Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Nowaczyk raz jeszcze

19 wrz 2022, 20:45

Dzień dobry.
Dość popularne sa badanie DNA. Dałem się namówić na takie badanie i okazało się, że na całym świecie mam setki krewnych dalszych lub bliższych. Strona internetowa firmy robiącej badania umożliwia kontakt z krewnymi. Mam taki kontakt z jedną osobą i próbujemy dotrzeć do dokumentów potwierdzających pokrewieństwo.
Teraz fakty:
Małżeństwo Józef Nowaczyk (ur. ok. 1874) i Józefa Nowaczyk (ur. ok. 1877) wyemigrowało do USA w 1903 lub 1904 roku.
Przed emigracją mieli dzieci: Stanisław Nowaczyk (ur. ok. 1900) i Teofil Nowaczyk (ur. 07.04.1902, zm. w listopadzie 1999 w USA). Wszystkie te dane pochodzą z dokumentów w USA (spisy powszechne, ubezpieczenia itp.)
Jest jeszcze córka Józefa i Józefy - Katarzyna Nowaczyk, ur. ok. 1904 - tu nie ma jasności, czy urodzona jeszcze przed emigracją, czy już w USA.
Przeszukałem https://poznan-project.psnc.pl/search.php i http://www.basia.famula.pl/ - bez rezultatów na temat powyższych.
Powyżej dane to rodzina dalekiej kuzynki (na podstawie DNA) z USA.
Z mojej strony rodzina Nowaczyk (to rodzina mojej babci ze strony mamy) jest w moim drzewie najsłabiej rozwinięta.
Moi pradziadkowie Józef Nowacki alias Nowaczyk (ur. 1843) i Kunegunda Nowaczyk z d. Tyran (ur. 1853) - matka Rozalia Tyran (1829-1885).
Jeżeli ktoś z Państwa jest w stanie pomóc będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Winnicjusz Waluś

Re: Nowaczyk raz jeszcze

20 wrz 2022, 09:11

Panie Winicjuszu

Ja też skorzystałem z badań DNA ale do zupełnie innych celów .
Ja poszukuję przodków i to dalekich w czasie .
Badanie DNA posłużyło mi do ustalenia skąd przybyli moi przodkowie ,gdyż jestem typowym kolonusem w Polsce .

Nie było to proste ,gdyż musiałem znaleźć spokrenionego Welka ale takiego gdzie przodkiem była kobieta a nie jak u mnie mężczyzna .
Po l;inii meskiej nic sie nie ustali.
I znalazłem.

Pozdrawiam

Ryszard Welka

Re: Nowaczyk raz jeszcze

20 wrz 2022, 17:29

Więc tak
Józef Nowicki i Rozalia Tyran ślub wzięli 19 listopada 1871 w Kostrzynie

Józef Nowicki w akcie ślubu ma wpisane że pochodził z Strumiany (miejscowość koło Kostrzyna)
A w 1846 w miejscowości Strumiany urodził się Józef Nowicki wydaje mi się, że to będzie właśnie ten Józef którego Pan szuka:)

Józef Nowicki urodzony 07.03.1846 syn Walentego i Franciszki Wiśniewskiej

Walenty i Franciszka ślub wzięli 11.11.1838 w Kostrzynie Franiszka z Sokolnik

Dzieci Walentego i Franciszki
Piotr
Teofila
Jakub
Józef
Wiktoria
Anna

Rodzice Walentego to Andrzej i Zuzanna Nowiccy
Rodzice Franciszki to Jakub i Marianna Wiśniewscy matka zd.Hernes? z aktu ślubu córki Franciszki

Franciszka zmarła 15.09.1877 w wieku 62 lat w Strumianach urodzona Paczkowo. nazwisko matki przy akcie zgonu
Walenska.

Nie znalazłem zgonu Walentego i czy ożenił się po śmierci nie znalazłem nic

Teraz Wiśniewscy
Jakub i Marianna z domu WALISZKA ślub w 1813 w Swarzędzu

Jakub Wiśniewski
ur. około 1774
zm.15.09.1852-Skokolniki
Mieszkali w Sokolnikach

Marianna Hernes z d. Waliszka
ur. ok. 1794-Bliźiei jest wpisane
zm.04.10.1883-Swarzedz


Andrzej Nowicki i Zuzanna Urbańska ( w akcie zgonu brata Walentego, Wojciecha 1852)

Andrzej umarł w 23.11.1852 w Strumianach

______________
Pozdrawiam
Krystian

Re: Nowaczyk raz jeszcze

20 wrz 2022, 18:57

Wg listy pasażerskiej ,brak Katarzyny Nowaczyk,
na liście ,czyli musiała urodzić się w USA.
w Censusach podawany jest rok urodz.1904 oraz 1905r.

