada owo wydawnictwo. Niestety rzecz jest nie do nabycia i trudno dostępna w bibliotekach.

Tak, zagląda. :)

Obrazek

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

25 lip 2019, 08:56

Najuprzejmiej dziękuję!

Kilka ciekawych informacji, np. data ślubu z Marianną. Ale gdzie? Sądziłem, że USC Nowa Wieś Wielka, ale brak aktu ślubu. Być może USC Leszczyce, ale akurat brakuje rocznika 1910.

Pozdrawiam

Re: Rodzice bł. Czesława Jóźwiaka

25 lip 2019, 18:27

Radagast napisał(a):Najuprzejmiej dziękuję! Kilka ciekawych informacji, np. data ślubu z Marianną. Ale gdzie? Sądziłem, że USC Nowa Wieś Wielka, ale brak aktu ślubu. Być może USC Leszczyce, ale akurat brakuje rocznika 1910. Pozdrawiam
Wysłałam e-meila
Odpowiedz