Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rodzina Bauza - poszukuję informacji

06 lip 2010, 16:15

Pawel Bauza, Woodstock, Ontario. Poszukuje informacji o rodzinie Bauza, poczawszy od
Lukasza Bauza ur.1819. Moj dziadek: Bauza Jan, wujek: Bauza Jerzy (zmarl po amputacji nogi w 1919) ciocia: Bauza Zofia, ojciec: Bauza Wojciech. Wszyscy oni brali udzial w Powstaniu.
Dziekuje za wszelka informacje, PBB

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

06 lip 2010, 17:29

Pawel Twoj Lukasz byl ojcem Walerii mojej prababci. Dawno temu probowalem sie skontaktowac z Toba. Pisalem do Twojego syna Milosza. Nie mogles trafic lepiej. Lukasz ur 1818 Bialozewin zm 1906 Wiecanowo kolo Mogilna ozeniony z Agnieszka Jankowska ur 1831 zm 1908 Wiecanowo (ich groby sa ciagle w Mogilnie) jest synem Andrzeja ur 1756 zm 1832 w Bialozewin kolo Znina i Franciszki Rzeznickiej ur 1776 zm 1869 w Bialozewinie a wnukiem Szymona i Rozalii (to najdalsze pokolenie jakie znalazlem), Andrzej mial 11 dzieci. Lukasz 14 dzieci. Twoj Jan ur 1868 Wiecanowo zm 1929 Inowroclaw byl bratem mojej prababci. U Jana moj dziadek byl zazadca majatku w Podstolicach (ok 379 ha, ktore objal po jakims Niemcu). Byly to lata 1919-1929 kiedy to Jan zmarl. Od Wojciecha ur 1903 Konorowo zm 1970 Poznan to juz pewnie wszystko masz.
Nekrolog Jana Bauzy znajdziesz tutaj. Kurier Poznanski 15 wrzesien 1929 nr 427 na 5 stronie http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 0&dirids=1
Jan spoczywa w grobowcu rodzinnym w Mogilnie. Jest on zaraz przy glownej cmentarnej alejce po prawej stronie.
Ostatnio edytowano 07 lip 2010, 00:12 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 7 razy

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

06 lip 2010, 17:36

1.Bauza Jerzy z 59 pp oznaczony krzyżem Virtuti Militari, lista strat PW nr 83
Kawalerowie Virtuti Militari 1914-1945 B. Polak,
2.Bauza o niestety nieznanym imieniu był w obsłudze lekkiego karabinu maszynowego w okresie styczeń - luty 1919 w Szubinie i okolicy, przynależny do kompanii Beutlera, później prawdopodobnie 4 pułk SW i 58pp
Być może uda się zidentyfikować imię po danych osobowych.
Michał

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

06 lip 2010, 17:54

Jozef Jerzy Bauza byl bratem Wojciecha a synem Jana i Stefani Lipinskiej. Byl sierzantem 59 Pulku Piechoty. Zmarl w Inowroclawiu w szpitalu.
Drugi to Andrzeja Bauza kapral 60 Pulku Piechoty. Niestety nie wiem z jakiej rodziny pochodzil.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 08:33

Hi Krzysztof (oraz wszyscy pomocni),

Nie spodziewalem sie takiej szybkiej odpowiedzi, jestem zaskoczony!
Tak, w grobowcu w Mogilnie nie ma duzo wiecej miejc, moj ojciec, Wojciech
chyba zapelnil ostatnie miejsce. Moj syn, Milosz pracuje na platformie na Morzu
Polnocnym. Drugi syn, Konrad mieszka w Woodstock, On. , corka Kamila (Mila)
mieszka w Kitchener, On.
Jak czesto w rodzinie Bauza, mamy po troje dzieci, Jan (moj dziadek) mial troje,
moj ojciec Wojciech tez troje, Ciocia Zochna przeszla oczekiwania i miala 5!!!.
Ale dozyla prawie 100 lat !!!. (Zofia Bernacka).
Serdecznie dziekuje za wszelkie informacje.

pbb.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 08:40

Zasłużeni w Powstaniu Wlkp:
1.Teofil Bauza- z Wiecanowa, delegat na Sejm Dzielnicowy w 1918r.
2.Jerzy Bauza, (25.12.1895-5.06.1919) ranny pod Pałczynem, oznaczony VM, zmarł w Inowrocławiu
3.Andrzej Bauza, oznaczony VM 13.05.1921
4.Bauza Józef (9.03.1900-9.07.1971)
Mój problem polega na poszukaniu tego, który walczył w Szubinie.
Michał

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 09:56

Hi Krzysztof,

Bylem w Grobowcu w Mogilnie w dniu zlozenia mojego ojca, Wojciecha.
Wiem gdzie jest, bylem we wnetrzu, wowczas bylo jeszcze troche "wolnych miejsc".
Moja matka zd. Fertykowska tam nie spoczywa, nie wiem, czy Zofia Bernacka
zd. Bauza (moja matka chrzestna) zostala tam zlozona. Bylem w Ca. at the time.

"Nasza Klasa". Ten motyw mi przychodzi w kazdej chwili, kiedy mysle
o Polsce, Poznaniu, Sopocie, Bydgoszczy, Gnieznie. That's enough..

