Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szukam informacji o Potulnych

27 cze 2008, 20:47

Moje rodowe nazwisko POTULNA jest dość rzadko spotykane w Polsce. Osób o tym nazwisku jest ok.20-tu.
Zupełnie przypadkowo dowiedziałam się, że ród mojego dziadka może wywodzić się z Wielkopolski, a dokładniej z powiatu gnieźnieńskiego. Niestety historia sprawiła, że mam zbyt skromne dane, które sprawiają,że te poszukiwania są bardzo utrudnione. Wiem tylko,że dziadek EDWARD POTULNY ur. się w 1890 w Warszawie a jego rodzice to TEOFIL POTULNY I ANTONINA BOGDAŃSKA. W spisie mieszkańców Warszawy z 1854 r. nie ma osób o tym nazwisku, jest tylko POTULSKI TEOFIL. Myślę więc, że to pradziadek TEOFIL mógł przybyć do Warszawy.
Wg prof. Rymuta moje nazwisko pochodzi od słowa -potulić, potuł (uległość). Wydaje mi się , że nazwisk PATUŁA, POTUŁA, POTULSKI, POTULNY, POTULICKI mogą mieć wspólne korzenie. Inna rzeczą , która mnie zastanawia sa nazwy miejscowości: POTULINO, POTULINEK i POTULICE. Te ostatnie wiem, że wzięły swoją nazwę od nazwiska właścicieli - POTULICKICH.
Czyżby Potulinek czy Potulino również wzięły swoją nazwę od nazwiska mieszkańców?
Buszując w Internecie (z Górnego Śląska trochę daleko do archiwów Poznania i Gniezna)odnalazłam 2-ch Potulnych z II poł. XVIII w.: POTULNO JOHAN (1772), Gollantz/Margonin-9-222; POTULNY PETER (1794) - Grylewo/Wągrowiec. Oprócz nich odnalazłam w Indeksie małżeństw...20 osób o tym nazwisku z XIX wieku. Niestety nie potrafie ich jeszcze połączyć z moim dziadkiem.

Proszę o wskazówki jak się uporać z tym problemem. Być może ktoś z Państwa spotkał się z takim nazwiskiem?

Pozdrawiam serdecznie. Barbara Sznober
Odpowiedz