Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Re: Rodzina Jopp (Job, Jop, Joppek)

17 sie 2015, 13:30

Ja jestem potomkiem Joppów z Krosinka. Polecam mój wątek o Joppach.
[url]
viewtopic.php?f=3&t=2316&p=65777&hilit=jopp#p65777[/url]

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

17 sie 2015, 13:47

Trochę informacji o wsi Krosinko, gdzie wszystko się zaczęło. Wieś Krosinko, należąca do parafii Połajewo w północnej Wielkopolsce, założył starosta Piotr Czarnkowski w 1555 roku. Sprowadził osadników, którzy po wykarczowaniu znajdującego się tam lasu zaczęli uprawiać ziemię. Skąd sprowadził osadników pozostaje zagadką. Nazwiska noszone przez mieszkańców wskazują na niemieckie pochodzenie. Może przybyli z nieodległej Nowej Marchii?



SŁOWNIK HISTORYCZNO-GEOGRAFICZNY ZIEM POLSKICH W ŚREDNIOWIECZU:
[*]Ok. 1555 [na terenach leśnych należącej do wsi Krosino] powstaje wieś Krosinko, → Uwaga (AE X 131v).
W drugiej połowie XVI w. obok K. powstała wieś Krośninko [obecnie Krosinek, 13 km na SE od Czarnkowa, 2 km na NE od K.]. W 1555 Jakub z Czarnkowa pleb. w Boruszynie zeznał w Czarnkowie przed bpem pozn. Andrzejem Czarnkowskim, że zgadza się na zmniejszenie mesznego kmieciom w Boruszynie (ma ono odtąd wynosić po 2 wiert. żyta i 2 wiert. owsa od kmiecia); bp w zamian za to przyłączył do par. Boruszyn nowo wykarczowaną i nowo osadzoną wieś Krosinko (Kroszinko; AE X 131v). Wbrew temu postanowieniu nowa wieś zw. Krośninko (1563 Krossninko, 1577 Chrosninko) wymieniana jest odtąd w rejestrach poborowych obok wsi K. w par. Połajewo; w 1563 było tam 5 ł. i karczma, a w 1580 4 ł., 2 zagr. i karczma z 1/2 ł. roli; pobór płacił Piotr Czarnkowski kaszt. pozn. (ASK I 5 k. 229v, 699; ŹD 26).[*]

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

15 lis 2015, 21:40

Witaj Marek!
Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz,jeśli nie to dla wszystkich zainteresowanych nazwiskiem Jopp



poz.10-występuje nazwisko Jopp

http://www.szukajwarchiwach.pl/92/83/0/ ... hbpOvVSiHw

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

15 lis 2015, 22:26

Ponownie nazwisko Jopp-poz.7 i dalej


http://www.szukajwarchiwach.pl/92/83/0/ ... o08nhGhOGw

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

15 sty 2016, 11:46

Dziękuję za informację.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

18 mar 2021, 21:35

Moja żona Ewa która jest wnuczką Marty i Walentego Szramy twierdzi że dzieci Marty i Walentego to Józef,Małgorzata,Agata matka Ewy,Teodor,Marta,Franciszek wymienione u Ciebie dzieci to rodzeństwo Marty.

Tadeusz Pertek

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

30 mar 2021, 20:58

Pertek napisał(a):Moja żona Ewa która jest wnuczką Marty i Walentego Szramy twierdzi że dzieci Marty i Walentego to Józef,Małgorzata,Agata matka Ewy,Teodor,Marta,Franciszek wymienione u Ciebie dzieci to rodzeństwo Marty.

Tadeusz Pertek

Jestem praprawnukiem Marty i Walentego Szramy :)
Ich córka Malgorzata, to moja prababcia.
Mogę pomóc w drzewie rodziny.

Pozdrawiam serdecznie

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

18 sty 2022, 13:03

Dzień dobry, odnośnie nazwiska Job alias Kabat, pamiętam jak kiedyś ktoś tłumaczył znaczenie nazwisk i pochodzenie ich od płaszcza.

Synonimy słowa Kabat: kaftan, kamizelka, narzutka, frak, żupan, żakiet, blezer, narzuta, kontusz, tużurek
Synonimy słowa Żupan: kabat, pan na zamku, kamizelka, comes, kaftan, kontusz, komes grodowy, pan grodowy, komes, kasztelan
Co to jest "jupa" - określenie pochodzące z gwary poznańskiej i oznacza po prostu bluzę lub kurtkę (zazwyczaj letnią). Dawniej mianem jupa nazwano okrycie wierzchnie.

