Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2022, 14:13

Łukasz Bielecki napisał(a):
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):... częste w krajach języka hiszpańskiego imię Diego właśnie jest tożsame z Dydakiem.
albo z Jakubem.


No właśnie nie. Diego to nie San(Tiago) - ten ostatni odnosi się rzeczywiście do Jakuba (po hiszpańsku też Jaime).
A Diego to osobne imię, właśnie będące odpowiednikiem owego Dydaka.
Tylko brzmi trochę podobnie.

Dzięki za informację. Znalazłem też bardzo ciekawą książkę o tym na google books, tylko niestety stron w podglądzie brakuje:
https://books.google.de/books?id=WXlM8e7DEdMC&pg=PA385

Na marginesie, co do Jakuba: we Włoszech Giacomo, Giacobbe i Jacopo/Iacopo pochodzą od Jakuba. W angielskim jest Jacob i James, etc. Liczba wariantów tego imienia jest niesamowita. A Rada Języka Polskiego jakiś czas temu zaopiniowała pozytywnie wniosek o nadanie chłopcu imienia Kuba:
https://rjp.pan.pl/index.php?option=com ... Itemid=209

-----
Kamil
Ostatnio edytowano 05 mar 2022, 15:00 przez kafi, łącznie edytowano 2 razy

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2022, 14:31

Ewa Alicja napisał(a):W naszych rodach to tak jakoś normalnie, ale zdarzyły się (...)
w połączeniu Teodozja Theodora
Przeglądam wątek i natknąłem się na ten wpis. Mam w rodzinie przypadek, gdzie w akcie małżeństwa (parafia Golejewko) figuruje Theodora, natomiast w księgach metrykalnych (USC Dubin) przy tym samym ślubie zapisano: Theodosie. W późniejszych dokumentach ta osoba występuje już tylko jako Theodosie (Teodozja). Była też warszawska tancerka i aktorka Teodora Gwozdecka, znana również jako Teodozja. Czy aby te dwa imiona nie były używane wymiennie?

Inny przypadek dotyczący oboczności: w wyszukiwarce Poznań Project przy wyborze imienia nupturientki figuruje Apol(l)onia/Paulina/Pauline jako jeden wybór imienia. Jedna z moich przodkiń raz występuje w dokumentach jako Paulina, kiedy indziej jako Apolonia. Dla mnie do tej pory to były dwa odrębne imiona, pierwsze będące żeńską formą Paweł, drugie żeńską formą Apoloniusza.

Od niedawna Pola jest nadawane w Polsce jako samodzielne imię, będące zapewne kontaminacją Pauli(ny) i Apolonii. Trafiłem na ciekawą opinię Rady Języka Polskiego na temat rodziców, którzy chcieli nadać swojej córce imiona Pola Apolonia.

-----
Kamil
Ostatnio edytowano 05 mar 2022, 14:59 przez kafi, łącznie edytowano 1 raz

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2022, 14:55

kafi napisał(a):
Ewa Alicja napisał(a):W naszych rodach to tak jakoś normalnie, ale zdarzyły się (...)
w połączeniu Teodozja Theodora
Przeglądam wątek i natknąłem się na ten wpis. Mam w rodzinie przypadek, gdzie w akcie małżeństwa (parafia Golejewko) figuruje Theodora, natomiast w księgach metrykalnych (USC Dubin) przy tym samym ślubie zapisano: Theodosie. W późniejszych dokumentach ta osoba występuje już tylko jako Theodosie (Teodozja). Była też warszawska tancerka i aktorka Teodora Gwozdecka, znana również jako Teodozja. Czy aby te dwa imiona nie były używane wymiennie?

Inny przypadek dotyczący oboczności: w wyszukiwarce Poznań Project przy wyborze imienia nupturientki figuruje Apol(l)onia/Paulina/Pauline jako jeden wybór imienia. Jedna z moich przodkiń raz występuje w dokumentach jako Paulina, kiedy indziej jako Apolonia. Dla mnie do tej pory to były dwa odrębne imiona, pierwsze będące żeńską formą Paweł, drugie żeńską formą Apoloniusza.

