Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

24 mar 2010, 18:35

Witam serdecznie wszystkich Formułowiczów :)

Szukam wszystkich informacji o moich protoplastach noszących nazwisko Jopp. Wiem, że ponad 200 osób w Polsce nosi to nazwisko, głównie w Wielkopolsce. Ostatnim dokumentem do jakiego dotarłem to akt ślubu Michaela Jopp i Anny Wielgosz z 1874r. w parafii katolickiej w Popowie Kościelnym pow. Wągrowiec. Będę niezmiernie wdzięczny o jakiekolwiek informacje o moich przodkach. Z góry dziękuję.
Ostatnio edytowano 13 kwi 2012, 18:32 przez Wiking, łącznie edytowano 3 razy

Re: Jopp

25 mar 2010, 01:05

Czy tylko w Wielkopolsce? Przeglądając księgi z Szynwałdu (Diecezja Tarnowska) nieraz natrafiłam na nazwisko Jop (Job).

Re: Jopp

25 mar 2010, 09:06

Nie czytałeś lub nie bierzesz pod uwage takich zapisów
viewtopic.php?f=3&t=16&hilit=job&start=80
Kabat alias Job strony 4 i 5' a i inne formy literki p b po Jo
następne forum
Nazwiska Busler i Bussler
viewtopic.php?f=3&t=1441&hilit=+job
Nazwisko mojej babci Linette tez jest 202 osoby w Polsce i nie udaje sie calości polączyć
Projekt Poznan tez podaje przydomek, przypis, nie wiem jak to określić przy nazwisku Kabat Job i inne podobne formy zapisu.
Zwłaszcza dość daleko od tego co ja wypisałem nad Notecią Kabat alias Job
Tomczak i Klimacka - poszukuję przodków
viewtopic.php?f=3&t=1210&hilit=job+tomczak
Tam przemiennie występuje nazwisko raz Kabat raz Job
Ostatnio z ksiąg meldunkowych przepisałem taki zapis Kozłówko pod Gnieznem nazwisko Job
małżeństwo i dzieci Jan Job ur. 21.03.1879 ur. Kozłówko i Francisza Job d. ur 17.05.1884
W wiosce Kozłówko mieszkali i Kabacińscy i Jobowie, czy to przypadek czytając i analizując moje zapisy z archiwum i to co wyżej.
Teraz biore jupke i kończe ten zapis.
Taka gwarą w okolicach Gniezna określało się nasze płaszczei okrycia, czyli kabatek.
Jest to zniemczenie polskiego słowa Kabat.
Twoje zapytanie o nazwisko Jopp mieści się w torelancji przypuszczeń, których jak sadze nie bierzesz pod uwagę.
Parafia ewangelicka Trzemeszno [Tremessen], wpis R-7 / 1861 zgodność: Pan młody: 63%
August Jop (28) ojciec: Paul Jop
Eva Rosina Somerfeld (24) ojciec: Andreas Somerfeld

Ci Job'e napewno są Kabatami Kabacińskimi w chwili urodzenia [takie są zapisy] co dalej z nazwiskiem trudno mnie powiedzieć.
Pewnikiem woleli nazywać się z niemiecka Job = Kabat, zwłaszcza że rodzeństwo Augustyna ma nazwisko Kabat.

Re: Jopp

25 mar 2010, 09:22

I jeszcze jedno Ty piszesz o jednym konkretnym przypadku, a w moich wypisach z archiwum jest ponad 30 przydomków Job i formy b, p [Joob Joup i inne] jedna dwie literki obok siebie, u różnych Kabat Kabacińskich tak jak u Pań i panów.
Czy to nie zastanawiające?
a to przykład w innej częsci Polski
Parafia katolicka Boruszyn, wpis 16 / 1849 zgodność: Pan młody: 100% Oborniki

Franciszek Joup alias Kabat (26y 2m) ojciec: Marcin Joup , matka: Elźbieta Joup d. Eichstadt

Jadwiga Mazur (20y 1m) ojciec: Łukasz Mazur , matka: Rozalia Mazur d. Bartnik
Eichstadt nazwisko powszechnie występujące w moich zapisach w Kabat ale i Linette.

http://www.leszekkabacinski.unl.pl/nazwa.htm
etymologia nazwisk w tym Job

Re: Jopp

25 mar 2010, 13:33

Dzięki Leszek i Ala za ciekawe spostrzeżenia, nie patrzyłem z tej strony na moje nazwisko. Na mój amatorski nos :)
Mój pra, pra Michael Jopp urodził się w 1839 r. ale mam problem z miejscem.
Ostatnio edytowano 07 lis 2011, 14:41 przez Wiking, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jopp

25 mar 2010, 14:35

Michael Jopp urodził się w 1839
jakie tereny i jaka parafia urodzenia Twego przodka.
A zona jakie ma rodowe nazwisko?
Jestem ciekaw jeśli to wielkopolska jakie nazwiska mają żony, jakie nazwiską świadków, chrzestnych.

