Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Majątek Golęcin

01 maja 2013, 09:37

Witam,
poszukuję wszelkich informacji o majątku Golęcin. Najbardziej interesują mnie informacje o właścicielach, rodzinie. Z przekazów rodzinnych wiem, że moja praprababcia (robotnica) miała syna (mojego pradziadka) z "paniczem" z tego majątku. W metrykach nie ma wzmianki o ojcu. Gdzie mogę znaleźć takie informacje; archiwum, może jakiś książki? Z góry dziękuję.

Re: Majątek Golęcin

01 maja 2013, 11:58

Witaj Jakubie,
napisz o jakie lata chodzi.
W tekach Dworzaczka jest zapis o narodzinach Michała syna Aleksandra i Katarzyny Kobylińskich (1799)
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... szukaj.y=0
Zapis ten może świadczyć o tym, że majątek należał do rodziny Kobylińskich z Kobylina h. Łodzia

Re: Majątek Golęcin

01 maja 2013, 12:53

Mój pradziadek urodził się w roku 1909. Matka jego z ok. 1884r.

Re: Majątek Golęcin

01 maja 2013, 12:55

Ja również bardzo chętnie poznałbym swoje korzenie być może wyszło by z tego coś ciekawego :) życzę powodzenia w poszukiwaniach

Re: Majątek Golęcin

04 maja 2013, 20:48

Od 1903 r majatek Golęcin należał do Komisji Kolonizacyjnej. W 1905 r. administratorem dóbr był Hans Hellenschmidt. Zródło: Majatki Wielkopolskie tom VIII Miasto Poznań str. 23-25. Była też jakaś resztówka należaca do Maxa Beuthera.

Janka

Re: Majątek Golęcin

06 maja 2013, 16:47

jankakrol napisał(a):Od 1903 r majatek Golęcin należał do Komisji Kolonizacyjnej. W 1905 r. administratorem dóbr był Hans Hellenschmidt. Zródło: Majatki Wielkopolskie tom VIII Miasto Poznań str. 23-25. Była też jakaś resztówka należaca do Maxa Beuthera.

Janka

dziękuję bardzo za informacje :)

Re: Majątek Golęcin

04 lis 2021, 20:28

Wygląda na to, że wątek został zamknięty ale chciałbym przekazać kilka informacji na temat dóbr ziemskich Golęcin (Golencin lub Gołącin) do których dotarłem podczas swoich poszukiwań genealogicznych. Może komuś, kiedyś się przydadzą.
Na przełomie wieków XVIII i XIX dobra należały do rodziny Ziemięckich. Córka ówczesnego właściciela Michała Stefana Ziemięckiego – Teodozja Katarzyna, 28 stycznia 1798 roku wyszła za mąż za Floriana Aleksandra Kajetana Kobylińskiego. I tak w Golęcinie pojawił się Florian Kobyliński postać barwna i zasłużona, kawaler wielu orderów, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, zasłużony oficer wojsk napoleońskich i generał wojsk Królestwa Kongresowego. Wydaje się, że nie objął własności dóbr bo w „Opisaniu Jeograficzno-historyczno-statystycznym województwa poznańskiego” wydanej w Paryżu w 1841 Golęcin z folwarkiem Podolany nadal należy do Ziemięckich. Natomiast w „Opisaniu historyczno-statystycznym Wielkiego Księstwa Poznańskiego” z 1846 roku właścicielem Golęcina jest już Piotr Koszutski.
Zresztą Florian Kobyliński wkrótce wyjechał na wojnę a właściwie kolejne kampanie cesarza Francuzów (ostatnie dziecko pary – córka - Józefa Teodozja Romana, przyszła na świat 24 marca 1802 roku).
Teodozja Kobylińska z domu Ziemięcka zmarła w 1814 roku a Florian Kobyliński ożenił się ponownie w 9 miesięcy później - tym razem w Warszawie.
Pozdrawiam
Piotr

Re: Majątek Golęcin

12 lis 2021, 15:55

Witam !

do danych Piotra, uzupełnienia

- Florian Aleksander Kajetan h.Łodzia Kobyliński *ca 1777 okolice Nowogródka +26.02.1843 Radzanów i tam pochowany
1815 wł.Piastowa k/Sierpca ,1819 wł.Worończa,1840 wł.Radzanowa
walczy w wojskach napoleońskich razem z moim antenatem Ambrożym h.Bończa baronem Skarżyńskim szefem gwardii przybocznej
Napoleona późniejszym generałem

x 2v 09.11.1814 Warszawa Elżbieta Izabella h.Jelita hr.Dembowska +1819
Mieli 2 Córki
x 3v Anna h.Nałęcz Roztworowska +06.11.1847 Radzanowo
Mieli 3 Córki
w tym Maria x Stefan h.Klamry Hołyński 1815-1878 Przyjaciel Juliusza Słowackiego

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
Odpowiedz