Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Garbarczyk - potrzebuję pomocy

19 sty 2014, 20:24

Jestem nowym użytkownikiem forum i całkiem zielonym więc proszę mi wybaczyć ewentualne błędy. Mam prośbę o informację, którą można uzyskać w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Mój dziadek Antoni Garbarczyk urodził się 8 czerwca 1858 w miejscowości Czarnuszka, parafia Sośnica, pow. Pleszew. Był synem Walentego Garbarczyka i Marianny, której nazwiska panieńskiego niestety nie znam. Przypuszczam, że może być ono odnotowane w metryce urodzenia dziadka Antoniego Garbarczyka. I tutaj moja prośba; może ktoś z odwiedzających poznańskie Archiwum zechciałby odnaleźć tą metrykę i odczytać nazwisko rodowe matki Antoniego. Mieszkam w Łodzi i w najbliższym czasie nie wybieram się do pięknego Poznania. Za pomoc będę bardzo wdzięczna. Mirosława Wnuk.

Re: Potrzebuję pomocy

19 sty 2014, 20:33

Catholic parish Czermin, entry 17 / 1850
Valentinus Garbarczyk (24 years old) 100%
Marianna Walendowska (19 years old)


Chrystian

Re: Potrzebuję pomocy

20 sty 2014, 23:14

Serdecznie dziękuję za pomoc. Nie mam jednak pewności na 100% czy moja prababka tak się nazywała. W akcie zgonu dziadka Antoniego, którego kserokopię posiadam widnieje inne nazwisko, znacznie krótsze, niestety nieczytelne. Być może urzędnik spisujący akt zgonu pomylił się. Pomyślałam więc, że w akcie urodzenia dziadka powinno być odnotowane nazwisko rodowe matki. Stąd moja prośba o wizytę w Archiwum.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Mirka

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 01:00

Mirko.

W dniu 10 czerwca ks. Kotliński ochrzcił w kościele w Sośnicy dziecko imieniem Antoni, które urodziło się w Czarnuszce dnia 08 czerwca 1858 r. o godz 6,
syna Walentego Grabarczyka rolnika (agricola), i Marianny Walędoskiej.

Chrzestnymi byli Maciej Kaźmierczak i Rozalia Wawrzyniak.

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 12:04

Danko i Bogdanie, dziękuję bardzo, bardzo!!! Teraz już mam pewność, że moja prababka to Marianna Walendowska. Znalazłam też stryjecznego dziadka Marcina o którym nikt z mojej rodziny nie wiedział. Przy okazji dziękuję Wam za spis zasobów archiwum w Gnieźnie; Czarnuszka tam jest umieszczona. Planuję latem wycieczkę do Gniezna. Pozdrawiam ciepło w ten mroźny zimowy poranek! Mirka

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 18:39

Witam uprzejmie.
Do Kalisza chyba z Łodzi bliżej, niż do Poznania?
Akta cywilne pruskie z Pleszewa i okolic są w Archiwum Miejskim w Kaliszu
i można zdalnie zamawiać odpłatną kwerendę lub dokumenty
na przyjazd do własnego przeglądania.
Archiwum w Kaliszu jest na terenie b/jednostki wojskowej,
obok szkoły zawodowej, przy cmentarzu na wjeździe do Kalisza
od str.Pleszewa, odległego o 25 km.
Może to Ci się przyda, Mirko?
Pozdrawiam,
Jacek"gerszewski"

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 19:35

gerszewski napisał(a):Witam uprzejmie. Do Kalisza chyba z Łodzi bliżej, niż do Poznania?
Akta cywilne pruskie z Pleszewa i okolic są w Archiwum Miejskim w Kaliszu i można zdalnie zamawiać odpłatną kwerendę lub dokumenty na przyjazd do własnego przeglądania. Archiwum w Kaliszu jest na terenie b/jednostki wojskowej, obok szkoły zawodowej, przy cmentarzu na wjeździe do Kalisza od str.Pleszewa, odległego o 25 km. Może to Ci się przyda, Mirko?
Pozdrawiam, Jacek"gerszewski"

Mirko.
Co do zamieszczonej przeze mnie informacji o chrzcie Antoniego Grabarczyka, to pochodzi ona z zasobów Archiwum Parafialnego w Sośnicy, z którego skorzystałam dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza.
Antoni urodził się w Czarnuszce, a ochrzczony został w Sośnicy. W 1858 r. nie było przecież USC, zatem jedynym dokumentem potwierdzającym jego narodzenie, jest akt chrztu zapisany w księgach parafii sośnickiej.

