Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jankiewicz Jan zgon Grzybno

15 sty 2023, 19:30

Dzień dobry

Poszukuję aktu zgonu Jana Jankiewicza, który zmarł 17.02.1870 w wieku lat 75. Najprawdopodobniej zmarł w Grzybnie (parafia Iłówiec), ale możliwe też jest, że w Starych Oborzyskach albo w Jasieniu (może parafia Czempiń).
Byłbym wdzięczny za bliższe informacje oraz za skan tego aktu.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 10:09

Jan Jankiewicz zmarł 17 lutego 1870, jego zgon został zarejestrowany w księgach metrykalnych parafii Oborzyska Stare.
Żona Jana Jankiewicza - Regina Nowak.
Nie posiadam skanu aktu zgonu.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 11:43

Grzegorzu, bardzo dziękuję za informację o miejscu odnotowania zgonu Jana.
Niemniej jednak zależy mi na skanie aktu, ponieważ szukam info o miejscu zgonu, a nadto może w nim być podane miejsce urodzenia, zamieszkania oraz imiona rodziców i dane żony.
Może ktoś mógłby mi pomóc w tym względzie.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 19:12

Kawczyn (USC) - akt zgonu, rok 1883, [Księga zgonów]

Regina Jankiewicz (80 lat) , rodzice: Johann Nowak ,
małżonek Johann Jankiewicz +

Inne osoby występujące w dokumencie:
Martin Jankiewicz - zgłaszający


Tutaj jest ślub Jana Jankiewicza i Reginy:

Parafia katolicka Żabno, wpis 4 / 1819
Joannes Grześkowiak (25 lat)
ojciec: Gregorius , matka: Barbara
Regina Nowaczyk (16 lat)
ojciec: Joannes , matka: Marianna

Tutaj jest ślub córki Jana i Reginy:

Parafia katolicka Oborzyska Stare, wpis 4 / 1843
Martinus Wojciask (28 lat)
Antonina Jankiewicz alias Grzeskowiak (21 lat)
ojciec: Joannes , matka: Regina Nowak

Antonina, córka Jana i Reginy Nowaczanki jest zapisana w księdze metrykalnej parafii Żabno jako Antonina Grześkowiak Jankiewicz (urodzona 8 kwietnia 1822, chrzest 12 kwietnia 1822)

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 20:37

Grzegorzu. dziękuję za informację. Ten akt zgonu Reginy jest mi znany.

Szukam natomiast aktu urodzenia Jana Jankiewicza, który zmarł w roku 1870 w parafii Oborzyska. Syn jego i Reginy - Wojciech urodził się w 1840 w Grzybnie par. Iłówiec. Szacunkowa data urodzenia Jana to rok 1795. Mogę domniemywać, że urodził się w Grzybnie, ale to tylko na podstawie miejsca urodzenia syna.

Poszukuję też aktu małżeństwa tegoż Jana Jankiewicza z Reginą Nowaczyk/Nowak.
Regina urodziła się w roku 1804 w Krajkowie parafia Żabno. Jedna z córek urodziła się w czerwcu 1832, więc ślub wzięli przed tym rokiem. Pozostałe znane mi dzieci tej pary urodziły się później, ale wiem, że mieli więcej dzieci i któreś mogło być starsze od tej urodzonej w 1832. Szacuję, że Regina wyszła za mąż po ukończeniu 18 lat, więc ślub mogli zawrzeć pomiędzy rokiem 1822 a 1832. Przejrzałem księgę małżeństw parafii Żabno za lata 1821-1842 i nie znalazłem małżeństwa Jana Jankiewicza z Reginą Nowaczyk. Zatem ślub wzięli w innej parafii. Może chodzi o parafię Iłówiec, skoro syn Wojciech urodził się w Grzybnie.
Byłbym wdzięczny za informacje.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 21:08

Grzegorzu, dzięki. Same miłe niespodzianki.
Jeżeli to faktycznie ślub Jana Jankiewicza z Reginą Nowaczyk, to źle szacowałem jej wiek w chwili zamążpójścia. Zastanawia mnie jednak skąd nazwisko pana młodego Grześkowiak. Dlatego mam wątpliwości czy to aby jest właściwy ślub. Ślub córki Antoniny nieco to uwiarygadnia, bo jest zapisana jako Antonina Jankiewicz alias Grzeskowiak.
Ojcem Jana był Grzegorz, więc chyba stąd nazwisko Grześkowiak. Jeżeli tak to rodzi się pytanie kiedy i z jakiego powodu Jan zmienił nazwisko z Grześkowiak na Jankiewicz.
A może było tak, że ojciec Jana nazywał się faktycznie Jankiewicz, ale skryba zapisał zamiast Jankiewicz nazwisko Jana od imienia jego ojca.
Może ktoś zna rozwiązanie tej zagadki.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 21:48

Jan początkowo używał nazwiska utworzonego od imienia swojego ojca (Grześkowiak, Grzesik).
Później zamiennie używał nazwiska powstałego na bazie imienia ojca swojej żony - po ślubie zamieszkał u Jankiewiczów (czytaj w rodzinie Jana).
Tam też w parafii Żabno w 1822 r. urodziła się Antonina (Grześkowiak Jankiewicz).
Pod nazwiskiem Grześkowiak zapisano dzieci: Katarzyna (1824), Wiktoria (1827), Jan (1829).

