Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję rodziców Wawrzyn Zachwieja i Tomasz Zachwieja

22 paź 2020, 12:45

Witam serdecznie! Mam w swoim drzewie małą zagadkę, zarówno mój pradziadek Zachwieja jak i jego żona, pochodzą od rodziny Zachwieja z Chróstowa (parafia Chlewiska). Dużym prawdopodobieństwem jest, że mają wspólnego prapradziadka, a ich pradziadkowie to bracia, jednak nie mam jak tego potwierdzić, gdyż nie wszystkie księgi są dostępne w internecie lub też ja wszystkiego nie znalazłam toteż szukam pomocy tutaj :) Napiszę co wiem o wymienionych w tytule osobach:
WAWRZYN ZACHWIEJA w księgach pojawia się jako Wawrzyn ZACHWIEJA, STODOLNY, STODOLNIAK, a nawet SOBOTA. Urodzony ok 1894 (śmiem twierdzić że w Chróstowie ale nie można brać tego za pewnik), zmarł 08.08.1847 w Chróstowie. Dla doprecyzowania osoby dodam, że jego małżonką była ZOFIA STAŃCZAK pojawia się też jako TOMICKA, ślub brali w parafi Chlewiska w 1817 roku, jednak ksiąg w internecie brak :/ Na Poznań Project nie ma podanych rodziców, jednak czasem jest tak, że w dokumencie są, ale na poznań project ktoś nie wpisał.
Druga osoba to TOMASZ ZACHWIEJA urodzony około 1798, też domyślam się że w Chróstowie. Jego żona Marianna Nowak. Ślub brali 06.11.1824 w parafii Chlewiska. W księdze małżeństw Tomasza pojawia się zapis, że rodzice już nie żyją.
Dużym prawdopodobieństwem jest, że Wawrzyn i Tomasz są rodzeństwem. Mogą być też kuzynostwem, ciężko stwierdzić nie mając danych rodziców obojga tych osób :) Przemawia za tym to, że Wawrzyn był świadkiem na ślubie Tomasza i Marianny oraz to, że obaj panowie pojawiają się jako chrzestni swoich dzieci. Nie mogę udać się osobiście do archiwum państwowego w Gnieźnie. Napisałam do nich w sprawie odpłatnej kwerendy, ale póki co cisza, więc piszę tutaj, może ktoś z Państwa rzuci światła na całą sytuację :) Z góry dziękuję!
Odpowiedz