Pozdrawiamy;

Urszula & Pawel Bauza

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 10:08

Hi Pawelczyk,

Czy to nie byl ojcec Marycha Bauza, (jego syn to Marek Bauza, Marka corka to Marta Bauza, syn Piotr Bauza)? Look at"marta bauza".


pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 13:42

Michal; czy Ty tez jestes spokrewniony z rodzina Bauza?
Pawel; faktycznie Bauzowie sa dlugowieczni. Moja Waleria miala 87 lat. Po smieci meza musiala sama wychowywac 11 dzieci. Musiala byc bardzo mocna i dobra osoba gdyz zachowaly sie listy do niej od wszystkich dzieci.
Czy wiesz co sie dzieje z Markiem ojcem Marty i Piotra?
Jako ciekawostke podam, ze wspomniany juz Lukasz mial brata Kazimierza, ktory ozenil sie z Marianna siostra Agnieszki zony Lukasza. Pozniej ponownie byly malzenstwa rodzenstw. Moj Jakub ozenil sie z Waleria. A jego brat Wojciech z Michalina siostra Walerii. Po smierci Michaliny ozenil sie z nastepna siostra Teresa. Niestety ich coreczka zmarla po porodzie i Teresa wychowywala 6 dzieci swojej siostry.
Jaki ten swiat jest maly :idea:

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

07 lip 2010, 22:08

Nie, przykro mi, ale nie jestem spokrewniony z Bauzami. Jednak moim celem życia jest opracowanie historii powstania wielkopolskiego w małej miejscowości Nekla (tak, tej od Osypiuka).
Wśród listy powstańców, którzy ruszyli na front północny powołani przez Grudzielskiego jest nazwisko Bauza, niestety bez imienia, za to z dopiskiem "obsługa lkm-u".
Każdy powstaniec zasługuje na wdzięczność i pamięć, stąd moje dociekanie. Pochylam się nad każdym nazwiskiem próbując rozszyfrować lub chociaż umiejscowić osobę. Jest to niezwykle trudne, gdyż wiele podawanych faktów się nie zgadza, powielane są błędy (nawet przez wytrawnych historyków), była też tendencja dopisywania się do kombatanctwa.
Nie pielęgnuje się pamięci, władzom kompletnie nie zależy na historii, istotne jest odfajkowanie akademii, sztampowe, ostatnio połączone z mszą. A na przykład we Wrześni, na początku września 1939 r. zakopano wszystkie dokumenty powstańców i sztandar Towarzystwa. Mniej więcej wiemy gdzie, ale nikogo to nie wzrusza, nikt nie jest zainteresowany. Powód prosty: wydać trzeba kasę a rokowania z uwagi na upływ czasu niepewne.
Pozostaje więc mozolne tropienie śladów, jak ostatnio Stanisława Banaszaka, którego nie wiem gdzie jest grób, a na pewno zasługuje na sławę.
Michał

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

09 lip 2010, 02:44

Krzysztof, nie mam kontaktu z Markiem Bauza, mieszka gdzies w Gdyni, Marta w Warszawie Jolanta i Piotr w Sopocie. Jolanta jest zona Marka o pieknych, lekko rudych wlosach, jak Izabella Smolana, zona Profesora Smolany, z Sopotu.
Nie znam nazwiska panienskiego Jolanty, Marta Bauza jest najlepszym zrodlem.

Jest ona bardzo ceniona w fotografii artystycznej.

Q;czy Marianna Bauza ur.1848 poslubiona z Walentym Majewskim 1870 byla corka Mateusza Bauza i Agnieszki Sobolewskiej?

Michal, dziekuje za wszelkie informacje.
Bede szukal info o Bauza, ktory walczyl w Szubinie.
Pozdrawiam, PBB

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

09 lip 2010, 03:29

Pawel B Bauza napisał(a):Q;czy Marianna Bauza ur.1848 poslubiona z Walentym Majewskim 1870 byla corka Mateusza Bauza i Agnieszki Sobolewskiej?

Tak

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

09 lip 2010, 05:06

Do wsszystkich zainteresowanych.

Panuje ogolne przekonanie ze nazwisko Bauza jest wywodzace sie
Katalonii i Majorki. Jakos nie widze powodu dla Hiszpanow zeby "isc na wshod".
Bausa ma znaczenie niezbyt pozytywne w Katalonii, means
unflattering :silly, looser. Tak jak nie lubie innego pochodzenia :Saxonia. Jednak wystepowanie tego nazwiska rowniez w Anglii i na Litwie sklania mnie do podejrzenia, ze: Bauzer, Bauza
i podobne with "auz" jest pochodzenia saxonskiego. Moje przeczucie mowi:
po pogromie pod Grunwaldem rozproszeni rycerze Zakonu, moze u kresu zycia zostali
ocaleni przez wdowy polskich rycerzy i wojow, (asymilowani), in present words.
Historia jest bardzo pogmatwana. Mamy Szkotow w rodzinach, nieprawdaz?
Z pogromu Zakonu jakis rycerz Bauza, Bauzer lub podobne mogl trafic na Litwe.
Inny w okolice Torunia, Walbrzycha, Konina, Znina etc.
Nie mozna zaprzeczyc, nazwisko Bauza nie jest polskie, nie wierze, ze Hiszpanie
dostali ticket do Polski i Litwy w tamtych czasach. pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

10 lip 2010, 06:43

Q and A. Michal Bauza ur. 1855 w Podgorzyn, parafia Gora , syn Mateusza Bauza i Agnieszki Sobolewskiej.

Q and A. Marianna Bauza- ur. 19 sierpien 1848, corka Mateusza i Agnieszki Sobolewskiej
wyszla za Walentego Majewski 17 listopad 1870. Barcin, parafia Szubin.

Marianna lat 23, Walenty Majewski lat 20. syn Jozefa Majewskiego i Marianny ? (nieznane).

Q- Co stalo sie z Rozalia ur. 1850 ?

pbb.

Q- czy lkm obslugujacy Bauza nie byl potomkiem Michala, syna Mateusza i Agnieszki.
Gasawa, Szubin, Podgorzyn, Lysinin.?

pbb.







