Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Informacje genealogiczne z DŚ z XVIII w. i początku XIX w.

31 maja 2023, 20:04

Dzień dobry,
Wiem, że WTG Gniazdo dotyczy terenów Wielkopolski, jednak może ktoś mi podpowie, gdzie szukać danych genealogicznych z Dolnego Śląska. Chodzi o XVIII w. (i wcześniej). Moi przodkowie opuścili DŚ około 1810-1815 r. i przeprowadzili się do Wielkopolski. Zastanawiam się czy byłoby możliwe znalezienie jakichś genealogicznych informacji z DŚ z początku XIX w. i z XVIII w.? Oczywiście jest sporo informacji dotyczących koligacji rozmaitych rodów z DŚ ale np. mam problem z moją prapraprababcią Marianną v. Gersdorff. Gersdorffów na DŚ było wielu z różnych gałęzi i nijak nie mogę dojść, z którego domu się wywodziła. Dodam, że umarła już na terenie Wielkopolski w 1844 r. Mam jej akt zgonu, jednak nie ma tam żadnych interesujących mnie informacji (np. imion rodziców, nazwiska panieńskiego matki itp.). Pomyślałam, że forumowicze mają ogromną wiedzę, więc może coś mi podpowiedzą.
Pozdrawiam serdecznie:-).
Anna

Re: Informacje genealogiczne z DŚ z XVIII w. i początku XIX

01 cze 2023, 03:07

Panie Anno

Proszę się zupełnie nie krępować wpisami na tych stronach .

Gdyż przodkowie nie mają "Rejonizacji "

Nikt z genealogów by tego nie wymyślił .
Moi przodkowie pochodzą z 130 parafii w całej Polsce .
To byłby wstyd gdyby genealog taką rzecz jak rejonizację przodków wymyślił .

Żałuję ,że nie mogę pomóc ale apeluję do innych genealogów aby mając wiedzę pomogli .

Myślę ,że lepiej by było przygotować taki precyzyjniejszy opis całej sprawy i wywodu i opisać szczegółowo .
A jakie Pani ma wyjście ????
Aby znaleźć przodka trzeba wiele pracy i zacięcia .
Życzę najlepszego i szczęścia genealogicznego ,które jest niezbędne .

Ryszard Welka
wielkopolanin z Łodzi
i colonus z Torunia

Re: Informacje genealogiczne z DŚ z XVIII w. i początku XIX

01 cze 2023, 19:38

Dolny Śląsk to też częściowo woj. lubuskie, opolskie i wielkopolskie (Bralin, Rychtal).
Można coś znaleźć na familysearch.org Jest tam wykaz mikrofilmów mormońskich przeważnie niedostępnych on-line , ale można "sposobem" zdobyć skany.
Polecam też Genetekę ze strony genealodzy.pl Tam jest podział na obecne województwa.
Może coś pomoże Deutsches Geschlechterbuch.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Informacje genealogiczne z DŚ z XVIII w. i początku XIX

01 cze 2023, 19:43

janusz59 napisał(a):Można coś znaleźć na familysearch.org Jest tam wykaz mikrofilmów mormońskich przeważnie niedostępnych on-line , ale można "sposobem" zdobyć skany.



Dziękuję za odpowiedź:-).
Szukałam w familysearch ale online. Jak można sposobem zdobyć skany?

Re: Informacje genealogiczne z DŚ z XVIII w. i początku XIX

02 cze 2023, 10:53

Po prostu dać ogłoeszenie z wyszczególnieniem numeru filmu i odpowiedniego DGS .
BYć może ktoś ma ten film i gotów się podzielić .

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Odpowiedz