W żadnym AP tego dokumentu urodzenia nie znajdziesz.

Akta USC zaczęto wytwarzać od października 1874 r.

USC Pleszew owszem, znajduje się w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Jednak Tobie chodzi o miejscowość Sośnica, w której nigdy nie było USC.

Sośnica (pow. krotoszyński) od 1874 r. należała do USC Dobrzyca, choć do USC w Czarnuszce (pow. pleszewski) było bliżej – to sąsiednie wsie oddalone od siebie o ”rzut beretem”.

Jeśli chodzi o przynależność wiernych do parafii, to mieszkańcy Czarnuszki należeli do Parafii w Sośnicy.

Chyba trzy lub cztery lata temu, księgi meldunkowe ludności pow. pleszewskiego i wszelkie spisy jej dotyczące, zostały przeniesione z Archiwum Państwowego w Kaliszu, do Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.

Zatem w AP Kalisz Mirko, możesz tylko sprawdzić USC Czarnuszka, czyli akta metrykalne urodzeń, ślubów i zgonów od października 1874 do 1907 r.
Lata 1874 - 1891 znajdują na „szukaj w archiwach”. Dalszych lat na razie brak.

http://szukajwarchiwach.pl/11/666/0/?q= ... #tabZespol

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 19:48

Ale w AP w Poznaniu są duplikaty ksiąg metrykalnych z Sośnicy.

Re: Potrzebuję pomocy

21 sty 2014, 20:38

Łukasz Bielecki napisał(a):Ale w AP w Poznaniu są duplikaty ksiąg metrykalnych z Sośnicy.

Łukaszu.
Zgadza się, dlatego wyjazd Mirki do Poznania lub Gniezna będzie bardziej owocny niż do Kalisza. :)

Mirko.
Poniżej kilka zdjęć zrobionych ubiegłorocznej zimy, przy niezbyt dobrej pogodzie, przedstawiających:

W tle piękny kościół pw. Świętej Marii Magdaleny w Sośnicy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwór Chłapowskich - obecnie szkoła podstawowa..
Obrazek

Resztki zabudowań gospodarczych świadczących o ówczesnych gospodarzach
i potędze majątku
.

Obrazek

Stara karczma przydrożna.
Obrazek

Fragment masywnego opłotowania gospodarstwa, wzdłuż którego wiedzie
droga między innymi w kierunku Czarnuszki (na jej końcu w lewo).

Obrazek

Re: Potrzebuję pomocy

22 sty 2014, 21:30

Dziękuję za informacje, które przy okazji tego postu uzyskałem.
Nie byłem już ponad dwa lata w Kaliszu i od tamtego czasu sytuacja się, widzę, zmieniła.
Wtedy w Kaliszu w AP badałem kilka wsi podpleszewskich pod kątem konkretnych nazwisk.
Zgadza się,że z lat po 1874r.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek"gerszewski"

Re: Potrzebuję pomocy

23 sty 2014, 12:37

Dziękuję wszystkim za informacje a Dance i Bogdanowi za wspaniałe zdjęcia. Kościółek w Sośnicy piękny i zadbany; z pewnością latem go odwiedzę. Danusi bardzo dziękuję za zdradzenie tajemnicy w jaki sposób uzyskała metrykę mojego dziadka - intrygowało mnie to ale nie chciałam być natrętna. Przy okazji, czy dobrze zrozumiałam, że akta metrykalne z 19-tego wieku nadal znajdują się w biurze parafialnym w Sośnicy? W moim rodzinnym Książu ksiądz proboszcz powiedział mi, że wszystkie dokumenty utworzone przed 1930 rokiem musiał przekazać do Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Pozdrawiam mistrzowskich i życzliwych poznańskich Genealogów. Mirka

Re: Potrzebuję pomocy

23 sty 2014, 13:32

Sośnica dawniej należała do diecezji gnieźnieńskiej, w czasach kiedy jeszcze AAG nie zbierało intensywnie ksiąg z parafii. Od 1992 należy do kaliskiej, która jeszcze nie zorganizowała tego typu archiwum. Tym sposobem w okolicach Pleszewa sporo parafii ma komplety ksiąg.

