Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

12 sie 2023, 19:04

Parafia św. Marcina w Poznaniu.
Dnia 26 stycznia 1827 zmarło dziecko zwane Apolonia Manicka, przyczyna śmierci nieznana, lat 70 pochowana na cmentarzu parafialnym.

Ja się cieszę, że nie wyrosłem jeszcze z wielu dziecięcego ;-)

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

13 sie 2023, 07:23

To jaj jestem jeszcze niemowlęciem :)

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

16 sie 2023, 15:18

W parafii ewangelickiej św. Piotra w 1832 roku zapisano ślub Johanna Heinricha Daub (26 lat) i Józefy Pfeiffer zd Wanslau.
Co ciekawe ta sama para jest zapisana w tym samym roku w księgach parafii św. Marii Magdaleny: Joannes Henricus Daub (26 lat) o Josepha Pfeiffer z domu Węckówna (32 lat).
Johann był ewangelikiem w Józefa katoliczką.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

16 sie 2023, 15:27

Nic się nie zmieniło .
Byłem na ślubie ateisty z katoliczką .
I katolika z wyznawcą zaratuszztrianizmu .

W Toruniu takich ślubów udziela kościół katolicki utworzony po zdelegalizowniu zakonu biczowników . Jak się zakocha chłopak w dziewczynie wyznanie nie ma najmniejszego znaczenia . Przed wojną w Polsce nieszkało 3,5 miliona żydów . Każdy ma w drzewie przodka żydowskiego . Ja mam 7 wyznań wśród przodków. Jeden ksiądz na religii mówił abym wyznawał wiare swoich przodków . Ale nie powiedział których . Ja wyznaję wszystkie . Miesiąc temu byłam na mszy w polsko-katolickim .Tak dumny jestem jak bym w totka wygrał .Ostatni nabytek przodek z wyznaniem filipońskim.

Pozdrawiam
'
Ryszard Welka

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

16 sie 2023, 17:57

Paweł Wietrzykowski napisał(a):W parafii ewangelickiej św. Piotra w 1832 roku zapisano ślub Johanna Heinricha Daub (26 lat) i Józefy Pfeiffer zd Wanslau.
Co ciekawe ta sama para jest zapisana w tym samym roku w księgach parafii św. Marii Magdaleny: Joannes Henricus Daub (26 lat) o Josepha Pfeiffer z domu Węckówna (32 lat).
Johann był ewangelikiem w Józefa katoliczką.

W zborze były tylko zapowiedzi, ślub w farze poznańskiej.

Małżeństwa międzywyznaniowe w XIX wieku to żadna nowość. Daj natomiast znać, jak trafisz na ślub pary katolików w zborze; ciekawe historie stały za takimi przypadkami.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

23 sie 2023, 10:24

Parafia ewangelicka św. Piotra, rok 1825, rodzi się Otto Cohen wnuk Ottona Ludwiga von Beneckendorff und von Hindenburg. Matka dziecka i córka Ottona Ludwiga umiera w połogu.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

25 sie 2023, 08:46

Parafia ewangelicka św. Piotra, rok 1829, chrzest Johana Louise Bernharda syna Johana Chohena i Bernhardine Florentine Helene Louise Benkendorf von Hindenburg, jednym ze świadków jest:

Obrazek

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

25 sie 2023, 17:46

Późniejszy marszałek i prezydent Rzeszy Paul (Benkendorf) von Hindenburg urodził się w tej samej kamienicy, w której ostatnie lata żył Marcinkowski. Czyżby doktor był w dobrej komitywie z rodziną pruskiego oficera?

