Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Gdzie leży miejscowość Adany?

04 cze 2022, 15:04

Dzień dobry!
Szwagier mojego dziadka w 1913 roku w Detroit ożenił się z Polką, która urodziła się w miejscowości ADANY.
W listach pasażerów statku z 1910 r. przybywających do USA wpisano jako jej miejsce urodzenia ADANY RUSSIA. Zakładam, że ta miejscowość mogła być w granicach zaboru rosyjskiego, ale nie odnalazłem jej w żadnych dostępnych spisach miejscowości w Polsce.
Obrazek

Proszę o pomoc!

Re: Gdzie leży miejscowość Adany?

04 cze 2022, 16:37

Sylwku,
podaj imię i nazwisko szwagra,
łatwiej będzie odnaleśc i pomóc.

Re: Gdzie leży miejscowość Adany?

04 cze 2022, 22:03

Przeszukałem jeszcze raz wszystkie posiadane dokumenty i odnalazłem wpisy, w których urzędnicy amerykańscy wpisują jej nazwisko rodowe jako Pocaujka, Pocalujka czy nawet Pocauka. Według mnie za najbardziej polskie wydaje się Pocałujko. Helen miała dwóch mężów: Kazmierczak Steve i Krzyszton Frank. Rodzice Heleny, to wpisy urzędników amerykańskich, ojciec Baltazes matka Arshula. Jako że byli Polakami to raczej Baltazar i Urszula. Miejscowość jest też wpisywana do dokumentów w różnych wersjach: Aduny, Adony i Adany, a może być całkiem podobnie brzmiąca z inną literą na początku.
Sylwester

Re: Gdzie leży miejscowość Adany?

05 cze 2022, 07:41

Moze to ?
* Ladantsi - Ladance - Ladantsy: miejscowosc 5 km na poludniowy-wschod od Peremyshlyany (Przemyślany) rejon lwowski. Nazwa pochodzi z ukrainskiego slowa "ladan" (rodzaj metalu szlachetnego).
Kiedys moze ponad 100 lat temu miejscowosc nazywana Ladany, Adany ?

Re: Gdzie leży miejscowość Adany?

05 cze 2022, 15:46

Na family search zapisy - Pocaujka,POCANJKA,Pcujka,Pecauka,Pocaiuika,Pocelujka,Poceuiko
nazwisko występuje również na terenie obecnej Białorusi :
Salacie,Porzecze,Hoduny,Bylowka,Putschaju
https://www.radzima.net/pl/surname/80/
Geneteka:
https://geneszukacz.genealodzy.pl/index ... =pol&op=se

Re: Gdzie leży miejscowość Adany?

06 cze 2022, 13:35

Dzień dobry Elu!
Dziękuje za wskazówki. Nie mam 100% pewności , ale chyba odnalazłem poszukiwaną miejscowość. Wskazówką jest odszukana przez mnie witryna Alexey Terebey i Ola na portalu http://www.geni.com, w której znalazłem dane drugiego męża Heleny Krzysztonia i rodziców Baltazar i Urszula.
Dane z tej witryny:
<prywatnie> Krzyszton (Pocałujko)
Rosyjski: <prywatnie> Krzyszton (Поцелуйко)
Najbliższa rodzina: dziecko Baltazar Pocałujko i Urszula Pocałujko
rodzeństwo dla <prywatnie> Maziuk (Pocałujko); <prywatnie> Pocałujko; <prywatnie> Pocałujko; <prywatnie> (Pocałujko); <prywatnie> Pocałujko i 1 inny/a
Zarządzana przez: Alexey Terebey i Ola
Załączam skan drzewa genealogicznego tej rodziny
Obrazek
Poniżej załączam też opis miejscowości:
Hoduny (biał. Гадуны, Haduny; ros. Годуны, Goduny) – wieś na Białorusi, położona w obwodzie grodzieńskim w rejonie grodzieńskim w sielsowiecie Porzecze. W XIX wieku w granicach Imperium Rosyjskiego, w guberni grodzieńskiej[1]. W latach 1921–1939 leśniczówka leżała w Polsce, w województwie białostockim, w powiecie grodzieńskim, w gminie Porzecze.
Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku zamieszkiwało tu 249 osób, wszystkie były wyznania rzymskokatolickiego i zadeklarowały polską przynależność narodową. Było tu 46 budynków mieszkalnych.
Miejscowość należała do parafii rzymskokatolickiej w Porzeczu. Podlegała pod Sąd Grodzki w Druskiennikach i Okręgowy w Grodnie; właściwy urząd pocztowy mieścił się w Porzeczu.
W wyniku napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 miejscowość znalazła się pod okupacją radziecką. 2 listopada została włączona do Białoruskiej SRR. 4 grudnia 1939 włączona do nowo utworzonego obwodu białostockiego. Od czerwca 1941 roku pod okupacją niemiecką. 22 lipca 1941 r. włączona w skład okręgu białostockiego III Rzeszy. W 1944 miejscowość została ponownie zajęta przez wojska radzieckie i włączona do obwodu grodzieńskiego Białoruskiej SRR. Od 1991 wchodzi w skład Białorusi.
Pozostaje mi zatem odszukać na potwierdzenie ustaleń, akt ur. Heleny z 07.12.1891 r.,(jeżeli jej data urodzenia w dokumentach amerykańskich jest zgodna z aktem urodzenia), ale nie wiem gdzie go szukać!?
Odpowiedz