Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

08 kwi 2009, 21:52

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czeka rekordowa inwestycja, warta 11 mln zł. Wszystko dzięki projektowi, który znalazł się na pierwszym miejscu rankingu wniosków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego
Projekt zostanie zrealizowany w latach 2009-2011. Przewiduje dostosowanie głównych sal wystawowych do wymogów nowoczesnej turystyki kulturowej, a także stworzenie wewnątrz interaktywnej ekspozycji z wykorzystaniem multimediów. Partnerem projektu jest archidiecezja gnieźnieńska. W ramach projektu przeprowadzona zostanie m.in. konserwacja zespołu rzeźb średniowiecznych, które będą później eksponowane na nowej wystawie multimedialnej w MPPP. Zmieni się także otoczenie muzeum, powstanie taras widokowy. Wielką atrakcją dla zwiedzających będzie spacer ,,Tunelem czasu", który pokazywać będzie symbolicznie ujętą historię polskiego średniowiecza.


Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Brzmi interesujaco

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

09 kwi 2009, 07:58

Ciekawa propozycja.
Ta prezentacja, która jest do dzisiaj, od początku swego powstania i tak była/jest b. dobra.
W czasie otwarcia, multimedialność była prekursorska, a jeśli nie to jedna z lepszych prezentacji w muzeach archeologicznych.
Ciekawa infromacja o modernizacji która przesłał Krzysztof.
Znałem stare muzemu w Gnieźnie ul.św.Jana, (w szkolne wakacje dorabiałem "grosza" w archeologii.)
powstanie tego muzeum/szkoły to był dar Państwa Polskiego.
Powstało w latach po1968/1970> roku i dalej rozbudowa do lat 2007 - tereny dzisiejszego muzeum, mam sfilmowane (ojciec filmował 8mm super w 1978 budowe)w 1968roku to był park rekreacji, i miasteczko ruchu drogowego dla dzieci, z prawdziwą wąskotorową kolejką.
Bajery na prowincji jak mówili złośliwi.
Uroczyste otwarcie było w w końcu 1978 r. To już sam filmowalem na tasmie 8mm super.

zdjęcia z lotu ptaka szkoły pomnika z internetu
Obrazek

Obrazek


http://www.youtube.com/watch?v=FSaJkq7g ... annel_page

{ YouTube} frg. z moich filmów prezentacji 1978-2008

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

09 kwi 2009, 18:57

cd.
Szkoła pomnik/muzeum Gniezno po rozbudowie 2006/08
Rozbudowa szkoły pomnik o budynki Collegium Europejskiego 2006/2008
jesień rok2008 materiał bez montażu
http://www.youtube.com/watch?v=kmsi15Qzjgs

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

10 kwi 2009, 20:53

Fajne filmiki!!! Czekamy na więcej!!!

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

03 maja 2009, 00:52

zamku w gnieznie i tak nie było

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

03 maja 2009, 07:42

"trochę mniej ironii" Pamiętasz jak ironizował Zenon Laskowik, po budowie ronda kaponiera w Poznaniu
...takie same ma Belondo w ogrodzie....
więc następne spotkanie WTG u Ciebie w ogrodzie na ....zamku.

Był zamek w Gnieźnie ...
i nie radzę się przyznawać i pytać tak ironicznie ... kiedy bedziesz w archiwum AGniezno ... bo jedna z osób to archeolog i cos na ten temat wie...
Ty właśnie mnie upewniasz, że to nie Gniezno jest prowincją, pewnie od paru dni mieszkasz w jakim większym mieście, albo w dużej piaskownicy
Ważny jest stan umysłu , a nie tam gdzie mieszkamy i co mamy.

Film promocyjny Miasta Gniezna

23 maja 2009, 00:51

http://www.youtube.com/watch?v=wVPyUhqRCM4
Ladnie zrobiony film promocyjny miasta Gniezna. Dynamiczny z wieloma ciekawymi informacjami i zdjeciami. Trzeba pogratulowac.

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

24 maja 2009, 19:49

Gniezno moje miasto
Filmiki
viewtopic.php?f=5&t=896&p=11568#p11568

Re: Muzeum w Gnieźnie wskoczy w XXI w.