Od niedawna Pola jest nadawane w Polsce jako samodzielne imię, będące zapewne kontaminacją Pauli(ny) i Apolonii. Trafiłem na ciekawą opinię Rady Języka Polskiego na temat rodziców, którzy chcieli nadać swojej córce imiona Pola Apolonia.


Jako koordynator Poznan Project potwierdzam - imię Apolonia (nadawane raczej tylko katoliczkom) na tyle często było w XIX-wiecznych metrykaliach używane wymiennie z Pauliną, że zdecydowałem się ujednolicić identyfikator dla obu. Podobnie uczyniłem dla Mateusza i Macieja, Stefana i Szczepana, a gdyby imiona Teodora i Teodozja były na tyle częste, że "łapałyby" się na osobny identyfikator w pulldownie, to też otrzymałyby wspólny, bo to zjawisko w przypadku tej pary również występuje.

Różne imiona nie są jak oddzielne gwiazdy na niebie, a raczej jak plamy farb akwarelowych na bibule, w różnych czasach i okolicach przenikają się wzajemnie, niektóre z nich zdają się raz być osobnym imieniem, innym razem wersją jakiegoś innego imienia, zdarza się, że jedno imię wyewoluuje w dwie osobne formy, które późniejsze pokolenia traktują już jako dwa różne imiona, albo odwrotnie, dwie tradycje w pewnym momencie zlewają się w jedno imię. Bardzo dużo takich sytuacji dyskutowaliśmy już na tym forum. Przydomki świętych (jak np. "Ksawery") z czasem stają się osobnymi imionami, pojawiają się formy mylnie utożsamiane z jakimś wcześniej znanym imieniem, mimo odmiennego pochodzenia - i jeszcze wiele innych sytuacji występuje.

Trzeba do tej tematyki przystępować bez zbyt ugruntowanych założeń wstępnych, bardzo dokładnie studiować etymologię i historię związaną z nosicielami imion, interpretować dokumenty, a nade wszystko porzucić założenie, iż zawsze na 100% jest tak albo inaczej i już :?

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2022, 15:29

Podpisuję się pod tym. Trudno robić założenia (choć jakieś trzeba), bo zmarłych nie zapytamy już jakie imiona nosili, ani jak na nich wołali w domu. Kontaminacja Apolonii i Pauliny może faktycznie wynikać z jednobrzmiącego zdrobnienia Pola/Paula (choć dowodów nie mam). Tu przypomina mi się post o zdrobnieniach (w satyrycznym ujęciu). Nie chcąc zakładać kolejnego wątku pod tytułem "nietypowe zdrobnienia" mogę wymienić kilka funkcjonujących w mojej rodzinie, dotyczących osób starszego pokolenia:

Ela (od Pelagia)
Mysia (od Maria)
Futek (od Alfons)
Dziunia (od Magdalena - Madziunia - Dziunia)
Aneta (od Antonina)

-----
Pozdrawiam,
Kamil

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2022, 22:32

Na mojego dziadka mówiliśmy Ulek, już byłem dość podrośnięty, jak się dowiedziałem, że miał na imię Stanisław (->Stasiulek->Ulek).

Re: Nietypowe imiona

07 mar 2022, 00:23

@ Łukasz Bielecki

Zgadzam się w 100% z wpisem z "05 mar 2022, 14:55"


Na marginesie:
Dawno temu moja ciocia Pola powiedziała, że rodzice chcieli dla niej imię Apolonia. Pruski urzędnik odmówił (bo: A--Polonia) i orzekł, że ew. może być Paulina.
Gdy później znalazłam metryki okazało się, że faktycznie w obu są różne imiona; w akcie chrztu: Apolonia.



