Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Wiek ojca chrzestnego

26 wrz 2016, 09:15

Witam, czy 14-letni młodzieniec mógł być ojcem chrzestnym?
Zdarzenie dotyczy roku 1774 - parafia Sławno.
Pozdrawiam.

Re: Wiek ojca chrzestnego

26 wrz 2016, 09:27

Nie podejmuję się udzielić odpowiedzi na pytanie, jednak kiedyś zanotowałem:
http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ic&t=25457
http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ic&t=32925

Re: Wiek ojca chrzestnego

26 wrz 2016, 10:42

Mój kuzyn był chrzestnym swojej siostrzenicy w wieku 12 lat (rok 1977).
W podanych linkach wyczytałem informację, że trzeba być bierzmowanym, żeby zostać chrzestnym. Nie do końca się z tym zgadzam, bo moja mama bierzmowana nie była (wojna), a chrzestną była wielokrotnie.

Re: Wiek ojca chrzestnego

26 wrz 2016, 13:30

Henryk Krzyżan napisał(a):W podanych linkach wyczytałem informację, że trzeba być bierzmowanym, żeby zostać chrzestnym. Nie do końca się z tym zgadzam, bo moja mama bierzmowana nie była (wojna), a chrzestną była wielokrotnie.

Bierzmowanie wymagane jest dopiero od 1983 roku.

Re: Wiek ojca chrzestnego

26 wrz 2016, 17:21

Wg aktualnego Prawa Kanonicznego do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1. jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2. ukończył 16 lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3.jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5.nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest (Kan. 874).

Pozdrawiam
MarekSzymański
Odpowiedz