Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Wielkopolski słownik biograficzny

09 wrz 2008, 09:00

Uprzejmie proszę o kontakt osobę mającą dostęp do Wielkopolskiego Słownika Biograficznego (autor: Antoni Gąsiorowski, Wiesława Albrecht-Szymanowska, Bożena Knopek, Jerzy Topolski, Maria Zielińska; wyd. 1981). Konkretnie chodzi mi o pewnien szczegół ze str. 346, dotyczący biografii Gertrudy Konatkowskiej. Dokładnie opiszę później.
Niestety nie wszystkie biblioteki mają tą pozycję i konieczny byłby wyjazd do Poznania dla sprawdzenia kilku słów...

Gdyby ktoś miał tą książkę na półce i 2 minuty czasu - byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam, Mariusz Formanowicz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

09 wrz 2008, 21:03

Witam!
Fragment ze strony 346
"Konatkowska Gertruda (1895-1966), pianistka, prof. PWSM w Poznaniu. Ur. 23 VI w Berlinie jako córka Stanisława (1859-1945), ślusarza, zasłużonego działacza Polonii berlińskiej, i Marii z Walczuchów. Szkołę średnią ukończyła w Berlinie w 1911; ponadto dla pogłębienia kontaktu z kulturą polską uczyła się w Krakowie (w 1905 i 1912-1913). Studia muzyczne odbyła w Berlinie w konserwatorium Klindwortha i Scharwenki (1910-1913) oraz w akad. muzycznej. Dyploma wirtuozowski otrzymała w marcu 1917. W 1920 osiedliła się w Poznaniu i objęła klasę fortepianu w konserwatorium poznańskim. Od 1917 występowała z recitalami, jako solistka z orkiestrami symfonicznymi, także jako kameralistka. Grała m. in. z Z. Jahnkem, D. Danczowskim, I. Dubiską i w duetach fortepianowych z F. Łukasiewiczem i R. Koczalskim..."

Pozdrawiam

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

10 wrz 2008, 07:06

Eugeniuszu, tak z rozpędu, czy mogę też prosić o ewentualną notatkę dot. nazwisk: Miklaszewski Ludwik, Miklaszewski Jan, Rutkowski Edmund.
Pozdrawiam. Ina

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

10 wrz 2008, 08:16

Drogi Eugeniuszu !
Serdecznie dziękuję za pomoc w odszukaniu informacji o Gertrudzie Konatkowskiej. Chodziło mi jedynie o imię i nazwisko panieńskie Jej matki a dzięki Tobie mam o wiele więcej. Mój dziadek i jego siostra, urodzeni podobnie jak Gertruda w Berlinie, mówili do niej "kuzynko" a ponoć nawet Konaktkowska uczyła ich jeszcze w Berlinie języka polskiego. Pragnę sprawdzić te "kuzynostwo".
Pozdrawiam, Mariusz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

11 wrz 2008, 13:01

Eugeniuszu, jeżeli nie masz czasu na podanie informacji ze słownika, to proszę chociaż o podanie czy występują w nim wymienione osoby.
Pozdrawiam. Ina

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

11 wrz 2008, 15:39

Witam!

Niestety tych osób nie ma w Słowniku!

Pozdrawiam

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

11 wrz 2008, 18:07

Witam.
Szkoda, w każdym bądź razie dziękuję za informacje.
Ina

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

21 wrz 2008, 18:39

Witam Eugeniuszu!
Posiadasz Wielkopolski słownik biograficzy, a ja niestety nigdzie nie mogę go znaleźć. Czy byłbys tak miły i znalazł trochę czasu,aby sprawdzić czy nie ma w nim Tomickiej Bronisławy- tancerki Teatru Wielkiego w Poznaniu ur. 1914 r? Szukam też bez sukcesu słownika biograficznego Teatru Polskiego 1765-1965. Genowefa

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

21 wrz 2008, 20:02

Witaj Genowefo!
Niestety osoby, którą podałaś nie ma w Wielkopolskim Słowniku Biograficznym swego biogramu. Nie ma jej również w części osobowej Bibliografii Historii Wielkopolski.

Pozdrawiam

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

23 wrz 2008, 14:39

Znalazłam Bronisławę na http://www.e-teatr.pl. i www. wbc. poznan.pl Wymieniona jest też w książce Mamontowicz-Łojek"Terpsychora i lekkie muzy-taniec widowiskowy". Niestety tej książki też nie mogę znaleźć w pobliskich mi bibliotekach
Szkoda, że nie ma jej w słowniku.Niemniej, dziękuję serdecznie, za sprawdzenie. Pozdrawiam Genowefa.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

23 lip 2011, 17:42

Witaj Eugeniuszu
Jeśli można to bardzo proszę o informacje o Januszu z Tuliszkowa kasztelanie kaliskim.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Piotrek

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

23 lip 2011, 21:30

Jak ktoś się pochwali, że ma dostęp do jakiegoś cennego opracowania, to zawsze musi się liczyć z tym, że wielu by chciało odpowiednich informacji z takiego dzieła. Ja z takim słownikiem bezpośrednio się nie spotkałem, a w bibliotece miejskiej małego miasta w jakim mieszkam nie mogę liczyć na to, aby takie dzieło się w niej znajdowało, tym bardziej, że miasteczko moje znajduje się daleko poza granicami Wielkopolski.
Dziełko to pewnie można kupić na Allegro, ale czy warto w " ciemno" kupować, nie wiedząc co się w nim znajduje?
Mam zatem pytanie do szczęśliwych posiadaczy tego słownika: czy jest tam jakaś notatka dotycząca nazwiska Lipoński?