Re: Potrzebuję pomocy

23 sty 2014, 17:19

Teraz wszystko rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie. Mirka

Re: Potrzebuję pomocy

23 sty 2014, 19:31

Mirko.

Jeszcze coś dla Ciebie z naszych zasobów.
Groby Grabarczyków na nowym cmentarzu w Sośnicy.

Obrazek

Obrazek

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

25 sty 2014, 17:03

Dziękuję, jesteście wspaniali!! Mirka

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

26 sty 2014, 15:47

Danko i Bogdanie, pomyślałam sobie, że może w waszych zasobach są jakieś informacje o moim pradziadku Walentym Garbarczyku. Wiem o nim tylko, że ożenił się w roku 1850 w wieku 24 lat /baza PP/. Prawdopodobnie więc, urodził się około 1826 roku. Jego żona Marianna wyszła po raz drugi za mąż w roku 1870, zatem biedny pradziadek musiał odejść około 1869 roku. Z pewnością zarówno chrzest jak i pogrzeb miały miejsce w Sośnicy. Serdecznie Was pozdrawiam, Mirka

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

26 sty 2014, 16:06

Mirko.

Sprawdzę moje notatki.
Wynotowałam wiele, ale nie wszystko.

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

26 sty 2014, 20:53

Mirko, akt urodzenia Walentego znajdziesz tutaj:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3331/0/1. ... RoC0YyPhSQ
wpis czwarty.
Proponuję przejrzeć wszystkie skany z tej parafii.

pozdrawiam

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

28 sty 2014, 10:23

Sławku, dziękuję. Cały wczorajszy dzień przeglądałam akta parafii Karminek, znalazłam nie tylko metrykę urodzenia pradziadka Walentego ale także czwórki jego rodzeństwa. Niestety żadnej wzmianki o Sebastianie Garbarczyku. Co prawda brakuje akt z niektórych lat więc nie można mieć całkowitej pewności. Myślę, że bez wizyty w Sośnicy i Karminku się nie obejdzie. Pozdrawiam, Mirka

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

29 sty 2014, 12:17

http://szukajwarchiwach.pl/53/3331/0/1. ... RoC0YyPhSQ
Mam problem z odczytaniem nazwiska mojej prababki, wpis czwarty w rubryce rodzice dziecka. Ojcem jest Piotr Garbarczyk, matką Marianna ??
W metryce urodzenia kolejnych dzieci zapisana jest jako Czesna lub ze Scześniaków. Może ktoś pomoże rozwikłać tą zagadkę. Mirka

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

29 sty 2014, 13:28

nepino napisał(a):http://szukajwarchiwach.pl/53/3331/0/1.1/10/skan/full/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ
Mam problem z odczytaniem nazwiska mojej prababki, wpis czwarty w rubryce rodzice dziecka. Ojcem jest Piotr Garbarczyk, matką Marianna ??
W metryce urodzenia kolejnych dzieci zapisana jest jako Czesna lub ze Scześniaków. Może ktoś pomoże rozwikłać tą zagadkę. Mirka


Matką Walentego jest Magdalena z Scześniaków.

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

29 sty 2014, 13:52

Serdeczne Bóg zapłać! Mirosława Wnuk z Garbarczyków

Re: Garbarczyk - potrzebuję pomocy

20 paź 2016, 18:22

Szanowna Pani Mirosławo,
Pani stryjeczny pradziadek Marcin, to najprawdopodobniej mój dziadek i brat Antoniego.
Dziadek Marcin urodził się w 1865 roku (lub 1863 ) zmarł w 1909 i jego grób jest w Jaktorowie powiat Chodzież.
Z posiadanych informacji Marcin wcześnie owdowiał ożenił się po raz drugi z Franciszką z Sośnicy. Franciszka to moja babcia.
Pozdrawiam J. Garbarczyk Poznań
Odpowiedz