Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Schmidt Antonina cm. Samotna / Poznań, poszukuję (pilnie)

28 lip 2020, 23:15

Dzień dobry, witam wszystkich uczestników forum!
Od jakiegoś czasu tu zaglądam jako czytelnik i udało mi się odtworzyć dużą część historii rodziny dzięki wymianie doświadczeń użytkowników.
Mam pytanie dotyczące cmentarza w Poznaniu na ulicy Samotnej. Wg wszelkiego prawdopodobieństwa może tam leżeć moja prababcia Antonina Schmidt z d. Rospendowska zmarła 12 lipca 1924 i pochowana na cmentarzu Farnym przy ulicy Bukowskiej. Jak wiadomo, cmentarz ten był likwidowany w czasie wojny i część grobow jest na Samotnej. Jak wynika ze spisu geopozu jest tam Antonina Schmidt tylko data podana to (chyba bo podaję z pamięci) to styczeń 1931. Data z tego co pamiętam powtarzała się u innych osób i dlatego zastanawiam się czy nie jest to data orientacyjna, przybliżona i stąd błędna. Grob istnieje a nawet zdjęcie znalazłem w internecie ale teraz gdzieś zniknęło.
Jestem w Poznaniu tylko urlopowo, dlatego trochę to pilne. Na forum znalazłem jedną Antoninę Schmidt więc może to nie "moja" tam leży. Nazwisko popularne, ale po imionach udało mi się dojść do okolo 1797 (tu utkwilem). Rodzina pochodzi z Buku, potem Gniezno, Śrem, Poznań.
Pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 06:36

Proszę zajrzeć do E-kartoteki:

Antonina Schmidt de domo Rospendowska urodz.20 czerwiec 1846r.Buk
mąz Konstanty Schmidtur.12.03.1838r.Buk - zmarł 24.01.1922r.
8-ro Potomstwa:
ur.Trzciel (niem. Tirschtiegel)) pow.Międzyrzecz (Meseritz) i Poznań
Helena ur.20.05.1870r,mąz Wincent Maciejewski
Wiktor ur.26.12.1873r.
Władysława ur.26.05.1875r.mąz Jan Salmiński?
Wacław?ur.27.09.1878r
? ur.10.01.1881r.Poznań
Michalina ur.17.09.1883r.Poznań
Józef ur.18.09.1885r.Poznań
Stanisława Schmidt ur.03.05.1890r.Poznań,mąz Władysław Pluciński -karta meldunkowa 698

Nr kartoteki 695 ,696,697
http://e-kartoteka.net/pl/search#show

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 07:11

Dziękuję za informację. Juz to znalazłem , ale nie wszystko mogłem odczytać.Grob Władysławy idę przy okazji odwiedzić dzisiaj na Junikowie.
Pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 11:47

Dla ścisłości, Antonina zmarła w 1934 r.
Wg spisu, na cmentarzu jest pochowana Antonina Schmidt zmarła w 1933 r.
Dla pewności trzeba by sprawdzić w księgach zgonów (w Poznaniu) czy 1933 r. zmarła jakaś Antonina Schmidt.
Ewentualnie, pomocne może okazać się wspomniane wyżej zdjęcie nagrobka/krzyża.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 13:04

Tak, zmarła w 1934 roku. Piszę z telefonu i coś cyferki się przestawiły.Mam nekrolog mojej Antoniny z gazety.
Na zdjęciu z internetu raczej dat nie było. Pojadę na ten cmentarz i obejrzę pomnik z bliska(jak znajdę)
pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 13:40

A wiesz, chociaż mniej więcej, w którym miejscu szukać?