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

23 lip 2011, 22:55

Bolesławie,
Lipońscy niestety nie doczekali się biogramu w Wielkopolskim Słowniku Biograficznym.
Piotrze,
jutro postaram się przesłać informacje na pw.
Słownik ten zakupiłem okazyjnie na Allegro (wystawił go poznański antykwariat) za, trudno w to uwierzyć, 18 zł. Dodam że w bardzo dobrym stanie.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

23 lip 2011, 23:24

Eugeniuszu - Dziękuję za sprawdzenie. Dla mnie to jest spora oszczędność.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

24 lip 2011, 07:37

Witaj Eugeniuszu!
Ja pozwolę sobie poprosic o sprawdzenie nazwiska Nadobnik oraz Sibilski.Oczywiście jeśli znajdziesz na to czas,na pewno coś się znajdzie.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

24 lip 2011, 10:19

Krzysztofie,
Sibilskich nie ma, natomiast jest Marcin Nadobnik (1883-1953) statystyk, profesor Uniwersytetu Poznańskiego.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

24 lip 2011, 11:13

Eugeniusz napisał(a):Marcin Nadobnik (1883-1953) statystyk, profesor Uniwersytetu Poznańskiego.


Autor bardzo przydatnego opracowania - słownika (w obie strony) polskich i niemieckich nazw miejscowości i przysiółków byłej pruskiej Prowincji Poznańskiej.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

24 lip 2011, 12:18

Dziękuję Eugeniuszu za poświęcony czas na sprawdzenie nazwisk.
Tak Marcin to znany i zasłużony profesor.O Nim posiadam informację(to syn Jana brata mojego pradziadka)liczyłem, na to że znajdzie się ktoś jeszcze.Byłby,ale zmarł w 1981 roku syn Marcina Kazimierz uczestnik walk o Warszawę, poseł na sejm i w dodatku aresztowany w święto 22 lipca 1950.
Dziękuję!
Krzysztof Nadobnik.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

25 lip 2011, 21:26

Witam,
Marcin Nadobnik byl rowniez czlonkiem PTPN. Jego biogramy sa rowniez w PSB i opracowaniu wydanym przez AE pt. Byli wsrod nas

ks. Sibilski Marcin Hieronim (1810-1889) byl rowniez czlonkiem PTPN

Slawa

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

26 lip 2011, 07:32

Polecam zaglądać na serwisy aukcyjne, czasami można tam kupić interesujące książki.
Np. tytułowy Wielkopolski Słownik Biograficzny jest dostępny w tej chwili za jedyne 10zl:
http://allegro.pl/wielkopolski-slownik- ... 80983.html

A jest ich ogólnie do kupienia kilkanaście sztuk na allegro.

Pozdrawiam

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

31 lip 2011, 18:14

Sławko!
Dziękuję za te podpowiedzi i za księdza M.Sibilskiego!
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

11 sie 2011, 12:37

Z pewną taką nieśmiałością :oops: ja poproszę o (zawarte w Słowniku) wiadomości o Draheimach, ze szczególnym uwzględnieniem Jakuba Karola Draheim.
Pozdrawiam

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

11 sie 2011, 16:44

Witam!

Przykro mi, ale nazwisko Draheim w Słowniku nie występuje:(

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

14 sie 2011, 10:19

Witaj Eugeniuszu
Interesuje mnie jeszcze nazwiska Meliński i Bukalski.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Piotrek

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

14 sie 2011, 11:51

Witam!
Nazwisk Meliński i Bukalski również nie ma w Słowniku...

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

15 sie 2011, 09:51

Dzięki Eugeniuszu
A mógłbyś może zerknąć Władysław Bońkowski miecznik zakroczymski?
Z góry dzięki
Piotrek

Re: Wielkopolski słownik biograficzny

15 sie 2011, 10:41

Witam!

Biogram autorstwa prof. Włodzimierza Dworzaczka:

Bońkowski Władysław h. Brodzic (zm. 1762), miecznik zakroczymski. Osiadł w Wielkopolsce w Sarbi, ożeniwszy się w 1736 z zamożną dysydentką Beatą Elżbietą Lossow, wdową po Kurnatowskim. Rozwiedli się w 1746, ale jeszcze zanim to nastąpiło, B., ktolik, począł w l. 1745-1756 zawzięcie ścigać pozwami na trybunał koronny po kolei niemal wszystkich patronów zborów dysydenckich w woj. pozn. Zarzucał im bądź zagarnięcie kościoła katolickiego, bądź nowe wystawienie zboru, zakazane prawem. Za tą jego akcją stał podobno początkowo prymas K. J. Szembek. Dysydenckim patronom, mimo powaznych trudności i kosztów, udało się przeważnie zbory swe wybronić. Nie obronił się w 1746 zbór luterański w Obrzycku. B. zginął 20 VIII 1762 w Opalenicy, zastrzelony podczas przejmowania tamtejszych dóbr.

Pozdrawiam
Eugeniusz
Odpowiedz