Q. Rozalia Bauza ur. 1850 umarla w 5-tym roku zycia?

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

11 lip 2010, 14:43

Krzysztof,

Zakon Szpitala Najswietszej Maryi PannyDomu Niemieckiego powstal w 1191.
( Prusy Wshodnie, Lotwa, Estonia. Podbili polskie i litewskie ziemie.
Zakon rycerski Braci Dobrzynskich dolaczyl do Zakonu w r.1235.
Przypuszczam, ze od tego momentu zaczely sie powiazania Dobrzynski/Bauza.
Za okresu Wladyslawa Jagielly Dobrzynski pojawia sie na Litwie, szukam wiecej,
jeszcze nie wiem, czy zostaly im te ziemie nadane za zaslugi.
Co jest ciekawe: Bauza pojawia sie rowniez na Litwie, jeszcze nie znam dat.
Adam Mickiewicz nie wymienia Bauza. Nie bez przyczyny: nie jest to polsko brzmiace
nazwisko. Jednak Maciej Dobrzynski jest uwieczniony w jednym z najbardziej
znanych cytatow: Niech Pociej Macieja, a nie Maciej Pocieja ma za dobrodzieja.
Maciej odbil Soplicowo, kon trojanski - to jego furmanka.
Szukam litewskich powiazan, jakakolwiek informacja o Dobrzynskich
zostanie Tobie przekazana.
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

11 lip 2010, 16:17

Tak sa Bauzowie na Litwie. Jestem w kontakcie z jednym panem z Litwy, z ktorym wiele lat temu korespondowalem w tej sprawie. Niestety niewiele mogl wniesc do tematu poza potwierdzeniem, ze Bauzowie tez sa na Litwie.
Bauzow opracowywalem z ciekawosci i niestety nie wglebialem sie w ta ciekawa rodzine. Jest jedna pani w Stanach, ktora szukala 20 lat swojej Marianny Bauza ze Znina. Bylem z nia w bliskim kontakcie. Polecam Mormonow.
Z ksiazki Dzieje Gniezna wiem, ze sciagali tutaj kupcy nawet z Litwy.
A wiec puszczajac wodze fantazji moze i Bauzowie z Litwy kiedys postanowili pozostac kolo Znina a Dobrzynscy z Litwy pozostali w okolicach Gniezna. To byl poczatek wieku XVIII.
Sa to teorie, ktore kto wie ale moga byc potwierdzone.
Ciezko to bedzie udowodnic ale ciekawa teoria, ktora ja tez biore pod uwage.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

14 lip 2010, 02:10

Krzysztofie,

Puscilem wodze fantazji, nawet nie wiem, czy Dobrzynscy Mickiewicza
byli fikcyjni czy autentyczni, mysle, ze fikcyjni, jednak wioska Dobrzyn
jest w w tamtej okolicy, lubie fantazje, od mlodosci czytalem K. Borunia
i A. Trepka. Nigdy dotad nie interesowala mnie genealogia, jednak znajduje
ten temat fascynujacy. :!:
Pani Sharon Galitz to osoba w USA szukajaca Marjanny Bauza, domyslam sie.

Moj Jan Bauza dzierzawil Podstolice z tego co wiem, nie wiem od kogo.

Jerzy Bauza zostal odznaczony VM posmiertnie, moj ojciec, Wojciech byl w
posiadaniu orderu, przekazal go mojemu bratu, Janowi, po jego smierci stracilem slad.
(byc moze jego syn, Ryszard ).
Marek Bauza zaczal zbierac info do utworzenia genealogii, nie moge znalezc
kontaktu, z jakichs rodzinnych powodow nawet Marta, corka, nie utrzymuje
z nim korespondencji.
Poszukuje CD "Historia Rodu Dobrzynskich" ktorego jestes autorem, nieprawdaz?
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

14 lip 2010, 15:51

Dobrzynscy Mickiewicza maja swoj autentyczny pierwowzor. Dalmatowszczyzna (dzisiejsza Bialorus) byla pierwowzorem Dobrzynia. Do II Wojny Swiatowej polowa ludzi tam zamieszkajacych to Dobrzynscy: http://pawet.net/library/history/bel_hi ... orusi.html
Postac Macka-glowy rodu wydaje sie byc fikcyjna ale Bartlomiej zwany Prusakiem ma swoj pierwowzor. Katarzyna Lezenska wywodzi go od zaslyszanych opowiesci Adama Turno-wlasciciela Objezierze kolo Poznania gdzie Mickiewicz czesto bywal. Ja wywodze go od Faustyna Dobrzynskiego uczestnika wojen napoleonskich oznaczony VM, gdyz Adam Turno sie z nim przyjaznil.

Tak Sharon jest ta osoba. Bardzo mila pani bodaj z Arizony. Wiele lat temu korespodowalismy bardzo czesto w sprawie Bauza.

Jan prowadzil gospodarstwo Podstolice po Niemcu. Dziwne to bo raczej nie dawano Polakom gospodarstw po Niemcach. Nie grzebalem w tym ale moze zachowaly sie jakies dokumenty w tej sprawie w odpowiednich Urzedach. Tam urodzil sie moj ojciec i jego rodzenstwo.

Tak Jozef Jerzy zostal oznaczony VM posmiertnie i papiery wraz z orderem przeslali Wojciechowi do Poznania.

Z Markiem bylem w kontakcie. Posiada ogram ciekawych informacji. Nie wiem co sie z nim dzieje i wydaje sie, ze nikt nie ma z nim kontaktu. Bardzo skomplikowane sa czesto rodzinne sprawy. On utrzymywal, ze Bauzowie pieczetowali sie Boncza. Ale ja nigdzie nie znalazlem potwierdzenia tej wiadomosci.

CD "Historia Rodu Dobrzynskich" nie istnieje. Wydalem ksiazke, ktora rozprowadzilem po najblizszej rodzinie od ktorych dostawalem wiadomosci. Mialem zamiar zrobic elektroniczna wersje. Ale jakos nie doszlo do tego. Pracuje nad drugim wydaniem ksiazki gdyz doszlo wiele ciekawych materialow. Na razie jeszcze nie podjalem decyzji czy ja wydam do ksiegarnii czy tylko zostawie moim dzieciom.
Mialem strone internetowa, ktora niejako musialem zawiesic. Robilem ja w Front Page, ktory nie jest teraz mile widziany wsrod webhosting ze wzgledu na dziury bezpieczenstwa. Musialbym ja przepisac w nowym kodowaniu. Brak czasu byl najwiekszym problemem. Poza tym odzew nie byl taki jakiego sie spodziewalem. Pomimo 40 tys klikniec w roku dostawalem przede wszystkim prosby o przeslanie wszystkich materialow nic nie dostawajac w zamian. Tak wiec niestety postawa "zrob to bedziemy mieli" zaczela mnie po prostu draznic. Nikt sobie chyba nie zdaje sprawy ile to czasu kosztuje poszukanie danych. Nie wspomne o pieniadzach. Ale z tym problemem to chyba my wszyscy z tego forum sie spotykamy.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

