Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Kaplica św Józefa przy ul. Krysiewicza w Poznaniu

09 sty 2019, 20:05

Wielu z nas spotkało się w nekrologach z informacją " eksploracja zwłok z kaplicy Zakładu św Józefa". Sama kiedyś uważałam, ze chodzi tu o kościół zlokalizowany przy szpitalu Sióstr Miłosierdzia przy ul. Długiej. Poznawszy właściwą lokalizację postanowiłam tą kaplicę zwiedzić. Było to rok temu. Od ulicy Krysiewicza drzwi zamknięte ni jak się do wnętrza dostać. Temat odżył na FB Grupa Stary Poznań. 100-lecie Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poszukuje sie mogił ofiar cywilnych, nalotów lotnictwa pruskiego na lotnisko Ławica ,Władysława i Witolda Zoch. W opracowaniu "Straty w Powstaniu Wielkopolskim..." autorstwa prof. Olszewskiego i dra Jastrzębia wspominają ojca i syna rodzinę Zoch i brak miejsca pochówku .Padło pytanie o kaplicę i gdzie mogły zostać pochowane ofiary nalotów bombowych... Okazało się, że kaplica została objeta pracami konserwatorskim i obecnie nosi nazwę św Rodziny. Pod linkiem kilka historycznych zdjęć wnętrza jak i otoczenia kaplicy
http://przetargi.propublico.pl/Pobierac ... &idP=39443
A może ktoś z forumowiczów coś wie o rodzinie Zoch (Szczeszyno-zapis w akcie zgonu ) zginęli od bomb lotniczych w Krzyżownikach.

Pozdrawiam
krysia

Re: Kaplica św Józefa przy ul. Krysiewicza w Poznaniu

09 sty 2019, 22:13

Tylko mała uwaga, że eksportacja a nie eksploracja.

Re: Kaplica św Józefa przy ul. Krysiewicza w Poznaniu

09 sty 2019, 22:54

Tak EKSPORTACJA (ale wtopa) dziękuję Łukaszu.
Pozdrawiam
krysia

Re: Kaplica św Józefa przy ul. Krysiewicza w Poznaniu

26 sie 2023, 11:45

krysia napisał(a):Wielu z nas spotkało się w nekrologach z informacją " eksportacja zwłok z kaplicy Zakładu św Józefa". Sama kiedyś uważałam, ze chodzi tu o kościół zlokalizowany przy szpitalu Sióstr Miłosierdzia przy ul. Długiej. Poznawszy właściwą lokalizację postanowiłam tą kaplicę zwiedzić. Było to rok temu. Od ulicy Krysiewicza drzwi zamknięte ni jak się do wnętrza dostać. Temat odżył na FB Grupa Stary Poznań. 100-lecie Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poszukuje sie mogił ofiar cywilnych, nalotów lotnictwa pruskiego na lotnisko Ławica ,Władysława i Witolda Zoch. W opracowaniu "Straty w Powstaniu Wielkopolskim..." autorstwa prof. Olszewskiego i dra Jastrzębia wspominają ojca i syna rodzinę Zoch i brak miejsca pochówku .Padło pytanie o kaplicę i gdzie mogły zostać pochowane ofiary nalotów bombowych... Okazało się, że kaplica została objeta pracami konserwatorskim i obecnie nosi nazwę św Rodziny. Pod linkiem kilka historycznych zdjęć wnętrza jak i otoczenia kaplicy
http://przetargi.propublico.pl/Pobierac ... &idP=39443
A może ktoś z forumowiczów coś wie o rodzinie Zoch (Szczeszyno-zapis w akcie zgonu ) zginęli od bomb lotniczych w Krzyżownikach.

Pozdrawiam
krysia
Odpowiedz