Z Szkocji podobno przybyli Huntowie, ci zaś powiązani z Kabat Kabacińskimi bardzo mocno w moich lub innych liniach od 1700 'ych lat
forum : legendy rodzinne
viewtopic.php?f=2&t=2227&hilit=+szkocja
I raczej będę podążał w poszukiwaniu pisowni nazwiska Jopp. Bo innych poboczności nazwiska może być mnóstwo.
to sobie zawężysz mozliwości bedziesz miał pewne kłopoty.
Pisownia była zawsze różna, zawsze, zwłaszcza jeśli wedrowali z parafina parafię i byli nie piśmienni.
Księża mieli fantazje ogromną , zwłaszcz ze ich "wykształcenie nie dorównywało".
Pisali czytali tak jak usłyszeli, nawet w 2009 roku potrafią z kartki odczytać a później modlić się za Kabaczyńska, a nie Kabacińska moją Mamę.
Nazwisko się kształtowało sie długo, te same linie miły rózną pisownie i koncówki.
Dopiero pisane dowody osobiste wprowadziły porządek.
Ale dwóch braci potrafiło mnieć inną pisownię, ale to Wszyscy już przerabiali w swoich poszukiwaniach.

Re: Jopp

25 mar 2010, 15:37

A jak przyjąc babcia rodziła się jako Linettej słubowała Linetty a zmarła jako Linette.
Wszystkie linie to 400 osób każdy ma swoje korzenie przed 1800 rokiem.
Ale uwaga w Kołdrabiu ksiądz czasmi się "myli w wpisach" i tych co są Linette są Linerte a Linette Linert'tami w latach 1800-1820.
Każda linia [poszukujący] uwazają że to ich nazwisko pierwotnie jest prawidłowe.
Zobacz w Laskowie koło Łopienna obok Huntów sa Kabacińscy [ w moich liniach] w tej samej wiosce, ale i Kalacińscy.
W Rogowie lub Rogówku obok Kabacińskich są Rabacińscy.
W jeszcze innych wioskach Kabaczyńscy czy tylko czyto piszącym nazwiskiem się interesować.
I i II wojna to juz dużo pomyłek, tutaj Kabacińscy są Kabaczyńskimi, Gdynia, Elbląg, Lublin.
Niektórym trudno wytłumaczyć że pierwsze nazwisko było inne.
Maja papiery dowody, dokumenty, ale nie szukaja w archiwach, więc wiedza tyle co maja napisane.
Skąd te przekonanie, lata szukań, to lata takich przypuszczen, które po czasie okazują się prawidłowymi i są udokumentowane.
Proszę jeszcze raz wrócić do linku z zdjeciem Job slubuje z Linettej [podalem wyzej] w Kujawkach na pewno byli Kabaci i to od 1850 lat poźniej Kabacińscy.

1794 Trląg
Job z Kujawek i Rozalia Linety z Trląg
Obrazek


A moze słowa mojej babci Linette, " Linette i Kabacińscy są od dawna rodznią, jeszcze przed ślubem z moim dziadkiem".

Re: Jopp

25 mar 2010, 18:03

Z dokumentów które posiadam to: akt ślubu w kościele katolickim w Popowie Kościelnym gm. Mieścisko w roku 1874 - Michael Jopp (35) i Anna Wielgosz (22)- świadkami byli Jacobus Skoczyński i Josephus Dorsz. W akcie jaki jest w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie nie ma miejsca urodzenia ani imion rodziców. Mieli oni syna Maxa Jopp ur. 1884 (mój pra) jego chrzestnymi byli Vincentus Hoffmman i Rosalia Napieralina :). Max ślubował z Heleną Krygier w Kołdrąbiu w 1909r. i dalej już wiadomo :)

Re: Jopp

25 mar 2010, 19:52

Jest jeszcze szansa poznanie rodziców,rok 1874 a zwłaszcza październik powstają USC administracji pruskiej i tutaj są już zapisy urzędników pruskich.
Zgon jesli masz taka informację też pomaga.
A dokumenty Mieściska chyba jeszcze należą pod archiwum USC Poznan.
Moga być księgi lub mikrofilmy, jedziesz do Poznania lub sprowadzasz do swego archiwum, zwlaszcza jesli podlega Poznaniowi.
Tak z mikrofilmami ja postępuje.

