Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

mapa Poznania z roku `1900

24 wrz 2009, 23:53

Witam! proszę o wskazówkę gdzie znajdę w necie plan miasta Poznania z poczatku XX wieku-poszukuje mapę z nazwami ulic.
z lat 1900-1910.Poszukuje ulicy Hauptstrasse-Jeżyce
Pozdrawiam

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 02:52

W księgach adresowych Poznania są plany miasta, np. tutaj:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=4843 na stronie 39.
Co prawda nie jest to super czytelne, ale czasami coś można znaleźć. Nie widzę jednak na Jeżycach żadnej Hauptstrasse, ale haupt to przecież jakaś główna, także powinna być widoczna ;)

Pozdrawiam
Piotr

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 07:45

Chyba nie ma ulicy Hauptstrasse w 1900 roku, znalazłaby się bowiem na stronie 363, w alfabetycznym spisie ulic. Możne znajdziesz na planach:
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/plany_miast/Poznan/
albo
http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=3667;sort=w i
http://mapy.amzp.pl/tk25_list.cgi?show=3567;sort=w

Pozdrawiam Hania

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 08:01

W książce adresowej w WBC z 1904r. jest mapa Poznania. W kwadratach 9ab jest ulica Haupt Strasse, dzielnica Górczyn.
Pozdrawiam. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 08:22

Porównałam z ze współczesną mapą Poznania. Prawdopodobnie to obecna ulica Górczyńska.
Przy okazji prostuję nie 9ab, a 9-10-a-b.
Pozdrawiam. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 10:31

Znalazłam na allegro, może Cię zainteresuje:
http://www.allegro.pl/item750945209_daw ... 1917r.html

Hania

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 14:22

Witam,
Jeżyce zostały przyłączone do Poznania w 1900 roku i jest możliwe, że dzisiejsza ulica Dąbrowskiego do tego czasu jako lokalna ulica tej wsi nosiła taką nazwę.
Na Ebay-u znalazłem taką ciekawostkę
http://cgi.ebay.de/Glowno-bei-Posen-Hau ... 2c50f7cbba

Jeżeli ten link nie będzie działał to widokówkę skopiowałem
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9de ... 91dfb.html

Osobiście kojarzy mi się ten widok z budynkami tuż obok Rynku Jeżyckiego (ciąg z kinem).

Pozdrawiam Piotr Dutkiewicz

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 14:52

Witam!
bardzo dziękuje za okazaną pomoc- rzeczywiście ulica Haupt strasse jest na Gorczynie i jak pisze Jolanta na dzień dzisiejszy jest to chyba ul.Górczyńska -i to by się zgadzało.Pod tym adresem w książce adresowej m.Poznania 1900 r.jest podane,że moja prababka macierzysta mieszkała przy tej ulicy i że znajduje sie ona na Jeżycach.Natomiast z tego co pamiętam
to rodzina mojej mamy pochodzi z okolic Górczyna-tak że strzał w 10 , a ja nie mialam tak dokladnej mapy z tych lat.
Pozdrawiam

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 15:04

Piotrze!
zdjęcie super ! jak ty je znalazłeś?

Ja osobiście bym kojarzyła to zdjęcie z ulicą Krauthofera ,od ul.Glogowskiej w lewo jadąc od dworca w stronę obecnej "Panoramy"budynki po lewej stronie tej ulicy to są zabytki starego Górczyna z końca XIX wieku.I być może ,że ulica Hauptst.to obecnie Palacza dalej Krauthofera.Wiem ,że mama moja jako dziecko mieszkała na tej ulicy a było to około 1911-13r.Tam w okolicy jeszcze za moich bardzo młodych lat były gospodarstwa po "bambrach" i to do lat 60-tych XXw.
Chyba wydrukuje tą pocztowkę i pojadę sprawdzić!
Pozdrawiam

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 15:28

Ulica Dąbrowskiego nazywała się Berliner Strasse. Na Jeżycach boczna (w kierunku południa) jest ulica Kraszewskiego, w owym czasie nazywana Hedwig Strasse.
Pozdrawiam. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 16:04

Pokazałam pocztówkę bratu, który zna trochę Poznań. Twierdzi, że przedstawia obecny Rynek Wschodni w pobliżu ulicy Głównej i dworca Poznań Wschód. Być może w dawniejszej wsi Główna była ulica nazwana dworcową (hauptstrasse).
Pozdrawiam. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 16:26

Pocztówka przedstawia widok ulicy Hauptstrasse we wsi Główna oraz jej rynek. Przypuszczam, że prawie każda wieś czy miasteczko miały swoją ulicę Główną czyli Haupstrasse. Niestety w podpoznańskiej ówczas wsi Jeżyce a właściwie Jerzyce nie doszukałam się Głównej -przypuszczalnie dlatego, że główną ulicą była wylotówka na Berlin nazwana z tego powodu Berlińską (Berlinerstrasse). Co oczywiście nie umniejszało faktu, że była główną ulicą Jeżyc :D
Przy okazji :Jerzyce a Jeżyce -kto wie cos na ten temat, kiedy zaczęto używac nazwy Jeżyce przez ż?


pozdrowienia :D

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 16:53

Nazwa Jeżyce była używana często jako Jerzyce w tekstach niemieckich, a także jako efekt skojarzenia z imienim Jerzy.
Starsze zapisy wskazują na nazwę Jeżyce.
Te mądrości z książki "Nazewnictwo geograficzne Poznania" Wyd.UAM.
Pozdrawiam. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 16:58

Tak naprawdę główną ulicą wsi Jeżyce była dzisiejsza Kościelna. Gros budynków od niepamiętnych czasów aż do drugiej połowy XIX wieku mieściła się wzdłuż niej. Połączenie z Poznaniem Jeżyce miały przez ul. Poznańską (stąd nazwa). Ul. Wielka Berlińska, dziś Dąbrowskiego, powstała jako szosa pocztowa na Berlin w latach 1820-tych, wcześniej bodaj nie było tam żadnej drogi. Zwarta zabudowa zaczęła się na niej koncentrować gdy Jeżyce stały się przedmieściem (faktycznym), czyli tak mniej więcej od roku 1880.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 18:38

Polecam mapy Poznania pod adresem: Walkowiak.pl
Pozdowienia. Jolanta

Re: mapa Poznania z roku `1900

25 wrz 2009, 18:47

Jesli moge dolaczyc moje zdanie.
Jesli chodzi o pocztowke to na pewno jest Glowna,gorna czesc pocztowki przedstawia nie istniejacy budynek przy Rynku Wschodnim i ul Glowna (na przeciw szkoly)dolnana czesc przedstawia wschodnia strone ul Glownej od szkoly na polnoc (budynki prawie ze w nie zmienionej formie istnialy jeszcze w latach osiemdziesiatych (niewiem jak wyglada dzisiaj bo wyjechalem z Poznania)Na pocztowce jest napis mowiacy o Glownej kolo Poznania dlatego ze Glowna wloczona zostala do Pozanaia w 1925r.
Pozdrawiam Ryszard
Odpowiedz