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

25 sie 2023, 21:04

A wiele lat później w anegdocie prof. Kucharczyka okazało się, że Hindenburg był Polakiem.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

26 sie 2023, 08:09

Żarty żartami, ale w Poznaniu faktycznie mamy tę (psychologicznie zrozumiałą) tendencję, by na cały okres pruski w dziejach regionu patrzeć przez pryzmat jego ostatniego trzydziestolecia, albo wręcz przez pryzmat okupacji hitlerowskiej. A pierwsza połowa XIX wieku to były zupełnie inne czasy, z ludźmi mentalnie jeszcze pod wpływem wieku XVIII.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

26 sie 2023, 20:11

To ten fragment: https://www.youtube.com/watch?v=e_H9i1j ... l=kruk1959 (tak mniej więcej od 1:04:00)

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

06 wrz 2023, 10:46

Parafia ewangelicka św. Piotra w Poznaniu, rok 1838, Julius von Minutoli chrzci swoją córkę Sophia Louise Henrietta, jednym ze świadków jest generał Karl von Grolman

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

06 wrz 2023, 13:34

Odpis aktu zmiany nazwiska w 1948 - Franciszek Weber, po zmianie Franciszek Cytrowski, ur. 25.03.1894 w Bibiannie par. Grzymiszew:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 0529cf82f7
Na kolejnym 21 skanie - akt urodzenia Franciszka.

Akt zgonu (UMRTNI LIST) Stanisława Szulca ur. w 1891 w Piętnie par. Grzymiszew, zmarłego w 1960 w Czechosłowacji:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 52431dd2f9
Zawiadomienie o zgonie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... e4e2dbe950

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

19 wrz 2023, 11:41

Księga zgonów par. Ostroróg zaczyna się od wpisu. Pisownia oryginalna.

Próżno liczysz godzinę zbiegłą po godzinie
Jeśli nie dbasz o wieczność która cię nie minie
Niewiesz którego roku śmierć cię zgarnie w matnią
Przeto sobie z godzin licz każdą za ostatnią.

Gotowe epitafium na nagrobek.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

19 wrz 2023, 12:34

Henryk Krzyżan napisał(a):Księga zgonów par. Ostroróg zaczyna się od wpisu. Pisownia oryginalna.

Próżno liczysz godzinę zbiegłą po godzinie
Jeśli nie dbasz o wieczność która cię nie minie
Niewiesz którego roku śmierć cię zgarnie w matnią
Przeto sobie z godzin licz każdą za ostatnią.

Gotowe epitafium na nagrobek.


Jakże to prawdziwe :(

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

19 wrz 2023, 18:16

Z księgi zgonów par. Ostroróg.

Kluczewo 14 czerwca 1753r.
Za zgodą Barbary z Lipskich Kwileckiej kasztelanowej lędzkiej, dziedziczki majątków Ostroróg i Kwilcz, została ścięta za okrutne zabicie swojego dziecka, urodzonego na rynku, Regina Grzesionka, pochowana na cmentarzu przy (kościele) św. Jakuba.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _Piaskowie
http://regionszamotulski.pl/kosciol-sw- ... ostrorogu/

Tłumaczenie Bartka.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

21 wrz 2023, 12:05

Rok 1842, parafia ewngelicka św. Piotra w Poznaniu, chrzest Fredy Anny Caroliny córki Adolfa Friedricha von Arnim i Anny Caroliny z domu von Schulenburg.
Ojciec w 1848 roku zostanie pierwszym premierem Prus.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

23 wrz 2023, 20:34

Par. Ostroróg, Dobrojewo 29.08.1787r.
Zmarło dziecko o trzech imionach - Guntram Łukasz Jan Kwilecki lat 3, syn Adama Kwileckiego kasztelana przemęckiego, kawalera orderów Orła Białego, św. Stanisława i św. Anny oraz Weroniki z Łąckich. Zmarł po specjalnej ceremonii chrztu w agonii - chrzestni Wojciech Kwilecki i Marianna Mycielska panna z dworu.
Został pochowany w krypcie kościoła - chodzi o kościół parafialny w Ostrorogu, w przeciwnym razie byłby wymieniony inny, jak jest w innych aktach.

