Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Seichert -Bnin

26 maja 2022, 10:56

Witam,
Czy są gdzieś dostepne informacje na temat przesiedlenia Niemców do Bnina ? Moi przodkowie to Seichert, którzy byli ewangelikami i podejrzewam że narodowości Niemieckiej.
Ostatni ślad jaki znalazłam to akt małżeństwa Jakuba i Anny z 1814 z Bnina i nic dalej nie moge znaleźć . Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam
Justyna

Re: Seichert -Bnin

27 maja 2022, 07:49

Z zapisów metrykalnych dostępnych na Basi wynika że Jakob Seychert i Anna Rosina Erdmutha Schulz zamieszkiwali w Provent Bnin.
Jest to kompleks zabudowań folwarcznych znajdujący się pomiędzy zamkiem w Kórniku a Bninem (i również miejsce gdzie w 1923 roku urodziła się poetka Wisława Szymborska).
Może pomoże przestudiowanie zapisów księgi Stamm Rolle im Stadt Bnin https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/2309765

Edycja: Provent Bnin stanowił oddzielną jednostkę administracyjną, nie zrażaj się jeśli w podanej księdze nie znajdziesz poszukiwanego nazwiska.
Tutaj jest mapa pokazująca obecne usytuowanie obszaru dworskiego Provent Bnin (obecnie Kórnik) https://www.google.com/maps/@52.2407246 ... a=!3m1!1e3

Re: Seichert -Bnin

27 maja 2022, 09:50

Grzegorzu,

Bardzo dziękuję za odpowiedź, te księgi już wszystkie przejrzałam i znalazłam moich Seichertów :), tylko mnie zastanawia skąd Ci ludzie przybylli ? Czy to byli rdzenni Niemcy ?

Pozdrawiam
Justyna

Re: Seichert -Bnin

27 maja 2022, 11:16

Rozumiem że w Stamm-Rolle nie została wypełniona rubryka "miejsce urodzenia" ?
Zamieszkujący tereny dworskie bardzo często pochodzili z miejscowości należących do tego samego właściciela lub z pobliskich folwarków. Tę księgę przeglądałem jakiś czas temu, szukałem osób z Leszna i Osiecznej.
Nazwisko Jakuba oraz jego żony oraz ich przynależność do parafii ewangelickiej wskazuje na narodowość niemiecką.

Re: Seichert -Bnin

27 maja 2022, 12:12

W tej księdze Seichertów nie było, natomiast pojawili sie w kolejnych min. z 1876 roku i to są już przodkowie, którzy urodzili sie w Bninie od roku 1845.
Nie wiem, gdzie Jakub i Rosalia urodzili się, ani skąd pochodzą Jakuba rodzice. Mam dane , że to Jakub Seichert i Anna Rosina z domu Wertin, i nic dalej.

Pozdrawiam
Justyna

Re: Seichert -Bnin

27 maja 2022, 21:55

Twój przodek Jakub Seichert, mąż Anny Schulz, był murarzem.
Taki zapis znajduje się przy okazji narodzin i chrztu ich syna Jana Antoniego w 1819 roku.
Był to bardzo ceniony i szanowany zawód, podczas ceremonii jednym z chrzestnych Jana Antoniego był pastor bniński Jakub Andreas Rotfit.

Może Twój przodkowie przyłożyli rękę do przebudowy zamku w Kórniku ?
Działyńscy, właściciele Prowentu, mieszkali w zamkowych komnatach.
Rozbudowę zamku zainicjowała "Biała Dama", Teofila z Działyńskich Szołdrska – Potulicka. Po jej śmierci w 1790 roku właścicielem został Ksawery Działyński (z krótką przerwą zamek był w posiadaniu Szołdrskich) a po jego śmierci w 1819 roku - Tytus Działyński.

Re: Seichert -Bnin

28 maja 2022, 08:01

Grzegorzu,

Czy są jakieś dokumenty, dotyczące przebudowy zamku ? Może będą tam wymienione jakieś osoby? Nie mam pojęcia, już gdzie szukać.

Pozdrawiam
Justyna
Odpowiedz