Nie szkodzi, że tak "mielemy" temat - dzięki temu coś się utrwali :)

Re: Nietypowe imiona

07 mar 2022, 09:56

A to ciekawe. O takim odczytaniu imienia Apolonia nie słyszałem. Ciekawe czy to prawda, czy tylko rodzinna legenda.

Re: Nietypowe imiona

07 mar 2022, 10:13

W mojej rodzinie pod koniec XVIII wieku urodziła się Theodora, która w akcie zgonu została zapisana jako Dorothea. Przysporzyło mi to trochę dodatkowej pracy ale dane rodziców potwierdziły taką równoznaczność imienia (Theo-dora, Doro-Thea).

Re: Nietypowe imiona

07 mar 2022, 10:28

Jeżeli interpretować Apolonię jako A-Polonię, to może też Apoloniusza jako A-Poloniusza? I tu przychodzi na myśl hamletowski Poloniusz (w oryginale Polonius).

Na stronie Tomasza Gabisia opublikowany jest „Raport o Szekspirze”, w którym można wyczytać:

«Niektórzy polscy szekspirolodzy sugerują, że imię „Poloniusz” pochodzi od „Polonii” a Poloniusz wzorowany jest na bohaterze dzieła Wawrzyńca Goślickiego De Optimo Senatore (O wzorowym kanclerzu), przełożonego na angielski w 1598 roku pod tytułem The Counsellor – jako pierwszy taką hipotezę wysunął angielski szekspirolog Israel Gollancz (1863-1930). Witold Chwalewik wysunął hipotezę, że oprócz traktatu Goślickiego Szekspir posłużył się w Hamlecie motywem zaczerpniętym z przełożonego na angielski rozdziału Historii Polski Marcina Kromera (De origine et rebus gestis Polonorum, 1555) opowiadającego legendę o Popielu zjedzonym przez myszy.»

Na marginesie: Wawrzyniec Goślicki był biskupem poznańskim i jest pochowany w poznańskiej katedrze.

Re: Nietypowe imiona

07 mar 2022, 21:25

Imiona typu Apolonia pochodzą etymologicznie od greckiego boga Apollona. Ale oczywiście różne takie przekształcenia i literackie zabawy słowne mogły się zdarzać.

Re: Nietypowe imiona

08 mar 2022, 02:40

Łukasz Bielecki napisał(a):A to ciekawe. O takim odczytaniu imienia Apolonia nie słyszałem. Ciekawe czy to prawda, czy tylko rodzinna legenda.
Także nie znam, by znaczenie tego imienia było takie właśnie.
Wydaje się, że po prostu tak je to pruskie środowisko urzędnicze w tym czasie odczytywało. Wygląda na uprzedzenie (z powodu brzmienia).
Opowiedziała mi o tym osobiście ciocia Pola. Niewątpliwie dowiedziała się o tym od swoich rodziców.
Możliwe, że była to swoista manifestacja - tak z jednej, jak i z drugiej strony...

Jako manifestację odczytałam także fakt zapisany w akcie ślubu cyw. moich Pradziadków.
Otóż, jest na nim dopisek, że przy ceremonii był obecny tłumacz, z którego pomocą ona się odbyła...
W Trzemesznie. W czasie ponad 100-letniej obecności administracji pruskiej...
Pradziadkowie nie byli "ciemnym ludem niekumatym", bez wątpienia dobrze znali j. niemiecki, zatem decyzja, że w tej sytuacji posługiwali się swoim, polskim językiem, była oczywistą manifestacją z ich strony. Tak to odczytuję.

Re: Nietypowe imiona

17 kwi 2022, 18:35

Czy imię Melchida (łac. Melchidis, rejestrowane dwa razy u Dworzaczka) należy utożsamiać z Mechtyldą?