Pozdrawiam
Jarek

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

29 lip 2020, 22:28

Kwatera 1 rząd 5 miejsce 6.Data pochówku z geopozu 01.01.1933 ale jak pisałem trochę dziwna bo powtarzała się u innych osób.Dlatego uważam że może być datą orientacyjną wpisaną "z kapelusza". Mapka była jakaś w internecie a resztę zobaczę na miejscu. Jeśli chodzi o poszukiwania to raczej jestem zaprawiony w terenie oraz w internecie. Uwazam jednak że należy dzielić się doświadczeniami i pytać innych. Napiszę o efektach poszukiwań w sierpniu ponieważ jutro wyjeżdżam na tydzień z Poznania.
Pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

30 lip 2020, 10:58

Taki sposób zapisu daty oznacza, że nieznany jest dzień i miesiąc urodzenia/zgonu/pochówku, ale tylko sam rok (oczywiście może, ale nie musi tak być, że jakaś osoba rzeczywiście urodziła się/zmarła/została pochowana właśnie tego dnia i miesiąca).

Pozdrawiam
Jarek

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

30 lip 2020, 21:17

Dzisiaj pod koniec dnia znalazłem chwilę i pojechałem na ten cmentarz wchodząc od ulicy Bytomskiej.
Stan taki jakiego spodziewałem się czytając w internecie czyli zaniedbany , zarośnięty i zaśmiecony.Nic dziwnego. Ratowanie cmentarza w Wilnie na Rossie jest bardziej medialne ale też wychodzi(poznaniakom) różnie jeśli chodzi o trwałość i użyte materiały. Byłem i widziałem.
Grobu szukałem metodą prób tzn.wpisywalem nazwiska czytelne i raczej rzadsze na stronę geopozu SIP portal czyli wyszukiwarkę grobów -bezposrednio do telefonu.W ten sposób znalazłem groby położone w kwaterze 1.Potem zacząłem szukać rzędu 5 ale znalazłem tylko 4 i dałem sobie spokój ponieważ zrobił się wieczór i chodzenie po takich "chęchach" samotnie może różnie się zakończyć... Dużo tablic już nie istnieje także wynik poszukiwań może nic nie wyjaśnić.Drugie podejście 10 sierpnia. Jeśli ktoś się tam wybiera na poszukiwania będę od 12- tej.
Pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

10 sie 2020, 21:02

Witam ponownie. Dziś w planie był wyjazd na cmentarz ale w związku z tym że wróciłem w nocy i miałem jechać do Giecza to trochę się ociagalem . Ostatecznie nie pojechałem na Samotną a powodem dodatkowym (prócz zmęczenia) był fakt że odnalazłem w wyszukiwarce geopozu drugą osobę z grobu Antoniny Schmidt-zupelnie mi nieznaną-Maria Milecka
Sprawdziłem wyszukiwarki wlkp.i sladow tej osoby brak.(1 jest ).Co lepsze, mam 2 spisy osób w formacie chyba excela (-chyba bo na telefonie) i osoba ta nie występuje.Czy ktoś z forumowiczów ,kto posiada z internetu ten spis i wie jak szukać ,mógłby zobaczyć na komputerze kto jeszcze jest pochowany w kwaterze (polu) 1 rząd 5 grób 6.Probowalem ręcznie ale za dużo cyferek.Nie używam Excela i tym podobnych tym bardziej na telefonie.Przypuszczam że nazwisko Milecka jest zapisem błędnym.
Dziękuję z góry !
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

10 sie 2020, 22:48

Witam.

Po wpisaniu imienia i nazwiska tak Antoniny Schmidt, jak i Marii Mileckiej, pokazuje się, że w grobie pochowane są dwie osoby, lecz w informacji przy nazwiskach druga osoba nie jest wymieniona.
Położenie grobu Antoniny i Marii jest takie same.
Tak samo po wpisaniu położenia grobu- kwatera 1, rząd 5, miejsce 6, wyszukiwarka wykazuje pochowane dwie osoby- Antoninę i Marię.
I znowu w informacji przy pochowanych nie ma adnotacji o drugiej osobie.

Z kolei w wykazie (na stronie WTG) osób pochowanych na cmentarzu przy Samotnej nie ma Marii Mileckiej, jest Katarzyna Milecka, ale inne położenie grobu.