Józef Nowaczyk ,płynie z rodziną 02.04.1903r.z Antwerpii ,statek „Rhynland”
,wpływa 15.04.1903r.Ellis Island, New York City, New York, United States
płyną do brata Wojciecha Nowaczyk Buffalo,NY
Józef Nowaczyk żonaty lat 29 ,Boduszewo,Germany ,Polish,zonaty
Józefa Nowaczyk lat 26 ,zona,
syn Stanisław Nowaczyk lat 3,
syn Teofil Nowaczyk 11 miesięcy
oraz Pelagia Ratayczak 11 lat (ur.ok.1892r.)panieńska córka ? Józefy zd.Ratajczak
płynie z rodziną 02.04.1903r.z Antwerpii statek Rhynland,wpływa 15.04.1903r.Ellis Island, New York City, New York, United States
płyną do brata Wojciecha Nowaczyk Buffalo,NY
lista pasażerska z familysearch-wyrazniejszy zapis:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AJF5C-LMJ
Na tej liście pasaż.https://heritage.statueofliberty.org/passenger-result
Pelagia Ratayczak zapisany 1 rok ??
https://heritage.statueofliberty.org/sh ... cGciOw==/1

Parafia katolicka Murowana Goślina, wpis 7 / 1899
Joseph Nowaczyk (25 1/4 lat)
ojciec: Antonius , matka: Marianna Nowicka
Josepha Ratajczak (22 1/4 lat)
ojciec: Adalbertus , matka: Catharina Styszyńska

Urząd Stanu Cywilnego Murowana Goślina, wpis 9 / 1899
Joseph Nowaczyk (ur. 1873)
ojciec: Anton Nowaczyk , matka: Marie Nowicka
Josephine Ratajczak (ur. 1877)
ojciec: Georg Ratajczak , matka: Catharine Styczynska

USC Długa Goślina
Akt urodz.Józefy Ratajczak 1877r.Pacholewo ojciec: Georg Ratajczak , matka: Catharine Styczynska
skan 29
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 031#scan29

Re: Nowaczyk raz jeszcze

09 paź 2022, 19:19

Dzień dobry,

Andrzej Nowicki i Zuzanna Urbańska (powinno być Urbaniak) są fundamentem mojej linii drzewa Nowickich. Rodzina na swoje korzenie w Dachowie parafia katolicka Kórnik, poźniej Strumiany koło Kostrzyna. Mam udokumentowane dość liczne drzewo, ale te informacje są dla mnie bardzo interesujące. Chętnie podzielę się swoimi danymi.

Walenty Nowicki i Franciszka Wiśniewska mieli 7 dzieci.
Nie rozumiem jednak wątku i powiązania z Nowaczykami.
Pozdrawiam,
Stanisław Nowicki, Bydgoszcz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

10 paź 2022, 15:46

Walenty Nowicki był bratem mojego (3x)pradziadka Wawrzyńca Nowickiego.
Wątek rodziny Nowaczyków został przeze mnie rozwiązany. Mogę pomóc w zakresie rodziny Walentego Nowickiego.
Walenty ożenił się powtórnie z Marianną Majchrzak.

Nowicki, Walenty, rz.-kat., dożywotnik
* 10.02.1813 Nowa Wieś k. Swarzędza, pow. Poznań
~ 14.02.1813 Swarzędz, Chrzestni: Joannes Urbaniak et Magdalena Piochowiacka (ambo de Robakowo)
+ 1902 (+89) Kostrzyn Wlkp.