15 lip 2010, 03:26

Krzysztofie,
Dziekuje za Twoj czas poswiecony na korespondencje, nie chcialbym
Tobie go bez potrzeby zabierac.
Marek chyba mocno sie myli, co ma Boncza do Bauza.
Mnie nie interesuja zadne powiazania herbowe, zyjemy
w innych czasach i nazwisko Bauza bez h. mi wystarczy.
Jako ciekawostke podam, ze Templariusze sprowadzili na Majorke
okolo 300 gornikow z obecnych Niemiec w XII wieku i w tym czasie
nazwisko Bauza wystapilo w historii Hiszpanii.
Joanici byli rownierz w tym okresie na Majorce.
Niewielu templariuszy przybylo do Polski, ale Joanici zostali przyjeci,
i w Poznaniu, (chyba Malta, na peryferiach Poznania)
wybudowali kosciol, pierwszy z cegly lub jeden z pierwszych. Byli tez na Kujawach.
Musze poszukac troche na net ale cos mi sie przypomina Mogilno, ale moze to byli
Benedykci w Mogilnie, Swoja droga, ciekawe, moze Malta ma swoja nazwe
od Kawalerow Maltanskich. Jednak Joanici nie byli tylko na Malcie.
Prosze nie trac czasu na odpisywanie, jezeli go nie masz zbyt wiele.
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

15 lip 2010, 14:10

Pawel, nie na genealogie to zawsze mam czas. Widzisz ja wszystkiego sie uczylem sam. Moja pierwsza strone internetowa zrobilem ok. 2001 roku. Niewiele wtedy bylo programow komputerowych. Tak wiec powoli ale skutecznie musialem ogrom czasu poswiecic by cos wykombinowac w internecie. Gdy 2 lata temu wiele firm hostingowych wywalalo strony robione w FP to znowu zajeloby to mnie wiele tygodni sleczenia i nauki nowego kodowania. Spece jak Maciej czy Piotr (administratorzy tutaj) to pisza takie programy tak jak my piszemy w Wordzie list. Sa do kupienia gotowe WYSWYG oprogramowania ale $300-$500. Totez sie poddalem. Ja ciagle pracuje, dom no i trzeba tez troche czasu miec dla siebie. Czy uwierzysz, ze gdy pisalem ksiazke (chcialem ja skonczyc na Gwiazdke 2006) to spalem po 2-3 godziny dziennie przez wiele tygodni. A w pracy tez musze byc skoncentrowany na 100% przez 8 godzin.
Ale kazda wiadomosc genealogiczna dodaje mnie skrzydel dlatego mile mnie jest, ze jestes tutaj i chcesz sie wglebic w historie rodziny.
Z wielkim zainteresowaniem bede sledzil Twoje studia. Ja mysle, ze poprzez popularnosc Bauza w krajach hiszpanskich to nazwisko sie ztamtad wywodzi. O ile dobrze pamietam kiedys czytalem ze pierwsze wzmianki byly juz w XII wieku (nie zachowalem sobie tego tekstu).
Tak wiec prosze Pawel nie trac kontaktu ze mna i bardzo chetnie bede czytal Twoje nowe odkrycia. W koncu jestesmy dosyc blisko spokrewnieni nie mowiac o bliskosci zamieszkania :wink:

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

15 lip 2010, 16:32

Krzysztofie, widze, ze genealogia jest pasja Twojego zycia. Tak, Bauza jest w historii Hiszpanii w XII wieku, Nie ma tego nazwiska w pierwszym 1000 nazwisk hiszpanskich, jednak pozostaje ponad 11.000 pozostalych nazwisk do czego ( jeszcze ) nie dokopalem sie. Szukam tego na marginesie tylko, probujac znalezc pochodzenie nazwiska. Wszedzie z Majorki wychodzi w formie "Bauza".
Niemieckie maja forme "Bauze" "Bauzer" "Bausen" "Bausa" lub Bause.
Jesli pojdziesz na "Descendants of Frank Musolf" to znajdziesz, ze Maria lub moze Marianna
ur. 1803-1819 w Polsce zostala zarejestrowana w Stanach jako Bauze w 1868.
Nie do pomyslenia- dotarli tam z trojgiem dzieci!!
Spekuluje - chyba byla blisko spokrewniona z Lukaszem.

Moj punkt jest - niewielu ma szczescie zachowac nazwisko w oryginalnym brzmieniu na dluzej niz 2 do 4 pokolen i to utrudnia wszystkim poszukiwania.

Jeszce jest Bouza w Stanach, nie mam watpliwosci- Bauza, gdyz zowu z Polski, z Wielkopolski.

Mary - Marianna Bauze przyczyna smierci- "extreme old age", co mi przypomina Zofie Bauza, siostre mego ojca.

Szukam jeszcze nazwisk u Wendow, (Sorbski Dom w Bautzen), lecz to raczej slepa uliczka, gdyz nikogo nie obchodzily losy tego plemienia, zepchnietego na margines.

Pozdrowienia dla Ciebie i Twych bliskich. pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

15 lip 2010, 19:01

Mogilno 1848/7, ślub 29 Februarii, ks. Joannes Jankowski Vic. Bydgostensis,
Casimirus Bauza de Białożewin par. Gorensis ad Żnin, lat 32, rodzice: Andreas Bauza i Francisca Rzeźniczanka,
Marianna Jankowska de Wiecanowo, lat 23, rodzice: Thomas Jankoski i Catharina Szurlej;
testes: Joannes Mazurkiewicz, Josephus Obat;

Mogilno 1848/8, ślub 29 Februarii, ks. Joannes Jankowski Vic. Bydgostensis,
Lucas Bauza de Białożewin par. Gorensis ad Żnin, lat 30, rodzice: Andreas Bauza i Francisca Rzeźniczanka,
Agnes Jankoska de Wiecanowo, lat 17, rodzice: Thomas Jankowski i Catharina Szurlej;
testes: Joannes Mazurkiewicz, Josephus Obat;

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

15 lip 2010, 19:29

Thank You, Marzena, Jesli jest to esperanto to jest mi przykro nie rozumiac slowa "testes".
Swiadkowie?

