Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Cmentarz w Dobrzycy

17 lis 2019, 20:01

Dobry wieczór,
Czy ktoś z Państwa bywa może na cmentarzu w Dobrzycy (powiat Pleszew)? Poszukuję grobów przyrodniego rodzeństwa mojej prababci oraz ich potomstwa. Wyprowadzili się z okolic Bałtowa w woj. świętokrzyskim około roku 1912. W akcie urodzenia siostry prababci jest adnotacja o zgonie w Dobrzycy w roku 1949. Dla pozostałych osób nie mam niestety żadnych informacji mogących sprecyzować daty zgonu. Udało mi się dotrzeć również do innych akt metrykalnych, potwierdzających że zamieszkiwali Dobrzycę oraz tam zostali pochowani.
Poszukuję następujących osób:
-Józefa Kuska(/Kaska) zd. Granat ur. 1886, zm. 1949
-Stanisław Kuska(/Kaska) ur. 1886, data zgonu nieznana
-Franciszek Granat ur. 1888, data zgonu nieznana
-Antonina Granat zd. Michałowska ur. 1889, data zgonu nieznana
-Józef Szklarz ur. 1910, data zgonu nieznana
-Agnieszka Szklarz zd. Rożek ur. ok. 1915, data zgonu nieznana
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Niestety ze względu na znaczną odległość od miejsca zamieszkania nie będę w stanie w najbliższym czasie odwiedzić Dobrzycy osobiście.
Pozdrawiam,
Łukasz Niewęgłowski

Re: Cmentarz w Dobrzycy

17 lis 2019, 20:44

Postaramy się pomóc, mamy sfotografowany cały cmentarz w Dobrzycy.
Daj nam trochę czasu, już nie wyrabiamy. :wink:

Chyba że pomoże Ktoś inny.

Re: Cmentarz w Dobrzycy

17 lis 2019, 20:50

Byłbym ogromnie wdzięczny. Oczywiście cierpliwie poczekam :)
Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

17 lis 2019, 23:04

Na cmentarzu w Dobrzycy nie ma już grobów.

Natomiast odszukaliśmy tę rodzinę w trzech innych źródłach, tj. w księgach ludności.
Nazwisko ma trochę inne brzmienie, nie Kuska a Kaska.

Najpierw rodzina mieszkała w miejscowości Konin pow. Szamotuły
Tam urodził się w 1917 r. Jan Kaska

Następnie występują w księgach:
- Dobrzyca – zamek

Obrazek

- Klonowa

Obrazek

- Dobrzyca,

Obrazek

którą opuszczają w 1926 r., przenosząc się do Rozdrażewa pow. Krotoszyn

Re: Cmentarz w Dobrzycy

18 lis 2019, 08:12

Ogromnie dziękuję za pomoc! Nie spodziewałem się, że za pośrednictwem forum uda mi się dotrzeć do ksiąg meldunkowych. Jestem pod ogromnym wrażeniem posiadanych materiałów i chęci pomocy. :)
Widzę, że wspomniany Rozdrażew jest miejscowością sąsiadującą z Dobrzycą. Nie mogę znaleźć jaka była przynależność gminna w latach 40. Zakładam, że zgon Józefy Kaski zd. Granat w 1949 zgłoszono do USC Dobrzyca- zgodnie z dopiskiem w akcie urodzenia, ale pogrzeb i pochówek odbył się w Rozdrażewie. Spróbuję napisać do USC Dobrzyca oraz parafii Rozdrażew w tej sprawie. A czy macie Państwo może sfotografowany cmentarz w Rozdrażewie?
Proszę wybaczyć mi nieznajomość tutejszych struktur i zasobów archiwów oraz obszarów aktywności Towarzystwa. Na co dzień poszukiwania genealogiczne prowadzę na terenie województw świętokrzyskiego oraz lubelskiego.
Czy posiadacie Państwo może zdjęcia również z ksiąg meldunkowych Rozdrażewa? Bardzo proszę o wszelkie rady i przemyślenia gdzie ewentualnie mógłbym szukać śladów moich krewnych. Czy istniały może jakieś rejestry/ankiety osób przybywających w te strony? Może jakieś specyficzne akta dla tego regionu, mogące przybliżyć historię krewnych? W księgach meldunkowych mąż Józefy- Stanisław Kaska wymieniony jest jako robotnik kolejowy, natomiast Franciszek Granat jako robotnik. Akta robotników kolejowych znajdują się pewnie w archiwum kolejowym, a czy przychodzą Państwu do głowy jakieś fabryki w okolicy Rozdrażewa gdzie mógłby pracować Franciszek?
Będę wdzięczny za każdą sugestię.
Czy orientujecie się Państwo jaka była przynależność sądowa Rozdrażewa w latach 30. -50. oraz czy rejestry spraw są dostępne online? Być może pojawili się gdzieś w aktach sądowych.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.
Pozdrawiam,
Niewęgłowski Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

