Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

25 cze 2015, 10:56

Witam

Poszukuję osób, przodków którzy podpisywali się nazwiskiem: Hermuła, Hermula, Chermuła bądź Chermula, patrząc po dokumentach to nazwisko mogło się pojawiać w różnej postaci a dotyczyło nadal tej samej rodziny. Z tego co zauważyłem to nazwisko to w Polsce występuję dość rzadko, w związku z tym byłbym zainteresowany wszystkimi osobami z tym nazwiskiem, a szczególnie z okolic miejscowości takich jak: Podrzewie, Grzebienisko, Niemieczkowo, Sękowo, Duszniki ;)

Moimi pradziadkami są Jan Hermuła (ur.25.12.1878, Grzebienisko) i Józefa Łysiak (ur.08.02.1876, Stramnica). Matką Jana jest Agnieszka Chermuła, która była niezamężna. Przypuszczam, że rodzicami Agnieszki są Marcin Hermuła i Dorota Wachowicz.

Na podstawie wyników z poznań project i BaSIA opracowałem (mam nadzieję zgodne z prawdą) drzewa różnych osób o tym nazwisku które sięgają końca XVIIIw./początku XIXw. Najstarszą osobą jaką znalazłem jest Jakub Hermuła który miał synów:
- Wojciech ur.1811 + Łucja Okulska
- Michał ur. 1801 + Marianna Buszczak
- Jakub ur. 1817 + Katarzyna Lapis
- Franciszek

Jeżeli ktoś posiada wśród swoich przodków osoby o takich nazwiskach to z chęcią nawiążę współpracę. Może ktoś ma informacje o najstarszych wzmiankach o tym nazwisku w Polsce?

Pozdrawiam
Mariusz Jóźwiak

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

23 lip 2015, 20:09

Witam !
W poszukiwaniu rodziny Hermuła trafiłem na Pana post dotyczący tej rodziny. Jan i Józefa Hermuła z domu Łysiak byli rodzicami mojej babci Marii Hermuła urodzonej w Brzozie dnia 16.06.1900r. zamieszkiwali we wsi Niemieczkowo gm.Oborniki.

Re: Chermuła / Hermuła - Niemieczkowo !

23 lip 2015, 20:37

Witam Pana Józefa. bardzo zaciekawił mnie Pański post dot. Hermułów z Niemieczkowa. Nazwisko to na razie nic mi nie mówi ale mój pradziadek Wojciech Musiał / nazywał się tak samo jak ja/ wraz z żoną i dziećmi od ok. 1903 r. mieszkał w Niemieczkowie gdzie był chyba włodarzem na majątku / w akcie zgonu napisano: Vogt/ i zmarł w Szamotułach w 1905 r. w wieku 34 lat. W Niemieczkowie pozostała wdowa po nim tj. moja prababcia, która potem wyszła za mą za K. Ludka. Ten z kolei zginął na wojnie w 1915 r. zaś jej syn - także Wojciech Musiał - zginął w 1917 r. Mam pytanie: czy posiada Pan jakiekolwiek informacje na temat rodziny Musiałów i Ludków z czasu ich pobytu w Niemieczkowie, czyli do ok. 1919 r. Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

24 lip 2015, 18:48

Witam.
Drugą żoną mojego prapradziadka została w 1879 roku niezamężna
Agnieszka Hermóla ur.1940. Mieszkali w Stramnicy.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1901/0/3/ ... YBA3GioEiA
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

25 lip 2015, 08:25

Witam P Wojciecha!
Nawiązując do P postu dot. Hermuła z Niemiczkowa informuję , że nie mam konkretnych informacji na temat rodziny Musiałów i Ludków, jeżeli będę miał jakieś namiary odezwę się.

pozdrawiam
Józek

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

25 lip 2015, 08:28

Witam!
Panie Grzegorzu zaintrygował mnie Pana post dotyczący pradziadka Jana Hermuły ur.25.12.1878r w Grzebieńsku dot. drugiej żony Agnieszki.
Nie znam tej historii proszę o więcej informacji.

pozdrawiam
Józek

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

25 lip 2015, 11:18

Józek napisał(a):Witam!
Panie Grzegorzu zaintrygował mnie Pana post dotyczący pradziadka Jana Hermuły ur.25.12.1878r w Grzebieńsku dot. drugiej żony Agnieszki.
Nie znam tej historii proszę o więcej informacji.

pozdrawiam
Józek


Witam.
Z informacji zawartych w akcie ślubu luty 1979 - niezamężna Agnieszka Hermóła ur. w Mieścisko , zamieszkała w Młodasko , córka Michała i Marianny zd. Buszczak. Z moich informacji - mój prapradziadek owdowiały w grudniu 1878 z 5 dzieci (najmłodsze 2 miesiące).
Czy Agnieszka miała swoje dzieci nie wiem i czy miała z moim prapradziadkiem też nie wiem. Po ślubie mieszkali w Stramnicy. Małżeństwem byli 10 lat. Daty i miejsca zgonu Agnieszki nie znam.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

26 lip 2015, 14:29

Witam

Panie Józefie, odnośnie Pana Babci, Marii Hermuły, to o ile się nie mylę to po wyjściu za mąż zmieniła nazwisko na Karasiewicz? Więcej informacji nie mam, jeżeli się pomyliłem proszę mnie poprawić.

