Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Józefa Koszczyńska z Chojnicy, córka Franciszka i Antoniny

20 cze 2022, 16:07

W nawiązaniu zapytania, dodanego przez Piotra do postu w dziale tłumaczeń:
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=14&t=23457&p=181572&hilit=chojnica#p181498


Józefa Koszczyńska urodziła się 17 listopada 1816 roku w Antoniewie koło Kostrzyna. Jej rodzicami byli Franciszek Koszczyński (Kuszczyński) i Antonina Margońska. Józefa została ochrzczona w kościele parafialnym w Kostrzynie 24 listopada tegoż roku a rodzicami chrzestnymi byli kleryk Jan Margoński, brat Antoniny, późniejszy pleban w parafii Chojnica oraz Konstancja Frasunkiewicz.
Józefa miała liczne rodzeństwo, jej rodzice mieli 12 dzieci.


Matka Józefy Koszczyńskiej to Antonina Margońska, córka mieszczan Antoniego i Józefy Margońskich, urodzona w 1788 roku w Kostrzynie.

Mąż Józefy Koszczyńskiej, Kazimierz Adrian Urbański został ochrzczony 5 marca 1817 roku w parafii Murowana Goślina. Jego rodzicami byli Jan Urbański i Teresa z Golińskich.
Ojcem chrzestnym Kazimierza Urbańskiego był Franciszek Niszczewski, ojciec Antoniny, żony Tomasza Urbańskiego, zmarłej w Poznaniu w 1860 roku w wieku 58 lat (rodzice: Franciscus Niszczewski alias Niszczota, Anna Warlińska)

Żoną Andrzeja Poturalskiego, świadka małżeństwa Kazimierza Urbańskiego i Józefy Koszczyńskiej, zawartego w parafii Chojnica w 1842 roku, była Jadwiga Niszczewska alias Niszczota.

I trochę historii:

Po rozbiorach rząd pruski zabrał klasztorowi Klarysek w Gnieźnie majętność kostrzyńską, obejmującą 1390 hektarów. Z zagarniętego obszaru wyodrębniono Folwark Kostrzyński jako własność rządową (103 hektary), którą w 1860 roku dzierżawił Emil Pilaski. Reszta przypadła na grunty miejskie, na których po oddzieleniu powstały w latach 1808-1830 osady: Antoniewo, Andrzejewo, Janopol, Skałowo, Wróblewo, a najpóźniej Ignacewo. Pierwszym, który odważył się na tym terenie gospodarzyć, był urodzony w Kostrzynie w 1780 roku Franciszek Koszczyński. Od 1808 roku, za pieniądze z posagu swej żony Antoniny z Margońskich, kupił leżący 1 km na południe od Kostrzyna 25 ha folwark Antoniewo, nazywany tak od imienia małżonki. Tu urodzili się jego synowie: Józef, Jan, Ignacy i Antoni oraz córki: Maria, Jadwiga i Józefa. Od imion Jana i Ignacego powstały nazwy folwarków Janopol i Ignacewo. W 1813 roku Franciszek Koszczyński został przyjęty do cechu wspólnego. Majątek ziemski Antoniego, liczący w 1906 roku 38 ha, pozostawał w rękach rodziny Kostrzyńskich do 1900 roku, kiedy od Stanisława Koszczyńskiego, syna Antoniego, nabyli go Walenty i Helena Karalusowie. Gospodarstwo to, będące w granicach miasta Kostrzyna przy ul. Wincentego Witosa, było kolejno własnością Wacława, Tadeusza, a obecnie Rafała Karalusów. [Kazimierz Matysek, Kostrzyńskie ABC, Dawne osady i folwarki kostrzyńskie, MGOK, luty 2021]

Re: Józefa Koszczyńska z Chojnicy, córka Franciszka i Antoni

22 cze 2022, 17:13

Wielkie, wielkie dzięki.
Dużo ciekawych dla mnie informacji.
Koszczyńscy z tak licznym potomstwem spowodowali, że jesteśmy spokrewnieni z licznym gronem Wielkopolan. Bardzo się cieszę z tak konkretnych i szczegółowych danych. Bardzo się przydadzą.
Inną rewelacyjną informacją jest nazwisko rodowe matki Kazimierza Urbańskiego, żony Jana. Wiedziałem, że to Jan i Teresa byli rodzicami Kazimierza ale zabłądziłem do Koronowa, gdzie w 1814 roku pobrali się Jan Urbański i Teresa Jabłońska. Powstał problem z Tomaszem - bratem Kazimierza, który urodził się w 1807 roku.
Niestety w Poznań Projekt brak informacji o ślubie rodziców braci Kazimierza i Tomasza.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Odpowiedz