Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

25 paź 2021, 17:00

Witam!

Serdecznie proszę o pomoc w poszukiwaniu informacji dotyczących Tomasza Matusza urodzonego około 1800 roku w Rosku, męża Jadwigi Fręśko.
Mam pewną zagwozdkę, którą chciałbym wyjaśnić, a która dotyczy rodziców Tomasza. Bowiem na MyHeritage można znaleźć dziesiątki witryn, w których pojawia się poszukiwany przeze mnie Tomasz - nawet jako przodek bezpośredni - ale żadna z nich nie określa kim byli jego rodzice. Co dziwne, w poszczególnych witrynach, natknąć się można na różne daty jego narodzin - od 1793 po 1806 rok, a także na informacje o jego rodzeństwie, które jednak dodawane jest bez danych rodziców :?
We wszystkich drzewach przewija się informacja o ślubie Tomasza z Jadwigą Fręśko z 30 maja 1830 roku.

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc!

Pozdrawiam,
Andrzej

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

25 paź 2021, 20:44

Proszę odszukać na Poznan-Project wpis dotyczący ślubu z 1830. W komentarzach są adresy emajlowe do potomków tej pary i na pewno ucieszą się z kontaktu. Ktoś , kto komentuje na PP na pewno jest głębiej zainteresowany historią tej rodziny. A na myheritage panuje plaga "kolekcjonerów", którzy dołączają kawałki drzew do swojego, aby mieć duże drzewo.
Z aktu ślubu wynika , że Tomasz urodził się w 1805 lub 1806 roku (24 lata skończone w 1830). Ponieważ śluby były udzielane na podstawie metryk, to lata urodzin przeważnie były zgodne ze stanem faktycznym.
Pozdrawiam
Janusz
Ostatnio edytowano 26 paź 2021, 18:56 przez janusz59, łącznie edytowano 1 raz

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

26 paź 2021, 18:14

Ślub Tomasza Matusza z Jadwigą Fręśkowną
odbył się 31 maja 1830 r. w Rosku.
W akcie nie podano rodziców.

Zatem na MH i tutaj jest błąd.

Sprawdziłam Wieleń, niestety w latach 1803 - 1816 w Rosku nie urodził się żadem chłopiec, któremu nadano imię Tomasz.
Wśród nazwisk na "M" - nie ma żadnego Matusza.

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

27 paź 2021, 11:35

Bardzo dziękuję! Wynika z tego, że Tomasz pochodził z innej miejscowości - pytanie z jakiej?

Pozdrawiam,
Andrzej

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

27 paź 2021, 15:11

Zapewne z innej parafii.
W Wieleniu nie występuje w żadnych metrykaliach nazwisko Matusz, poza tym ślubem w Rosku.

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

31 paź 2021, 09:19

Może wskazówką, skąd pochodziła rodzina Matuszów, będzie informacja zapisana przez proboszcza Rontza z Wielenia o ślubie z 1794 roku. Mianowicie, 23 lutego tegoż roku związek małżeński zawarła Jadwiga Banaś z Roska (ur. 1768) z Wojciechem Matuszem z Białej (mogliby być rodzicami Tomasza?). Biała znajdowała się wówczas w parafii Wronki. Niestety z księgami tej parafii jest problem - są niekompletne.
Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

31 paź 2021, 13:39

Dzień dobry,

Przejrzałem metryki chrztów z Wronek od 1797 roku, aż do 1815 roku. Znalazłem jedynie wpis o narodzinach Józefy, córki Wojciecha Matusza i Jadwigi Banaś z marca 1803 roku. Na Tomasza niestety nie natrafiłem.

Pozdrawiam,
Andrzej

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

31 paź 2021, 21:04

Proponuję jeszcze raz sprawdzić akta z Wronek, wspomniany Wojciech Matusz pojawia się jako Wojciech Jusko kmieć z Białej, a jego żona Jadwiga Banaś jako Jadwiga Matuszowa. Para ta występuje również jako Wojciech Jusko kmieć z Białej i Jadwiga Banasionka.
Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Tomasz Matusz z Roska - poszukuję

01 lis 2021, 13:41

Dziękuję za informację. Sprawdziłem - oprócz wspomnianej przeze mnie Józefy odnalazłem jeszcze Agnieszkę, córkę Wojciecha Jusko i Jadwigi Matuszowej, urodzoną w maju 1798 roku w Białej. Niestety śladów Tomasza brak. Być może przez luki w księdze odnalezienie wpisu dotyczącego jego narodzin będzie niemożliwe :/

Pozdrawiam,
Andrzej
Odpowiedz