Wyszukiwarka geopozu jest trochę chimeryczna, więc może to jakiś błąd.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

11 sie 2020, 08:31

Dzień dobry , dziękuję za odpowiedź. Wczoraj udało mi się ostatecznie opanować filtrowanie wyników w Excel na telefonie i dwa różne pliki że spisami pochowanych nie pokazały mi drugiej pochowanej osoby. Sprawdzilem spisy przodków ale żadnej Marii lub Marianny nie ma,poza jedną , którą dobrze znałem. Moglaby to być ,jak to czasem bywa , córka ,która poślubiła Mileckiego ale nie ma śladów takiego nazwiska i zakładam raczej błędny zapis w wyszukiwarce geopozu. Spróbuję do nich napisać .
pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

17 sie 2020, 21:20

Dzień dobry,
Ta Antonina na Samotnej została pochowana w 1933 r. Nagrobka, ani imiennego krzyża Pan nie znajdzie bo go nie ma.
Radzę wszystkim posługiwać się spisem umieszczonym na WTG a nie GEOPOZowym.
Pozdrawiam
Janka Król

Re: Schmidt Antonina cm.Samotna / Poznań, poszukuję ( pilnie

18 sie 2020, 21:52

Dzień dobry, imiennego krzyża raczej nie (coś tam mi się wydawało w internecie ale to nie te poszukiwania, zmęczony jestem a niby urlop), miejsce nagrobka jest zaznaczone i teoretycznie kamienie będzie można w zaroślach znaleźć.
Mniejsza o to. Slyszalem że w trakcie "przeprowadzki" przez Niemców ciała były w workach no i mogły się wymieszać.
Groby są więc tam symboliczne bo pod spodem może leżeć ktoś inny. Może ktoś wie jak skończyła się sprawa poszukiwania rodziny Cegielskiego za pomocą DNA (z ziemi)? Coś cisza.
Zapytałem geopozu, mój mail przekazano dalej, osoba na urlopie nie jest ale od piątku cisza. Poczekam do września i będę znowu pisał, do skutku.
pozdrawiam
poz_marecki

Re: Schmidt Antonina cm. Samotna / Poznań, poszukuję (pilnie

19 sie 2020, 09:37

Dzień dobry , odpowiedź już nadeszła , zacytuję :

"Informacje o osobach pochowanych na cmentarzu przy ul. Samotnej pochodzą ze spisu osób spoczywających na cmentarzu
wykonanego przez panią Janinę Król na podstawie zachowanych ksiąg cmentarnych i kościelnych oraz ze spisu z nagrobków sporządzonych przez ZGiKM GEOPOZ.
Antonina Schmidt jest w nich ujęta pod nr ewid. 638 i została przeniesiona tam z cmentarza Zmartwychwstania Pańskiego.
Dodatkowo do opracowania bazy osób pochowanych wykorzystano informacje zawarte w książce Macieja Czarneckiego pt. "Dzieje nekropolii przy ulicy Samotnej w Poznaniu".
Milecka Maria znajduje się w wykazie osób przeniesionych z cmentarza farnego, opracowanym przez pana Macieja Czarneckiego,
W związku z tym w wyszukiwarce pojawiają się dwie osoby o tej samej lokalizacji, a informacje o nich pochodzą z dwóch różnych źródeł."

Posiadam nekrolog z 12 lipca 1934 gdzie moja Antonina Schmidt z domu Rospendowska
jest chowana na cmentarzu Farnym. Moze jej nie przenieśli chociaż mgliste przekazy rodzinne mówią że tak.
Poszukam jeszcze innej Antoniny zmarłej w 1933 roku oraz śladów męża Konstantego Schmidta (listonosza) zmarlego 25 stycznia 1922.Przy tej popularności nazwiska sprawa nie jest prosta.
pozdrawiam
poz_marecki
Odpowiedz