Rzezniczanka czy Rzeznicka? Franciszka Rzeznicka lub Rzeznickowna byc moze?

Moze jeszcsze nie jest za pozno dla mnie uczyc sie esperanto. I am 63.

Dziekuje za informacje. pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

16 lip 2010, 02:14

W historii Hiszpanii Jaime (lub Jaume) Bauza jest, jesli dobrze pamietam jednym ze
zdobywcow Mallorki na rzecz Hiszpanii, Wiek XII.
W tym czsie Joannici i Templariusze byli na Mallorce, i brali udzial rowniez w
uwolnieniu Iberii od Arabow. (Complicated. Some kind of politics, as usual).
Co jest ciekawe: przed zdobyciem manuskryptow
sredniowieczna Europa nie znala pojecia "zero". Byla to calkowita abstrakcja
dla kontynentu. Jest to zrozumiale, jak mozna sobie zwykle wyobrazic "Zero".

Nic to nic i tego nie widac.

Tak samo jak proznia. Co to jest proznia? To jest obecnosc nieobecnosci!!

Tak samo z perspektywa, nie bylo w malarstwie i w rycinach perspektywy, gdyz nie
stalo wyobrazni w tamtych czasach.

Po zdobyciu manuskryptow w Iberii wreszcie Europa sie oswiecila!

Post scriptum,:

Mam coraz wieksze przekonanie, ze "bauza" pochodzi z Majorki, duzo innych szlakow
jest mniej przekonywujacych.

pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

16 lip 2010, 17:53

Krzysztofie,
Czy ten program to WYSIWIG, Form Processor 2.0 ? Moj dryft o zerze i prozni nie byl przypadkowy. Jak Bauza dotarli z Iberii do Polski, ponad 3.000 km.?
Istnieje proznia (zero) w tym, nie wiem jak to wytlumaczyc.
To tylko spekulacje, podejrzewam Joannitow przyjetych przez Mieszka III. w Gnieznie.

pozdrawiam, pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

16 lip 2010, 19:11

Z tego co widze to jest program do sprawdzania prawidlowosci dzialania roznych forms. Pewnie tez buduje. Ale to nie jest program do budowania strony internetowej. Tylko jakies czesci jezeli ktos mialby do wypelnienia kwestionariusz. Sprawdza tez prawidlowosc kodowania. Nie jestem medrcem w tych sprawach ale amatorem.
Najgorsze posadzenie w genealogii to fakt, ze w dawnych wiekach nie przemieszczali sie. Robili to i na odlegle miejsca. Zobacz historie Romanow. Doszli do Szkocji. Trzeba pamietac, ze burszczyn byl kesym kaskiem dla handlarzy. Take wiec jezeli w XVII i XVIII do Gniezna przybywali z Litwy to dlaczego nie z Majorki do Polski. Moze to trwalo nawet cale pokolenie ale dla chleba szukali nowych miejsc. Moze gdzies jest jakas literatura na ten temat.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

16 lip 2010, 20:53

Pawel B Bauza napisał(a):Thank You, Marzena, Jesli jest to esperanto to jest mi przykro nie rozumiac slowa "testes".
Swiadkowie?

Rzezniczanka czy Rzeznicka? Franciszka Rzeznicka lub Rzeznickowna byc moze?

Moze jeszcsze nie jest za pozno dla mnie uczyc sie esperanto. I am 63.

Dziekuje za informacje. pbb

To nie esperanto, to łacina. "Testes" to świadkowie. Rzeźniczanka to inaczej panna Rzeźnicka, "Rzeźnickówna" - zapis gramatycznie niepoprawny.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

17 lip 2010, 03:36

Droga Pani Marzeno,

Dziwne byly te formy zapisow, dotad nieznane dla mnie, poza tym nie widzialem dotad zadnych starych zapisow i ksiag metrykalnych.

Bede musial sie z tym zapoznawac po otrzymaniu filmow do przegladania.

Dziekuje serdecznie za informacje.

Pozdrawiam, Pawel
Ostatnio edytowano 26 lut 2011, 02:48 przez Pawel B Bauza, łącznie edytowano 1 raz

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 03:26

Krzysztofie, Garcia- Carraffa w Vol. 15, strona 39 napisal, ze na polwyspie nie wystepowala linia Bauza przed odbiciem Mallorki :"no habido BauzAi antes de la reconquista de Mallorca".
Odbicie Majorki bylo w roku 1299. Juan Bauza, kapitan w armii Don Jaime I 6-go lutego 1256
otrzymal przywileje nie tylko dla potomkow, rowniez dla wszystkich o nazwisku Bauza. Text jest dosyc dlugi i nie bede tego teraz tlumaczyc. Koncze z tym tematem, wiedzac :
takie autorytety jak tych dwoje nie zrobili pomylki.
Wiem teraz na pewno, wiec koncze dalsze dociekania i skupiam sie na najtrudniejszym.
Mam do przeszukania ponad 570 Bauzow z Polski oraz USA. Dokumenty spisow z wielu lat.
Przypuszczam, ze wszyscy Bauza, okolo 360 w Polsce oraz emigranci w USA sa z tych samych
korzeni, z tego co widze, Illinois Bauza sa wszyscy z okolic Znina.
Pierwsza rzecz to wykonanie duzej planszy, z korkiem, dla uzycia pinesek, gdyz z pewnoscia bede musial przestawiac wiele razy nazwiska w miare postepu. To jest latwa czesc zadania.

Wiec od jutra do prawdziwej roboty. Zawiesilem na razie budowe mojego wzmacniacza
lampowego, (aby odpoczac od "Bauza" mam zamiar do tego doskakiwac).

