Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

21 gru 2022, 20:26

Poszukuję aktu chrztu (urodzenia) Marcina Krolla,
którego zgon opisano za poniższym linkiem:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/67bce6813bdb19d1.

Marcin zawarł niżej opisany związek małżeński:
Parafia katolicka Chojnica, wpis 4 / 1854
Martinus Kroll (40 lat, wdowiec)
Julianna Poznańska (26 lat)

Z aktu zgonu wynika, że Marcin urodził się w Lwówku lub okolicach Lwówka.
Nie mogę znaleźć aktu ślubu z Chojnicy z 1854 roku (wyżej wymienionego), aby dowiedzieć się skąd Marcin przybył na ten ślub?

Janusz Wawrzyn

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 10:47

Tu zamieściłem kadry ze skanu z księgi metrykalnej z parafii Chojnica.
Oboje małżonkowie z miejscowości Glinno pochodzili.
Na FamilySearch, w indeksach z Lwówka, z okresu 1808-1815 nie widziałem urodzenia Marcina Krolla.

Martinus Kröll, mający zbliżony rok urodzenia, wziął ślub 1 lutego 1845 r. w Niemczech (Bingen, Hessen), ale to pewnie zbieg okoliczności, a nie pierwsze małżeństwo poszukiwanego Marcina.

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 11:20

Bardzo serdecznie dziękuję.
Janusz Wawrzyn

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 18:54

Marcin Kroll był borowym. W roku 1851 mieszkał w Okolewie wraz z żoną Weroniką z domu Urbaniak, z którą w 1839 roku zawarł związek małżeński w parafii Niepruszewo (Nowy Tomyśl). 23 pażdziernika 1853 roku w Glinnie zmarł jego syn Łukasz, przeżył tylko 6 dni a niecałe dwa tygodnie później, 6 listopada 1853 roku, zmarła jego żona Weronika. Miała 42 lata, w akcie zgonu podano że przyczyną śmierci były komplikacje poporodowe. Również tam znajduje się adnotacja o jej rodzicach: ojciec - brak danych, matka - Magdalena Michalak.

Marcin Kroll w 1854 roku zawarł związek małżeński z Julianną Poznańską.

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 19:40

Bardzo bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje.
Ojcem Weroniki był Urban Michalak. W akcie jej urodzenia podano, że nazywał się Musiał może Michał.
Janusz Wawrzyn

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 20:51

Matka Weroniki w dokumentach jest zapisywana również jako Magdalena Borowianka, widać zawód borowego przewijał się również w rodzinie żony Marcina.
Wg FS Urbanum Michalak (ur. około 1779 roku) i Magdalena Llysianka (ur. około 1784 roku) zawarli związek małżeński w parafii Niepruszewo dnia 10 listopada 1805 roku. Rodzice Urbana to Michał i Regina.
Urban Michalak zmarł 9 kwietnia 1828 roku w wieku 47 lat (wg aktu zgonu rok urodzenia jest szacowany na 1781).

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

05 sty 2023, 21:04

Bardzo serdecznie dziękuję za informacje o pierwszej żonie Marcina i jej rodzinie.
Nadal poszukuję aktu urodzenia (chrztu) Marcina w Lwówku.
Na razie bezskutecznie. Chyba, że wpis w jego akcie zgonu jest błędny.
Janusz Wawrzyn

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

07 sty 2023, 20:27

Jeśli by szukać urodzenia Marcina w parafii Chojnica, 4 października 1814 w Tworkowie rodzi się Marcin Kroll, syn Kazimierza i Marianny.
Chrzest dziecka odbył się 22 października, chrzestnymi byli młynarz Adam Wernek i Eleonora Wernekowa, o ile dobrze odczytuję, z miejscowości Kowalskie.

W tym czasie w Tworkowie mieszka też Wojciech Krol (Krolczyk) z żoną Zofią z domu Okońską (ślub 1804 w parafii Chojnica) z synami: Michałem (1811), Jakubem (1813), Andrzejem (1814) i Pawłem (1815).

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

07 sty 2023, 22:21

Gregorius napisał(a):Jeśli by szukać urodzenia Marcina w parafii Chojnica, 4 października 1814 w Tworkowie rodzi się Marcin Kroll, syn Kazimierza i Marianny.
Chrzest dziecka odbył się 22 października, chrzestnymi byli młynarz Adam Wernek i Eleonora Wernekowa, o ile dobrze odczytuję, z miejscowości Kowalskie.

W tym czasie w Tworkowie mieszka też Wojciech Krol (Krolczyk) z żoną Zofią z domu Okońską (ślub 1804 w parafii Chojnica) z synami: Michałem (1811), Jakubem (1813), Andrzejem (1814) i Pawłem (1815).


Problem w tym, że ten Marcin zmarł, co oznaczono krzyżykami.

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

07 sty 2023, 22:46

Henryk Krzyżan napisał(a):Problem w tym, że ten Marcin zmarł, co oznaczono krzyżykami.

W tej parafii jak w totku oznaczenia krzyżykami są od 1 krzyżyka aż do 6 krzyżyków i nie zawsze się pokrywają ze stanem faktycznym.
Jak zawsze, wymaga to sprawdzenia.

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

08 sty 2023, 09:25

Dla zastosowania odkrycia Grzegorza należy założyć, że wpis o miejscu urodzenia Marcina w akcie jego zgonu jest chybiony o kilkadziesiąt kilometrów.
Czyżby syn Piotr nie wiedział, gdzie urodził się jego ojciec ?
Janusz Wawrzyn

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

09 sty 2023, 13:19

Gregorius napisał(a):Jeśli by szukać urodzenia Marcina w parafii Chojnica, 4 października 1814 w Tworkowie rodzi się Marcin Kroll, syn Kazimierza i Marianny.
Chrzest dziecka odbył się 22 października, chrzestnymi byli młynarz Adam Wernek i Eleonora Wernekowa, o ile dobrze odczytuję, z miejscowości Kowalskie.

Może to tylko przypadek ale nazwiska jakby podobne :

Urząd Stanu Cywilnego Lwówek, wpis 1 / 1890
Hermann August Krol (ur. 1862)
ojciec: August Kroll , matka: Caroline Wernicke
Johanna Elisabeth Anna Hoffmann (ur. 1865)
ojciec: Beniamin Hoffmann , matka: Auguste Klaembt

Re: Marcin Kroll - akt chrztu (urodzenia).

09 sty 2023, 16:55

August Kroll i Karolina Wernicke brali ślub w Obrzycku.
Parafia ewangelicka Obrzycko, wpis S-3 / 1858
August Kroll (27 lat)
ojciec: Martin Kroll
Caroline Henriette Wernicke (24 lat)
ojciec: Johann Martin Wernicke
Ich syn ożenił się we Lwówku.
Czyli jakieś więzy Krolli z okolic Chojnicy z Lwówkiem jednak były. No i imię Marcin pojawia się.
Serdecznie dziękuję Grzegorzu za zaangażowanie w poszukiwania Marcina. Twoje informacje są dla mnie bardzo cenne.
Pozdrawiam
Janusz Wawrzyn
Odpowiedz