Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Sławińscy - Środa Wielkopolska, Słupca

15 mar 2023, 20:44

Szanowni Państwo,
Przy pomocy strony poznan-project.psnc.pl udało mi się wyśledzić moich przodków aż do przełomu XVIII/XIX wieku. Niestety w tym miejscu natrafiłem na ściane, której nie potrafię obejść. Ustaliłem, iż mój przodek Michał Sławiński (błędnie zapisywany na powyższej stronie jako Stawiński) poślubił Annę z Laskowskich (1821 rok, Środa Wlkp.). W podanym akcie widnieją również dane jego rodziców - Laurentius/Wawrzyn oraz Franciszka Stępowska. Kontynuując poszukiwania udało mi się znaleźć (prawdopodobnie) siostrę Michała, Katarzynę, która poślubiła Sylwestra Topolskiego w Słupcy w 1829 roku. Imiona rodziców w obu przypadkach się zgadzają, zmianie uległo nazwisko matki, które tym razem zostało zapisane w formie Stęgowska. Ze względu na zgodność dat, imion oraz nazwisk (przekręcone p na g) uznałem, iż to prawdopodobnie te same osoby. Przeszukałem stronę Słupca genealogy, znalazłem wiele dzieci Wawrzyńca i Franciszki ale nie było tam Michała. Zakładam po prostu wybrakowane akta (chyba). Chciałbym znaleźć więcej informacji na temat Wawrzyna/Wawrzyńca Sławińskiego i Franciszki oraz ich przodków. Bardzo proszę o pomysły, wskazówki i ewentualne informacje, które państwo posiadacie.

Re: Sławińscy - Środa Wielkopolska, Słupca

17 mar 2023, 18:42

Nazwisko przodka niekoniecznie musi być na stronie WWW błędnie podane. Mogło tak być w księdze zapisane.
Brak urodzenia Michała nie oznacza, że akta są wybrakowane.
Mógł się urodzić gdzie indziej - w parafii, której indeksy nie obejmują.
Żeby znaleźć coś więcej, trzeba by chyba zajrzeć do źródeł – do skanów ksiąg (www.szukajwarchiwach.gov.pl, www.familysearch.org, albo w archiwach)
Można by jeszcze na stronie genealodzy.pl, ale tam - z tego co widzę - są indeksy od 1900 r.
Odpowiedz