Re: Jopp

26 mar 2010, 10:29

Pomocna w poszukiwaniach może być informacja z aktu ślubu:

http://pokazywarka.pl/64mtda-2/

"Za dyspensą od przeszkody III stopnia pokrewieństwa sięgającego II-go, dnia 24 kwietnia 1874 pod No. 364 udzielonej i zgodą sądu wągrowieckiego z 26 stycznia No. 2/74."

i nie wiem o jaki sąd w Wągrowcu chodzi czy kościelny czy normalny. I gdzie jest archiwum.

Re: Jopp

26 mar 2010, 10:36

Może też informacja z poznan project o ślubie

Parafia ewangelicka Margonin, wpis 22 / 1838 zgodność: Pan młody: 100%
Carl Jopp (24y 4m)
Johanna Charlotte Tratz (21y 7m)

W 1839 urodził się Michael rok po tym ślubie - Margonin leży niedaleko Popowa Kościelnego.
W Archiwum w Poznaniu są mikrofilmy z Margonina i zobaczyć czy tam się urodził, odległość i brak czasu trochę komplikują mi sprawdzenie tego tropu.

Re: Jopp

26 mar 2010, 11:56

USC Poznań
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... c=Margonin
jest forum i moze Poproś na forum o sprawdzenie roku 1839 kogos kto bedzie w archiwum.

Re: Jopp

26 mar 2010, 13:20

leszek
chciałem sie odnieść tylko do jednej rzeczy --- nie chce polemizować, bo nazwiska kabat, jopp i inne to twoja działka ...mnie zahaczają jedynie kątem ...

cytuje:

"Teraz biore jupke i kończe ten zapis.
Taka gwarą w okolicach Gniezna określało się nasze płaszczei okrycia, czyli kabatek.
Jest to zniemczenie polskiego słowa Kabat."

Moj krewny mi kiedyś na to zwrócił uwage, że jupka i kabatka to to samo .... chciałbym uporządkować ....
- jupka nie jest zniemczeniem słowa kabat ..... jupka jest spolszczeniem słowa jopp
- "Jest to zniemczenie polskiego słowa Kabat" - a dlaczego nie odwrotnie??? w zależności z jakego terytorium wywodzi sie nazwisko ...
- "polskiego słowa kabat" - w "Wörterbuch der donauschwäbischen Bekleidungsgewerbe" Von Hans Gehl znalazłem że słowo kabat pochodzi z węgierskiego i znaczy to samo

@wiking
- "I raczej będę podążał w poszukiwaniu pisowni nazwiska Jopp. Bo innych poboczności nazwiska może być mnóstwo." ---- i tego bym sie trzymał!!!

pochodzenie nazwiska jopp podaje duden następująco:

Jopp(e): Berufsübernamen zu mhd. jop(p)e, juppe »Jacke, Stück der Rüstung« für den Hersteller oder Übernamen für den Träger.


w jednym leszek ma rację .... kiedyś jakaś linia nazywała sie kabat i przeszła na jopp lub na odwrót ----- ale kiedy i gdzie to było, komu to wiedzieć ....

Re: Jopp

26 mar 2010, 13:28

vonage przetłumacz mi jeszcze co ten duden napisał o moim nazwisku :)

Re: Jopp

26 mar 2010, 23:43

nie ma sprawy ...

źródło znajduje sie tutaj http://duden-suche.de/suche/artikel.php ... &verweis=1

a wolnym tłumaczeniu to nazwisko pochodzi od tych co te "płaszcze" wytwarzali lub je nosili ....

ale podam ci wiecej interesujących rzeczy .... tylko to już ci muszą inni przetłumaczyć ...

http://books.google.de/books?id=YmPa1bv ... pe&f=false

tu masz opisane jak sie regionalnie wymawiało te słowo (na podstawie regionalnych słowników) i jak taki płaszcz wyglądał kiedyś .... ciekawa sprawa ....

