Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 11:29

Czy może ktoś się orientuje, co to za miejscowść Amalienhof koło Mogilna, jak się obecnie nazywa, i czy wogóle istnieje.

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 11:42

Wystarczy trochę pogooglać i można się dowiedzieć że to obecna miejscowość Dębina.
A dodatkowo zawsze przydatny kartenmeister podaje ciekawe informacje:

http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=23322


pozdrawiam

Ania

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 12:07

Bardzo dziękuję Aniu, szukałem, ale wychodziło mi tylko Amalienhof w okolicach Szczecina. Pozdrawiam Jacek

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 15:07

Jacku, mieszkam koło Amalienhof :) to wieś Jeziorki w dawnym powiecie Strzelno, obecnie powiat Mogilno. Jakich nazwisk stąd szukasz i w jakim okresie? Jeziorki, dawniej i Jeziórki, parafia kat. i ewang. Strzelno, USC Strzelno.

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 16:40

Poszperałam i wygląda na to, że w okolicach Mogilna były dwie miejscowości o nazwie Amalienhof. Jedna to, tak jak mówi Małgosia, obecne Jeziorki a druga to ta o której ja wspomniałam czyli Dębina.

Podaję za Wikipedią:

Strzelce (województwo kujawsko-pomorskie)
Historia parafii w Strzelcach
Pierwszy kościół zbudowany z drewna pod wezwaniem Narodzenia NMP w Strzelcach istniał już w XIII w. Był on wielokrotnie odbudowywany, przebudowywany i odnawiany. Obecny kościół pochodzi z pierwszej połowy XVII w.. Na przełomie XIX i XX w. parafia liczyła 674 dusz. Należały do niej miejscowości: Dębina (Amalienhof), Gadów, Głogówiec, Krzyżanna, Neumanowo, Ratowo i Strzelce.

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 17:00

Dębina jest koło Strzelec jest, ale wykaz miejscowości z 1922 roku dla województwa poznańskiego podaje dwa Amalienhofy, jeden to Jeziorki, drugi to folwark Okaliniec w powiecie wyrzyskim.

Re: Nazwa Miejscowości

17 sty 2009, 18:29

„Güter-Adressbuch der Provinz Posen” z roku 1907 podaje:
w powiecie Strzelno - Amalienhof, właściciel Rudolf Dehnke,
w powiecie Mogilno - Amalienhof, Rustikalgut zur Gemeinde Dembowo gehörig, właściciel Kgl. Ansiedelungs-Kommission. Dębina jest blisko Dębowa, niedaleko Strzelec, więc Ania też ma rację (Dębinę zlokalizowałam na współczesnej mapie samochodowej skala 1: 200 000)
Odpowiedz