Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Zabójstwo Józefa Mildego

31 gru 2016, 16:52

W Dzienniku Poznańskim z 12.07.1871 r. nr 156 natrafiłem na informację o następującej treści:

W tych dniach ukończył się przed sądem przysięgłych w Ostrowie po dwuletniem prawie śledztwie przedwstępnym proces przeciwko Ludwikowi Stodolińskiemu o zamierzone morderstwo. Sprawa ta swego czasu głośną była, w naszem Księstwie. Ludwik Stodoliński, były asystent urzędu powiatowego w Poznaniu, a później urzędnik gospodarczy w powiecie pleszewskim, skazanym został za zamach morderczy na ekonomie Mildem dokonany na dziewięcioletnie, a wspólnik jego, włodarz Chwastyniak na czteroletnie więzienie w domu karnym.

Udało mi się stwierdzić, że nieszczęsny Milde był zarządcą dóbr w Karminie pow. Pleszew i nosił imię Józef.
Natomiast wymieniony Stodoliński mógł być bratem mojego prapradziadka - stąd moje szczególne zainteresowanie sprawą.
Czy ktoś z Was, Drodzy Forumowicze, natknął się może na ten wątek podczas swoich poszukiwań?
Gdzie mogą znajdować się akta tej sprawy?
Odpowiedz