Pozdrowienia, pbb
Ostatnio edytowano 26 lut 2011, 02:49 przez Pawel B Bauza, łącznie edytowano 1 raz

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 03:28

Moj "typo" w 1229 roku, nie 1299.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 05:37

Krzysztofie,

Wojciech Dobrzynski, ur. 8. IV. 1852 w Zabnie mial 2 zony, Michaline oraz Terese
zd. Bauza, corki Lukasza i Agnieszki.
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 05:51

tak

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 06:23

Krzysztofie, Przeciez o tym do mnie napisales prawie na poczatku, tylko bez dat.
Zupelnie zapomnialem. Wysiadl mi teraz printer, paper jam i cos tam przeskoczylo.
Cartridge not in place. Cholera jasna, jak moja ciocia Zochna mowila.

Musze kupic nowy. Pisalem e-mail do Pani Sharon, dala mi ciekawa zagadke matematyczna, sugerujaca zgadniecie jej wieku.

Obliczam to na 69 do 71 lat. Oczywiscie nie odpowiem na zagadke.
Nieslychanie sympatyczna. pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

18 lip 2010, 08:42

Krzysztofie, mam juz prosta linie od Szymona i Rozalii Bauza, Andrzej+ Franciszka Rzeznicka, Lukasz,1818 + Agnieszka Jankowska 1831 - do Jana Bauzy+ Sefanii Lipinskiej. I stad do Wojciecha, Jerzego oraz Zofii. Od tego zaczne. pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

20 lip 2010, 05:39

Jet na Litwie Bauzai, jakis resort, turystyczna miejscowosc, w dystrykcie Taurage. Wiekszosc, lub wszyscy litewscy Bauza pochodza z Taurage district. Wiele nazwisk litewskich Bauza w USA pochodzi jedynie z tego regionu. (censuses data).
Taurage jest najwiekszym miastem w tym regionie.
Od razu sobie przypomnialem o Twoim przypuszczeniu o handlu bursztynem.
Te okolice dokladnie sa na szlaku wiodacym z Venecji do Estonii. Szlak burztynowy przechodzi przez Gasawe oraz Biskupin. ( Znalezione monety rzymskie wiek II AD) az do czasow 18 Wieku.
Ze wszystkich litewskich "net" stron "Taurage" jest zwiazane z Bauza. Tak samo w USA.
Ma nierez forme Bauziute, (moze to "Bauzowa" or "Bauzowna"). Szlak bursztynu nie konczyl sie w okolicach Venecji, szedl, w odgalezieniach, na wybrzeza Marsylii oraz do Hiszpanii.Z powodu Pirenejow, szedl przez wode, po drodze Mallorka.
(Moze jakis Bauza, odurzony uroda Polek stanal w okolicach Znina i juz nie chcial wrocic.
Nie spodziewal sie zimy oraz braku elektrycznosci i narobil dzieciakow, ktore pozniej pomagaly na roli. (Just kidding). (Do not take me seriously all the time).
Szymon jest urodzony 1731, poza nim jest Luka, Lukasz oraz Lukasz z tego samego okresu.
Nie spotyka sie, aby rodzice nadali to samo imie swoim dzieciom. Jaki wysuwam wniosek:
Szymon oraz trzej Lukasze maja 4, 3 lub 2 ojcow. Szymon+ Lukasz- bracia, Luka+Lukasz- bracia, next -Szymon+Luka - bracia, Lukasz oraz Lukasz - kuzyni.
Lub wszyscy byli kuzynami. Zaleznie od ukladu to cofnie korzen rodziny od 30 do ponad 100
lat. Ze wzgledu na zawieruchy historyczne tych czasow, moge sie jedynie domyslac ze :
Pariafia zostala spalona lub nie bylo jej w zasiegu. Moze wszyscy Lukasze oraz Szymon dotarli z innego regionu. Mam obecnie wszystkie dane o wszystkich Bauza z przeszlosci, teraz zakladam teczki, Ignacy mial 15 dzieci, szalenstwo na dzisiejsze czasy,musze
dokupic materialow, nie chce sie ograniczac do komputera, musze miec rowniez czarno na bialym. Jestem w kontakcie z wieloma Bauza w USA as well. Nawiazuje e-mails do Polski. W tej chwili jest juz ponad 390 osob o tym nazwisku. Patrzac na dane jestem przekonany, ze wszyscy Bauza maja wspolne pochodzenie. Alez duzo napisalem! Musze konczyc, gdyz chce
reszte nocy spedzic na poszukiwania.

pozdrowienia pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

20 lip 2010, 07:43

Bauza, powstaniec wielkopolski spod Szubina, z 4 kompanii poznańskiej (była to kompania nekielsko - wrzesińska Zdzisława Beutlera) miał prawdopodobnie imię Jan.
Michał

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

20 lip 2010, 13:41

Michale,
Mysle, ze jestes krok blizej do odnalezienia Bauzy z Szubina. Mam wszelkie dane od roku 1731 do lat 1946, bede musial sprawdzic we wszystkich danych ktory Bauza nie ma potomstwa lub daty zgonu.
Zaczne od Jana i chyba 40 lub wiecej lat wstecz. Bede przegladal nie tylko Jana, jesli to nie przyniesie rezultatu. Daj mnie na to troche czasu, napisze najpozniej w niedziele.
Jezeli znajde wczesniej napisze natychmiast.
Jerzy w ostatnich momentach zycie prosil o zagranie "Jeszcze Polska nie zginela poki my zyjemy". Znajdziesz Bauze z Szubina, nie spoczne w przegladaniu danych.
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

20 lip 2010, 17:49

Michale,
Mam 4 Janow i zaden mi nie pasuje do obrazu.

Jan, syn Kazimierza i Wiktorii Witkowskiej, ur. 1878, 7 czerwca, Bialozewin, no spouse, no d. date

Jan, syn Michala i Anny Grycza ur, 6 lipca 1871, Januszjowo, no spouse, no d. date,

Jan, syn Michala i Anny Grycza ur. 24 pazdziernika 1864, no spouse, no d. date,

Jan, syn Tomasza i Barbary Zientara ur. 2 lutego 1860, no spouse, no d. date.

