Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kochnowice - Knochowice?

13 lut 2008, 14:37

Witam.
Od Ani Szymczak (znanej z GP) dostałem maila z prośbą o odnalezienie miejscowości w Wielkopolsce o nazwie KOCHNOWICE lub KNOCHOWICE.
W dwóch wpisach w księdze parafialnej występują dwie różne nazwy.
Może ktoś z Was zna taką miejscowość.

27 lut 2008, 10:06

Knochowice czy Kochnowice?
Myślę, że miejscowości tej nie należy szukać w Wielkopolsce.
Ponieważ wspomnianą księgę parafialną miałem w rękach pozwolę sobie dopowiedzieć to, co autorka pytania pominęła: Księga pochodzi z parafii Kocmań, a jeden z zapisów brzmi "Knochnowice dist. Rudki".
W "Najnowszym Skorowidzu Wszystkich Miejscowości z Przysiółkami" wydanym we Lwowie 1918, na stronie 72, pojawia się miejscowość Knichynicze w powiecie Rudskim. Przypuszczam, że nazwa Knochnowice jest próbą spolszczenia nazwy tej miejscowości.
A tak przy okazji: nie sądziłem, że pytanie, na które próbowałem swego czasu znaleść odpowiedź wróci na forum.

Re: Kochnowice - Knochowice?

05 wrz 2009, 13:03

Witam! Wreszcie zaczynam trafiać na inf z Bukowiny.Rodzina mojego taty(nikt już nie żyje)związana jest z miejscowościami:Czerniowce(ur.tato Kornel Fruncza) Dawideny(ur.rodzeństwo taty),Stanowce (zm. dziadkowie).Najpierw zdobywałam wiedzę nt geografii tego rejonu (znajduję często kilka miejscowości o podobnych nazwach i do tego nieco inaczej brzmiące niż wymawiali w mojej rodzinie).Potem poznawałam historię tego regionu, ale nadal nie trafiałam na ślad ksiąg metrykalnych.Mój tato mówił, że jakiś ksiądz przywiózł je z Czerniowiec do Poznania do parafii Św Marcina,(gdzie nie było już ich i nic konkretnego nie powiedziano mi na ich temat).Mam więc nadzieję,że tym razem znalazłam źródło informacji.Proszę więc o informację,czy w aap znajdują się księgi ww miejscowości?Z góry dziękuję i pozdrawiam, Irena

Re: Kochnowice - Knochowice?

17 wrz 2009, 23:38

AAP posiada w swoim zasobie księgi z Czerniowiec. Niestety, nie są to kompletne księgi. Są księgi z parafii ormiańsko-katolickiej w Czerniowcach oraz indeksy ksiąg parafii rzymsko-katolickiej.
Z Bukowiny AAP posiada księgi z parafii Adamcata, Czerniowce, Kocmań, Starożyniec, Zastawna i Żabnice (obecne nazwy miejscowości mogą być inne).
Wspomniany przeze mnie "Najnowszy Skorowidz ..." dostępny jest na stronie Małopolskiego TG. Może warto tam zajrzeć aby zidentyfikować miejscowości.

Re: Kochnowice - Knochowice?

28 wrz 2009, 21:12

Dawno tu nie zaglądałam - (zaczął się rok szkolny i niestety nie mam już tyle czasu na genealogię co podczas wakacji) - więc przepraszam, że dopiero teraz podziękuję za wskazówki. Skorzystam z nich na pewno, tylko muszę na to wygospodarować więcej czasu, bo takie grzebanie w dokumentach wciąga jak narkotyk... :wink:
Odpowiedz