Majchrzak, Marianna, dożywotnica
* 15.07.1825 Iwno pow. Środa
+ 1902 (+76)
oo I. 1843 par. kat. Iwno, wpis 6/1843 Stanisław Murski
oo II. 1878 Krerowo USC, wpis 3/1878 Walenty Nowicki

Pozdrawiam, Stanisław Nowicki, Bydgoszcz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

10 paź 2022, 20:43

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pracuję nad nimi:)

Stanisławie (pozwolę sobie zwrócić po imieniu, ponieważ wynika, że jesteśmy rodziną): Andrzej Nowicki (1777-1852) to mój "trzeci pradziadek".
Jednym z dzieci Walentego Franciszki był Józef Nowaczyk vel Nowicki, mój pradziadek.
Z ciekawostek jakie się ostatnio dowiedziałem, to informacja, że jedna z moich prababć pochodzi z rodziny kosznajderskiej.
Co do osoby z którą jestem powiązany rodzinnie (testy DNA) na razie nie udało się potwierdzić tego faktu dokumentami.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Winnicjusz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

10 paź 2022, 20:59

Winnicjuszu! Rodziny się nie wybiera, rodzinę "się ma"! Cieszę się z nowego kontaktu z Tobą.

26 września Wojciech Lis napisał do mnie post o treści:
Nie wiem, czy i na ile sprawa jest nadal aktualna, ale mam pewną poszlakę, która może pomóc w ustaleniu, gdzie urodził się Andrzej Nowicki. Jednak od początku:
24 stycznia 1762 roku w Kórniku miał miejsce ślub Tomasza, kawalera parobka, i panny Marianny zwanej Nowiczcząka. Świadkami byli Piotr Gawarecki i Józef Wlazło, chałupnicy z Dachowej. Co ciekawe, w następnych latach w Dachowej rodzą się dzieci pary Tomasz-Marianna, jednak ważniejsze jest to, że w odniesieniu do części dzieci wpisywane jest nazwisko Nowicki. I tak rodzą się:
- Marcin - chrzest 6 listopada 1763 (wpis z nazwiskiem Nowicki)
- Andrzej - chrzest 30 listopada 1767 (wpis bez nazwiska)
- Regina - chrzest 24 lutego 1771 (wpis bez nazwiska)
- Piotr - chrzest 9 lipca 1775 (wpis z nazwiskiem Nowicki)
Przypuszczam, że mogło tu dojść do dziedziczenia nazwiska "z miejsca" lub "po chałupie", czyli w momencie, kiedy niekoniecznie zachodzi standardowe zjawisko przyjmowania przez żonę nazwiska męża. Co ciekawe, Tomasz wymieniony jest w spisie ludności parafii kórnickiej z 1809 roku. Miał wówczas 70 lat, a jako miejsce urodzenia podano... Dachową. Jednak jego żoną tutaj jest Agnieszka, lat 46, urodzona w Błażejewie (miejsce urodzenia według spisu). Ich ślub miał miejsce 20 maja 1793 roku w Kórniku, a nazwisko panieńskie Agnieszki to Ostroszonka (Ostrowska?). Z kolei Marianna Nowicka zmarła w Dachowej 27 marca 1793 roku w wieku 50 lat.
Dodam jeszcze, że zarówno Tomasz, jak i Agnieszka, zmarli w 1813 roku. Pierwsza zmarła Agnieszka, 1 marca 1813 roku w wieku 54 lat, zaś Tomasz zmarł dokładnie miesiąc później, 1 kwietnia w wieku 72 lat.
Pozostaje teraz najważniejsze pytanie - czy tajemnicza miejscowość "Woynieywc" nie była aby jakimś kiksem ze strony księdza sporządzającego wpis, czy też jest to błąd w wydaniu źródłowym tego spisu. Trudno mi w chwili obecnej wskazać to jednoznacznie. Natomiast wobec powyższego uważam, że Andrzej Nowicki w rzeczywistości urodził się w 1767 roku w Dachowej z rodziców Tomasza i Marianny. Pozostawiam to jednak własnemu osądowi.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

w dziale Ostatnie tematy: Nowiccy, Dachowa parafia Kórnik oraz Września.
Pozdrawiam, Stanisław

Re: Nowaczyk raz jeszcze

11 paź 2022, 17:18

Poszukałem jeszcze trochę w rodzinie Wiśniewskiej

Więc rodzice Franciszki Nowickiej zd. Wiśniewska

Jakub Wiśniewski
ur. ok.1781
zm.15.09.1830 Sokolniki

Marianna Waliszka
ur. 22.05.1799 Dziećmierowo
zm.10.03.1879 Sokolniki Gwiazdowskie