Nie mozna wykluczyc zadnego z nich, lecz troje z Janow sa niezbyt mlodzi do efektywnej
walki, nawet najmlodszy mialby okolo 40 lat. Wszyscy inni Janowie z tamtego czasu
umarli naturalnie przed oraz po Powstaniu.
Jestem niepoprawnyn optymista mysle, to nie jest proste.

Kto wie, moze troje, lub wszyscy z nich emigrowali. Jedyna weryfikacja moze byc przeglad
censusu w USA. Jesli udali sie gdzie indziej? Nie ma sposobu na weryfikacje bez danych.

Pragnalbym znalezc jakas informacje pomocna w Twoim poszukiwaniu, bede szukal dalej,
aby znalezc wiecej, nie Janow teraz, innych bez d.dates, bez zon i dzieci.

Wejde po poludniu na Census USA i bede szukal tam. (eliminacja Janow)
pbb

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

23 lip 2010, 02:22

Poszukuje Matki Simona Bauza ur. okolo 1680-81, oraz Ojca Simona Bauza u. okolo
1672-1680. Iniona dotad nieznane. Nazwisko: Bauza

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

23 lip 2010, 05:04

Do wszystkich o nazwisku "Bauza" W Polsce.
Coraz wiecej Bauza bedzie sie wlaczac do tego Towarzystwa/Forum.
Nie jest moim zamiarem udowodnienie szlacheckiego pochodzenia. Po prostu go nie ma,
Bauza zyli z rak pracy, mieli po 6 do 15 dzieci (jak Ignacy Bauza). Dorosli, jak ojciec oraz
najstarsze dzieciaki pracowali (ly) na polach, sredni pomagali matce w przygotowaniu zywnosvci i picia, rozwozili zywnosc i wode oraz opiekowali sie najmlodszymi; wieczorem, po rzysku, myli w wymborku maluchow, nogi szczypaly od poklucia skoszonym zytem. Wiem, gdyz moj ojciec, Wojciech Bauza wyslal mnie do Lubawy, do zupelnie obcej rodziny, abym zobaczyl zycie. I zobaczylem,; nie powiem: " najedlismy sie wisni", gdyz po prostu "obzarlismy sie nimi", do bolu brzuchow. Skakalismy z wierzcholka stodoly, jezdzilismy na kozie, mylismy sie w jednej cynkowanej wannie. To bylo w 1955. Zycze wszystkim takiej nauki.
Wiec zapomnijcie Moi Bauza o szlachectwie. Nasze szlachectwo to jest: bardzo niewielka rodzina Bauza wywodzaca sie od Szymona Bauza ur. 1731 oraz Luke Bauza 1732 urodzila bohaterow Powstania Wielkopolskiego, az pieciu, jeden do dzisiaj nie rozpoznany. To jest Nasze szlachectwo-- walka o wolna Polske. Moj wojek Jerzy Bauza, ktorego nie mialem
szczescia poznac zginal w Powstaniu, 1919. Odznaczony Virtuti Militari.
Spoczywa na polu 11, grob 118 w Mogilnie. Jeszcze Andrzej Bauza odzn. VM.
To jest to co powinno dac Wam pewnosc szlachetnosci, chociaz nie szlachectwa : 100 % dumny, 100% szlachetny, 100 % Bauza, 100% Polak. To jest nasze szlachectwo.
Chociaz nasze nazwisko pochodzi z Majorki, zylismy, mieszkalismy, rodzilismy sie w Polsce i o nia nasza rodzina walczyla, oraz zyla, na terenach Kujaw, od 16 stulecia. Szczegolnie Paluki.
pbb

Pscr. Jest zaledwie 390 Bauza w Polsce, oraz okolo 270 zmarlych, tak niewielka ilosc swiadczy o tym, ze mamy wspolnych przodkow. Tylko 2 linie zaczete w 1731,1732.

Poszukuje matki of Simon, (Szymona) Bauza ur. 1731) zmarlej przy porodzie w wieku okolo 50 lat.
Przypuszczalny rok urodzin 1680 do 1682, rowniez ojca Szymona ur. okolo 1672-1681.
Imiona nieznane, nazwisko Bauza.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

23 lip 2010, 13:23

Pawel B Bauza napisał(a):Poszukuje Matki Simona Bauza ur. okolo 1680-81, oraz Ojca Simona Bauza u. okolo
1672-1680. Iniona dotad nieznane. Nazwisko: Bauza

Pawel polecam biblioteke Mormonow. Mysle, ze wiesz co to jest.
Woodstock Ontario
93 Lansdowne Ave
Woodstock, Oxford, Ontario, Canada
Phone: 519-537-3121
Hours: T,Th 1pm-4pm
Closed: The month of July 2010
Attention: Please enter by back (west) door. We are just inside it.

Dla Gora kolo Znina:
http://www.familysearch.org/eng/library ... metrykalne &columns=*,0,0

Znin:
http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

Moze cos tam nowego znajdziesz

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

24 lip 2010, 18:32

Krzysztofie, dziekuje za info, Pani Sharon Galitz napisala, ze ma jakies jeszcze filmy od Mormonow, ktorych nie przegladala dotad. Mieszkamy zaledwie 1.5 km. od tego kosciola
w Woodstock, zaraz jak wznowia dzialalnosc (w sierpniu) pojde tam.
Zagadka dla mnie jest: jak mormoni moga miec takie informacje?
Pozdrawiam. pbb.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

24 lip 2010, 21:58

Pawel B Bauza napisał(a):Zagadka dla mnie jest: jak mormoni moga miec takie informacje? Pozdrawiam. pbb.

