Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kina w przedwojennym Poznaniu

08 lip 2011, 21:21

Szukam informacji na temat nazwy kina, którego właścicielem w latach przedwojennych był Fijałkowski mąż Haliny Grześkiewicz ( córka instalatora Grześkiewicza i Jadwigi z d. Lipońskiej). Fijałkowscy mieszkali prawdopodobnie na ul. Marcinkowskiego 28.

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 09:59

Witam!
W WBC w "Kurierze Poznańskim" Nr252 z 2.6.1935r., na str.7 jest obszerny artykuł: "Najstarsze kina w Poznaniu..."
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=49268&from=publication
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 11:23

Jolanto!- bardzo dziękuję za link. Poczytałem,poszukiwanego nazwiska nie znalazłem, ale z treści tego artykułu wynika, że trzeba szukać dalej, gdyż nie wymieniono wszystkich właścicieli kin.

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 13:36

Bolesławie, może zainteresuje Ciebie ten artykuł?
Małgorzata H e n d ryk o w s k a - Kino w życiu kulturalnym miasta w latach 1928-1939. str. 31
Kronika Miasta Poznania 1987.01/03 R.55 Nr1:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=1&QI=
A tak na marginesie prof. Małgorzata Hendrykowska wraz z mężem są historykami kina. Miałam przyjemność być studentką pani profesor na UAM. Może warto by przejrzeć inne jej artykuły, czy książki?

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 15:26

Olgo ! dziękuję bardzo.
Artykuł na razie szybko przerzuciłem i wyszukiwarką sprawdziłem interesujące mnie nazwisko ( Fijałkowski) - niestety nie ma.Wieczorkiem, w czasie kiedy żona będzie pochłonięta jakimś serialem poczytam sobie powolutku i może tam znajdę jakąś dodatkową wskazówkę. Będę się też starał wykorzystać wiedzę wspomnianej przez Ciebie profesorki lub jej męża, ale będzie to proces bardzo wolny. Myślę, że jednak cierpliwość zostanie nagrodzona.

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 16:00

Teraz mnie natchnęło :)
elbesko napisał(a): Fijałkowscy mieszkali prawdopodobnie na ul. Marcinkowskiego 28.

Na ulicy Marcinkowskiego była Gwiazda, bardzo przyjemne kameralne nieduże kino. Długo funkcjonowało jeszcze po wojnie, bo sama jeszcze je pamiętam - a zatem działało jeszcze w latach 90-tych.

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 18:21

Witam!
Może Fijałkowski należał do Związku Właścicieli Teatrów Świetlnych?
W AP Poznań jest w zespole: Urząd Wojewódzki Poznański - teczka dot. tego związku za lata 1934-38
sygn.53/296/0/2.16/914 (wg.ZoSIA).
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Kina w przedwojennym Poznaniu

26 lip 2011, 19:36

Jolanto - masz bardzo ciekawe podpowiedzi. Może ta wskazówka doprowadzi mnie do celu.
Odpowiedz