Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

18 lut 2008, 17:58

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu parafii.
Gdzie powinnam szukać aktu urodzenia, jeśli w kartotece UM Poznania zapisano, że osoba urodziła się w Chwałowie? Reszta rodzeństwa rodziła się w okolicach Książa Wlk. i Dolska oraz w Noskowie więc obstawiam tę właśnie okolicę. Sprawdziłam już Chwałkowo Kościelne i Chwałkowo koło Krobi. Niestety to nie te miejsowości :(
Wiem, że jest jeszcze Chwałkowo koło Środy Wlkp. Jaka to mogła być parafia w 1862 roku?

Magda

18 lut 2008, 20:45

Chwałkowo koło Środy to parafia Mądre (niem.Mondre). Z tego co pamiętam szukałem tam z powodzeniem rodziny Kruk (Krug) - http://glowiak.com/person.php?id=387&lang=pl

Pozdrawiam
Maciej

18 lut 2008, 21:13

Maćku, bardzo dziękuję!
A czy może pamiętasz, czy w tamtejszej parafii spotkałeś się z nazwiskiem Danielak lub podobnie brzmiącym?

18 lut 2008, 21:22

Jeżeli dobrze zrozumiałam, szukamy parafii dla miejscowości CHWAŁOWO, a nie Chwałkowo?
Czy nie chodzi czasem o Chwałowo (dziś: Chwałów) koło Żerkowa (pow. jarociński)?
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego czytamy:

"Chwałowo-wieś, pow. wrzesiński, 18 dm., 163 mk., wszyscy kat., 70 analf. Stacyja pocztowa najbliższa Żerków, st. kol. żel. Jarocin."

Była to parafia Pogorzelica. Niestety, w AP Poznań nie znajdziesz ksiąg z interesującego Cię roku. Nie znalazłam ich też w wykazie ksiąg AA Poznań.
Prawdopodobnie są w parafii.
Może ktoś ma dokładniejsze informacje ode mnie?
:D

18 lut 2008, 21:32

Młynarko, to Chwałowo już sprawdzałam. Pewna dobra duszyczka sprawdziła w parafii w Pogorzelicy i niestety brak tam moich krewniaków, a poszukiwane przeze mnie nazwisko w ogóle tam nie występuje.
Z tego co się orientuję Niemcy pisali Chwałowo, również w przypadku Chwałkowa, poza tym w kartotece roi się od błędów i literówek i dlatego muszę sprawdzić wszystkie opcje.
Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie i jeśli się pojawią, także na inne pomysły.

20 lut 2008, 18:41

Witam! Może to nie te okolice, ale jest jeszcze Fałkowo koło Łubowa w okolicach Gniezna. To co prawda nie "Chwałkowo", ale w pobliżu tego Fałkowa jest miejscowość Chwałkówko. Może w XIX wieku nazwa inaczej brzmiała. Pozdrawiam!

20 lut 2008, 19:29

Kuba, dziękuję za nowy trop. Jak wyczerpią się wszystkie możliwości w interesującej mnie części Wielkopolski, na pewno sprawdzę Fałkowo i Chwałkówko.

27 lut 2008, 10:32

Daj później znać, czy znalazłaś w końcu tę miejscowość, bo sam jestem ciekaw...

27 lut 2008, 11:36

Wczoraj niespodziewanie miałam możliwość odwiedzić AA :)
Niestety w parafii Mądre nic nie znalazłam, a więc to nie to Chwałkowo :(
A zatem sprawdziłam już:
- Chwałkowo koło Krobi
- Chwałkowo Kościelne
- Chwałkowo par. Pogorzelica
- Chwałkowo par. Mądre...
Zaczynam się zastanawiać, czy do kartoteki nie wkradł się jakiś błąd...
Poza tym ta rodzina sprawia mi wciąż jakieś kłopoty, bo wiecznie wędrowali.
Jak dotąd naliczyłam 14 adresów w 7 miejscowościach, pod jakimi zamieszkiwał mój prapradziadek.
Może powinnam zacząć sprawdzić sąsiednie parafie...

27 lut 2008, 13:18

Nie wiem w jakiej dokładnie kartotece sprawdzałaś.
Na przykład w aktach pruskich (np. USC, albo kartoteka meldunkowa Poznania) jest wiele błędów.
Mam wiele przypadków, że np. w akcie zgonu USC z końca XIX wieku zanotowano jako miejsce urodzenia daną miejscowość, a tak naprawdę aktu urodzenia tam nie ma. Miałem już kilkanaście takich przypadków i przy większości z nich pozostaję bezsilny - nie wiem gdzie dalej szukać.

W każdym razie życzę szczęścia. Okoliczne parafie to dobry wybór na początek.

Sprawdzałaś miejscowość w: Słowniku geograficznym Król.Polskiego? Pewnie tak... Możesz jeszcze spróbować przeszukać cały powiat w opracowaniach książkowych:

Zobacz te pod hasłem "Spisy miejscowości":
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ge ... ejscowosci

Być może w XIX wieku była jakaś wieś lub osada, która została wchłonięta przez inną.