Pytał Pan o Jana Hermułę odnośnie Agnieszki Hermuły. Nie wiem czy to ten wątek rodziny ale w tym temacie znajdują się tłumaczenia:
viewtopic.php?f=15&t=10235&p=95085#p95085
z których wynika, że Agnieszka Hermuła, niezamężna, urodziła Jana Hermułę dnia 25.12.1877, a dopiero 02.01.1878 zostało to udokumentowane. Tylko, że ta Agnieszka Hermuła nie jest córką Michała Hermuły i Marianny Buszczak.

Panie Wojciechu, również niestety nie mam informacji na temat rodzin o nazwisku Musiał i Ludek. Jedynie co mam to takie osoby jak Wojciech Musielski ur. 1824, jego żona to Józefa Hermuła. Rodzice to Łukasz Musielski i Marianna Niemczyk. Jeszcze występuje takie nazwisko jak Dudek z Ostroroga.

Panie Grzegorzu, jeżeli dobrze rozumiem to z małżeństwa Jakuba Nadstazika i Agnieszki Hermuły był syn Szczepan Nadstazik?

Hermuła

26 lip 2015, 19:15

Witam Panie Mariuszu!
Ciszę się , że Pan się odezwał. Odnośnie mojej babci Marii Hermuła rzeczywiście wyszła za Michała Karasiewicza , mieszkali w Sławienku po wojnie przeprowadzili się do Chrustowa. jestem ich wnukiem. Ciekawi mnie z jakiej linii Hermułów Pan pochodzi ponieważ będę mógł pogłębić dalsze poszukiwania. Z opowiadań mojej babci pamiętam że babcia miała 5 braci o imionach: Stanisław, Wincenty, Franciszek, Aleksander i Kuba.

pozdrawiam
Józek

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

26 lip 2015, 19:18

Witam Panie Mariuszu!
Ciszę się , że Pan się odezwał. Odnośnie mojej babci Marii Hermuła rzeczywiście wyszła za Michała Karasiewicza , mieszkali w Sławienku po wojnie przeprowadzili się do Chrustowa. jestem ich wnukiem. Ciekawi mnie z jakiej linii Hermułów Pan pochodzi ponieważ będę mógł pogłębić dalsze poszukiwania. Z opowiadań mojej babci pamiętam że babcia miała 5 braci o imionach: Stanisław, Wincenty, Franciszek, Aleksander i Kuba.

pozdrawiam
Józek

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

26 lip 2015, 20:00

Mariusz89 napisał(a):

Panie Grzegorzu, jeżeli dobrze rozumiem to z małżeństwa Jakuba Nadstazika i Agnieszki Hermuły był syn Szczepan Nadstazik?


Witam.
Szczepan Nadstazik - mój pradziadek nie jest synem z tego małżeństwa. Miał prawie 14 lat gdy jego ojciec brał 2 ślub z Agnieszką Hermółą. Dlaczego podał jej dane w swoim akcie ślubu w USC Duszniki nie wiem.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

26 lip 2015, 20:22

Moim dziadkiem był Aleksander Hermuła, czyli ten którego Pan wymienił. O Stanisławie, Marii, Franciszku i Kubie mam tylko szczątkowe informacje, jedynie wiem więcej o Wincencie. Również jestem zainteresowany rozwijaniu drzewa genealogicznego Hermułów.
Jestem zainteresowany powiązaniem tej rodziny z innymi rodzinami o nazwisku Hermuła które również pochodzą właśnie z tamtej okolicy.

Panie Grzegorzu, dziękuję za informacje i za wyprowadzenie z błedu, w takim razie można wiedzieć jak nazywała się pierwsza żona Jakuba Nadstazika?

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

26 lip 2015, 21:07

Mariusz89 napisał(a):
Panie Grzegorzu, dziękuję za informacje i za wyprowadzenie z błedu, w takim razie można wiedzieć jak nazywała się pierwsza żona Jakuba Nadstazika?


Marianna Matuszewska z Wojnowic k. Buku.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

05 sie 2016, 19:28

Witam,
Ja jestem wnukiem Józefa Chermuły który mieszkał w Podrzewiu a później w Wilczyna. Czyżby to była ta sama rodzina? Jeśli tak to proszę o kontakt.

