Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

św. Wawrzyńca - Poznań

18 maja 2017, 18:45

Czy ktoś z forumowiczów się orientuje czy obecna numeracja ulicy sw. Wawrzyńca jest taka sama jak w czasie I wojny. Chodzi mi konkretnie o przełom roku 1914/1915 i budynek o ówczesnym adresie LorenzStrasse 34a i 34b.
Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi
Tomasz B.

Re: św. Wawrzyńca - Poznań

19 maja 2017, 04:45

Poniżej masz fragment planu miasta z 1910 roku z zaznaczeniem numeracji Lorenzstrasse:

Obrazek

Re: św. Wawrzyńca - Poznań

19 maja 2017, 15:55

Numeracja się chyba zmieniła. W latach 1914/15 numeracja tej ulicy rozpoczynała się na wysokości ul. Wąskiej od nr 2. Narożna działka , lewa strona ulicy Kościelnej, patrząc w kierunku nasypu linii kolejowej do Szczecina miała nr 5 (narożnik Kościelnej/św Wawrzyńca). Niewiele było tam zabudowań. W 1912 pobudowano dwa domy trzy kondygnacjowe dla robotników - obecnie św. Wawrzyńca 26.
W miejscu gdzie obecnie jest restauracja i hotel "Zagroda Bamberska" było gospodarstwo rodziny Paetzów a później Muth (Lorenzstrasse 15).
krysia

Re: św. Wawrzyńca - Poznań

19 maja 2017, 15:56

Jeszce jako ciekawostka !
http://poznanmojemiasto.com/ulica-sw-wa ... -rok-1969/

Re: św. Wawrzyńca - Poznań

21 maja 2017, 14:21

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Otrzymane wyjaśnienia potwierdzają moje przypuszczenia, że obecna św. Wawrzyńca 26 (domy socjalne dla uboższych robotników z roku 1912) to dawna Lorenzstrasse 34a i 34b.
Tomasz B

Re: św. Wawrzyńca - Poznań

21 maja 2017, 14:48

Dom w kiepskim stanie, choć jeszcze widać ślady jego świetności. Zachowała się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Od strony podwórza widać ładne balkony i loggie. Budynki w oficynie odnowione. W 2001 r. w kompleksie tych zabudowań doszło do tragicznego w skutkach wypadku, śmierć poniosło dziecko. Okoliczni mieszkańcy odradzają odwiedzanie tego domu jak mówią tam mieszkają "nie ludzie" . Dzisiaj chyba są tam mieszkania socjalne i podlegają pod ZKZL. Ja również poszukuję śladów zamieszkiwania na Lorezstr. mojej rodziny (Lorenzstrasse 12 i 14 - Kaliszan, Ratajczak). Po prawej stronie ul. św Wawrzyńca, po tej samej co jest restauracja były jeszcze 2 budynki o nr 18 i 20, zostały wyburzone.
Pozdrawiam
krysia
Odpowiedz