Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Maria / Marianna

05 maja 2019, 19:59

Dobry wieczór.
Nie wiem czy dobry dział wybrałem.
Nie wiem czy był podobny temat.

Jak to było z imieniem Maria do lat 20-30 XX wieku?
Mam w swoich drzewkach sporo kobiet ochrzczonych jako Marianna a w aktach ich ślubu i zgonu Maria.
Przeglądając setki, pewnie już nawet tysiące, aktów chrztu nie trafiłem na Marie, za to Marianna co chwila.

Czy Maria była tylko ta jedna jedyna?

Pozdrawiam
Sebastian

Re: Maria / Marianna

05 maja 2019, 20:34

Witam,
Świętych o imieniu Maria było wiele. Najbardziej znane to: Maria z Nazaretu, Maria Magdalena (często w XVIII i XIX wieku traktowane jako jedno imię, podobnie jak Jan Nepomucen) i Maria Egipcjanka. W księgach metrykalnych wszystkie te Marie są przeważnie zapisywane jako Marianny.
Moja prababka również była chrzczona w 1850 roku jako Marianna, z zmarła w roku 1942 jako Maria.
W XIX wieku w księgach katolickich rzadko występuje imię Maria, za to często w księgach ewangelickich.
Twoje imię też kiedyś zapisywano jako Sobestian, stąd nazwiska Sobkowiak, Sobczak, Sobczyk... :-)

Re: Maria / Marianna

05 maja 2019, 20:46

To była jakaś zasada? Wytyczna kościoła?
Czy zupełnie inna historyja?

Re: Maria / Marianna

05 maja 2019, 21:39

To się nazywa "Obyczaj".
Dzisiaj w dobie obecnej zapomniane słowo .
Jak idziemy na towarzyskie spotkanie z przyjaciółmi to komórkę wyłączamy .
Obyczaj .

Re: Maria / Marianna

06 maja 2019, 05:14

W XIX wieku w księgach katolickich rzadko występuje imię Maria, za to często w księgach ewangelickich.

Indeksując księgi zauważyłem, że częściej używano imienia 'Maria' w miastach, np. Poznaniu, Wrześni etc. Natomiast w księgach wiejskich są Marianny, Mryjanny, Marcianny itp.

Re: Maria / Marianna

06 maja 2019, 05:39

Masz pewnie na myśli księgi USC, które w miastach przeważnie prowadzili Niemcy.
Odpowiedz