Re: Nietypowe imiona

17 kwi 2022, 19:17

Bartek napisał(a):Czy imię Melchida (łac. Melchidis, rejestrowane dwa razy u Dworzaczka) należy utożsamiać z Mechtyldą?
Moim zdaniem tak. Proszę zobaczyć ten artykuł:
https://www.jstor.org/stable/26497015
Niestety nie mam dostępu do całości tekstu, ale proszę spojrzeć na tytuł. Poza tym wyszukiwarka podaje takie obecne w nim zdanie: "Note that from very early on the name Melchides/Melchíades was used to refer to Mechtild of Hackeborn".

A do tych dwóch Melchid zanotowanych przez prof. Dworzaczka dorzucam w bonusie trzecią, Joannę Melchidę Chełkowską ur. 11 marca 1834 w Magnusach (woj. łódzkie), akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Małyniu, urodzenia, 39/1834:
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 39-044.jpg

Przy okazji: w "Księdze imion i świętych" Henryka Frosa i Franciszka Sowy pod hasłem "Mechtylda" można przeczytać, że jest to oboczna forma imienia Matylda, występująca w Polsce od XI wieku w formach: Matildis, Machtildis, Machteldis, Mechtildis. W "Księdze" wymieniono pięć świętych Mechtyld: ze Sponheim, z Diessen (Andechs), z Lappion, z Magdeburga i z Hackeborn.

Re: Nietypowe imiona

17 kwi 2022, 21:40

Dzięki, Kamil :)

Re: Nietypowe imiona

19 kwi 2022, 19:47

1755, w Sątopach rodzi się Adamandus, syn Christiana i Anny Latkien.

Re: Nietypowe imiona

19 kwi 2022, 20:43

mikolajkirschke napisał(a):1755, w Sątopach rodzi się Adamandus, syn Christiana i Anny Latkien.
Znany jest Adam Adamandy (Adamandus) Kochański, jezuita, nadworny matematyk Jana III Sobieskiego, współpracownik Leibniza i Heweliusza. Ale jako pierwsze (i jedyne) imię Adamandusa do tej pory nie spotkałem.

Re: Nietypowe imiona

19 kwi 2022, 23:37

kafi napisał(a):Znany jest Adam Adamandy (Adamandus) Kochański, jezuita, nadworny matematyk Jana III Sobieskiego

Tak, to o tyle ciekawe, że rzekome drugie imię Adamandego Kochańskiego jest de facto "tłumaczeniem" jego nazwiska (ad amandus = kochański). Też mnie to zaskoczyło w księgach wytomyskich, ale akurat ten wpis jest kaligrafowany, więc nie mam wątpliwości co do samego zapisu.

Re: Nietypowe imiona

22 maja 2022, 10:36

mikolajkirschke napisał(a):Lwówek, 1726 r. Na marginesie księgi chrztów ksiądz zapisuje chrzest u Olędrów. Krystiana Fryderyka chrzczą, jeśli dobrze odczytuję - Krystian i Tridona (?) Knisznaycher.
Wrócę do tego imienia, bo też to podobnie odczytuję. Księga imion i świętych Frosa i Sowy nie zawiera takiego imienia (z podobnych są jedynie Triduana i Tryfonia). Słowiańskie legendy podają męskie imię Trydom. A może to żeńska forma imienia Triton (Tryton), syna Posejdona i Amfitryty? Wreszcie, Stanisław Wiliński w publikacji „Regestr czeladników i mistrzów cechu muratorów w Poznaniu z lat 1618–1679” pisze: Menten Henryk. Nazwisko wymienione w regestrze pod rokiem 1672: „natus ex civitate Syntron świętego Trydona, to miasto należy biskupowi kolońskiemu, który się powiada, że się uczył w mieście Amsterdam u magistra Frydrych Wili Dedro". Ale chodziło zapewne o świętego Tryfona.