Drogi Pawle to proste pytanie i odpowiedz tez znajdziesz w internecie. Po prostu poszperaj. Oni nie maja informacji oni maja mikrofilmy ksiag koscielnych ( i nie tylko koscielnych) z calego swiata.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

25 lip 2010, 07:23

Krzysztofie, Widzisz, jestem zupelnie "zielony". Nigdy nie przypuszczalbym
aby mormoni zbierali takie informacje. (Mikrofilmy to informacje).

Tych info chyba nie ma nawet CIA oraz KGB.

( On the other hand, CIA probably now, that our Sunday breakfast
is: jajecznica, na wedzonym boczku, ze szczypiorkiem z naszego ogrodu.)

To zaledwie 4 godziny od obecnego czasu. (jajecznica).

Dziekuje za wskazowki, Pawel

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

25 lip 2010, 13:56

Mormonska doktryna uwaza, ze zycie zaczyna sie po smierci. Dlatego postanowili zmikrofilmowac wszystkie ksiegi metrykalne z calego swiata. Maja ok 2.5 mln rolek mikrofilmow. http://en.wikipedia.org/wiki/Mormon Wszystkie ich zbiory sa przechowywane w wielkim schronisku gleboko w skale uchronione nawet na wielkie trzesienie ziemi.. Przy wielu ich kosciolach na calym swiecie otworzyli male czytelnie z czytnikami do przegladania tych mikrofilmow. Za $5-6 dolarow mozna miec ten film na 6 tygodni. Wiecej o dzialalnosci tych centrow jest: http://en.wikipedia.org/wiki/Family_His ... LDS_Church)
Dla mnie ksiazka to nie informacje. Dla mnie to zrodlo czesto ciekawych informacji a poszczegolne wycinki sa informacjami. Dlatego ksiega koscielna urodzen, slubow czy smierci dla mnie nie jest informacja to jest zrodlo z ktorego korzystam. Wypisane przeze mnie dane z tych ksiag to sa informacje. I tutaj nie ma potato/potejto.
Pawle, zobaczysz ze u siebie na miejscu o wiele szybciej i dokladniej znajdziesz informacje o rodzinie niz mieszkajac w Polsce. W Polsce sa tylko 2 czytelnie mormonskie Warszawa i Wroclaw.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

26 lip 2010, 00:49

Krzysztofie, dziekuje za objasnienia, zycie jest ciekawe, ciagle sie czegos
ucze, jak tylko Mormoni w Woodstock wznowia dzialalnosc w sierpniu,
bede u nich. Jestes dla mnie bardzo wyrozumialy, chyba dlatego, ze sam
dochodziles, hard way, do tego co teraz wiesz.

Dziekuje, Pawel

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

28 lip 2010, 01:29

Pawel czy jest Tobie wiadome gdzie i kiedy zmarla Agnieszka Bauza z Sobolewskich zona (ja mam) Mateusza. Ostatni raz widziana w 1866 w Gasawie. Mieli jak mnie wiadomo 6 dzieci, ostatnie urodzone 1858.
Moze ktos z forumowiczow spotkal sie z aktem smierci Agnieszki.

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

02 sie 2010, 02:11

Krzysztofie,

To byl Maciej (Mathias) Bauza, mieli 8-mioro dzieci, 7 - Wawrzyniec Bauza ur. 27, VII, 1862
umarl 3, VIII, 1862; 8 - Agnieszka Bauza ur. 27, I, 1864. Nie ma daty zgonu.
( Maciej, wedlug Pani Sharon).

Nie ma dat zgonu Agnieszki z Sobolewskich, jak rowniez Macieja/Mateusza.

Okolo 1878 prawdopodobnie mieszkali w Jozefinka.

Moze przeniesli sie do Chometowo, tam jest Parafia i moze tam trzeba szukac
w LDS, lub w Szubinie, oni tam mieli rodzinne powiazania.
Sledzac urodziny ich dzieci widac, ze mieszkali w Sarbinowo, Podgorzyn, Lysinin, Gasawa, Jozefinka, (celowo nie odmieniam nazw, dla przejrzystosci).

Bardzo niespokojne dusze.

Wiec skoro ich nie ma w Znin, Barcin, wedlug Pani Sharon, powinni byc gdzies w poblizu swoich potomkow, niektorzy z nich zamieszkali w okolicach Szubina.

Moze Parafia Sw. Marcina Biskupa w Szubinie, moze Parafia Sw. Apostolow Piotra i Pawla
w Chometowie.
Nie wiem, czy Pani Sharon tam szukala.

Nadal nie rozumiem Lucas, Luca, Lukasz zyjacych okesie 1740-1750, nie mogli byc bracmi,
chyba nikt nie daje takich samych imion swoim dzieciom.

Pozdrawiam Ciebie oraz Twoich bliskich. Pawel

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

03 sie 2010, 03:14

Krzysztofie,

Spedzilem okolo 20 godzin na poszukiwaniach w innej galezi Bauza.

Dzisiaj polaczylem 91 Bauza z wywodzacych sie z Illinos do Lukas Bauza ur about 1740.

Niektorzy z nich juz to wiedza. Wyslalem cc. e-mails, oni powinni zrobic reszte miedzy soba.

Beginners luck, I think.

To byl Thomas Bauza, ur. 15 Dec. 1851 Sarbinowo, Znin. Emigrowal do USA okolo 1973.
Mial 17-ro dzieci, 3 z Rosalia Haas, reszte ze Stella Barczewska.

Pawel

Re: Rodzina Bauza - poszukuję informacji

03 sie 2010, 15:02

Pawle dziekuje za wiadomosc o Agnieszce.
Gratuluje wynikow poszukiwan. Faktycznie na samym poczatku poszukiwan jest ich najwiecej.
Piszesz " Powinni juz sami zrobic miedzy soba".
Pawle jak Ty tego nie zrobisz to nikt nie zrobi. To moja nauczka. Tak wiec jak chcesz miec wyniki rob sam wszystko.
Czy masz jakis program genealogiczny. Ja mam z Mormonow nazywa sie PAF - Personal Ancestral File. Ma wtyczke polska dla polskich opisow. Znaki poskie jak n~ ja robie poprzez wlaczenie symbolu.
Keep a good work
Odpowiedz