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 22:25

Grzegorzu, wielkie dzięki za te świetne wiadomości.
To nazwisko Grześkowiak wiele zmienia. Szczególnie wyjaśnia to akt urodzenia Antoniny - córki Jana. Okazuje się, że zamiast aktu urodzenia/chrztu Jana Jankiewicza muszę szukać tego aktu pod nazwiskiem Jan Grześkowiak. Urodził się około roku 1795 chyba w Grzybnie (parafia Iłówiec). Być może w akcie urodzenia nie ma nawet nazwiska ojca Grześkowiak, ale urodził się jako syn Grzegorza i Barbary.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 22:53

Sprawdź parafię Czempiń, tam 4 czerwca 1794 roku urodził się Jan, syn Grzegorza i Barbary.
Poszukaj tam innych dzieci tej pary, może będzie wpisane nazwisko.
Pod wpisem ślubu Jana i Reginy na Poznan Project jest komentarz:

John Grzeskowiak (e-mail: panig2@me.com):
Joanne’s my 3rd cousin 4x removed
(20-09-2020)

Może tam uzyskasz dodatkowe informacje?

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

16 sty 2023, 23:09

Właśnie odkryłem, że może chodzić o parafię Czempiń jako miejsce urodzenia Jana, ponieważ jego rodzice mieszkali we wsi Tarnowo parafia Czempiń. Grzegorzu, jeszcze raz trafiłeś w sedno. Bardzo Ci dziękuję. Jeżeli Jan urodził się w Tarnowie, to zapewne jego dotyczy ten akt urodzenia.
Niestety, nie mam dostępu do akt tej parafii z roku 1794.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

21 sty 2023, 11:54

Czy prawdopodobna jest teza, że Grzegorz - ojciec Jana Grześkowiaka alias Jankiewicza wpisany został w akcie ur/chrztu tylko z imienia, bez nazwiska, a w akcie zgonu jako Grzegorz Jankiewicz (od nazwiska przyjętego przez syna)? Czy w tym przypadku może chodzić o tą samą osobę? Skoro Grzegorz Jankiewicz nosiłby nazwisko Jankiewicz, to syn miałby nadane to nazwisko w akcie urodzenia i nie byłby nazywany Grześkowiak.

Poniekąd wszystko wydaje się układać w logiczną całość.
Jan Grześkowiak (lat 25) s.Grzegorza i Barbary z Tarnowa w roku 1819 ożenił się z Barbarą Nowaczyk. W roku 1794 rzeczywiście w Tarnowie urodził się Jan (bez nazwiska) s. Grzegorza i Barbary. Z tego wynika, że Jan urodził się bez nazwiska i zwany był Grześkowiak od imienia ojca Grzegorza. Później zwany był Jankiewicz od imienia teścia lub od imienia własnego.

W Tarnowie w roku 1765 urodził się Grzegorz (bez nazwiska). W roku 1811 w parafii Czempiń odnotowano zgon Grzegorza Jankiewicza lat 50 zamieszkałego w Tarnowie - tak więc posłużono się tutaj nazwiskiem Jankiewicz. Można domniemywać, że był to ojciec Jana.
Wniosek z tego, że Grzegorz urodził się bez nazwiska i później nazywany byłby również Jankiewicz od nazwiska, które przyjął jego syn. Może wyjaśnił by to akt małżeństwa Grzegorza i Barbary, który był zawarty krótko przed rokiem 1794, ale prawdopodobnie nie zachowały się księgi małżeństw parafii Czempiń z tych lat.

W skrócie: syn Jan w akcie urodzenia wpisany bez nazwiska zwany później Grześkowiak od imienia ojca, a jeszcze później zwany Jankiewicz od imienia teścia lub własnego imienia. Jego ojciec w akcie urodzenia wpisany jako Grzegorz bez nazwiska, a w akcie zgonu wpisany Grzegorz Jankiewicz (od nazwiska przyjętego przez syna?).

Trochę to zagmatwane i mam dylemat, czy aby nie zanadto naciągane. Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i czy była stosowana ówcześnie tego rodzaju praktyka?
Wiem, że kwestia nazwisk była traktowana dość dowolnie. O ile syn przyjmowałby najpierw nazwisko od imienia ojca, później od imienia teścia albo od własnego imienia, to tak bywało. Jednak, czy ojciec byłby nazywany tak jak ostatnie nazwisko przyjęte przez syna?

