Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

rodzina Szuleta

27 mar 2013, 21:39

Mam od dzisiaj mały zgryz, bo zaczynam zgłębiać gałąź mojej rodziny po mieczu, o której bardzo mało wiem, a mianowicie Szuletów. Przerzucając kolejne akty ślubów, dotarłem do niesamowicie intrygującego mnie aktu z 1847 roku z parafii w Boleszczynie, a mianowicie:
http://szukajwarchiwach.pl/54/729/0/6.1 ... /#tabSkany

W akcie tym stoi, że "w przytomności świadków Kazimierza Sulety stryja, gospodarza z Szulca [?] lat pięćdziesiąt i Kazimierza Sulety brata, gospodarza z Wrzący lat trzydzieści siedem liczących na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Ignacym Suletą vel Sulcińskim [?] młodzianem nauczycielem w Boleszczynie zamieszkałym w Pustkowiu Suleta [Szulety] alias Wrząca urodzonym z Józefa już nieżyjącego i Marianny z Molków małżonków Suletów gospodarzy w Wrzący lat dwadzieścia sześć skończył dnia dwudziestego lipca roku bieżącego" i tak dalej, i tak dalej.

Czy jest jakaś okoliczność, która może łączyć:
- wieś Szulec pod Opatówkiem,
- wieś Wrząca w parafii Godziesze Wielkie?

Myślę, że okolicznością tą jest przede wszystkim gen. Józef Zajączek. Tak sobie podejrzewam, że nazwę Wrząca nadał właśnie on od swojej rodzinnej Wrzący w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. Zarówno Szulec, jak i Wrząca były wśród dóbr opatowieckich, które zostały przyznane Zajączkowi przez Napoleona [sporo o tym: http://www.biblioteka.opatowek.pl/histo ... kolic.html ].

Drugą okolicznością zdaje się być właśnie rodzina Szuleta.

Na mapach Reymanna i Davida von Gilly - pojawia się owo Pustkowie Szulety już w 1802, znika ostatecznie pewnie około połowy XIX wieku, na późniejszych mapach zostaje zastąpiona przez nazwę Wrząca.

http://www.mapywig.org/m/German_maps/18 ... _Warta.jpg
[Szulety widoczne między Brzezinami a Iwanowicami]

Do tej pory spotkałem się z tym, że Zajączek założył cztery folwarki: Fajum, Aleksandrię, Zajączki oraz Racławice. O wsi Wrząca pod Godzieszami żadnych wiadomości nie mam [bo pewnie nie była to lokacja], ale chętnie bym się czegoś dowiedział.

SGKP podaje tylko: wieś Wrząca, nad rzeką bez nazwy, pow. kaliski, gm. Ostrów Kaliski, par. Godziesze, odl. od Kalisza 19 wiorst, ma 17 dymów, 90 mieszkańców. W 1827 roku było 11 dymów, 93 mieszkańców.

***

Ciekawy jest rdzeń Szul- w nazwisku Szuleta, który pojawia się zarówno pod Opatówkiem [Szulce], gdzie miałby mieszkać stryj pana młodego, jak i w parafii Godziesze Wielkie [Pustkowie Szulety, później Wrząca]. Być może jest to nazwisko niemieckie [Schulz?], być może jest to zniekształcone nazwisko Szule [bo przecież Szuleta to żona mężczyzny o nazwisku Szule], a brzmi to tym ciekawiej, że Schule to przecież szkoła, a w ww. akcie pojawia się nauczyciel... [ale to pewnie tylko nadinterpretacja]. Soleta? Saleta? To także możliwa interpretacja.

Z kolei Suleta vel Sulęta to także bardzo stare słowiańskie imię [por. Sulęta u W. Taszyckiego, Najdawniejsze polskie imiona osobowe, wyd. II, s. 125], ale w aktach widać, że poszukiwane przeze mnie nazwisko pojawia się zarówno w formie Suleta, jak i Szuleta...

Trudno dociec, jak było na początku - nie potrzebuję tego wiedzieć. W każdym razie - gdyby ktoś spotkał w XIX-wiecznych aktach nazwisko Szuleta lub Suleta - bardzo proszę o wiadomość. Być może gdzieś ktoś coś wie o nauczycielu Szulecie z Boleszczyna lub innych osobach, które nosiły to nazwisko w wieku XIX. Projekt Poznań i BASIĘ mam już przeszukane, niestety akta z parafii Godziesze Wielkie w internecie na razie urywają się w roku 1844, poprzednie lata na razie tylko w AP Poznań lub AD Włocławek.

Pozdrawiam.

Re: rodzina Szuleta

29 mar 2013, 10:31

Nazwisko Szuleta występuje obecnie też w miejscowości Sobiesęki.
Zbyszek

Re: rodzina Szuleta

19 sie 2016, 14:29

Dzień dobry,nazywam sie Szuleta Izabela mam trochę informacji na temat tej rodziny.Prosze o kontakt email izabela-szuleta@wp.pl.Pozdrawiam
Odpowiedz