Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 05:48

W przedwojennej Polsce wzięcie legalnego rozwodu graniczyło z cudem. Wielu małżonków nie chciało czekać na wyrok sądu ani płacić bajońskich sum za kościelne unieważnienie ślubu. Węzeł małżeński przecinali szybko i skutecznie – strzałem z rewolweru albo pchnięciem noża.

http://facet.wp.pl/rozwody-po-polsku-re ... 042116737a

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 09:53

No i nie ma co się dziwić, że niektórych aktów zgonu nie można odszukać.

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 13:29

Sugerujesz, że oni wszyscy skończyli w piecu? :-)

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 14:21

Henryk Krzyżan napisał(a):Sugerujesz, że oni wszyscy skończyli w piecu? :-)


Broń boże, chodzi, mi o to, że niektórzy ginęli , a tym samym nie można było spisać ich aktu zgonu. Chyba, że po 10-ciu latach.
Cytuję:
"Pawełkiewicz zniknął jak kamfora po libacji urządzonej przez Hejmanowskiego. Nie było żadnych śladów zbrodni, więc policja nawet nie podjęła śledztwa"
"Nie ma ciała, nie ma zbrodni" – zdecydowali członkowie najwyższego trybunału"
"Wiedząc, że o formalny rozwód będzie bardzo trudno, postanowił pozbyć się własnej chorej żony. Udusił niczego niespodziewającą się kobiecinę, a następnie z pomocą swojej kochanki i jej brata wyniósł zwłoki nad rzekę. Tam ułożył trupa w sposób, który uniemożliwił ustalenie przyczyny śmierci (z głową zanurzoną w wodzie; komisja lekarska nie była w stanie stwierdzić, czy doszło do zabójstwa, czy samobójstwa".
"Na policję zgłosiła się niejaka Kowalska, by donieść, że przed dziesięciu laty jej mąż zamordował swoją pierwszą żonę"
"Powiedział, że kochanka zastrzeliła w jego mieszkaniu swego męża, a on wyniósł zwłoki do kotłowni i tam spalił je w piecu".

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 14:56

„Rozwód nie był rzeczą obcą społeczeństwu szlacheckiemu” – pisze Jan Bystroń w „Dziejach obyczajów w dawnej Polsce”. O pierwszych rozstaniach stało się głośno w XVI wieku, gdy do Rzeczypospolitej dotarły wpływy reformacji i pozycja Kościoła katolickiego została mocno zachwiana.http://www.newsweek.pl/nauka/polka-bardzo-rozwiedziona,61067,1,1.html

Przyczyny różne. Cóz, np.Anna Potocka rozwiodła się z mężem Antonim Tarłą, ponieważ okazał się impotentem.
Wśród przodków mojego męża w I połowie XIXw. był przypadek wystąpienia do kurii o unieważnienie małżeństwa. Posiadam ksero tamtych dokumentów. Ciekawe motywowanie decyzji. Sprawa trwała kilka lat i... przed końcem żona zmarła.

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 15:18

Z tego co wyczytałem w powyższym artykule, to kobieta zawsze była na uprzywilejowanej pozycji, bo nie dosyć, że wiano/posag był wyłącznie jej własnością, to jeszcze facet, w przypadku rozwodu, musiał się dzielić z byłą żoną własnym majątkiem. Pewnie dlatego na plotkarskich portalach można wyczytać, że kobieta ma byłego męża puścić w samych skarpetkach :-)

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 15:27

No cóż. W końcu to raczej mężczyźni prowadzili hulaszczy tryb życia i niejednokrotnie tracili wszystko. Słaba płeć musiała w rzeczy samej być tą silniejszą.
A tutaj bardzo ciekawy artykuł (traktujący już od XVIIw) http://rkjm.pl/index.php/joomla-overview/rozmaitoci/70-status-prawny-kobiety-w-polsce-w-xvii-wieku-zarys Status prawny kobiety w Polsce w XVII wieku.

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 15:52

Trzeba przyznać, że i ten artykuł jest bardzo ciekawy. Gdzie Ty je wynajdujesz?

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 15:58

Wszystko można znaleźć:))

Re: Rozwody po polsku?

01 sie 2016, 16:04

To fakt, dla chcącego...

Re: Rozwody po polsku?

05 sie 2016, 22:00

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
(......) Józef Wincenty Antoni Piotrowicz adwokat przy konsystorzu generalnym w Poznaniu, trzykrotnie żonaty, z drugą żoną Marią Smolińską córką Karola i Marii z Waszkowskich wziął rozwód w roku 1793/4.(..........)

Re: Rozwody po polsku?

21 sie 2021, 18:10

Które sądy dawały rozwód cywilny w pierwszej ćwiartce XIX wieku?

Re: Rozwody po polsku?

21 sie 2021, 19:02

Polecam książkę Piotra Z. Pomianowskiego " Rozwód w XIX wieku na centralnych ziemiach polskich". Jest dostępna on-line.
Pozdrawiam
Janusz

Re: Rozwody po polsku?

21 sie 2021, 19:26

Dziękuję.
Odpowiedz