Chrzest z wody w księdze chrztów 1784/20

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

01 paź 2023, 07:48

Na ciekawy zapis trafiłem u księdze zgonów USC Poznań-obwód miejski, 1915 r. 21-letni marynarz, Apolinary Kapuściński, zginął podczas I wojny światowej, ale nie na froncie zachodnim ani też wschodnim, a daleko poza granicami Europy. W jego akcie zgonu zwróciło moją uwagę miejsce zgonu, mianowicie Cocos Inseln, czyli Wyspy Kokosowe. Poszukałem trochę w Internecie na temat tych wysp, leżących na Oceanie Indyjskim i należących do Australii i okazało się, że w tym rejonie stoczona została bitwa morska w dniu 9 listopada 1914 r.-data zgonu jest identyczna. W bitwie tej niemiecki okręt "Emden", na którym zapewne służył w/w marynarz, został zatopiony przez australijski krążownik "Sydney", wymieniony również w akcie zgonu (Kreuzer Sydney). Link do dokumentu poniżej:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 659e16ad71

Tak oto czasami genealogia splata się z historią.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

02 paź 2023, 20:59

Parafia Biezdrowo, Orle 16.11.1851, ur. 14.11.
Ochrzczona została Katarzyna, córka nieślubna Julianny Linke, niekatoliczki.

Notatka na marginesie:
Marcin Tocki zapłacił ode
chrztu i wyznał się być ojcem
tego dziecka.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

03 paź 2023, 10:27

Polska mowa - trudna mowa. Zapis w księdze urodzin par. ewangelickiej św. Piotra w Poznaniu, rok 1844

Obrazek

Nazywała się chyba Chrząszczyńska...

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

03 paź 2023, 12:08

Dla wszystkich ,którzy poszukują w parafii Bądkowo osiadła węgierska rodzina Bergendy .


I zakorzeniła się tam.
I tu pewna dygresja dla szukających nazwiska Bergendy gdyż ma ono taką dziwną etymologię jak moje nazwisko czyli Bergendy to może być osadnik z Węgier ale o różnych nazwiskach .

Ryszard Welka

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

05 paź 2023, 18:54

USC Poznań-obwód miejski, akt zgonu nr 366 z 1915 r. Zmarł Edward Likowski, arcybiskup poznański i gnieźnieński a także prymas Polski.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... dc70116660

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

05 paź 2023, 19:24

Łukasz_85 napisał(a):USC Poznań-obwód miejski, akt zgonu nr 366 z 1915 r. Zmarł Edward Likowski, arcybiskup poznański i gnieźnieński a także prymas Polski.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... dc70116660


Małe sprostowanie, jego matka nazywała się z domu Zimniewicz, a nie Ziemniewicz, co potwierdza nawet Wiki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Likowski
Jestem tego pewien, bo była rodziną siostrą mojego prapradziadka Jana Zimniewicza, a oboje dziećmi Antoniego Zimniewicza piwowara z Opieszyna.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

31 paź 2023, 11:47

Z księgi chrztu parafii Kucharki:
Rok 1798 12 maja przyniosła pracowita Katarzyna Wypuszka z Bobrów zdrowa będąc przyniosła złotych Polskich 15 y
oddała mnie Pasterzowi na wypominanie Duszy Swey po śmierci swoiey, przez lat 5.Przy Świadku Tomaszu Kościelnym
na ten czas x. S. Kukliński Pleban odebrał te pieniądze...
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

21 lis 2023, 17:37

W księgach parafii Gościeszyn pow. Wolsztyn znalazłem taką ciekawostkę - dokładny spis dochodów i wydatków parafii za lata 1827 i 1828.
Ciekawe co znaczy słowo 'pulsy' w zestawieniu:

