Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 12:09

Dzień dobry,

prowadzę poszukiwania dotyczące moich przodków od strony ojca: Mańczaków, Hoffmanów, a także Sobkowiaków, Kaczmarków, Mroczkowskich, Kreugrów/Bocianów, Dolatów.

1. Bernard Mańczak (mój pradziadek), urodził się 20.08.1911 roku w Szamotułach, był synem Józefa Mańczaka i Franciszki Mańczak zd. Hoffmann. Wiem, że Bernard brał udział w kampanii wrześniowej, z tego co wiem to po bitwie pod Bzurą trafił do niemieckiej niewoli. Został zesłany na roboty do Rzeszy, do Uhrleben. Tam poznał Zofię Mazurek, z którą wziął ślub w 1946 roku w Eilisleben, następnie wrócił do Polski, do Poznania. Zmarł w Poznaniu 03.04.1979 roku.

2. Józef Mańczak, urodził się 18.03.1884 roku w Sycynie, obecnie w powiecie obornickim, syn Antoniego Mańczaka i Marianny Mańczak zd. Kaczmarek. Ustaliłem, że w 1906 roku w Szamotułach wziął ślub z Franciszką Hoffmann. W akcie zgonu wskazano nr aktu urodzenia 52/1884 (USC w Obornikach) oraz nr aktu małżeństwa nr 1906 (USC w Szamotułach). Niestety, przeglądając skany cywilnych niemieckich aktów urodzeń i małżeństw w portalu archiwum poznańskiego nie znalazłem ww. aktów. Wg informacji od innych członków rodziny wiem, że Józef brał prawdopodobnie udział w I wojnie światowej w armii cesarskiej. Do śmierci mieszkał w Poznaniu, przy ul. Kniewskiego 29/3 (dziś jest to ul. Limanowskiego) Zmarł w Poznaniu 18.03.1961 roku.

3. Franciszka Mańczak, zd. Hoffmann, urodziła się 01.03.1887 roku w Przecławiu (obecnie powiat szamotulski). Córka Stanisława Hoffmanna i Marianny Hoffmann zd. Sobkowiak. W 1906 roku w Szamotułach wzięła ślub z Józefem Mańczakiem. Zmarła 26.04.1958 roku w Poznaniu.

4. Antoni Mańczak, urodził się prawdopodobnie 16.03.1837 roku w Baborowie (obecnie powiat szamotulski). Ustaliłem, że był synem Józefa Mańczaka. Imienia i nazwiska żony nie udało mi się dotąd ustalić. Również brak informacji o dacie śmierci.

5. Józef Mańczak, jedyna informacja jaką udało się ustalić, to, że był ojcem Antoniego Mańczaka.

6. Stanisław Hoffmann, urodzony 25.04.1857 roku w Śmiłowie (obecnie powiat szamotulski). 19.05.1877 w Białężynie lub w Długiej Goślinie pobrał się z Marianną Sobkowiak. Zmarł 11.02.1932 roku, pochowany w Szamotułach.

7. Marianna Hoffmann zd. Sobkowiak, córka Marcina Sobkowiaka i Katarzyny Sobkowiak zd. Mroczkowskiej, urodziła się 22.01.1853 roku w Budziszewku (?). Ślub ze Stanisławem Hoffmannem 19.05.1877 w Białężynie lub w Długiej Goślinie. Zmarła 22.01.1933 roku w Szamotułach,

8. Józef Hoffmann, urodzony prawdopodobnie 03.02.1831 roku w Szczepankowie. Syn Stanisława Hoffmanna (brak innych danych) i Reginy Hoffmann zd. Dolata (urodzona w Otorowie w 1795 roku ?). Ożenił się z Marią Bocian lub Marie Kreuger (?), urodzoną prawdopodobnie w Cerdzu Kościelnym w 1822 roku.

Jak to zazwyczaj bywa, w przypadku najstarszych wskazanych przodków informacje o nich traktuję z rezerwą, jako prawdopodobne nie pewne.

Bardzo dziękuję za pomoc.

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 13:17

http://basia.famula.pl/


Szamotuły (USC) - akt małżeństwa, rok 1908, Heirats-Haupt-Register I

Joseph Mańczak (24 lat), rodzice: Anton Mańczak , Marianna Piechowiak ,
Francisca Hoffmann (21 lat) , rodzice: Stanislaus Hoffmann , Marianna Sobkowiak ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Anton Mańczak
Valentin Pawlak

Komentarz indeksującego:
syn Johann urodzony 1913, ślub 1940

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... e37679_mid

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 13:28

https://poznan-project.psnc.pl/search.php

Parafia katolicka Kaźmierz, wpis 14 / 1869

Antonius Mańczak (32 lat, wdowiec)
Marianna Piechowiak (22 lat
Pierwszy ślub

Parafia katolicka Szamotuły, wpis 56 / 1862

Antonius Mańczak (25 lat) 100%
Marianna Kaczmarek (18 lat)

Parafia katolicka Białężyn, wpis 5 / 1877

Stanislaus Hoffmann (21 lat)
Marianna Sobkowiak (23 lat)

Urząd Stanu Cywilnego Długa Goślina, wpis 9 / 1877

Stanislaus Hoffmann (ur. 1857)
ojciec: Joseph Hoffmann , matka: Marie Krueger
Marie Sobkowiak (ur. 1853)
ojciec: Martin Sobkowiak , matka: Catharine Mroszkowska

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 13:43

Witam.
Józef Mańczak - akt urodzenia USC Popówko 1884:
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... b776ac_max
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 19:37

Panie Henryku, Panie Grzegorzu,

wielkie ukłony w Panów stronę! Bardzo cenne informacje. Rozwiane zostały moje wątpliwości dotyczące żony Antoniego Mańczaka, który jak się okazuje był wdowcem i zwarł dwa związki małżeńskie.

Nie przestaję szukać dalej.

Pozdrawiam,
Michał

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 21:07

Akt zgonu Marianny Mańczak z domu Piechowiak urodzonej w Myszkowie zamieszkałej w Grabowcu.

Szamotuły (USC) - akt zgonu, rok 1903, Sterbe-Haupt-Register

Marianna Mańczak (65 lat)
małżonek Anton Mańczak


Inne osoby występujące w dokumencie:
Ludwig Gurowski
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... c93749_mid

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 21:09

Dodam jeszcze to, że w tym rejonie popularne nazwiska to Mania i Mańka, Mańczak mógł być synem jednego z nich, tak jak Nowaczyk synem Nowaka.

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

22 maja 2022, 21:22

Do Antoniego Mańczaka, ur. 16.03.1837, mam póki co w miarę klarowność. Zamówiłem rewersy w archiwum archidiecezjalnym, zobaczymy co się z nich dowiem na temat Antoniego i jego przodków.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Re: Mańczakowie, Hoffmannowie - Poznań, Szamotuły i okolice

24 maja 2022, 08:25

Moimi przodkami są m.in.: Matthias /Maciej/ Nowak lat 28 /ur. ok. 1814 r./ i Józefa Manka albo Mankowska lat 25 /ur. ok. 1817 r./; zawarli związek małżeński w kościele w Szamotułach w 1842 r. /wpis 32/1842/.
Pozdrawiam, Wojciech.
Odpowiedz