Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 21:33

:( Witam.
Proszę o pomoc w rozwikłaniu dopisku w lewym dolnym rogu, który znalazł się w akcie urodzenia Ignacego Skowrońskiego:
http://szukajwarchiwach.pl/11/736/0/1/9 ... uRDNCycMug

Szczególnie chodzi mi o to : III Zg. 96/ 46.
Ostatnio edytowano 13 lut 2016, 17:13 przez jagodziank60, łącznie edytowano 1 raz

Re: Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 21:57

Witam,
Wygląda na to, że Ignacy Skowroński zginął 9.08.1944r. w Powstaniu Warszawskim (lub zmarł śmiercią naturalną w tym czasie w Warszawie), a akt zgonu wystawiono na podstawie postanowienia Sądu Grodzkiego w Brodnicy z dnia 27.06.1946r - akt zgonu 96/46 (nie wiem co oznacza III). W czasie powstania nie działały USC, więc akt zgonu wystawiono prawdopodobnie na podstawie zeznań świadków. Może się jednak mylę?

Re: Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 22:18

Witam
Sugeruję, że akt zgonu(tak zwany opóźniony)jest wystawiony w dużym mieście( Warszawa?).
Dopisek: III.(tom)Zgony nr 96 w 1946 roku.
W Poznaniu 1 rocznik liczy nawet VI tomów

____________________

Pozdrawiam Ryszard

Re: Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 22:36

witam,

Postanowienie Sądu Grodzkiego w Brodnicy
z dn.27.6.46 III Zg.96/46

Postanowienia Sądów Grodzkich były ogłaszane w - Monitor Polski -od roku 1946 i dalsze
może dotyczyć:
uznanie za zaginionego
wystąpienie o przyznanie renty inwalidzkiej
prawo spadkowe po zaginionym

lub szukać akt w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.
Ostatnio edytowano 11 lut 2016, 07:51 przez henry, łącznie edytowano 1 raz

Re: Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 22:51

Przepraszam,źle sugerowałem.
Numer aktu byłby dużo wyższy.

_________________________

Pozdrawiam Ryszard

Re: Co oznacza ten zapisek?

10 lut 2016, 23:21

:) Henryku, Ryszardzie i Henry :) Bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia i rady, które na pewno pomogą mi dalej wyjaśniać historię Ignacego.

Re: Co oznacza ten zapisek?

11 lut 2016, 08:31

uzp.
skrót:
z dn.27.6.46 III Zg.96/46

oznaczenie akt sprawy imiennej przez kancelarię Sądu Rejonowego w Brodnicy
tematyczny wypis z Monitora
/.../wniosły o uznanie za zmarłego
oraz inne tam wymienione
-uznanie za zaginionego w sprawie zaopatrzenia inwalidzkiego
-postępowanie spadkowe
-zatwierdzenie testamentu
-uznanie za zmarłego i stwierdzenie faktu śmierci
-uznanie za zmarłego i stwierdzenie faktu śmierci i wystąpienie o rozwód

Sąd Grodzki w Brodnicy
inne postanowienia z Sądu Grodzkiego w Brodnicy
MP/1946/Nr.115/214 z 28.X.1946
MP/1946/Nr.116/216 z 30.X.1946

znak - Zg. - zaginiony

przeglądając Monitory znalazłem Stanisława Sk(...) ur.25.04.1904 ur.Jaroszyn pow.Konin
/dalsze dane na zapytanie/
Ostatnio edytowano 13 lut 2016, 13:36 przez henry, łącznie edytowano 2 razy

Re: Co oznacza ten zapisek?

11 lut 2016, 21:00

Henry, jeszcze raz bardzo dziękuję za wskazówki. Wczoraj trochę przeglądałam Monitor, ale dokładniej dopiero się do niego zabiorę. Ten znaleziony Stanisław to nie mój, przynajmniej nic o takowym nie wiem, choć nigdy nic nie wiadomo... :wink:
Gdy będę miała pytania, na pewno się odezwę po poradę :)

Re: Co oznacza ten zapisek?

11 lut 2016, 22:00

Z własnego doświadczenia wiem, że nie wszystkie sprawy sądowe o uznanie za zmarłego były ogłaszane w Monitorze - mogły być także ogłaszane w prasie lokalnej.

Mój pradziadek został uznany za zmarłego przez Sąd Okręgowy w Kłobucku w 1947 roku - znałem numer sygnatury i napisałem do AP w Częstochowie, gdzie przechowuje się akta tego Sądu. Stamtąd odesłano mnie do IPN w Katowicach, który przejął akta spraw o uznanie za zmarłego. Po złożeniu wniosku w odpowiednim do mojego miejsca zamieszkania IPN i po oczekiwaniu na odnalezienie akt, dostałem plik skserowanych akt sądowych - a tam najciekawszy był wniosek o uznanie za zmarłego sporządzony przez moją prababcię oraz protokół z przebiegu rozprawy sądowej razem z zeznaniami dwóch świadków.
Ciekawe materiały - polecam.

Widzę jednak, że akta sądu w Brodnicy zachowały się szczątkowo:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=77873

Chociaż może trzeba szukać w odpowiednim IPN.

III oznacza trzeci wydział sądu, który zajmował się stwierdzaniem zgonów.

