Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

13 wrz 2020, 13:48

Witam!
Próbuję na rożne sposoby zdobyć w miarę wiarygodne listy żołnierzy, którzy w latach 1919-1939 służyli w 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty.
Moi przodkowie o nazwisku Adamczak, Bartkowiak, Glapiak, Kaliski, Ławniczak, Musielak, Sieracki(Sieradzki) i Tęgi związali swoje losy żołnierskie z w/w jednostkami Wojska Polskiego.
W ostatnim czasie zdobyłem dużo po nich pamiątek(w tym także fotografie) i chciałbym się z nimi podzielić, ale przede wszystkim chcę zweryfikować dane uzyskane z przekazów ustnych z faktami w postaci dokumentów. Proszę zatem o pomoc w uzyskaniu list żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty. Dysponuje publikacjami o powstaniu i szlaku bojowym w/w pułków, ale w żadnej z nich nie ma list imiennych stanów osobowych.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

15 wrz 2020, 09:18

"55 Poznański Pułk Piechoty" Zarys... autor Piotr Bauer. Może w dołączonej bibliografii znajdą się wskazówki do dalszych poszukiwań. Życzę powodzenia.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

15 wrz 2020, 19:59

W listopadzie przez Fb korespondowałam z p.Pawłem Kochańskim,który przygotowywał album na 100 rocznicę wkroczenia 17 pułku do Kijowa. Przekazałam mu zdjęcie i życiorys mojego Ojca,który służył w tym pułku. W maju br.miała być w Lesznie uroczystość związana z tą rocznicą,ale koronawirus popsuł wszystko.
Nie wiem,czy adres tego pana jest jeszcze aktualny:notification@facebook.com
Proszę też przejrzeć tu na forum wątek: Tytuł: 3 Pułku ułanów wielkopolskich, późnij 17 pułk, spisy oso
Może są tam jakieś wskazówki.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

17 wrz 2020, 10:15

Też poszukuję informacji o Janie Książkiewiczu (w 1939r. plut z kancelarii) III batalionu 55pp.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

17 wrz 2020, 10:36

Jest jeszcze książka Jacka Taborskiego "17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego.Dzieje,tradycja i współczesność." Wyd.2005 Toruń.Wykazy nazwisk,obszerna bibliografia.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

23 wrz 2020, 16:46

Dziękuję za wskazówki dotyczące poszukiwania list imiennych żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty. Mam złe doświadczenia z różnymi stowarzyszeniami zaangażowanymi w akcję zbierania fotografii , dokumentów i danych biograficznych uczestników wydarzeń historycznych. Dwa lata temu z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego też organizowano zbiórkę pamiątek po uczestnikach powstania. Wysłałem to co miałem, ale także wysłałem uwagi do publikacji wskazując na ewidentne pomyłki i tak np. wskazałem na częste mylenie miejscowości Kąkolewo w powiecie leszczyńskim z Kąkolewem w powiecie grodziskim. I co, żadnego odzewu nie wspominając o podziękowaniach. Zadaje sobie często pytanie, co robią instytucje finansowane z budżetu państwa? Zajmują się chyba bardziej polityką niż dbałością o pamięć naszych przodków. Korzystam bardzo często z archiwów zachodnich(najczęściej niemieckich) i jestem zaskoczony ich dbałością o faktografię i tak dla przykładu, moja ciotka przez kilkanaście miesięcy była więźniem Auschwitz i do dzisiaj nie mam jej na wykazie więźniów Auschwitz, mimo że rodzina wysłała do muzeum jej dokumentację. W ostatnim czasie Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski opublikowało w Internecie ulotkę o akcji zbierania pamiątek. Wysłałem na podany adres emaliowy wiadomość i czekam, i czekam, i czekam!!!
Załączam w poniższym linku treść ulotki.
https://naforum.zapodaj.net/af823d90fc84.jpg.html

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

15 paź 2020, 17:13

Znam człowieka, który planuje wydać ten album o 17 PU. Mogę pomóc w kontakcie w razie czego.

Re: Listy żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty

18 lip 2022, 13:49

Jak sądzicie, czy Archiwum w Lesznie jest w stanie pomóc w dotarciu do list imiennych żołnierzy 55 pp z Leszna i Rawicza?
Odpowiedz