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 10:05

Gregorius napisał(a):Jan początkowo używał nazwiska utworzonego od imienia swojego ojca (Grześkowiak, Grzesik).
Później zamiennie używał nazwiska powstałego na bazie imienia ojca swojej żony - po ślubie zamieszkał u Jankiewiczów (czytaj w rodzinie Jana).
Tam też w parafii Żabno w 1822 r. urodziła się Antonina (Grześkowiak Jankiewicz).
Pod nazwiskiem Grześkowiak zapisano dzieci: Katarzyna (1824), Wiktoria (1827), Jan (1829).


Z tego co się dowiedziałem wynika, że w parafii Żabno w roku 1829 nie odnotowano urodzenia Jana Grześkowiaka bądź Jankiewicza. Również w kilku poprzednich
latach nie odnotowano tam takiego urodzenia. Czy w informację o urodzeniu Jana nie wkradła się jakaś pomyłka?

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 11:24

GrzegorzP napisał(a):
Gregorius napisał(a): [...]
Tam też w parafii Żabno w 1822 r. urodziła się Antonina (Grześkowiak Jankiewicz).
Pod nazwiskiem Grześkowiak zapisano dzieci: Katarzyna (1824), Wiktoria (1827), Jan (1829).

Z tego co się dowiedziałem wynika, że w parafii Żabno w roku 1829 nie odnotowano urodzenia Jana Grześkowiaka bądź Jankiewicza. Również w kilku poprzednich
latach nie odnotowano tam takiego urodzenia. Czy w informację o urodzeniu Jana nie wkradła się jakaś pomyłka?

Nie napisałem że Jan urodził się w parafii Żabno - tam urodziła się Antonina Grześkowiak Jankiewicz.
Jan Grześkowiak, syn Jana Grześkowiaka i Reginy Nowaczanki urodził się 26 sierpnia 1829 (chrzest 30 sierpnia 1829) w parafii Brodnica (Śremska).

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 12:04

Ok. Bardzo dziękuję.
Z rozpędu uznałem, że kolejne wymienione niżej dzieci urodziły się w tej samej parafii, tym bardziej, że Wiktoria również.
Mam jeszcze pytanie, czy w parafii Brodnica odnotowano może akty ur/chrztu dzieci z tych samych rodziców , tj. Jana i Reginy Nowaczyk?
1/ Marianna ur.1832-06-01
2/ Franciszka ur. ok. 1937 (szacuję po wieku w chwili zgonu)
3/ Marcjanna ur.ok. 1842
4/ Anna ur.ok. 1844

Czy w akcie ur. Jana z 1829 są wymienieni chrzestni i w jakiej miejscowości urodził się Jan?
W aktach innych dzieci tej pary jako chrzestne występują często Antonina i Marcjanna Wojciechowskie z Grzybna.
Będę wdzięczny za te informacje.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 14:09

1/ Marianna - urodzona 1.07.1832, chrzest 1.07.1832, parafia Iłówiec
2/ Andrzej - urodzony około 1835, zgon 2.02.1838, parafia Iłówiec
3/ Franciszka - urodzona 3.09.1837, chrzest 6.09.1837, parafia Iłówiec
4/ Marcjanna - ?
5/ Wojciech - urodzony 8.04.1840, chrzest 12.04.1840, parafia Iłówiec
6/ Anna - urodzona 4.06.1845, chrzest 8.06.1845, parafia Oborzyska Stare

Nie posiadam skanów.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 14:31

Wielkie dzięki Grzegorzu.
Masz może dane, jakie nazwisko ojca zostało wpisane w ich aktach urodzeń? Wiem tylko, że w przypadku Wojciecha wpisano nazwisko ojca Jankiewicz. Pozostałe tak samo? A może w niektórych Grześkowiak?

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 14:46

GrzegorzP napisał(a):Wielkie dzięki Grzegorzu.
Masz może dane, jakie nazwisko ojca zostało wpisane w ich aktach urodzeń? Wiem tylko, że w przypadku Wojciecha wpisano nazwisko ojca Jankiewicz. Pozostałe tak samo? A może w niektórych Grześkowiak?

Jan Jankiewicz, Regina Nowak. Nazwisko Grześkowiak nie występuje.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 15:09

Grzegorzu, ślicznie dziękuję.
Okazuje się, że Marcjanna urodziła się w grudniu 1842 w Jasieniu, parafia Oborzyska Stare. Jej chrzestną była Marcjanna Wojciechowska z Grzybna. Ta sama była chrzestną Wojciecha Jankiewicza w roku 1840 i Wiktorii Grześkowiak ur. w 1827.

Grzegorzu, czy te dzieci Jana z parafii Iłówiec, tj. Marianna, Franciszka urodziły się w Grzybnie?

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 18:16

W Grzybnie urodzili się: Marianna, Andrzej, Franciszka i Wojciech. Andrzej - 31.01.1835.

Re: Jankiewicz Jan zgon Grzybno

24 sty 2023, 18:25

Grzegorzu, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję.
Gdybyś miał możliwość sprawdzenia miejscowości, w której urodził się w parafii Brodnica 26.08.1829 Jan (w tym przypadku z ojca Jana Grześkowiaka), to bardzo proszę o info w tej kwestii.
Odpowiedz