W tej publikacji ciekawie opisana sprawa uznawania za zmarłego i stwierdzenia zgonu:
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... ublication

Re: Co oznacza ten zapisek?

12 lut 2016, 11:33

Piotrze, dziękuję za wskazówki i materiały do studiowania :) Gdy odkryłam zapisek na akcie urodzenia mojego Ignacego Skowrońskiego, nie miałam pojęcia, że może prowadzić do rozwikłania losów krewniaka. Ciekawa jestem, czy uda mi się je rozpoznać... :?:

Re: Co oznacza ten zapisek?

12 lut 2016, 11:51

witam,
rok 1946 sprawdzony - oprócz podanych tutaj z Sądu w Brodnicy - wiecej niema.
Powodzenia w poszukiwaniach.

Re: Co oznacza ten zapisek?

13 lut 2016, 17:19

Henry, dziękuję za trud przeglądania MP i wszystkie rady. Może mi się powiedzie...:wink:

Re: Co oznacza ten zapisek?

27 sie 2016, 12:15

Witam, proszę o pomoc w rozwikłaniu zapisków:
W2847 - co to oznacza? Czy ten skrót ma związek z datą śmierci, jest to napisane chyba w tym samym czasie
Stand - jaki zawód?
Poszukiwany: Inwig. 35, Lp 6086/21 ?

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Pozdrawiam
Genowefa

Re: Co oznacza ten zapisek?

01 wrz 2016, 05:48

Stan/ zawód - czeladnik kominiarski (słowo Schorn[komin] skreślono)
Poszukiwany? tak,
dopisano poniżej: znosi się, został ujęty 26/8 25

Re: Co oznacza ten zapisek?

01 wrz 2016, 16:40

Panie Wojtku,
serdecznie dziękuję za odczytanie zawodu Jana Wieszczeczyńskiego.
Może ktoś wie co mogą znaczyć skróty, ewentualnie gdzie można je znaleźć:
W2847
Inwig. 35, Lp 6086/21


http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Pozdrawiam
Genowefa

Re: Co oznacza ten zapisek?

01 wrz 2016, 17:33

Witam.
Inwig. 35 oznacza numer sprawy poszukiwawczej prowadzonej przez ówczesna Policję Państwową /Inwigilacja nr 35/. lp. 6086/21 to najprawdopodobniej skrót od liczba porządkowa 6086 z roku 1921 czyli kolejny wpis w dzienniku korespondencyjnym urzędu prowadzącego rejestr mieszkańców albo numer pisma, pod którym przyszła do tegoż urzędu informacja z PP o fakcie poszukiwania danej osoby. Wpis W 2847 może mieć związek z symbolem krzyża przy nazwisku oznaczającym zgon osoby. Być może to numer aktu zgonu.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: Co oznacza ten zapisek?

02 wrz 2016, 10:47

Wojciechu, serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Genowefa

Re: Co oznacza ten zapisek?

14 wrz 2016, 19:13

jw2266 napisał(a):Witam
Sugeruję, że akt zgonu(tak zwany opóźniony)jest wystawiony w dużym mieście( Warszawa?).
Dopisek: III.(tom)Zgony nr 96 w 1946 roku.
W Poznaniu 1 rocznik liczy nawet VI tomów

____________________

Pozdrawiam Ryszard


Podepnę się pod temat.
Proszę o informację gdzie w Poznaniu cytowany pierwszy rocznik sie znajduje i ile takich roczników jest ?. Czy są inaczej nazwane niż księga zgonów.
Drugie pytanie czy jest gdzieś indeks osób ubiegajacych się o uznanie krewnego za zmarłego, zaginionego po II wojnie chodzi o Poznań.
W poszukiwaniu aktu zgonu swojego pradziadka przeglądałem indeksy ksiąg min. z lat wojennych w USC P-ń . Przeglądałem indeksy zgonów od 1930 do 1960 aktu nie znalazłem. W księdze meldunkowej jest tylko podany nr L-1749 bez roku zgonu. http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... s_mUSv8WhQ

Re: Co oznacza ten zapisek?

14 wrz 2016, 19:24

witam,
cytuje:
Drugie pytanie czy jest gdzieś indeks osób ubiegajacych się o uznanie krewnego za zmarłego, zaginionego po II wojnie chodzi o Poznań.

ogłaszane było w Monitor Polski./patrz mój post wcześniej/

Re: Co oznacza ten zapisek?

19 wrz 2016, 19:02

henry napisał(a):witam,
cytuje:
Drugie pytanie czy jest gdzieś indeks osób ubiegajacych się o uznanie krewnego za zmarłego, zaginionego po II wojnie chodzi o Poznań.

ogłaszane było w Monitor Polski./patrz mój post wcześniej/


Dziękuję Henry, raczej chodziło mi o jakieś indeksy osobowe, żeby pójść na skróty.

Re: Co oznacza ten zapisek?

19 wrz 2016, 19:34

witam,
o ile mi wiadomo, to zindeksowanych nazwisk niema - szkoda.
Ja cierpliwie lustruje Monitory w poszukiwaniu nazwisk.
Chyba, że lokalne gazety z tych lat mają ogłoszenia.
Powodzenia.
Odpowiedz