18 lis 2019, 14:26

Księgi meldunkowe Rozdrażew powinny być w Rozdrażew ie https://mapa.targeo.pl/urzad-stanu-cywi ... nego/adres. Proponuję napisać lub zadzwonić z zapytaniem. Bardzo mili i pomocni urzędnicy. Natomiast w parafii, cóż, życzę powodzenia. Być może coś się zmieniło.... ja nie miałam szczęścia i w bezczelny sposób zostałam odprawiona z kwitkiem.
Akta sądowe będą w AP w Kaliszu

Re: Cmentarz w Dobrzycy

18 lis 2019, 16:12

Dziękuję za pomoc, postaram się jutro porozmawiać z urzędem i z AP Kalisz, być może mają elektroniczne rejestry spraw. Co do parafii, niestety w większości przypadków mam właśnie takie doświadczenia :(
Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 14:01

Witam
Jestem mieszkanką Dobrzycy. Znalazłam akt urodzenia Agnieszki Rożek, USC Dobrzyca rok 1910, akt nr 9 (znajdziesz na szukaj w archiwach). Rodzice to: Antoni Rożek i Apolonia zd. Rogowska. Na tym akcie jest dopisek, że zawarła związek małżeński w Pakościu w 1950 roku. Jest i informacja o dacie i miejscuzgonu, tylko trochę trudno odczytać - chyba 1970 rok.
Pozdr…
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 14:04

Witam
W poprzedniej informacji wkradł się błąd - ojciec Agnieszki to Andrzej Rożek, a nie jak błędnie podałam Antoni.
Pozdr…
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 15:20

Bardzo dziękuję za odnalezienie tego aktu!
Dzisiaj udało mi się ustalić, że Józef Szklarski zmarł 16.10.1938 w Tynnem, parafia Berezne na Ukrainie. Niestety tylko tyle, nie wiem co tam robił, czy był to dłuższy pobyt oraz czy był tam razem z rodziną. Pobrali się z Agnieszką w roku 1933 w Dobrzycy. Mogli więc mieć potomstwo. Postaram się ustalić dalsze losy Agnieszki i ewentualnych dzieci.
Rozmawiałem dzisiaj również z USC w Dobrzycy, Józefa Kaska z domu Granat zmarła 27.10.1949 w Dobrzycy. Wychodzi więc na to, że przeprowadzka do Rozdrażewa była tylko czasowa. W chwili zgonu Józefy żył jeszcze jej mąż Stanisław Kaska. Mam nadzieję dotrzeć do wpisów w księgach meldunkowych Dobrzycy z lat 50. Powinny się tam znaleźć wpisy dotyczące synów oraz męża Józefy.
Być może również na cmentarzu w Dobrzycy są groby potomków Józefy?
Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 16:32

Ślub kościelny Józef i Agnieszka zawarli 08-11-1833 r.

W indeksach ks. Śniatały prowadzonych do 1939 r., znalazła troje dzieci Józefa Szklarskiego i Agnieszki Rożek.

20-06-1934 r. Stanisław
01-12-1935 r. Barbara
02-05-1937 r. Marian

Nie wiem czy są to daty urodzenia czy chrztu.

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 16:51

Nie wiem na ile są czytelne te dane, poniżej rodzina Rożków.
Wszyscy mieszkali w Dobrzycy, ul. Koźmińska nr 73.

