Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Klonowica 5, Poznań

04 kwi 2022, 20:25

Było o Klonowicu, to teraz o ulicy Klonowica na poznańskim Łazarzu i jej mieszkańcach.

Ernst Lemmel urodził się w Prusach Wschodnich w Bartenstein (obecnie Bartoszyce), ale po wielu podróżach związanych ze służbą wojskową osiadł w Poznaniu wraz z żoną Charlotte z d. Peter w 1901; tu urodziła się czwórka ich dzieci. W latach 1901-1919 Ernst był radnym miejskim. Po kilku zmianach miejsca zamieszkania rodzina Lemmel osiadła w 1913 w wybudowanym przez nich domu przy Clausewitzstraße 5, obecnie ul. Klonowica 5 (numer się nie zmienił, dom istnieje). Po I wojnie światowej opuścili Poznań.

Tu ich karty z e-kartoteki:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... c7e15a6ce2
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 3f15b8ea26

A tu strona rodzinna z widokami domu:
http://geneal.lemmel.at/PosLemmelFamilie.html

Widać, że posesje obok były wówczas niezbudowane (w Adressbuch der Residenzstadt Posen z 1916 roku domy istnieją tylko na Clausewitzstraße 5 i 7). W ogrodzie Ernst hodował róże na pniu:
http://geneal.lemmel.at/PosGartenRosen.gif
Widoczne są w tle istniejące do dziś kamienice przy Brunnenstraße (obecnie Matejki 45-46) oraz kościół Chrystusa (Christuskirche), po II wojnie światowej przemianowany na katolicki kościół św. Anny.
Odpowiedz