Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rodzina Hudzik

28 sty 2008, 13:07

Witam Wszystkich

Od 5 miesięcy zajmuję się poszukiwaniem przodków z mojej rodziny o nazwisku Hudzik. Ustaliłem iż rodzina, którą znam i której jestem "świadomy" pochodzi z centralnej Polski, z dawnego woj. sieradzkiego (miejscowości Gęsówka, Mielcuchy) Problem polega na tym iż prawie napewno Hudzikowie nie pochodzą z tamtąd, lecz przywędrowali tam z innego miejsca w Polsce. Najwięcej Hudzików przez samo "H" mieszka w okolicach Gorlic w Beskidach. Lecz tam nie udało mi się nic ustalić. Działam więc dalej dzielnie. Poszukiwania moje zakończyły się gdzieś ok. roku 1865. Zainteresowanych odsyłam na moją stronę.
http://www.hudzikowie.az.pl/


Poszukuję dodatkowo wszelkich informacji na temat nazwisk: Kurczewski, Zakręt, Jabłoński Gołdyn

Pozdrawiam

28 sty 2008, 13:35

Witaj.
Chyba nie powinieneś ograniczać się w swoich poszukiwaniach tylko do Hudzików pisanych przez samo "H".
Na terenach będących pod zaborem rosyjskim, księża, jako urzędnicy stanu cywilnego, w ksiegach metrykalnych zapisywali po rosyjsku "Xyдзuк" ludzi o nazwiskach Chudzik jak i Hudzik.

28 sty 2008, 16:53

W swoich badaniach natrafiłam nieraz na sytuację, że to samo nazwisko występowało raz przez "h" raz przez "ch". Dotyczyło to czasami nawet tej samej osoby, pisanej różnie przy chrztach kolejnych dzieci. Proboszcz pisał "ze słuchu", a niewiele jest regionów rozróżniających w wymowie "ch" od "h".

28 sty 2008, 20:02

Już to wiem.:) Właśnie zaczynam przestawiać swój sposób myślenia i dopuszczam możliwość iż moi przodkowie mogli mieć nazwisko pisane równie dobrze przez "ch". Jednak musicie przyznać, że to bardzo rozszerza krąg poszukiwań. Z drugiej jednak strony zajęcie to może stać się bardziej fascynujące. :wink: Jednak nazwisko to nie jest zbyt popularne wśród rodzinnych genealogów. Nigdzie w sieci nie spotkałem kogoś kto równie jak ja byłby zainteresowany Hudzikami lub Chudzikami jako swoimi przodkami w tzw. linii prostej. Nazwiska te często natomiast występują jako towarzyszące poszukiwaniom. Będę tu często zaglądał. Pozdrawiam

Re: Rodzina Hudzik

22 gru 2009, 16:13

Moja babcia nazywała się z domu Chudzik,córka Tomasza i Małgorzaty z Pomorskich.Urodzila się w Wojciechowie pod Lublinem w 1905.Wiem,że conajmniej od 1870 mieszkali w tej miejscowości Chudzikowie
Odpowiedz