Obrazek

Re: Cmentarz w Dobrzycy

19 lis 2019, 18:13

Pani Danko,
Ogromnie dziękuję za przesłane dane!
Postaram się ustalić jakie były dalsze losy tej rodziny.
Mam jeszcze pytanie o Franciszka Granata, brata Józefy. Zamieszkując jeszcze w Stokach Małych w świętokrzyskie wyjeżdżał do pracy do Prus. Był żonaty z Antoniną Michałowską- ślub 1909 w Rudzie Kościelnej. Tam też rodzi im się córka Stanisława w 1910 roku. Od tamtej pory nie mam żadnych informacji o Franciszku aż do roku 1929, kiedy pojawia się w Dobrzycy na ślubie siostry. Jest świadkiem i wg tego aktu zamieszkuje Dobrzycę. Natomiast w fotografiach z ksiąg meldunkowych które Pani przeslala poprzednie miejsce zamieszkania to Niemcy( nie udało mi się jeszcze rozczytac dokładnie), a do Dobrzycy przybywa dopiero w roku 1933 i w tym samym roku przeprowadza się do Strzydzewa. Czy mogę prosić jeszcze o sprawdzenie czy Franciszek nie pojawia się gdzieś na innej karcie ksiąg meldunkowych? Prosiłbym także o sprawdzenie we wspomnianych indeksach jeżeli nie byłby to problem czy występuje tam nazwisko Granat. W księdze meldunkowej jest przekreślona adnotacja wdowiec oraz wpisane żonaty Stanisława. Być może ślub odbył się w Dobrzycy? Nie mam również aktu zgonu pierwszej żony- Antoniny, ani akt urodzeń dzieci. Być może jakieś zdarzenie zostało zarejestrowane w Dobrzycy. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

21 lis 2019, 17:59

Przykro mi, ale nie dysponuję księgami meldunkowymi ze Strzydzewa, to już inna parafia i inne USC.
Poza tym są już to lata chronione prawem.

Re: Cmentarz w Dobrzycy

09 sty 2020, 08:44

Dzień dobry,
poszukuję informacji o Gertrudzie Marcinkowskiej która zmarła w Dobrzycy 26.02.1842 r. oraz o jej mężu Wojciechu Marcinkowskim (Ligockim). Chodzi mi o daty urodzenia i śmierci (Wojciecha),ew. imiona rodziców obojga). Czy mogłabym prosić o sprawdzenie nazwisk w księgach, ewentualnie czy zachowały się groby na tamtejszym cmentarzu?
Dziękuję i pozdrawiam,
Patrycja

Re: Cmentarz w Dobrzycy

09 sty 2020, 22:46

Gertruda Marcinkowska zmarła 26-02-1842r w dobrzyckim przytułku mając 90 lat.
W akcie nie ma żadnych dodatkowych informacji, suchy zapis.

Nie wiem, czy ktoś z Forumowiczów spoza Dobrzycy był na tym cmentarzu.
Nie ma tam tak starych grobów.
Najbardziej fachowo zapewne odpowiedzieliby dobrzyccy Forumowicze,
ale jak widać nie są skorzy do pomocy, raczej są nastawieni na "branie" - smutne.

Re: Cmentarz w Dobrzycy

10 sty 2020, 01:01

Bardzo dziękuję. Może kiedyś sama się wybiorę na ten cmentarz.
Pozdrawiam,Patrycja

Re: Cmentarz w Dobrzycy

24 mar 2023, 21:28

Witam serdecznie. Czy pośród grobów w Dobrzycy pojawia się może nazwisko: Barankiewicz, Jezierska/i lub Lasocińska/i? Na billiongraves niestety nie ma zdjęć wszystkich grobów.
Pozdrawiam
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

26 mar 2023, 19:51

Witam
Nazwisko Lasocińska na pewno. Kogo szukasz? Mogę pomóc.
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

26 mar 2023, 20:39

Witam serdecznie. Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą. Poszukuję grobu Teodozji (1869-1942) i Antoniego (1864-1913) Lasocińskich oraz ich syna Leona (1909-1990). Być może spoczywają we wspólnym grobie.
Pozdrawiam
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

26 mar 2023, 20:56

Witam
Jestem na cmentarzu w każdym tygodniu. Poszukam. A z tych Barankiewiczów i Jezierskich kogo poszukać?
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