07 sie 2009, 22:49

Niespodziewany koniec muzeum Początków?

Nieczynne do odwołania - tylko tyle można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W szczycie sezonu turystycznego odkryto, że obiekt pamiętający czasy "propagandy sukcesu" może się zawalić
To jedno z największych i najbardziej znanych muzeów w Wielkopolsce - ważny element Szlaku Piastowskiego - posiada zbiory związane z wczesnym polskim średniowieczem, historią Gniezna i państwa pierwszych Piastów. Okazała siedziba muzeum znajduje się w budynku wybudowanym jeszcze za czasów Edwarda Gierka (w latach 1970-1978). Muzeum znane jest z wielu ciekawych wystaw. W ubiegłym roku duży rozgłos zyskała ekspozycja "Ars scribendi - O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce" - w muzeum zgromadzono i publicznie pokazano ponad sto dzieł europejskiej sztuki pisarskiej: m.in. ilustrowany rękopis z epoki Karolingów, Bullę Gnieźnieńską papieża Innocentego II z 1136 r. czy Złoty Kodeks Gnieźnieński z XI w. W muzeum można też było w ub. roku zobaczyć repliki Chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin.

Dziś w muzeum miał się odbyć wernisaż wystawy "Promienie średniowiecza". Niestety, od końca lipca turyści muszą się liczyć z tym, że do muzeum nie wejdą. Powód? Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który badał stan budynku, uznał, że zagraża on życiu ludzi i bezwzględnie nakazał zamknąć placówkę. Na stronie internetowej muzeum można przeczytać, że placówka "od 31 lipca 2009 roku jest nieczynna do odwołania". Na pewno będzie niedostępna dla turystów do końca października. Co potem - dopiero się okaże.

Ta informacja była szokiem nie tylko dla mieszkańców Gniezna. Tym bardziej że kierownictwo muzeum przedstawiło niedawno ambitne plany rozbudowy placówki z wykorzystaniem pieniędzy europejskich (projekt ten został bardzo wysoko oceniony przez władze województwa w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego). I właśnie w trakcie opracowywania dokumentacji, związanej z projektowaną przebudową, a konkretnie dociepleniem dachu, pracownicy nadzoru budowlanego ujawnili, że w latach 70. budowlańcy położyli dach, popełniając kardynalny błąd w sztuce budowlanej. Okazało się, że na 60 proc. powierzchni dachu przekroczono obowiązującą dziś normę nośności wiązarów dachowych o 190 proc. W dodatku w miejscach, gdzie zastosowano podciągi kratowe ze stali, norma nośności została przekroczona o 250 proc. A to oznacza, że budynkowi muzeum w każdej chwili - np. w przypadku intensywnych opadów śniegu zimą - groziła katastrofa.

- Dach miał być i tak w części przebudowany w związku z naszym projektem rozbudowy muzeum. Chodziło o dach nad salą ekspozycyjną - mówi Gerard Radecki, dyrektor MPPP. - W tej chwili stoimy jednak przed koniecznością przebudowy całej powierzchni dachu.

Już dziś wiadomo, że oznacza to większe koszty inwestycji planowanych w muzeum. Dokładny kosztorys ma być znany w październiku. - Chcielibyśmy przebudować dach jeszcze w tym roku - mówi Radecki. Bezpieczeństwo wewnątrz muzeum to warunek sprawnego przeprowadzenia pierwszej części projektu przebudowy muzeum, polegającego na modernizacji dwóch głównych sal wystawowych.

Ważnym elementem kompleksu muzealnego jest aula, w której gościł m.in. na wyjazdowym posiedzeniu Sejm RP. Czy jej również grozi katastrofa budowlana? - Wiadomo, że dach nad aulą budowała ta sama firma, która stawiała muzeum. Być może więc powieliła ten sam błąd. Pewności nie mamy, dlatego trzeba to sprawdzić - mówi Eugeniusz Gadziński, zastępca dyrektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gnieźnie. Nie potrafi jednak na razie podać daty wykonania kolejnej ekspertyzy.

Niezagrożone jest natomiast mieszczące się w tym samym budynku Liceum Ogólnokształcące. Ta część budynku ma inny dach, zbudowany zgodnie z normami.


Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Odpowiedz