leszek!!!!!! na następnej stronie pod "k" jest opisany nawet twój kabat

jeszcze piękniej masz to opisane tutaj strona 257

http://books.google.de/books?id=GHaGxm4 ... pe&f=false

a żeby cie do końca usatysfakcjonować to pare obrazków

joppe z miesbach za 380 euro
http://www.gau-muenchen.de/vereine/ammertal.htm

joppe za 470 euro
http://www.volkskultur-shop.de/index.ph ... &asg_id=64

i może te
http://www.trachtenverein-grosshoehenra ... /Anzug.htm
http://www.trachten-poellmann.de/Preisl ... joppe.html

ale rzeczywiście, nie wykluczone że posuwając sie w czasie natrafisz na jopp alias kabat (czy odwrotnie) --- przypuszczalnie polegało to na zwykłym tłumaczeniu słowa tak jak w tych przypadkach:

Parafia katolicka Boruszyn, wpis 16 / 1849 zgodność: Pan młody: 100%
Franciscus Joup alias Kabat (26y 2m) ojciec: Martinus Joup, matka: Elisabeth Eichstadt
Hedvigis Mazur (20y 1m) ojciec: Lucas, matka: Rosalia Bartnik

albo innych

Parafia katolicka Rawicz
Valentinus Nagły (26)
Rosalia Wächter alias Strózyka (25) ojciec: Jacobus Strózyk or Wächter

Wächter – stróż


Parafia katolicka Wieleń
Bartholomaeus Goźdź alias Nagel (33)
Catharina Stanka (26)

Nagel to jest – gwóźdź


Parafia katolicka Boruszyn,
Boguslaus Hahn alias Kokot (53)
Rosina Joup z domu Ulatowska

wg. http://pl.wiktionary.org/wiki/kokot Kokot to jest – kogut .... i inne mniej cenzuralne

Re: Jopp

27 mar 2010, 18:58

Dzięki za ciekawe informacje :)

Re: Jopp

30 mar 2010, 11:23

Jak dobrze pamiętam rodziny Jop/Jopp mieszkały w XIX wieku w Połajewie i okolicach. To niedaleko Wągrowca. Może warto by sprawdzić ten trop.

Re: Jopp

31 lip 2010, 20:55

Witam serdecznie!
Może te informacje pomogą w poszukiwaniach rodziny Jopp:
-w 1934 r.ur.się w Wągrowcu Kazimierz Jopp,rodzice:Leon Jopp,Zofia Blindówna,chrzestni:Marianna Blinda -Micharzeweo,Wincenty Rakocy-Wągrowiec,w 1959r.Kazimierz poślubił w wągrowieckiej Farze Annę Michalską
-w latach 50-tych w Wągrowcu Rynek 18,mieszkał Leon Jopp
-w latach 60-tych w w Wągrowcu Pl.Paszkowa 18,mieszkała Antonina Jopp.
Zapewne chodzi o tę samą ulicę-kiedyś Plac płk.Paszkowa,dziś ponownie Rynek
Informacje te uzyskałam,przeglądając zasoby wągrowieckiej fary,z pewnością nie wychwyciłam wszystkich danych dotyczących tego nazwiska.Mam jednak nadzieję,że choć trochę pomogłam.
pozdrawiam
Edyta

Re: Jopp

01 sie 2010, 09:10

wiem ze rodzina o nazwisku Jopp mieszka w kielcach\
pacowałem z jednym z ich synów

Re: Jopp

18 sie 2010, 19:38

Dziękuję za te informacje. O wągrowieckich Jopp'ach słyszałem, kieleccy są nowością. Pozdrawiam serdecznie :)

Re: Jopp

18 sie 2010, 21:33

Babcia mojej żony nazywała się Jop i mieszkała w Krosinku k.Połajewa.W Krosinku też mieszkają Jopy dalsze kuzynostwo żony .

Na poznan project

28 sty 2011, 20:02

Parafia katolicka Boruszyn, wpis 14 / 1881

Antonius Bukowski (24) ojciec: Antonius, matka: Julianna Krüger

Marianna Krzyśko (19) ojciec: Adalbertus, matka: Anna Joup

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 15 / 1860

Adalbertus Krześko (22)
Anna Job (24)

Widać zmianę zapisu najpierw Job,potem Joup

Re: Jopp

29 sty 2011, 05:53

Witam ,odnośnie nazwiska Joop przewija się ono w moim drzewie genealogiczym,ta linia jest z okolic Rawicza,jeśli jesteś tym zainteresowany to prosze o kontakt na forum, pozdrawiam Zbigniew.

Re: Jopp

30 sty 2011, 01:40

Wiking napisał(a): ... I raczej będę podążał w poszukiwaniu pisowni nazwiska Jopp. Bo innych oboczności nazwiska może być mnóstwo.