26 mar 2023, 21:41

Witam serdecznie. Z Jezierskich to Nepomucena (1824-1900) oraz Józef (1834-1915). Nie wiem czy grób nadal istnieje. Ewentualnie mogą być też inne osoby o tym nazwisku - jeżeli się znajdą. Z Barankiewiczów to: Bronisława (1863-?), Marcel (1863-1910), Roman (1894-1973), Helena (1895-?) oraz Martyna (1899-?). Odnośnie Heleny i Martyny to niestety nie wiem czy wyszły za mąż. Ślicznie Pani dziękuję za chęć pomocy w odszukaniu grobów :)
Pozdrawiam
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

30 mar 2023, 23:54

Łukasz AlZ: czy ci Jezierscy z Dobrzycy nie mieli może krewnych w Pleszewie?
W znanej mi rodzinie stamtąd o tym nazwisku często pojawia się imię Józef.
Pozdrawiam.
Jacek

Re: Cmentarz w Dobrzycy

31 mar 2023, 14:01

Oczywiście. Choć w Pleszewie jest sporo Jezierskich, ale nie wszyscy są ze sobą spokrewnieni.
Pozdrawiam
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

02 kwi 2023, 16:14

Witam
Mam zdjęcie grobu Leona Lasocińskiego. Podaj adres e - mail, to prześlę zdjęcie. Jeżeli chodzi o Barankiewiczów... poszukiwania i przegląd cmentarza trwają.
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

03 kwi 2023, 12:13

Witam
Zdjęcie przesłałam na podany adres. Proszę tylko o potwierdzenie, że wiadomość dotarła.
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

03 kwi 2023, 13:55

Dzień dobry
Do Pani Agnieszki .
Moze Pani sprawdzić na cmentarzu w Dobrzycy czy są groby Oszczaków moja pra babcia ur się w Wykach ale jest pochowana w Wielowsi jej ojciec Marcin zmarł w Dobrzycy babcia miała liczne rodzeństwo ciekawi mnie czy tam ktoś mieszka i czy są groby ?
Pozdrawiam Władysława

Re: Cmentarz w Dobrzycy

03 kwi 2023, 14:20

Witam
Nazwisko Oszczak w Dobrzycy jest. Będę na cmentarzu w tym tygodniu, rozejrzę się i jak znajdę groby z nazwiskiem Oszczak zrobię zdjęcia i prześlę. Kogoś konkretnie szukamy???
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

03 kwi 2023, 14:47

Witam serdecznie.
Zdjęcia dotarły :) Bardzo dziękuje za okazaną pomoc i polecam się na przyszłość :)
Pozdrawiam
Łukasz

Re: Cmentarz w Dobrzycy

04 kwi 2023, 08:28

polonistka79 napisał(a):Witam
Nazwisko Oszczak w Dobrzycy jest. Będę na cmentarzu w tym tygodniu, rozejrzę się i jak znajdę groby z nazwiskiem Oszczak zrobię zdjęcia i prześlę. Kogoś konkretnie szukamy???
Pozdr...
Agnieszka

witam
Ja nie wiem kto tam z babci kuzynostwa został
Pozdrawiam
Władysława

Re: Cmentarz w Dobrzycy

09 kwi 2023, 12:21

Witam
Mam zdjęcia 2 grobów z nazwiskiem Oszczak z dobrzyckiego cmentarza. Podaj adres e-mail, bym mogła przesłać zdjęcia.
Pozdr...
Agnieszka

Re: Cmentarz w Dobrzycy

10 kwi 2023, 07:30

polonistka79 napisał(a):Witam
Mam zdjęcia 2 grobów z nazwiskiem Oszczak z dobrzyckiego cmentarza. Podaj adres e-mail, bym mogła przesłać zdjęcia.
Pozdr...
Agnieszka

Witam
Mail janpch@wp.pl
Pozdrawiam

Re: Cmentarz w Dobrzycy

10 kwi 2023, 10:17

Witam
Zdjęcia przesłałam na podany adres e-mail. Proszę tylko o potwierdzenie, że wiadomość dotarła.
Pozdr...
Agnieszka
Odpowiedz