Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kopeć - Nekla

07 kwi 2010, 08:46

Poszukuję rodziny Kopeć z Nekli. Dokładnie chodzi mi o potomków Władysława Kopeć (ur. 25.09.1886 w Gocanowie, zm. 1.12.1975 w Nekli) oraz jego brata Jana (ur. 1.06.1901 w Miławie, zm. 14.11.1970 w Nekli). Zarówno Władysław, jak i Jan byli synami Heleny (z domu Szwarc) i Jakuba Kopeć. Ich ślub odbył się 23.01.1883 w Kruszwicy.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Krzysztof Szwarc

Re: Kopeć - Nekla

07 kwi 2010, 22:45

Kopeć Jan powstaniec wlkp, *1.6.1901 +14.11.1970
Cecylia z Kozłowskich *18.11.1901 +24.6.1989
nauczyciele
W historii Rynku nekielskiego w domu nr3 p. Waleriana Majewskiego z żoną Ludwiką mieszkał p. Kopeć, brat pani Ludwiki.
Michał

Re: Kopeć - Nekla

08 kwi 2010, 19:00

Bardzo dziekuję za tę informację. Czy to są dane z nagrobka?
Jeżeli tak to wnioskuję, że Cecylia Kozłowska była żoną Jana...

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Kopeć - Nekla

09 kwi 2010, 14:02

Są to dane z nagrobka, zdjęcie prześlę na priva.
Mnie interesuje jego osoba jako powstańca wielkopolskiego. W spisie oddziału nekielskiego się nie pojawił. Możliwe, że uczestniczył w innym oddziale lub w Straży Ludowej. W czasie powstania był dość młody, choć to akurat nie było przeszkodą. Jeśli masz wiadomości w tym temacie to proszę o podanie.
Każda wiedza o uczestnikach Powst. Wlkp. z terenu Nekli jest nieoceniona.
Z tych informacji wynika:
Jan Kopeć przybył do siostry Ludwiki Majewskiej i miał żonę Cecylię z domu Kozłowską.
Pozostaje sprawa poszukania grobu Władysława, wiedzy o nim, co uczynię przy najbliższej okazji.

Re: Kopeć - Nekla

09 kwi 2010, 14:32

Niestety nic nie wiem na temat udziału Jana Kopcia w Powstaniu. Urodził się w Miławie - gmina Trzemeszno, może w którymś z tamtejszych oddziałów...
Z moich informacji wynika, że Jan był 10, przedostatnim dzieckiem Heleny (z domu Szwarc) i Jakuba. Rzeczywiście miał siostrę Ludwikę, ale wiem, że zmarła mając 1,5 miesiąca (w 1887 roku). Być może była jeszcze jedna siostra o tym imieniu. Czy wiadomo kiedy Ludwika Majewska (z domu Kopeć) się urodziła?
Jeszcze jedno pytanie? Czy grób Jana i Cecylii Kopeć wygląda na odwiedzany? Poszukuję ich potomków...

K. Szwarc

Re: Kopeć - Nekla

25 sie 2011, 13:56

Pytanie do Michała
Odpowiadając Krzysztofowi, wspominasz cyt.:"W historii Rynku nekielskiego w domu nr..". Czy masz dostęp do jakiegoś opracowania dot. rynku w Nekli? Tam bowiem mieszkała moja rodzina. Pzdr. Lila

Re: Kopeć - Nekla

25 sie 2011, 18:36

Swego czasu czasopismo nekielskie opublikowało opracowanie pani Chromińskiej o rodzinach zamieszkujących nekielski Rynek, potem ukazał się artykuł o Zawodziu, a obecnie pracuje nad ul. Poznańską. Życzę Jej dużo zdrowia, aby zrealizowała swe zamierzenia.
Pierwsza gazetka nosi tytuł Biuletyn Stowarzyszenia na rzecz Gminy Nekla z 2003 r., drugi w Przeglądzie Nekielskim- dostępne w internecie.
Odpowiedz