Inne oboczności. W moich poszukiwaniach dotyczących nazwiska Job ta sama osoba pojawia się jako Job, Jop i Jopp. I nie jest to pojedynczy przypadek.

Re: Jopp

30 sty 2011, 08:43

i Kabat

Re: Jopp

31 sty 2011, 05:54

Witam ponownie , odnośnie nazwiska Jopp w moim drzewie jest Józef Jopp ur 1872 w Krosinku zm 1945 w Rawiczu-Sarnowie , żona Konstancja Wiktoria Jopp z Lulkiewiczów ur1879 w Kobylinie , potomstwo Henryk,Franciszek,Gertruda,Maria Joppowie . Odnośnie rodzeństwa mam więcej informacji,jeśli ktoś byłby tym zinteresowany z chęcią podziele się tymi informacjami , pozdrawiam Zbigniew.

Re: Jopp

03 lut 2011, 11:35

Jeśli ktoś spotkał w swoich liniach osobę Michael Jopp urodzony około 1839 roku (to wiem z aktu ślubu - parafia katolicka w Popowie Kościelnym k. Wągrowca) - niestety nic nie wiem o miejscu jego urodzenia ani o jego rodzicach, rodzeństwie- to będę wdzięczny. Może ktoś ma jakiś trop. pozdrawiam

Re: Jopp

03 lut 2011, 21:32

Witam serdecznie!
Może to pomoże:
http://szukajwarchiwach.pl/skan/widok/h ... _qSImgJrg/
pozdrawiam
Edyta

Re: Jopp

04 lut 2011, 23:34

Wielkie dzięki Edyta,

poprosiłem na forum o przetłumaczenie bo nie wszysko rozumię.
Tego dokumentu jeszcze nie widziałem.

Marek

Re: Jopp

05 lut 2011, 15:36

wątek z genpolu
http://www.genpol.com/index.php?module= ... =f&descr=t
Data: 09.11.2010

--------------------------------------------------------------------------------
Nazwisko(a): Tomczyk, Jop, Batsch, Hampel (Haempel, Hempel), Talaga, Kijanija (Kijania), Hodur, Jablonski, Foltyn, Szeliga
Miejsce(a): Krakow, Wroblowice, Swoszowice, Stryszow, Malopolska, Radziechow (Radziechowice, Radzichow), Kamionka

Poszukuje informacji na temat przodkow rodzin:
Tomczyk, Jop, Batsch, Hampel (Haempel, Hempel), Talaga, Kijanija (Kijania), Hodur, Jablonski, Foltyn, Szeliga

Re: Jopp

06 lut 2011, 23:34

Kabat - miałeś rację z moim Jopp'em :) :P

Znalazłem akt zgonu Augusta Jopp - jak się okazało syna z pierwszego małżeństwa Michaela Jopp z Justiną Falkenthal

http://szukajwarchiwach.pl/skan/widok/Af5YSrEaaLVmsZqYhaoyjQ/

i do projekt poznań
i mam;

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 19 / 1866 zgodność: Panna młoda: 100%
Michael Job (27)
Augusta Falkenthal (19)

więc Połajewo i Michael Job... (choć wszędzie podpisuje się później Jopp)

A tu nie ma lepszego od Ciebie eksperta od; Jopp, Jop, Job, Joup, Jaup i Kabat :)

Więc jeśli masz jakieś ciekawe informacje to będę wdzięczny.

Re: Jopp

07 lut 2011, 19:41

Witam serdecznie!
Coś jeszcze na temat osób o nazwisku Jopp-tym razem z Wągrowca
http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/10438.dhtml.
pozdrawiam
Edyta

Re: Jopp

07 lut 2011, 21:13

Tak, tak słyszałem o Marianie Jopp nawet na You Tube jest film o nim:

http://www.youtube.com/watch?v=TzwwbUgakCg

Re: Jopp

07 lut 2011, 23:10

Witam serdecznie!
Przeszukuję zasoby USC Kuszewo-ponownie natknęłam się na rodzinę Jopp:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1882/0/1/7/str/1/6/#tab2
pozdrawiam
Edyta

Re: Jopp

07 lut 2011, 23:22

Już przekopałem wszystkie dostępne skany USC Kuszewo, i trafiłem na ciekawy nowy trop piszę o nim powyżej i to dzięki Tobie. Dzięki Edyta :)

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup

20 mar 2011, 19:16

Przykład jak nazwisko się zmieniało:
Mój przodek Michael Jopp - pierwszy ślub - Michael JOB, i z tego co widać w Połajewie w tamtych latach było sporo Job'ów. Ale pokolenie wcześniej nie ma śladu po Job'ach ale jest sporo osób o nazwisku Jaup ( muszę sprawdzić czy Job wcześniej to Jaup).