Re: Nietypowe imiona

30 maja 2022, 15:57

Melchior Łącki, dziedzic Posadowa, znany m.in. z mezaliansu z Reginą Smętek, pojawia się w księdze chrztów Lwówka dwukrotnie. Chrzest ma miejsce przy narodzinach, w 1761 r. Ale, co ciekawe, dwa lata później jest jakby ponowiony chrzest (czy to możliwe?) w podwójnej ceremonii, kiedy rodzi się jego brat Stanisław Józef Piotr. Co ciekawe, za pierwszym razem Melchiora zapisano jako Kacpra Melchiora Baltazara, a za drugim razem na pierwszym miejscu pojawia się nowe imię - Cletus Gaspar Melchior Balthasar. Czytam, że Cletus (Klet) może być samodzielnym imieniem, a może skrótem/zdrobnieniem od Anakleta.

Re: Nietypowe imiona

30 maja 2022, 16:19

Znam osobiście Cleta, który jest rodowitym Bretończykiem. Nigdy jakoś nie pytałem go o jego dość egzotyczne imię. W Bretanii jest miejscowość i gmina Saint-Clet, w departamencie Côtes-d’Armor:
http://www.infobretagne.com/saint-clet.htm
Według wspomnianej strony kościół był wzmiankowany jako Sancti Cledei (1389), Saint Clezt (1481), Saint Clezeff (1508), Saint Clezev (1543), Saint Clezeuf (1554). Po bretońsku Saint-Clet to Sant-Kleve. Wygląda na to, że wśród Bretończyków to imię jest znane (choć nie wiem na ile popularne).

O Klecie piszą Fros i Sowa w "Księdze imion i świętych". Jeżeli chcesz mogę podesłać Tobie skan, bo za długie by przepisywać.

Re: Nietypowe imiona

30 maja 2022, 17:49

Św. Klet był trzecim papieżem rzymskim - zaraz po św. Linusie i oczywiście Szymonie Piotrze.

Rzeczywiście zazwyczaj zakłada się, że jest to skrót czy uproszczenie greckiego Anakletos (co oznacza "powołany").

Re: Nietypowe imiona

31 maja 2022, 11:16

W 1863 r. w Lwówku ochrzczone zostaje dziecko Olędrów, które nie ma nietypowego imienia per se, ale nietypowy zestaw - Joannes Baptista Joannes Nepomucenus. I to nie są bliźnięta, bo wyraźnie zapisane jest baptisavi infantem nominis bini.

Re: Nietypowe imiona

31 maja 2022, 11:28

mikolajkirschke napisał(a):W 1863 r. w Lwówku ochrzczone zostaje dziecko Olędrów, które nie ma nietypowego imienia per se, ale nietypowy zestaw - Joannes Baptista Joannes Nepomucenus. I to nie są bliźnięta, bo wyraźnie zapisane jest baptisavi infantem nominis bini.
Ciekawe. Katedra w Toruniu jest pod wezwaniem Janów (Chrzciciela i Ewangelisty), ale w przypadku imion nadawanych na chrzcie o takiej kombinacji nie słyszałem.

Re: Nietypowe imiona

31 maja 2022, 12:33

mikolajkirschke napisał(a):W 1863 r. w Lwówku ochrzczone zostaje dziecko Olędrów, które nie ma nietypowego imienia per se, ale nietypowy zestaw - Joannes Baptista Joannes Nepomucenus. I to nie są bliźnięta, bo wyraźnie zapisane jest baptisavi infantem nominis bini.


Jak rozumiem byli to tym razem katolicy-Olędrzy?

W każdym razie u protestantów imię Jana Nepomucena byłoby nietypowe że tak powiem, per se. :D

Re: Nietypowe imiona

31 maja 2022, 13:39

Łukasz Bielecki napisał(a):Jak rozumiem byli to tym razem katolicy-Olędrzy?

Tak, tu akurat wyraźnie ksiądz zapisał catholicorum, choć zwykle tego nie robił - wyznanie jest podkreślone najczęściej jeśli niekatolickie lub mieszane.

W ogóle w parafii lwóweckiej szacuję na oko, że 10-20% Olędrów to byli katolicy.