Rosalia Adamczak ofiarowała 6 puli i 6 świece 4 złote 12 groszy
Jan Ruta ofiarował 5 puli i 10 świece 5 złotych 10 groszy


i jeszcze jeden zapis

Dnia 16 września Jan Rewelski dał 12 złotych ażeby się co Niedziela przez podniesienie do Agnus Dei, a w nocy uroczystsze Świąt i przez całą Mszą paliły się Świece na Kierzach

Suma 12 złotych to sporo bo całe dochody parafii w 1827 wyniosły 88 złotych i 8 groszy

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

04 gru 2023, 21:57

Poniżej pokrótce opiszę tragiczną historię, która wydarzyła się w Poznaniu w 1916 r., a na którą trafiłem indeksując USC Poznań. 9 października 1916 r. w wymienionym urzędzie zarejestrowano 4 zgony dotyczące jednej rodziny - 32-letniej Berthy Hansch oraz jej synów w wieku od 7 miesięcy do 7 lat, Paula, Herberta i Arthura (poniżej link, akty nr 1838-1841).

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 5d26f94dd1

Wszyscy zmarli 6 października-przyczyny zgonu nie podano, ale z Kartoteki ewidencji ludności Poznania (sygnatura: 14486 karta: 450) można się dowiedzieć że było nią zatrucie gazem (Gasvergiftung). Postanowiłem poszukać czegoś na ten temat w prasie i okazało się, że dość obszerną informację o w/w wydarzeniu zamieścił Kurier Poznański w nr 231/1916 z dnia 8 października (str. 3, link poniżej).

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... 52/content

Rodzina mieszkała na Wildzie, na ul. Gnieźnieńskiej 47. Lokatorzy domu, nie widząc od kilku dni żadnych oznak życia u Hanschów, postanowili otworzyć siłą drzwi i wówczas znaleźli zwłoki matki z dziećmi. Stwierdzono, że kurek z gazem był odkręcony co musiało spowodować śmierć przebywających w środku osób. Dodano też, że to niekoniecznie był przypadek, ponieważ mąż kobiety przebywał na wojnie a ona sama przejawiała oznaki "melancholii" i być może targnęła się na życie swoje oraz swych dzieci.
Co ciekawe kilka dni wcześniej, 4 października, również na Wildzie, konkretnie na ul. Strumykowej 35 zatruła się gazem niejaka Emilia Kloss, o czym równiez pisał Kurier (str. 3):

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... 51/content

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

07 sty 2024, 06:48

Par. Rogalinek
W roku 1763 Jan Janowicz (pewnie Iwan Iwanowicz - Iwan syn Iwana) narodowości Moskal zmienia wyznanie, po ślubie używa nazwiska Moskal, a jego potomkowie nazwiska Moskalik.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

28 sty 2024, 17:02

Na ostatniej stronie księgi urodzeń 1843 parafii św. Marcina w Poznaniu zapisano genealogię przodków proboszcza parafii Maksimiliana Kamieńskiego

Obrazek

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

28 sty 2024, 22:26

Ciekawe ile w tym jest prawdy, bo w tamtych czasach proboszczowie chętnie przypisywali sobie i swoim rodzinom korzenie szlacheckie dopisując nobilis i generosus, a po ich śmierci następcy już tego nie stosowali dla rodzin poprzednika, ale dla swoich.
Z jego aktu chrztu nie wynika, że rodzice wywodzili się ze szlachty, raczej wszystko wskazuje na mieszczan.


Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1803 , wpis nr 54,

Maximilianus Joannes Nepomucenus Antonius, rodzice: Nepomucenus Kamiński , Ludovica Jezewska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Vincentius Buławecki
Marianna Jezewska

Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1803 , wpis nr 98a,

Maximilianus Joannes Nepomucenus, rodzice: Nepomucenus Kamiński , Ludovica Jezewska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Theodorus Cielecki - nobilis
Domicella Zambrowska - nobilisa


Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1806 , wpis nr 10,

Napoleon Ludovicus Felicianus, rodzice: Nepomucenus Kamiński , Ludovica Jeżeska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Leonardus Doblinski
Rosalia de Dunin Jeżewska

Komentarz indeksującego:
other names3: Gasparus, Schubert
other names4: Ursula, Doblinska

https://polishgenealogy1.blogspot.com/2 ... enski.html

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

29 sty 2024, 08:57

Pytanie, czy ten wywód przodków jest prawdziwy. Jeśli jest, to mamy do czynienia z rodziną szlachecką, która widocznie w pewnym momencie uległa deklasacji. Gdy szlachcic utraciwszy dobra osiedlał się w mieście i brał za rzemiosło, tracił przynależność do stanu szlacheckiego, ale przecież nie tracił historii rodzinnej i mocą tradycji mógł się uważać za "herbowego".

Wpisy generosus czy nawet nobilis faktycznie nie przesądzają pojedynczo niczego, szczególnie te z XIX wieku.

Odrębną przyczyną deklasacji w XIX wieku w zaborze rosyjskim (brak mi wiedzy, czy w pruskim było tak samo) było niezakwalifikowanie znaczącej części polskiej zbiedniałej szlachty do stanu szlacheckiego wg prawa rosyjskiego. Społeczeństwo polskie starało się tego kroku nie uznawać i ludzie tacy nadal uważali się za szlachtę i byli uważani przez innych (vide wpisy w księgach parafii północnego Mazowsza - szlachta zagrodowa - ale i gdzie indziej, gdzie było takich osób mniej). Ale jednak trudno było tak do końca abstrahować od nowej rzeczywistości prawnej, więc powstała kategoria szlachty "wg tradycji".

Jeśli zaś ksiądz z niewiedzy, czy celowo podał tam wywód nieprawdziwy, tj. na którymś etapie przypisał swojemu przodkowi pochodzenie od szlachcica o tym samym nazwisku, no to oczywiście mamy do czynienia z przywłaszczeniem.
W każdym razie u Minakowskiego takiej linii Kamieńskich czy nawet Kamińskich nie ma, więc trudno dziś spekulować, czy jest ona w całości wymysłem, czy po prostu nie zachowały się do czasów dzisiejszych źródła.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

29 sty 2024, 11:58

Na WBC w Archiwum dr Skowrońskiego jest wiele zapisów o Kamieńskich v. Kamińskich.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

31 sty 2024, 05:20

W mojej bazie nie ma takich Kamińskich a. Kamieńskich (wg zgodności imienia i daty).

Natomiast okazuje się, że w okresie 1500-1600, Łąccy z Kamieńca (h. Korzbok) zaczęli pisać się Kamieńskimi.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

31 sty 2024, 14:03

Upadek meteorytu, kometa ?? Co mogli widzieć ?
Parafia Skrzebowa rok 1722

Obrazek

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

31 sty 2024, 14:38

Zjawisko zdaje się mieć związek z konkretnym miejscem. Nic w tym opisie nie wskazuje moim zdaniem na astronomiczne. Ksiądz nie sugeruje też niczego nadprzyrodzonego. Dziwna sprawa i chyba trudna do wyjaśnienia bez szerszego kontekstu.

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

01 lut 2024, 15:50

Nawet więcej było tych zjawisk:

https://gloswielkopolski.pl/co-skrywaja ... 3-17571271

Re: Ciekawe zapisy w księgach metrykalnych

10 mar 2024, 07:51

Grodzisk Wielkopolski, rok 1928. 10 stycznia robotnik Jan Musiał zgłosił zgon 5-letniej Józefy Plewy, nieślubnej córki swej żony Władysławy. Dwa dni później przed urzędnikiem stawiła się matka dziecka i zeznała, że dziecko żyje lecz "leżało 2 dni w letargu wobec czego mąż nabrał pewności, że zmarło". Poniżej zamieszczam link do skanu.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 7c59c4a4fa
Odpowiedz