Rodzice Marianny
Jan i Agnieszka Walińscy

Jan Waliński/Waleski Agnieszka Mydlarz
ślub 08.11.1795 w Bninie

Dzieci
Marianna ur.20.02.1798
Maciej ur.1801
Jan ur.14.02.1804
Antoni ur.28.05.1806
Katarzyna ur.24.10.1808 zm.05.11.1808
Magdalena ur.21.05.1810 zm.23.09.1810
Wszystko działo się w Dziećmierowie

I teraz tak w 1769 22 stycznia ślub bierze Józef Mydlarz i Teresa N. w Bninie
w 1770 rodzi im się Melchior w BLAŻEJEWIE a w 1772 rodzi się Wojciech też w BLAŻEJEWIE tylko że na genetyce kończą się urodzenia na 1774 a Agnieszka której szukamy jest z około 1778 jest to możliwe że to są jej rodzice bo nazwisko się zgadza i miejscowość a żadnych innych Mydlarzów tam nie ma w tych latach tylko trzeba by sprawdzić czy jest.

Mam nadzieję, że pomogłem

__________________
Pozdrawiam
Krystian
Ostatnio edytowano 22 paź 2022, 20:38 przez Krystllian2008, łącznie edytowano 2 razy

Re: Nowaczyk raz jeszcze

11 paź 2022, 18:21

Krystllian2008 napisał(a):Poszukałem jeszcze trochę w rodzinie Wiśniewskiej

Więc rodzice Franciszki Nowickiej zd. Wiśniewska

Jakub Wiśniewski
ur. ok.1781
zm.15.09.1830 Sokolniki

Franciszka Waliszka
ur. 22.05.1799 Dziećmierowo
zm.10.03.1879 Sokolniki Gwiazdowskie


Dziękuję, popatrzę na Twoje informacje w najbliższym czasie. Mam inne dane.
Wg moich informacji Jakub Wiśniewski był pierwszym mężem Marianna Herness geb. Walischka p.v. Wiśniewska (82 lat) , rodzice: Johann Walischka + , Agnes + , zmarłej w wieku 82 lat (w roku 1879). Takie dane podaje http://www.basia.famula.pl/ wpisując w wyszukiwarkę Jakub Hernes zakres dat 1798-1898
Pozdrawiam
Winnicjusz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

22 paź 2022, 16:39

Krystllian2008 napisał(a):Poszukałem jeszcze trochę w rodzinie Wiśniewskiej

Więc rodzice Franciszki Nowickiej zd. Wiśniewska

Jakub Wiśniewski
ur. ok.1781
zm.15.09.1830 Sokolniki

Franciszka Waliszka
ur. 22.05.1799 Dziećmierowo
zm.10.03.1879 Sokolniki Gwiazdowskie

Wg mnie wszystko się zgodzi, jeżeli w powyższym cytacie zamiast Franciszka Waliszka wpiszemy Marianna Waliszka (występuje też Waliska/Waliszka/Walenska).
Jakub Hernes był drugim mężem Marianny.
Dziękuję za nowe informacje.
Pozdrawiam
Winnicjusz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

22 paź 2022, 19:09

Krystllian2008 napisał(a):Mam nadzieję, że pomogłem

__________________
Pozdrawiam
Krystian

Bardzo. Jeszcze raz dziękuję
Winnicjusz

Re: Nowaczyk raz jeszcze

22 paź 2022, 20:37

Winnicjusz napisał(a):
Krystllian2008 napisał(a):Poszukałem jeszcze trochę w rodzinie Wiśniewskiej

Więc rodzice Franciszki Nowickiej zd. Wiśniewska

Jakub Wiśniewski
ur. ok.1781
zm.15.09.1830 Sokolniki

Franciszka Waliszka
ur. 22.05.1799 Dziećmierowo
zm.10.03.1879 Sokolniki Gwiazdowskie


Dziękuję, popatrzę na Twoje informacje w najbliższym czasie. Mam inne dane.
Wg moich informacji Jakub Wiśniewski był pierwszym mężem Marianna Herness geb. Walischka p.v. Wiśniewska (82 lat) , rodzice:
Johann Walischka + , Agnes + , zmarłej w wieku 82 lat (w roku 1879). Takie dane podaje http://www.basia.famula.pl/ wpisując w wyszukiwarkę Jakub Hernes zakres dat 1798-1898
Pozdrawiam
Winnicjusz



Tak pomyliłem imię powinno być Marianna przez pośpiech zapisałem imię córki po raz drugi, dziękuję za poprawienie

Pozdrawiam
Krystian
Odpowiedz