Re: Nietypowe imiona

01 cze 2022, 19:39

Co do imienia Cletus,
znalazłem przypadkiem, w Stanach Zjednoczonych też używane.
Obrazek

Re: Nietypowe imiona

01 cze 2022, 20:37

Zanglicyzowana forma Kleitosa, „wspaniały, sławny”. Imię pochodzenia greckiego, łacińska forma Cletus. Znani ludzie o imieniu Cletus: Papież Anaklet, zwany także Papieżem Cletusem, jeden z generałów Aleksandra Wielkiego,

Re: Nietypowe imiona

07 gru 2022, 12:12

Brudzew, powiat turecki, 1906:

akt nr 199 - ojcem ochrzczonego dziecka jest Cherubin Bogdański
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 0fdbb95bee

https://deon.pl/imiona-swietych/cherubin,1862

Re: Nietypowe imiona

09 gru 2022, 00:46

Witam.

Parafia Bożego Ciała, Poznań-
1933- urodził się Andrzej Ekspedyt.
Rodzice: Antoni Janowski, Michalina Kluczyk.
viewtopic.php?f=2&t=19680&start=150#p188384

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Nietypowe imiona

09 gru 2022, 09:22

Gosia53 napisał(a):Witam.

Parafia Bożego Ciała, Poznań-
1933- urodził się Andrzej Ekspedyt.
Rodzice: Antoni Janowski, Michalina Kluczyk.
viewtopic.php?f=2&t=19680&start=150#p188384


W 2018 zmarł ks. Ekspedyt Błaszczyk, proboszcz w Lwówku. Około 1983 musiał być wikarym w mojej parafii w Poznaniu, bo dobrze pamiętam to imię, nigdy wcześniej ani później nie natknąłem się na nie.

Re: Nietypowe imiona

10 gru 2022, 22:16

Św. Ekspedyt jest patronem spraw trudnych, szczególnie pilnych i niecierpiących zwłoki, a także patronuje tym, którzy doświadczają problemów finansowych i materialnych.  
https://www.swietaritaglebinow.pl/28-pa ... w-ekspedyt

Re: Nietypowe imiona

21 gru 2022, 21:47

1877 rok – we wsi Wieczyn urodziła się Maksyma.
Co ciekawe, poza Józefem, Antonim, Anielą, Jadwigą, Janem, Michałem i Franciszkiem miała też siostrę o imieniu Bona.

Re: Nietypowe imiona

21 gru 2022, 22:01

Brudzew, powiat turecki, rok 1908

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 24df6a14ef
akt ślubu nr 33:
Pankracy Ciołok lat 25, syn Józefy Ciołok +
Antonina Kwiatkowska lat 17, córka Wojciech i Tekli Pawlak

https://deon.pl/imiona-swietych/pankracy,7016

Re: Nietypowe imiona

22 gru 2022, 10:13

Slawo napisał(a):Brudzew, powiat turecki, rok 1908

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 24df6a14ef
akt ślubu nr 33:
Pankracy Ciołok lat 25, syn Józefy Ciołok +
Antonina Kwiatkowska lat 17, córka Wojciech i Tekli Pawlak

https://deon.pl/imiona-swietych/pankracy,7016


Dosyć popularne imię wśród Poznańskich Bambrów w XVIII i na początku XIX wieku.

Re: Nietypowe imiona

22 gru 2022, 17:13

Slawo napisał(a):Brudzew, powiat turecki, rok 1908

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 24df6a14ef
akt ślubu nr 33:
Pankracy Ciołok lat 25, syn Józefy Ciołok +
Antonina Kwiatkowska lat 17, córka Wojciech i Tekli Pawlak

https://deon.pl/imiona-swietych/pankracy,7016

O zimnych ogrodnikach Pankracym - imieniny 12 maja, Serwacym - 13 maja i Bonifacym - 14 maja oraz zimnej Zośce - 15 maja
słyszałam w domu od najmłodszych dziecięcych lat.
Dziadkowie mówili, że po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce nie będzie już przymrozków, kobiety zaczynały wówczas flancowanie rosady w ogródkach.