Żeby było ciekawiej przeanalizowałem moich potomków w parafiach Połajewo oraz Boruszyn, wprowadziłem do excela i nałożyłem filtry na nazwisko Jobb i Kabat z pochodnymi dla małżeństwa Jana i Marianny. Wychodzi na to, że nazwisko było stosowane zamiennie. Proszę spojrzeć:

Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/hBwYfq86iypup1g2hGuD4AdDbiOYGA

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

19 paź 2023, 13:30

Witam serdecznie,
mam pytanie, czy ktoś dysponuje skanami z księgi Połajewo (Czarnków) lub posiada jakieś swoje obszerne bazy z tej parafii. Zaznaczam że interesuje mnie okres 1688-1780.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

06 lis 2023, 12:27

vonage napisał(a):Witam serdecznie,
mam pytanie, czy ktoś dysponuje skanami z księgi Połajewo (Czarnków) lub posiada jakieś swoje obszerne bazy z tej parafii. Zaznaczam że interesuje mnie okres 1688-1780.


A o jakie nazwiska chodzi?

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

07 lis 2023, 11:37

[quote="djem"]Dzień dobry, odnośnie nazwiska Job alias Kabat, pamiętam jak kiedyś ktoś tłumaczył znaczenie nazwisk i pochodzenie ich od płaszcza.

Synonimy słowa Kabat: kaftan, kamizelka, narzutka, frak, żupan, żakiet, blezer, narzuta, kontusz, tużurek
Synonimy słowa Żupan: kabat, pan na zamku, kamizelka, comes, kaftan, kontusz, komes grodowy, pan grodowy, komes, kasztelan
Co to jest "jupa" - określenie pochodzące z gwary poznańskiej i oznacza po prostu bluzę lub kurtkę (zazwyczaj letnią). Dawniej mianem jupa nazwano okrycie wierzchnie.

Zajrzałem na ciekawą niemiecką stronę www.deutsche-nachnamen.de i tam w dziale Herkunft(=pochodzenie) jest podane pochodzenie nazwiska Jopp/Joppe/Juppe/Juppen . Pochodzi od śr.wys.niemieckiego słowa jop(p)e, juppe ( kurtka , coś krótszego niż płaszcz). I oznacza osobę wykonującą takie odzienie lub chodzącą w takim odzieniu.
Ja spotkałem w XIXwiecznych aktach podwójne nazwiska osób noszących niemieckie nazwiska . Tłumaczono nazwiska na polski. Birke na Brzeziński , Weiss na Białek, Stein na Kamiński. Nieraz polska wersja się przyjmowała , nieraz nie. Nie wiem , czy sam zainteresowany kazał się tak nazywać , czy sąsiedzi tak spolszczali , czy to była tylko inicjatywa księdza.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

09 lis 2023, 08:08

Moje nazwisko jest Krantz, ale w parafii Połajewo jest starsza pisownia Krentz i tych przedstawicieli szukam w tej parafii. Część pozyskanych danych znajduje się na mojej stronie akrantz.pl
W przypadku księgi Połajewo pracuję na wersji roboczej w excel i też podsyłam skany tego co dotychczas pozyskałem w tej sprawie z tych ksiąg.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/YOq ... 3xYSl76cUZ
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/6dR ... lbP_sjwnhw
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/MWy ... Gl2nYB6ns5
Postaram się temat trochę rozwinąć. Jak wspomniałem interesuje mnie okres od 1688 do 1780.
Data końcowa wynika z tego, że w roku 1783 opuszczają moi Krantz parafię Połajewo i wyprowadzają się do małej osady Kujawki pod Trzemesznem, którą zasiedlają na prawie olęderskim. To wszystko mam udokumentowane w najdrobniejszych szczegółach. (Taka mała wskazówka: ostatnie 1,5 roku spędziłem całe w archiwum w Bydgoszczy. Przeglądałem dokumenty Rejencji Bydgoskiej. To co tam znalazłem na temat małej osady pod Trzemesznem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Nie jestem w stanie wyrazić tego słowami, co tam można wszystko znaleźć. Podam parę liczb: przejrzałem ponad 200 tomów akt, średnio przyjmując 4 cm na jeden tom to chyba daje 8 metrów tomów. Zrobiłem ponad 35GB zdjęć. Analizowanie tego i tłumaczenie z gotyku zajęło mi właśnie 1,5 roku. Ale osiągnąłem taki stan, że jak teraz przejeżdżam koło Archiwum to mnie mdli. Jeżeli ktoś jest zainteresowany prawdziwą genealogią, to polecam takie zbiory. Wszystko zostało opublikowane na mojej stronie w temacie DOKUMENTY i tam jest akapit KUJAWKI.) A wracając do meritum.
Interesuje mnie parafia Połajewo od samego początku czyli chyba roku 1688, ponieważ tam znajduje się wieś Andrzejewo/Holländerdorf. Jest to bardzo ciekawa wieś, powstała około roku 1620 i zasiedlona przez pierwszych kolonistów niemieckich przybyłych z Netzekreis. Oczywiście widzę, że od roku 1688 do 1700 jest około 7 rodzin Krentz w Holländerdorf, co by znaczyło, że mogli oni tam być jednymi z pierwszych. Ale tego się już nie dowiemy. Problem w tym, że są to luteranie i występują tylko w tej jednej wsi parafii Połajewo. Ale ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że w roku 1703 osiedla się w Krosinku Michał Krentz. Przybył z Młynkowa w Boruszynie. Wiem z ksiąg, że następne pokolenie to katolicy. Mam podstawy przyjąć, że już Michał Krentz był katolikiem, chociażby dlatego, że poszedł do wsi Krosinek, która była polska wsią i przyszedł z Młynkowa, które było polską wsią. ( W tym temacie podsyłam dwie znane mapki)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/NmS ... NXJ4hsPdod
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/UWg ... BffOPlPQV9

Mam taką teorię, że od roku 1620 jakaś cześć niemieckich osadników oderwała się od Holländerdorf, poszła między Polaków i przeszła na katolicyzm. Tego prawdopodobnie już tez nigdy nie udowodnię.
I teraz. Na pytanie czego szukam, nie umiem odpowiedzieć. Chyba wszystkiego w parafii Połajewo. Najchętniej był pozyskał skany całej parafii. Mogę nawet za to zapłacić jakąś rozsądną cenę. Poznałem miesiąc temu Amerykanę na FS, która robi drzewa genealogiczne w parafii Połajewo z tego okresu. Okazuje się, że oni mają wgląd w te skany. To dotyczy i Czarnkowa i innych. Od tego czasu przesłała mi 50 skanów, których potzrebowałem, ale nie wiem jak długo będzie chciała mi pomagać.
Więc odpowiadając na pytanie @djem A o jakie nazwiska chodzi?, cała parafia jest ciekawa.

Krentze w Krosinku byli powiązania z rodzinami Siwe i Joop/Kabat. To też jest bardzo ciekawy przypadek, te ostatnie nazwisko.
A odpowiadając @janusz59, to są ogólnie przyjęte teorie do których podchodzę z dystansem. W przypadku Joop/Kabat znalazłem też takie zapisy Job Schmidt, co by znaczyło, że jest to od imienia Jakub. I teraz będzie ciekawie…. W księdze połajewskiej są dwa najwcześniejsze przypadki tej rodziny:
1693 März 23 Martin Zacharia Job Anna
1696 Mai 1 ślub Zacharias Kabat Anna Siwa (chyba pierwsza żona umarła i to jest jego druga żona)

Czyli pierwszy który tam się pojawił, już był i Joop i Kabat. No i to imię ZACHARIAS. Ja właśnie tłumacze księgi luterańskie parafii Piotrowo niem. Petrowo obok Połajewa. To jest ewidentnie luterańskie imię, w katolickich go nie ma. Tylko nie wiem, gdzie miały miejsce te dwa wydarzenia, bo nie mam skanów .....
@djem proszę mi powiedzieć, jak mogę pozyskać te skany czy to od Pana czy od Pana Sławomira Worwąga?
pozdrawiam

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

09 lis 2023, 09:05

vonage napisał(a):Moje nazwisko jest Krantz, ale w parafii Połajewo jest starsza pisownia Krentz i tych przedstawicieli szukam w tej parafii. Część pozyskanych danych znajduje się na mojej stronie akrantz.pl
W przypadku księgi Połajewo pracuję na wersji roboczej w excel i też podsyłam skany tego co dotychczas pozyskałem w tej sprawie z tych ksiąg.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/YOq ... 3xYSl76cUZ
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/6dR ... lbP_sjwnhw
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/MWy ... Gl2nYB6ns5
Postaram się temat trochę rozwinąć. Jak wspomniałem interesuje mnie okres od 1688 do 1780.
Data końcowa wynika z tego, że w roku 1783 opuszczają moi Krantz parafię Połajewo i wyprowadzają się do małej osady Kujawki pod Trzemesznem, którą zasiedlają na prawie olęderskim. To wszystko mam udokumentowane w najdrobniejszych szczegółach. (Taka mała wskazówka: ostatnie 1,5 roku spędziłem całe w archiwum w Bydgoszczy. Przeglądałem dokumenty Rejencji Bydgoskiej. To co tam znalazłem na temat małej osady pod Trzemesznem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Nie jestem w stanie wyrazić tego słowami, co tam można wszystko znaleźć. Podam parę liczb: przejrzałem ponad 200 tomów akt, średnio przyjmując 4 cm na jeden tom to chyba daje 8 metrów tomów. Zrobiłem ponad 35GB zdjęć. Analizowanie tego i tłumaczenie z gotyku zajęło mi właśnie 1,5 roku. Ale osiągnąłem taki stan, że jak teraz przejeżdżam koło Archiwum to mnie mdli. Jeżeli ktoś jest zainteresowany prawdziwą genealogią, to polecam takie zbiory. Wszystko zostało opublikowane na mojej stronie w temacie DOKUMENTY i tam jest akapit KUJAWKI.) A wracając do meritum.
Interesuje mnie parafia Połajewo od samego początku czyli chyba roku 1688, ponieważ tam znajduje się wieś Andrzejewo/Holländerdorf. Jest to bardzo ciekawa wieś, powstała około roku 1620 i zasiedlona przez pierwszych kolonistów niemieckich przybyłych z Netzekreis. Oczywiście widzę, że od roku 1688 do 1700 jest około 7 rodzin Krentz w Holländerdorf, co by znaczyło, że mogli oni tam być jednymi z pierwszych. Ale tego się już nie dowiemy. Problem w tym, że są to luteranie i występują tylko w tej jednej wsi parafii Połajewo. Ale ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że w roku 1703 osiedla się w Krosinku Michał Krentz. Przybył z Młynkowa w Boruszynie. Wiem z ksiąg, że następne pokolenie to katolicy. Mam podstawy przyjąć, że już Michał Krentz był katolikiem, chociażby dlatego, że poszedł do wsi Krosinek, która była polska wsią i przyszedł z Młynkowa, które było polską wsią. ( W tym temacie podsyłam dwie znane mapki)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/NmS ... NXJ4hsPdod
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/UWg ... BffOPlPQV9

Mam taką teorię, że od roku 1620 jakaś cześć niemieckich osadników oderwała się od Holländerdorf, poszła między Polaków i przeszła na katolicyzm. Tego prawdopodobnie już tez nigdy nie udowodnię.
I teraz. Na pytanie czego szukam, nie umiem odpowiedzieć. Chyba wszystkiego w parafii Połajewo. Najchętniej był pozyskał skany całej parafii. Mogę nawet za to zapłacić jakąś rozsądną cenę. Poznałem miesiąc temu Amerykanę na FS, która robi drzewa genealogiczne w parafii Połajewo z tego okresu. Okazuje się, że oni mają wgląd w te skany. To dotyczy i Czarnkowa i innych. Od tego czasu przesłała mi 50 skanów, których potzrebowałem, ale nie wiem jak długo będzie chciała mi pomagać.
Więc odpowiadając na pytanie @djem A o jakie nazwiska chodzi?, cała parafia jest ciekawa.

Krentze w Krosinku byli powiązania z rodzinami Siwe i Joop/Kabat. To też jest bardzo ciekawy przypadek, te ostatnie nazwisko.
A odpowiadając @janusz59, to są ogólnie przyjęte teorie do których podchodzę z dystansem. W przypadku Joop/Kabat znalazłem też takie zapisy Job Schmidt, co by znaczyło, że jest to od imienia Jakub. I teraz będzie ciekawie…. W księdze połajewskiej są dwa najwcześniejsze przypadki tej rodziny:
1693 März 23 Martin Zacharia Job Anna
1696 Mai 1 ślub Zacharias Kabat Anna Siwa (chyba pierwsza żona umarła i to jest jego druga żona)

Czyli pierwszy który tam się pojawił, już był i Joop i Kabat. No i to imię ZACHARIAS. Ja właśnie tłumacze księgi luterańskie parafii Piotrowo niem. Petrowo obok Połajewa. To jest ewidentnie luterańskie imię, w katolickich go nie ma. Tylko nie wiem, gdzie miały miejsce te dwa wydarzenia, bo nie mam skanów .....
@djem proszę mi powiedzieć, jak mogę pozyskać te skany czy to od Pana czy od Pana Sławomira Worwąga?
pozdrawiam


Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Mam wszystkie te nazwiska w swoim drzewie i cały czas je badam. Prześlę plik excel, gdzie je indeksowałem i zapisywałem nr rolki ze stroną, żeby zweryfikować ewentualną pomyłkę. Proszę sprawdzić maila :)

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

27 gru 2023, 13:41

Witam serdecznie,

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów mam możliwość przeanalizowania danych sprzed roku 1700 w parafii Połajewo i ościennych.
Ogólnie interesuje mnie moja rodzina, czyli Krentz/Krantz, ale też częściowo Kabat/Joop, ponieważ występują razem z nimi i chyba przebyli podobną drogę.

Jak wiadomo w parafii Połajewo występuje rodzina Kabat. Występują oni przede wszystkim w polskiej wiosce Krosinek, gdzie byli katolicy, ale pojedynczy ślad znajdzie się w Hollaenderdorf w niemieckiej wiosce z luteranami. Ponadto nastaje taki moment, gdzie się ma wrażenie, że Kabat i Joop to to samo. Co powstało z czego i dlaczego warto by wiedzieć. Nasuwają mi się w związku z załączonymi danymi takie wnioski:
1. Jak widać rodzina Kabat/Joop była już w Młynkowie (par. Boruszyn) od roku 1682, w Krosinek (par. Połajewo) dopiero od roku 1689.
2. Żaden Kabat z Młynkowa nie miał jednak przezwiska Joop. Takie coś tam było nieznane.
3. Ponadto w roku 1686 i 1687 dwóch występuje jako vulgo Kabat. Czy jest to może wskazówka na czas, w którym następuje transformacja z „vulgo Kabat” na nazwisko Kabat?
4. Kolejna rzecz, wszyscy Kabat z Młynkowa występują jako świadkowie tylko we wsi Gulcz. Odległość z Młynkowa do Gulcz dość spora, a jednak tam jechali. Chyba jest jakieś powiązanie. Choć samo nazwisko Kabat w Gulczu nie występuje.
5. Przezwisko Joop i warianty występuje od roku 1689 i tylko w Krosinek i to u kobiety (Elżbieta Joop). Czy to jednak znaczy, że te przezwisko tam powstało? Przedtem w tej okolicy ono nie występuje. No i chyba można powiedzieć, że najpierw był Kabat, a z niego poszło Joop – w tej kolejności.
6. Są dwa ewidentne przypadki: Jan Kabat i Zachariasz Kabat, gdzie Kabat przeplata się z Joop. Ale jak oni doszli do tego przezwiska to nie kumam.
7. Znam te teorie o jupce i kabatce jako kaftanie, ale nie wiem czy to znajduje tutaj zastosowanie. Myślałem, że Joop może być od imienia Jakub lub Jan, ale tego tu nie widzę. Chyba jednak chcieli się oni jakoś odróżnić.
To tyle i aż tyle. Jeżeli ktoś może poszerzyć te bazę o kolejnych Kabat lub Krentz to jestem chętny. Ale tylko do roku 1700.
Może są jacyś forumowicze o nazwisku Krentz, więc też parę wniosków.
1. Jak już pisałem wcześniej w postach, w Połajewie w latach 1690-1710 Krentz występuję jedynie w Krosinek i Holaenderdorf. W Krosinku są katolikami w Holaenderdorf luteranami i to ich na pewno odróżnia.
2. Lekkie ruchy są jeszcze w Komorzewie, gdzie byli luteranie, ale temat nie zbadałem.
3. Już teraz wiem, że Krentze z Krosinka przyszli z Młynkowa i tam też oni byli. Tyle jest pewne. Młynkowo było raczej polską wsią i chyba obsadzone katolikami, więc zmienili tylko na Krosinek.
4. I teraz, nie widzę tam jednak większych ruchów w tym Młynkowie. Mam wrażenie, że zdecydowanie więcej się dzieje obok w Holaenderdorf.
5. Jak podają źródła, wsie między Czarnkowem a Połajewem były zasiedlane Niemcami od mniej więcej roku 1620. W ten sposób zasiedlili kilka wiosek. Tak patrząc obiektywnie to mieli oni dużo czasu aby się licznie pojawić w księgach w latach 1690 we wsi Holaenderdorf.
6. Skłaniam się więc do takiego wniosku, że między 1620 a 1680 przyszła rodzina Krentz do Holaenderdorf i byli oczywiście luteranami. W między czasie, ponieważ na około były polskie wioski, może się wżenili do Młynkowa. Przeszli na katolicyzm i poszli dalej do Krosinka.
7. Kończąc, wszystkie rodziny Krentz wywodzące swoje pochodzenie w parafii Połajewo, tak jak ja – myślę że mieli taką właśnie historię.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/WlS ... AoXEWGCXwT
Odpowiedz