Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Powtórna I Komunia św.

27 lip 2009, 19:31

Ciekawą,nie wyjasnioną historię opowiedział mi kuzyn.
Matka jego,nauczycielka urodzona w 1917 roku przed śmiercią opisała bardzo dokładnie wszystkie posiadane zdjęcia.Na jednym jest ona sama w białej sukience ze świecą.To zdjecie opisała tak:"zdjęcie zrobione w dniu mojej I Komuni św.dnia ...... 1929 roku".W roku 1947 zawiera ślub kościelny,są zdjęcia a w roku 1957 rodzi się kuzyn.
Po smierci matki porządkując garaż natknął się na "pamiątkę I Komunii św".jakie wydawano dzieciom przystępującym do tej komunii.Jest ona z imieniem i nazwiskiem matki (tym po ślubie) i z datą ..... 1958 rok.
Jest też podpis proboszcza,który był w tym czasie w parafii.Sprawdzono,w księgach parafialnych też istnieje powyższy zapis o przyjęciu I Komunii św.Nasuwają się pytania:co stanowiła komunia w 1958 roku,dlaczego powtórna,czy była ona jakąś tajemnicą na co mogło by wskazywać miejsce przechowywania obrazka (w garażu).
Czy ktoś ma jakieś wyjaśnienie tej historii?
Pozdrawiam Jacek.

Re: Powtórna I Komunia św.

28 lip 2009, 11:55

Witaj Jacku !
Mnie przychodzi do głowy, że mogła to być - starsza siostra Twojego kuzyna, nosząca to samo imię co matka.
Zauważ, że od ślubu do tej hipotetycznej drugiej I Komunii minęło 11 lat - akurat tyle, aby ewentualna córka zdążyła się urodzić i dorosnąć.
Być może zmarła, zanim zaistniała w świadomości i pamięci kuzyna.
Nie napisałeś czy sprawdzaliście z kuzynem Księgi Zgonów parafii, na terenie której wtedy mieszkali.
Może warto.
Pozdrawiam
Monika
Odpowiedz