Czyli jedna osoba mógła za życia być Jaup, Job i w końcu Jopp?


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 19 / 1866 zgodność: Pan młody: 100%

Michael Job (27)
Augusta Falkenthal (19)


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 12 / 1853 zgodność: Panna młoda: 100%

Augustinus Bohn (27)
Justina Job (24)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 4 / 1855 zgodność: Panna młoda: 100%

Augustinus Bohn (28)
Julianna Job (19)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 15 / 1860 zgodność: Panna młoda: 100%

Adalbertus Krześko (22)
Anna Job (24)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 2 / 1864 zgodność: Panna młoda: 100%

Michael Biliński (29)
Clara Job (23)
Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 21 / 1864 zgodność: Panna młoda: 100%

Jacobus Koperski (28)
Rosina Job (26)


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 1 / 1865 zgodność: Panna młoda: 100%

Michael Dreczka (36)
Julianna Job (29)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 17 / 1866 zgodność: Panna młoda: 100%

Joseph Kulupa (28)
Aemilia Job (21)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 14 / 1867 zgodność: Panna młoda: 100%

Carolus Pfeil (28)
Augusta Job (24)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 28 / 1868 zgodność: Panna młoda: 100%

Joannes Cieluszek (25)
Anna Job (25)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 8 / 1868 zgodność: Panna młoda: 100%

Christophorus Wendland (31)
Augusta Job (23)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 22 / 1869 zgodność: Pan młody: 100%

Joannes Job (27)
Josepha Sikora (19)

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 5 / 1869 zgodność: Pan młody: 100%

Theodorus Job (28)
Apollonia Szudarek z domu Kaczmarek (36)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 4 / 1821 zgodność: Panna młoda: 100%

Andreas Lehwark (45)
Marianna Jaup (22) ojciec: Andreas Jaup, matka: Catharina Fryszken

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 3 / 1821 zgodność: Panna młoda: 100%

Gregorius Turs (32) ojciec: Joseph, matka: Catharina Grüning

Marianna Jaup (38) Dodatkowe informacje: vidua

Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 2 / 1827 zgodność: Panna młoda: 100%

Matthias Fryszke (27) ojciec: Andreas, matka: Rosina Gust

Christina Jaup (22) ojciec: Martinus Jaup, matka: Anna Maria Jaup


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 6 / 1827 zgodność: Pan młody: 100%

Andreas Jaup (33) ojciec: Joannes, matka: Marianna Fryszke

Justina Branecka (18) ojciec: Michael Branecki, matka: Anna Maria Dreger


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 3 / 1827 zgodność: Pan młody: 100%

Michael Jaup (26) ojciec: Andreas Jaup, matka: Catharina Frzyszke

Marianna Rosa (21) ojciec: Lucas Rosa, matka: Marianna Slęga


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 6 / 1830 zgodność: Panna młoda: 100%

Laurentius Lehmann (33)
Catharina Jaup (24) ojciec: Andreas Jaup, matka: Catharina Fryszke


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 1 / 1833 zgodność: Pan młody: 100%

Martinus Jaup (30) ojciec: Martinus Jaup, matka: Anna Marianna Jaup

Anna Ludovica Idel (30) ojciec: Joannes Idel, matka: Marianna Broniecka


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 5 / 1834 zgodność: Panna młoda: 100%

Joseph Winke ojciec: Joannes, matka: Salomea Majeska

Rosina Jaup (22) ojciec: Petrus Jaup, matka: Christina Eichsztedt


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 9 / 1834 zgodność: Panna młoda: 100%

Valentinus Chmielnik (32) ojciec: Adalbertus, matka: Catharina Jawianka

Rosina Christina Jaup (36) ojciec: Michael Jaup, matka: Christina Fryszken


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 3 / 1835 zgodność: Panna młoda: 100%

Martinus Domke (32) ojciec: Andreas, matka: Veronica Eichsztedt

Anna Ludovica Jaup z domu Idel ojciec: Joannes Idel, matka: Marianna Broniecka


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 5 / 1837 zgodność: Pan młody: 100%

Christophorus Jaup (28) ojciec: Joannes, matka: Catharina Fryszke

Anna Hönk (23) ojciec: Matthias Hönk, matka: Rosina Kwade


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 2 / 1837 zgodność: Panna młoda: 100%

Joannes Soczka (28) ojciec: Andreas, matka: Marianna Pendzonka

Justina Jaup (20) ojciec: Petrus Jaup, matka: Christina Eichsztedt


Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 4 / 1837 zgodność: Panna młoda: 100%

Joannes Gottlieb Cart (24) ojciec: Joseph, matka: Elisabeth Szteinberg?