Re: Nietypowe imiona

15 lut 2023, 20:19

W 1773 w Lwówku matką chrzestną jest Lavissa Wyrsienkowna, podejrzewam, że to jakaś forma Ludwiki.

Re: Nietypowe imiona

16 lut 2023, 07:21

Czy aby na pewno Lavissa? A może Larissa?

Re: Nietypowe imiona

16 lut 2023, 08:14

Pewnie chodzi o imię Lovisa = Luiza = Ludwika.

Re: Nietypowe imiona

18 lut 2023, 20:37

Czy ktoś ma pomysł, jakie drugie imię nadano temu dziecku podczas chrztu? Ja odczytuję "Rolisius", ale co to za imię?

Obrazek

Re: Nietypowe imiona

18 lut 2023, 21:22

Moim zdaniem Ignacy Alojzy, tj. zapisano Aolisi zamiast Aloisi. Tzw. czeskie błędy zdarzały się wówczas nawet w piśmie, a tu do czeskiego doszedł też błąd gramatyczny, tj. zapisanie polskiego imienia fonetycznie i w mianowniku zamiast biernika.

Re: Nietypowe imiona

18 lut 2023, 22:03

Pierwsze imię to Ignacy z jakimś przydomkiem świętego napisanym w skrócie (Rolisi.) , drugie imię to Linus.
Tak przynajmniej to widzę, bo część jest ucięta.

Re: Nietypowe imiona

18 lut 2023, 23:57

@Bartek - nie, w drugim wierszu jest końcówka, chyba faktycznie Aloisium z błędem, dzięki!
@Henryk - obciąłem margines, na którym jest zapisany numer porządkowy i miejscowość, bez znaczenia dla zapisu ;)

Re: Nietypowe imiona

20 lut 2023, 12:01

W Lwówku w 1774 r. ochrzczona zostaje Laurentina Xaverina. Co ciekawe, mimo tak wymyślnego imienia dziecko nie pochodzi z mieszczaństwa ani szlachty, a w dodatku jest nieślubne.

Re: Nietypowe imiona

27 lut 2023, 16:22

W 1775 r. w Lwówku para miejscowych notabli, protestantów, chrzci córkę - podaję dosłowny zapis: "(...) baptisavit infantem nomine Beatam Szarlaten famatorum Joannis et Elisabetha Tayge".

Re: Nietypowe imiona

27 lut 2023, 17:40

Beata Szarlota, czyli Beata Karolina.

Re: Nietypowe imiona

27 lut 2023, 19:35

Pewnie tak, zmyliło mnie to "n" na końcu, bo nie wskazywało na genetivus ;)

Re: Nietypowe imiona

05 mar 2023, 14:28

Parafia św. Marcina rok 1705
imię dziecka Trasylla, ale z pewnością chodzi imię Tarsylia/Tarsylla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarsylia

Re: Nietypowe imiona

17 mar 2023, 23:43

W 1823 roku w moim drzewie mam odnotowany chrzest: Casilda Albertina.

Re: Nietypowe imiona

18 mar 2023, 07:24

Trafiła mi się Tarsylia czyli 'kobieta z Tarsu'

Re: Nietypowe imiona

18 mar 2023, 08:22

Jest trochę imion oznaczających mieszkańca jakiegoś miasta lub obszaru (czasem trudno to rozdzielić - jak w wypadku imienia Roman: Romanus to Rzymianin).

Na przykład Teresa wywodzi się od wyspy Thera (dziś Santorini) na zachodzie Grecji. A Franciszek to "Francuzik" po włosku, imię wywodzi się od przezwiska nadanego pewnemu Giovanni z Asyżu, który został świętym.
Odpowiedz