Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Młynarz

15 sty 2017, 20:47

Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedno pytanie: kim tak naprawdę był mój przodek, który zmarł w Mikstacie w roku 1823 a księgach kościelnych przy jego nazwisku zapisano: młynarz! Taki zapis można wielokrotnie spotkać przy zapisach urodzin jego potomków. Jego żoną była Jadwiga, która wiele razy była matką chrzestną dzieci urodzonych w tej miejscowości. Przy jej nazwisku widniał zapis: młynarka stanu miejskiego. Czy mój pra....dziadek był właścicielem młyna, pomocnikiem młynarza czy też tylko zwykłym pracownikiem (parobkiem)??? Czy po takich zapisach w księgach parafialnym można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie??
Adam Joks :roll:

Re: Młynarz

16 sty 2017, 12:59

Na podstawie samego wpisu młynarz, trudno stwierdzić różnie bywało, w linku strona dla posiadających młynarzy wśród przodków http://rzeczpospolitamlynarska.pl/

Re: Młynarz

16 sty 2017, 19:08

JOKS napisał(a):Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedno pytanie: kim tak naprawdę był mój przodek, który zmarł w Mikstacie w roku 1823 a księgach kościelnych przy jego nazwisku zapisano: młynarz! Taki zapis można wielokrotnie spotkać przy zapisach urodzin jego potomków. Jego żoną była Jadwiga, która wiele razy była matką chrzestną dzieci urodzonych w tej miejscowości. Przy jej nazwisku widniał zapis: młynarka stanu miejskiego. Czy mój pra....dziadek był właścicielem młyna, pomocnikiem młynarza czy też tylko zwykłym pracownikiem (parobkiem)??? Czy po takich zapisach w księgach parafialnym można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie??
Adam Joks :roll:


Jeśli pisano młynarz, to raczej był posiadaczem młyna. Pytanie jedynie, czy właścicielem, czy dzierżawcą.

Re: Młynarz

17 sty 2017, 20:36

Dziękuję ślicznie :-)
Odpowiedz