Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Majątek Wycisłowo, Stanisław Urbański

22 lip 2022, 16:54

O pomoc proszę :-)

Znalazłem informację LINK, że mój przodek, Stanislaus Urbański (1814, Krobia - 1878, Wycisłowo) był właścicielem majątku Wycisłowo (Rawicz - Gostyń). Nie mam do tego żadnego potwierdzenia w źródłach, poza tym, że jego najmłodsza córka, Eleonora, rzeczywiście w Wycisłowie się urodziła (1851) - tyle, że nawet w jej akcie ślubu (1879) ojciec wpisany jest jako zmarły organista. Wcześniej na pewno był organistą w Strzelczu Wielkim, tam też rodziły się jego starsze dzieci (aż do 1849).

Zacząłem szukać, ale nawet majątku w Wycisłowie za bardzo znaleźć nie mogę, a co dopiero informacji o jego właścicielu czy też dzierżawcy (też przecież nie można wykluczyć).

Macie jakiś pomysł, jak do tego podejść?

Re: Majątek Wycisłowo, Stanisław Urbański

22 lip 2022, 18:33

Ja osobiście bardziej wierzę dokumentom, niż opracowaniom w necie i opowieściom rodzinnym. Skoro był organistą, to nie był właścicielem majątku.
Bywało, że rządcy zostawali posesorami (dzierżawcami) majątków, ale na organistów - posesorów nie trafiłem.

Re: Majątek Wycisłowo, Stanisław Urbański

23 lip 2022, 09:31

Witam.
Tutaj jest wzmianka z 1851-1852 o Stanisławie Urbańskim z Wycisłowa, str.5:
http://recesy.wtg-gniazdo.org/pl/, wpisać nazwisko.
Wieś należała do Raczyńskich.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Majątek Wycisłowo, Stanisław Urbański

23 lip 2022, 13:22

Henryk Krzyżan napisał(a):Ja osobiście bardziej wierzę dokumentom, niż opracowaniom w necie i opowieściom rodzinnym.

Jeden z jego synów był organistą w Strzelczu, drugi dzierżawcą probostwa, też w Strzelczu. Generalnie wierzę wyłącznie dokumentom, dlatego opowieści sprawdzam - a tu za dużo się zgadza, żeby przejść obok tego obojętnie :)

ebryka1 napisał(a):Tutaj jest wzmianka z 1851-1852 o Stanisławie Urbańskim z Wycisłowa, str.5:

Pięknie dziękuję, teraz muszę się przez to przedrzeć.
Odpowiedz