Maciej

27 lut 2008, 16:36

Dzięki Maćku za namiary. Będę jednak musiała pofatygować się do AP ponownie i jeszcze raz sprawdzić zapis w kartotece meldunkowej.
Pozostaje mi jeszcze w zanadrzu wizyta w parafii, do której należy cmentarz, na którym mój poszukiwany został pochowany.

09 mar 2008, 23:43

jlabedzki napisał(a):Witam! Może to nie te okolice, ale jest jeszcze Fałkowo koło Łubowa w okolicach Gniezna. To co prawda nie "Chwałkowo", ale w pobliżu tego Fałkowa jest miejscowość Chwałkówko. Może w XIX wieku nazwa inaczej brzmiała.
Miejscowość Fałkowo w powiecie gnieźnieńskim nazywała się kiedyś "Chwałkowo".

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

28 kwi 2008, 20:06

Witam wszystkich serdecznie

Dzieciństwo spędziłam w Fałkowie - tym koło Gniezna właśnie, wiec gdyby co, może w czymś pomogę...

Pozdrawiam i życze powodzenia!

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

30 kwi 2008, 21:41

kura napisał(a):Witam wszystkich serdecznie

Dzieciństwo spędziłam w Fałkowie - tym koło Gniezna właśnie, wiec gdyby co, może w czymś pomogę...


Zgłaszam sie zatem!

Moja babcia i jej brat urodzili się w Fałkowie "tym koło Gniezna" wiem na pewno - sprawdziłem w USC i sa tam ich akty urodzenia czekam teraz na kopie. Miałbym jednak prośbę i pytanie czy nie wpadło Ci w ucho nazwisko Bisiorek lub Ludwiczak to raz a dwa czy ksiądz w tutejszej parafii to ludzki człowiek? Pytam oczywiście w kontekście zajrzenia w księgi kościelne.

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

01 maja 2008, 11:23

Przykro mi, ale ani ja, ani rodzice nie pamietają nikogo o tym nazwisku. Może mieszkali bardziej w głąb wioski...
W Łubowie - bo tam jest parafia Fałkowa - twoja babcia i brat najpewniej byli ochrzczeni w kościele św. Mikołaja. Drugi, murowany, został po wojnie odebrany ewangelikom, zamieniony na magazyn zbożowy i dopiero w latach 70 przekazany katolikom. My nie mieszkamy tam już od 15 lat, a wiem, że proboszcz się zmienił. Na zdjęciu wygląda dosyć młodo, a z wypowiedzi wnioskuję, że jest miły :) To wywiad z nim: http://www.przk.pl/przewodnik.php?id_art=17563

Powodzenia!

PS Jakby co, osoby zmarłe w Fałkowie/Chwałkowie najpewniej były chowane w Łubowie - tam jest najbliższy cmentarz jaki istnieje do dzisiaj.

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

01 maja 2008, 15:57

JasioJasio napisał(a):czy ksiądz w tutejszej parafii to ludzki człowiek? Pytam oczywiście w kontekście zajrzenia w księgi kościelne.
Co to znaczy "ludzki człowiek"?. Bo przepisy kościelne o archiwach zobowiązują proboszcza do zabezpieczenia ksiąg. Nie może on wobec tego pozostawić nieznanej mu osoby z księgami. Musi być przy prowadzącym poszukiwania. Wobec tego "ludzki" to ten, który może poświęcić swój czas, czy ten, który nie przestrzega reguł odpowiedzialnego za archiwum parafialne (często dlatego, że nie do końca zna te reguły).

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

01 maja 2008, 16:47

Jaś napisał(a):"ludzki" to ten, który może poświęcić swój czas

chyba o to dokładnie chodzi pytającemu i ... nam wszystkim, nieprawdaż?

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

01 maja 2008, 21:12

Dokładnie, nie mam zamiaru namawiac jakiegokolwiek księdza do łamania obowiązujących go zasad :)

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

22 sie 2008, 19:47

Witam , jest jeszcze Chwałowo koło Mogilna. Kościół parafialny w Niestronnie. Zyczę powodzenia
Pozdrawiam Ania

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

22 sie 2008, 21:09

Mam inny typ-Fiałkowo koło Dopiewa.W bazie Poznań-Project pojawia się w 1871 roku ślub zawarty pomiędzy Joanesem Danielak a Franciską Szczepaniak w nieodległym Konarzewie.Do dziś nazwisko pojawia się w okolicy np.w Skórzewie-ale to
tylko poszlaki.

Re: Chwałowo/Chwałkowo/Chwałków???

24 sie 2008, 20:38

Darek napisał(a):Mam inny typ-Fiałkowo koło Dopiewa.W bazie Poznań-Project pojawia się w 1871 roku ślub zawarty pomiędzy Joanesem Danielak a Franciską Szczepaniak w nieodległym Konarzewie.Do dziś nazwisko pojawia się w okolicy np.w Skórzewie-ale to
tylko poszlaki.


Dziękuję Wam za śledzenie tego wątku i dalsze pomysły, jak ugryźć Chwałkowo.
Niestety okazuje się, że do kartoteki wkradł się błąd. Nazwisko panieńskie matki brzmiało jednak DEMBNIAK, a nie DANIELAK...
No i nadal nie trafiłam na poszukiwany akt urodzenia. Zaczynam myśleć, że musiała to być jednak zupełnie inna miejscowość.
Odpowiedz