Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

23 sty 2012, 23:40

Witam i prosze o pomoc
Mój pra-stryjek Ryszard Thiessen, syn Edwarda, urodzony w okolicach Kijowa (z matki Polki, ojca Polaka, ale określanego w dokumentach jako syn poddanego pruskiego), wychowany w rodzinie polskojęzycznej, w roku 1899 wyjechał , jak pisze w liście jego Matka w 1900 r. „ za granicę do szkoły Elektrotechnicznej w Strelcu”...”ma być tam dwa lata i praktykować na tym wydziale w fabryce” .
W sierpniu 1900 „ wyjeżdża do Brombergu dla wojennych ćwiczeń”.
I to były ostatnie informacje jakie od niego otrzymano. Czy nie chciał czy nie mógł się już kontaktować z rodziną (może zginął na tych „ćwiczeniach”?), może listy zaginęły?
Ponieważ pojawia sie ten Bromberg, sądzę, że Strelec to Strzelno, ale z tego, co zdołałam znaleźć i dowiedzieć się tego typu szkoły ani przemysłu (fabryki) elektrotechnicznego w Strzelnie nie było.
Dlaczego z małej miejscowości spod Kijowa wyjechał akurat tam - tego chyba się już nie dowiem, może tam mieszkała rodzina?
Chciałabym jednak spróbować poszukać jakichś jego śladów, wiem, ze to karkołomny pomysł ale teraz tak czesto przypadkiem natykamy się na dokumenty czy informacje, które dzięki internetowi wychodzą na światło dzienne, więc i ja mam nadzieję, potrzebuję tylko pomocy w ukierunkowaniu poszukiwań czyli od czego zacząć?
- czy Strelec to Strzelno?
-jaka to mogła być szkoła w Strzelnie?
-jaka fabryka ? może tylko jakiś zakład (warsztat) z uczniami
-gdzie mogę szukać dokumentów dotyczących tych ćwiczeń „wojennych” (wojskowych?)
Z góry dziękuję
Maria

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

24 sty 2012, 12:56

Witaj
Tu masz link http://strzelno.bloog.pl/?ticaid=5dcbd
Napisz do Pana Mariana Przybylskiego i wszystko będziesz wiedzieć
Pozdrawiam Urszula.

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

24 sty 2012, 13:10

Dzięki Urszulo, wiadomości o Strzelnie właśnie mam od p. Przybylskiego(z podziękowaniem), dlatego zamieściłam teraz prośbę tutaj, licząc na jeszcze inne osoby. Może to trzeba "ugryźc" od innej strony i właśnie liczę na forumowiczów, nie bardzo orientuję się w niemieckojęzycznych poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Maria

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

24 sty 2012, 15:12

Witam,

a może chodzi o Strzelce Opolskie - dawna nazwa: Strehlitz do 1945 r.i również do tego roku działała tam duża fabryka maszyn Pranklów.

Pozdrawiam
Kasia R.

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

24 sty 2012, 19:26

To też mógłby być ten "Strelec" lekko zniekształcony w liście przez osobę mieszkająca w Rosji, a może pod Kijów dotarły w jakichś gazetach reklamy fabryki Pranklów i dlatego zdecydował się tam wyjechać? Ale wtedy co z Brombergiem, chyba powołanie dostałby do Wrocławia a nie aż do Bydgoszczy?
Dzięki
Maria

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

25 sty 2012, 17:08

Mariade napisał(a):Dzięki Urszulo, wiadomości o Strzelnie właśnie mam od p. Przybylskiego(z podziękowaniem), dlatego zamieściłam teraz prośbę tutaj, licząc na jeszcze inne osoby. Może to trzeba "ugryźc" od innej strony i właśnie liczę na forumowiczów, nie bardzo orientuję się w niemieckojęzycznych poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Maria

Witam ,wg. mnie Strelec to wies kolo Mogilna -Strzelcze.tak podejrzewam gdyz moja pra babcia jest tam urodzona i w papierach gdy wyjezdzala do USA bylo napisane Strelec.Pozdrawiam Ewa :)

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

25 sty 2012, 20:07

Rejon mniej więcej się zgadza ale co z tą fabryką? W Twoich Strzelcach wg. Wiki był folwark, kościół i szkoła...
Maria

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

26 sty 2012, 14:01

Mariade napisał(a):Rejon mniej więcej się zgadza ale co z tą fabryką? W Twoich Strzelcach wg. Wiki był folwark, kościół i szkoła...
Maria

Pani Mario nie mam zielonego pojęcia-moze jakas inna miejscowosc nazywala sie tez Strelec??Moze napisala by pani do moderatora tej strony,moze wie cos na ten temat.Pozdrawiam Ewa ps. miejsowosc nazywa sie Srzelcze a nie Strzelce.

Re: Gdzie i jak szukać zaginionego krewnego?

27 sty 2012, 22:29

Dzięki Ewo
Maria
Odpowiedz