Aemilia Jaup (19) ojciec: Joannes Jaup, matka: Anna Christina Bök



Parafia katolicka Połajewo Oborniki, wpis 6 / 1839 zgodność: Pan młody: 100%

Michael Jaup (26) ojciec: Joannes, matka: Catharina Fryszken

Anna Christina Krenc (21) ojciec: Andreas Krenc,

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup

19 maja 2011, 21:24

Potwierdziła się moja teoria, że jedna osoba figurowała pod trzema nazwiskami. Wczoraj byłem w AAP w Poznaniu i na CAAP sprawdziłem akta parafi Połajewo.
Mój przodek podczas chrztu Michael Jaup ur. w 1839 w Krosinku parafia Połajewo. Pierwszy ślub w roku 1866 w Połajewie już jako Michael Job z Augustą Falkenthal. I następny ślub jako Michael Jopp z Anną Wielgosz w 1874r. w Popowie Kościelnym.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup

20 maja 2011, 06:59

Najlepiej "doświadczyć temat" osobiście, w archiwach
Tak zapisy były różne, a do tego zastanawia mnie takie same okresenie przy nazwiskach Kabat Kabaciński okolic Mogilna, czy wspólne korzenie tych lini nie mają powiązań.
Bo taka pisownia nazwiska to pewien jeden z wielu przypadków w tamtych czasach.
Jestem przekonany " tylko jak to poszukać i poświadczyć dokumentami" że te nazwiska były powiązane z osadnictwem zachodnioeuropejski.
Zwłaszcza że w terenach nad Wartą są zapisy w PPoznań Kabat alias job lub job.
Gra słów mówi można dostać " joba" z tymi nazwiskami. Oczywiście Przepraszam jeśli Kogoś uraziem.
Analiza i wypisywanie innych przypadków tych nazwisk, po pewnym czasie powinna dać wiece danych porównawczych.
Tak owocuje wypisywanie nazwiska Kabat- kabaciński - i jego fonetyczne zapisywania w moich terenach.
Ci co byli Kabat zostali Kabacińscy, albo odwrotnie.
Przypomniam ze w wiosce pod Gnieznem, Tokarzewie niedaleko Strzyżewa Kościelnego w okresie 1886 r. w czasie urodzin mego dziadka Kabacińskiego w tej wiose było inne nazwisko Kabacińskich było pisane Kabat Kabaciński i Job(p) śluby z Somefeld
Tak samo w Kozłowo'wie w stronę Trzemeszna.
A jop, jupa to tez fonetyczne z niemieckiego cos w rodzaju okrycia ciała, plaszcz, kurtka
Pamietam jeszcze jak dziadkowie lub rodzice mówi wubierz jupke bo jest zimno.
Tokarzewo wypisywana w opisach miejscowości wioska od 16 wieku, ostanie zapiski widziałem w 1914 roku, teraz już nie istnieje, musiała być tak mała że obecnie nikt z pytanych nie wie gdzi ją szukać w polach.
Takich wypisów z o podobnej pisowni wypisałem w kwerendach AAGniezno +- 51 przypadków.
Moja babcie urodziła sie jako Linetej slubował Linetty a umarła Linette, i kazda z tych lini potwierdza pochodzenie z europy z czasów napoleońskich Francja Włochy, ale wykluczą [ te linie ,nie ja ] a każdy broni poprawności swej pisowni - razem jest +- 404 nazwiska w Polsce wg. Rymut,a.
Poprawnie to francuskie Linette i do takiej pisowni wg., opowiadań ojca kuzynek ich ojciec lub dziadek przywrócił pisownie Linette.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup

26 sie 2011, 09:42

Witam serdecznie!
Oto akt urodzenia dziecka pary Michał Jopp i Anna Wielgosz
http://szukajwarchiwach.pl/53/1882/0/1/ ... Hzsz4jmOw/

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup

08 paź 2011, 19:18

Michael Jaup ur. w 1839 w Krosinku parafia Połajewo. Pierwszy ślub w roku 1866 w Połajewie już jako Michael Job z Augustą Falkenthal. I następny ślub jako Michael Jopp z Anną Wielgosz w 1874r. w Popowie Kościelnym.