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

05 sie 2016, 20:58

ebryka1 napisał(a):
Józek napisał(a):Witam!
Panie Grzegorzu zaintrygował mnie Pana post dotyczący pradziadka Jana Hermuły ur.25.12.1878r w Grzebieńsku dot. drugiej żony Agnieszki.
Nie znam tej historii proszę o więcej informacji.

pozdrawiam
Józek


Witam.
Z informacji zawartych w akcie ślubu luty 1979 - niezamężna Agnieszka Hermóła ur. w Mieścisko , zamieszkała w Młodasko , córka Michała i Marianny zd. Buszczak. Z moich informacji - mój prapradziadek owdowiały w grudniu 1878 z 5 dzieci (najmłodsze 2 miesiące).
Czy Agnieszka miała swoje dzieci nie wiem i czy miała z moim prapradziadkiem też nie wiem. Po ślubie mieszkali w Stramnicy. Małżeństwem byli 10 lat. Daty i miejsca zgonu Agnieszki nie znam.
Pozdrawiam.
Grzegorz


Witam,
Muszę sprostować, bo sam błędnie szukałem przodów w miejscowości Mieścisko, a okazało się, że chodzi wieś/osadę Mieściska parafia Ceradz Kościelny. W księgach jest zapisywana jako Mieścisko. Mieścisko jest w pow. wągrowieckim, Mieściska w szamotulskim. Moi przodkowie też przenieśli się ze wsi Mieściska do Młodaska.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mie%C5%9Bciska
Ostatnio edytowano 05 sie 2016, 21:15 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 2 razy

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

05 sie 2016, 21:01

W parafii Wilczyna na cmentarzu przykościelnym zachował się nagrobek rodziny Hermuła: Jakuba młodszego, Jakuba - starszego i Zuzanny. Znajduje się on z lewej str. od wejścia głównego, przed grobowcami rodziny Bonse z Podrzewia (Pałac) oraz rodziny Janiszewskich z Sękowa (Pałac).

W Dusznikach również mieszka rodzina Chermułów. Są to potomkowie Wojciecha i Marii z Maciejewskich.

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

07 sie 2016, 18:41

jacek98764 napisał(a):W parafii Wilczyna na cmentarzu przykościelnym zachował się nagrobek rodziny Hermuła: Jakuba młodszego, Jakuba - starszego i Zuzanny. Znajduje się on z lewej str. od wejścia głównego, przed grobowcami rodziny Bonse z Podrzewia (Pałac) oraz rodziny Janiszewskich z Sękowa (Pałac).



Witam.
W projekcie WTG Powstańcy Wielkopolscy - lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym:
Hermuła Józef ur.1890 Podrzewie , syn Jakuba i Zuzanny.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

25 sie 2016, 21:54

Krzychu1281 napisał(a):Witam,
Ja jestem wnukiem Józefa Chermuły który mieszkał w Podrzewiu a później w Wilczyna. Czyżby to była ta sama rodzina? Jeśli tak to proszę o kontakt.


Witam
Proszę o podanie więcej informacji. Datę urodzenia lub żonę. Akurat bezpośrednio w mojej rodzinie nie występuje Józef Chermuła, ale jak pisałem nazwisko Hermuła i Chermuła było stosowane dosyć zamienne. Być może uda się dojść do tego, że jednak to ta sama rodzina.

jacek98764 napisał(a):W parafii Wilczyna na cmentarzu przykościelnym zachował się nagrobek rodziny Hermuła: Jakuba młodszego, Jakuba - starszego i Zuzanny. Znajduje się on z lewej str. od wejścia głównego, przed grobowcami rodziny Bonse z Podrzewia (Pałac) oraz rodziny Janiszewskich z Sękowa (Pałac).


Dziękuję za informację, nie wiedziałem o tym. Proszę mi powiedzieć czy jeżeli Pan wie czy może chodzi o Zuzannę Chuda/Huda? albo czy na cmentarzu znajduje się może takie nazwisko na innych pomnikach?

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

14 lut 2017, 11:09

Witam,
Józef Chermuła (1899-1966) był dwa razy żonaty, pierwsza żona Maria, druga Helena
z pierwszą miał trójkę dzieci z drugą jedno.
Zna ktoś jego rodzinę która zamieszkuje podobno w okolicach Pniew??

Re: Chermuła / Hermuła - Duszniki, Podrzewie, Sękowo

14 lut 2017, 12:21

Mariuszu,
mam zaległości z "obsługą" forum i właśnie trafiłam na Twoje posty dot. Chermułów/ Hermułów
Otóż w moim drzewie znajduje się Katarzyna Lapis /1824-1871/ córka Tomasza Lapis i Reginy Intek . Regina Intek to siostra mojego przodka.
Katarzyna dnia 15.11.1840r. we Wilczynie poślubia Jakuba Chermułę /seniora/ syna Wojciecha Chermuła i Reginy Głucha.
Dzieci Jakuba Chermuły i Katarzyny Lapis
- 14.07.1842r. Jakub /junior/
- 17.01.1845r. Franciszek - zmarł 8.05.1858r. 13 lat- ojciec chrzestny Wojciech Hermuła
- 1.04.1847r. Stanisław - zmarł 19.08.1860r. 13 lat - matka chrzestna Łucja Hermuła
- 11.10.1849 Nepomucena - ojciec chrzestny Wojciech Hermuła
Andrzej - zmarł 7.04.1888r. w wieku około 29 lat - zgon zgłosił Jakub Chermuła junior
- 5.02.1860r. Józefa - matka chrzestna Łucja Hermuła
- 16.07.1862r. Wincenty
To tyle w moim drzewie. Pozdrawiam. Nela
Odpowiedz