Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

25 lis 2016, 15:29

Witam wszystkich Forumowiczów!

To mój pierwszy post na tym forum. Więc zaczynam . . .

Mój problem, a właściwie zagwostka dotyczy rodziny Hersztopskich z Hersztopu - dziś Nowa Niedrzwica. Tam znajdowało się gniazdo tej familii.
Próbuję doszukać się powiązań z Hersztopskimi z Barłożna w powiecie starogardzkim na Pomorzu. W księgach metrykalnych pojawiają się tam w 1704 roku, kiedy to na świat przychodzi Jan, syn Jakuba, właściciela młynów.

Czy ktoś z Forumowiczów ma w swoim drzewie Hersztobskich lub badało może przypadkowo dzieje tej rodziny?
Część informacji czerpałem z Tek Dworzaczka, ale brakuje mi jednak tego powiązania - jeśli istnieje.

Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć, gdzie można informacji jeszcze poszukać. Jak emigrowała szlachta w XVII wieku, np.

Pozdrawiam serdecznie

Michał Wysocki, Gdańsk

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

08 gru 2016, 22:12

Witam ,
Badając historię rodu Skrzetuskich ze Skrzetusza z tej samej linii co słynny bohater Sienkiewicza, a zamieszkałych w okolicach Książa Wielkopolskiego i Nowego Miasta, natknąłem się na Hersztopskich. Jakub z Hersztopa Hersztopski komornik ziemski wschowski, syn Michała i Marianny Cieleckiej mający za żonę Antoninę Skrzetuską, córkę Antoniego Skrzetuskiego, jest zastawnym posesorem dóbr Konarskie i Konarskie Olędry, których właścicielem jest teść Antoni Skrzetuski ze Skrzetusza. Mam tego znacznie więcej, nie wiem czy nie lepiej na prywatny adres, chyba, że kogoś jeszcze to interesuje, może też udałoby mi się odszukać jakieś dokumenty, jeśli będą konieczne. Bardzo ciekawa jest historia rodu Skrzetuskich spod Książa i Nowego miasta , mam ją szeroko opisaną i niedługo zamieszczę na mojej stronie rodzinnej zapraszam do odwiedzin. sowiniec.webnode.com
Pozdrawiam Marek

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

08 gru 2016, 22:37

Witam,
Takie historie są zawsze ciekawe, więc może lepiej na forum :-)
Przy okazji mam pytanie o to, czy Skrzetuscy pochodzili ze Skrzetusza (pow. obornicki), czy ze Skrzetuszewa (pow. gnieźnieński)? Bardziej mi pasuje Skrzetusz, bo Mikołaj (pierwowzór Jana z Trylogii) pochodził z Rożnowa pow. obornicki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Skrzetuski

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

11 gru 2016, 18:18

Witam serdecznie, z pewnością Skrzetuscy herbu Jastrzębiec pochodzą , ze Skrzetusza wioski w gminie Ryczywół koło Obornik, to wtedy raczej dość uboga szlachta, W XVI w. ich rodową wioskę wykupili Czarnkowscy z Czarnkowa i Skrzetuscy po stracie rodowej wioski rozproszyli sie po całej Wielkopolsce. Jak słusznie zauważasz, Mikołaj pochodził z Rożnowa ale korzenie ma w Skrzetuszu. Jeden ze Skrzetuskich pochodzących ze Skrzetusza , mianowicie Melchior z całą pewnością jest właścicielem połowy wioski Szypłów i całe Usłodzino puste ( okolice Nowego Miasta) już przed 1600 rokiem. Później około 1770 r. jego potomek Ludwik Skrzetuski dochodzi do sporej majętności i jest właścicielem dóbr : Brylewo, Zaborowo, Sroczewo, Gogolewo, 1/2 Szypłowo, Usłodzin, Konarskie i Konarskie Olędry. To bardzo ciekawa historia , ale jest to bardzo szerokie opracowanie więc publikowanie jego na forum byłoby chyba nie na miejscu. Jest tam wiele dokumentów które udało mi się odszukać i załączyć kopie, potwierdzające całe drzewo genealogiczne i sylwetki przedstawicieli tego zacnego rodu. Wiele też intrygujących historii i zwrotów fortuny. Szczerze mówiąc nie wiem do tej pory gdzie mógłbym opublikować to opracowanie, dlatego chcę je przedstawić na stronie rodzinnej, tym bardziej , że moi przodkowie mieli styczność z nimi po sąsiedzku będąc właścicielami młyna Sowiniec w Kolniczkach. Wychowałem sie na Sienkiewiczu więc mam wielką słabość do jego bohaterów. Może masz pomysł gdzie mógłbym to opracowanie opublikować.
Pozdrawiam serdecznie Marek

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

11 gru 2016, 18:40

Witaj,
Takie opracowania są publikowane na stronie WTG Gniazdo. W PW wyślę Tobie link do jednego z adminów, który zajmuje się tymi sprawami.
Chętnie przeczytam o tej rodzinie, jeśli zostanie to opublikowane, to zamieść proszę link do strony.

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

31 gru 2016, 00:14

Marku,

na Twojej stronie znalazłam taką informację:
Jako ciekawostka odszukani potomkowie Skrzetuskich spod Książa to między innymi sławna na dzisiaj rodzina złotników Kruk z Poznania potomków Leona Skrzetuskiego . Czy oni o tym wiedzą , że Leon Skrzetuski jest potomkiem Skrzetuskich spod Książa ??

Więcej: http://sowiniec.webnode.com/skrzetuscy- ... nkiewicza/


Możesz napisać o tym coś więcej?

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

01 sty 2017, 12:44

Jestem wyczulony na wszystko, dotyczace Barlozna na Kociewiu,bo to parafia mych przodkow Gerszewskich vel Gierszewskich z Mirotek.Rod pochodzil z czeskiej szlachty husyckiej i przywedrowal na Pomorze z Wielkopolski.Dotychczasowe ustalenia wskazywalyby na Chojnice jako centrum,z ktorego Gerszewscy rozsiedlili sie po Kociewiu.Dla Barlozna i Mirotek glownym osrodkiem administracyjnym pod zaborem pruskim byla Bydgoszcz.
Wdzieczny bede za wszelkie informacje na ten temat.
Pozdrawiam wszystkich Forumowiczow w Nowym Roku 2017.
Jacek''gerszewski''

Re: Hersztopski z Hersztopu i Hersztopski z Barłożna

01 sty 2017, 14:01

gerszewski napisał(a):Rod pochodzil z czeskiej szlachty husyckiej i przywedrowal na Pomorze z Wielkopolski.

Jakie jest źródło tych wiadomości? Emigracja z Czech do Wielkopolski to głównie połowa XVI i początek XVIIw. i wtedy emigrowali Bracia Czescy czyli kontynuatorzy tradycji husyckich. Podejrzewam, że Twoi przodkowie to raczej szlachta czeskobraterska a nie stricte husycka. Husyci przebywali na terenie Rzeczpospolitej nieco wcześniej, np. brali udział w bitwie pod Grunwaldem wspierając siły Jagiełły.
W genbazie jest sporo Gierszewskich, Gerszewskich, Gerszowskich itp. rozsianych praktycznie po całym Kociewiu i Kaszubach.
Odpowiedz