Jego rodzice i przodkowie mieszkali w Krosniku, po niemiecku - Klein Kroschen a jeszcze wcześniej zwanym Krosinko!!!
Jego rodzicami byli:
Michael Jaup (1798-1840) ojciec: Andreas Jaup, matka: Catharina Frzyszke
Marianna Rosa ojciec: Lucas Rosa, matka: Marianna Slęga

Kolejne dziwne zapisy nazwisk - jak widać - radosna twórczość kwitnie:))

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

13 kwi 2012, 18:58

Coś nowego;
Andreas Jaup vel Jop (1773 - 1836) żona Catharina Fryszke
ślub 5.05.1793 w Połajewie
świadkami na ślubie byli Christophus Jop i Josepha Egsztedt
wszyscy ze wsi Krosinko dzisiaj Krosinek

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

25 lip 2012, 12:09

Mam prośbę może ktoś natknął się w swoich poszukiwaniach na mojego przodka - Joannis Jub (taka pisownia przy urodzeniu jego syna w 1848r.) mieszkający w miejscowości Krosinko (Krosinek) parafia Połajewo. Mam jego akt zgonu; Joannes Joop zm. 20.09.1807 Krosinko 80 l. Morbus: debilitatis. Czyli urodzony ok. roku 1727, w parafi Połajewo nie odnaleziono aktu chrztu. Sprawdzano lata 1710 – 1726. Jeśli ktoś spotkał osobę - Joannis Jub vel Joannes Joop bądź podobnie w początkach XVIII w. będę zobowiązany za informację.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

25 lip 2012, 17:51

Pewnie Ciebie nie zdziwi, w tych samych wsiach co piszesz byli Kabat, Hunt i Krenz
Kabat i Krenz później przybyli do Kaliny/Gniezna.
Znasz pewnie opisy chłopa wielopolskiego są tam opisy Krosinek, Połajewo i inne
A koło Gniezna/Strzyżewa kościelnego było Tokarzewo a tam Kabat=Job/p.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

26 lip 2012, 10:48

Tak znam, moi mieszkali w Krosinku parafia połajewska w latach 1748 chrzest Joannesa Jub do 1866 ślub Michaela Job (Joub, Jopp) - to mam potwierdzone. Następnie Michael przeprowadził się do Brzeskowa parafia Popowo Kościelne.

W moim drzewie w XVIII wieku w Krosinku przewijają się takie nazwiska; Friske, Fryszke,Frisken, Krent, Krenty,Hust, Reike, Putzen, Egsztedt.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

07 wrz 2012, 09:46

Witam
Odnośnie nazwiska Jopp, zauważyłam to nazwisko podczas przeglądania USC Zbąszyń.
W latach 1893, 1898 i 1900, w aktach urodzeń jest,
matka : Johanna Steinmetz geb. Jopp, żona Karla Steinmetza. Zamieszkali w Weidenvorwerk. [ nie wiem co to za miejscowość].

Pozdrawiam Marianna.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

14 wrz 2012, 12:44

Dziękuję za te informacje.

Ta miejscowość to - Nowy Dwór – wieś w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

18 wrz 2012, 21:28

Do dzisiaj w miejscowości Krosinek, gm. Połajewo mieszka rodzina Jopp.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

21 lis 2012, 20:00

To muszę ich odwiedzić.

Re: Jopp, Job, Jop, Jaup, Joup, Jaub, Joop

21 lip 2013, 18:13

Dotarły nowe księgi do AA Gniezno z parafii Strzyżewo Kościelne pod Gnieznem.
Kabat poprawiany Job lub odwrotnie i to nie raz kilkakrotnie tak pisano i poprawiano
Póżniej byli Kabacinskimi
Lata 1721-1844 a w szczególności pierwsze lata 1800, Kabat zamieniany na Job.

Rodzina Jopp (Job, Jop, Joppek)

29 sty 2015, 22:52

Witam.

Poszukuję przodków Jana Jopp zm. 1924r. i jego żony Marty Jahn (lub Eigsztedt) zm. 1902r. Mieli oni córkę Martę (moją praprababkę ur. 1899 Krosinek zm. 1964r. Krosinek) zamężną z Walentym Szramą (ur. 1881 zm. 1952r.) oraz dzieci Helenę, Klemensa, Józefa, Leona, Annę, Agnieszkę i Marię.

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz