Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Koźmin

01 sie 2007, 13:35

Hallo,
mam prośbe do osób, które posiadaja niedawno wydaną Monografię Koźmina Wielkopolskiego i okolic o sprawdzenie czy w indeksie występują nazwiska Szurkowski i Kucharski oraz miejscowość Biały Dwór.
Stanowiłoby to dla mnie podstawę aby poczynic starania w celu zakupu tej książki.
Pozdrawiam serdecznie - Teresa

01 sie 2007, 14:04

Witam,

Mam podobny problem jak Teresa. Mnie interesują nazwiska "Sipiński" i "Gaworski".

Swoją drogą - link do opisu monografii jest tutaj. Cena niestety spora - 160 zł :(

Pozdrawiam

Maciej

02 sie 2007, 17:27

A przegladaliscie te slowniki? Niestety ich nie mam, ale bedac zawodowo na fali slownikow biograficznych....

130 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp.

Słownik biograficzny Wielkopolski południowo-wschodniej

Slawa

02 sie 2007, 21:16

Witam,

w Monografii Koźmina Wlkp niestety nie ma indeksu nazwisk;
wieś Biały Dwór występuje - najwięcej informacji w części "Słownik historyczno - geograficzny miejscowości gminy Koźmin Wielkopolski";
niestety w porównaniu z innymi miejscowościami informacji jest niewiele.

Pozdrawiam,
Iza

02 sie 2007, 22:05

Hallo,
Izo bardzo dziekuje za informacje - Teresa

Re: Koźmin

28 sty 2012, 20:31

Myślę, że warto byłoby zebrać w jednym miejscu informacje dotyczące publikacji na temat Koźmina Wielkopolskiego i okolic.

Oprócz wspomnianej w tym wątku Monografii Koźmina wydanej w 2006 roku ciekawą pozycją jest książka dostępna w WBC:
„Koźmin Wielki i Nowy. Monografia historyczna” Łukomski S. 1914
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=48&QI=

Czy też Materiały źródłowe do Dziejów Koźmina Wielkopolskiego zawierające m.in.:
Akta miasta Koźmin 1575-1846
Cechy miasta Koźmin 1561-1939
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 64EC6182-8

Mam prośbę do forumowiczów o przekazanie informacji o innych ciekawych publikacjach na temat Koźmina, zwłaszcza tych dostępnych on-line.

Re: Koźmin

31 sty 2012, 15:19

Pozycje książkowe dotyczące Koźmina

Praca zbior. [red.] Michał Pietrowski Koźmin Wielkopolski - Nasza Mała Ojczyzna
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... ?t=77&c=13

Wspomniana wyżej Kościelniak Władysław (rys.), Pietrowski Michał (opr.). 130 lat Szkół w Zamku Koźmińskim 1865-1995. Rysunki: W. Kościelniak.
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... 1a3d387636

Pietrowski Michał [Red.] 140-lecie szkół w Koźmińskim zamku. wraz ze spisem absolwentów
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... 1a3d387636

Daniel Szczepaniak Koźmin Wielkopolski na pocztówce i fotografii z lat 1898-1918.
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... t=976&c=13

Źródła do historii Krotoszyna i innych miast regionu; tekst w wersji elektronicznej Dobrzyca, Kobylin, Koźmin Wlkp., Krotoszyn, Sulmierzyce, Zduny
http://www.biblioteka.muzeum.krotoszyn. ... 1a3d387636

125 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wlkp. w Koźminie Wlkp.

Re: Koźmin

26 lut 2012, 00:55

Witam,
Dziś na allegro znalazłam:
http://allegro.pl/basen-krotoszyn-witko ... 34887.html
opis: Czasopismo ILUSTRACJA POZNAŃSKA I NOWINY SPORTOWE, Nr 37 z 1930 roku. W numerze m.in.:
1. Krotoszyn - zawody pływackie (foto basenu i sztafety k.s. Astra).
2. Koźmin Wielkopolski - Bezcenny zabytek Koźmina (4xfoto).
3. Gdynia - uczestnicy pierwszego królewskiego strzelania Bractwa Kurkowego w Gdyni.
4. Witkowo, pow. Gniezno - dożynki w Witkowie.
5. Konarzewo, gm. Dopiewo - uczestniczki kursu szycia urządzonego staraniem Koła Włościanek i Stow. Młodych Polek w Konarzewie, z patronką ks. Teresą Czartoryską i prezeską Glabiszową.

http://allegro.pl/1930-zduny-krotoszyn- ... 40656.html
opis: czasopismo ILUSTRACJA POZNAŃSKA I NOWINY SPORTOWE, Nr 40 z 1930 roku. Stan bardzo dobry. W numerze m.in.:
1. Zduny, pow. Krotoszyn - Zabawa taneczna pod hasłem "Przemysłowi i Rzemiosłu cześc"-uczestnicy przed Strzelnicą miasta Zdun.
2. Czarnków - Stowarzyszenie Młodych Polek.
3. Dolsk - Klub miłośników sceny.
4. Odolanów - uroczyste zakończenie VI kursu żeńskiego w Uniwerstecie Ludowym.
5. Gostyń - Stowarzyszenie Młodych Polek.
6. Kożmin Wielkopolski - Kurs gotowania.
7. Główna - Zawody Lekkoatletyczne.
8. Boks, Warta Poznań - spotkanie międzynarodowe.
9. Hokej na trawie- mecz K.H. Siemianowice-Lechia Poznań.


http://allegro.pl/setny-jubileusz-szkol ... 60429.html
Mgr Antoni Suszka - "Setny jubileusz szkoły na zamku w Koźminie". Koźmin 1969, Stron 65, ilustracje.
Zawiera m. in. spis absolwentów od 1951 roku.

Re: Koźmin

27 lut 2012, 08:26

J1anka napisał(a):opis: Czasopismo ILUSTRACJA POZNAŃSKA I NOWINY SPORTOWE, Nr 37 z 1930 roku. W numerze m.in.:
opis: czasopismo ILUSTRACJA POZNAŃSKA I NOWINY SPORTOWE, Nr 40 z 1930 roku. Stan bardzo dobry. W numerze m.in.:

Jeśli wystarczy wersja elektroniczna, to kilka roczników (1927-1932) Ilustracji Poznańskiej można znaleźć w WBC

Pozdrawiam,
Piotr

Re: Koźmin

04 mar 2012, 20:42

Dzień dobry,

Bardzo proszę o poradę znawców tematu.

Sytuacja wygląda następująco:
Jest rok 1804. W styczniu umiera ojciec, a w listopadzie matka. Pozostaje dwóch synów 17 lat i 14 lat i …70 ha ziemi do uprawy. Starszy chyba w 1806 r. żeni się (w Koźminie brak z tego okresu aktów ślubów), bo w styczniu 1807 r. rodzi się im córcia (w akcie chrztu małżonkowie wymienieni są „jako prawnie poślubieni”).
Chłopaki były niepełnoletnie, chyba jakiś sąd opiekuńczy ustanowił im prawnego opiekuna. Gdzie szukać? Gdzie szukać testamentu (do testamentów z lat wcześniejszych dotarłam).
Starszy, ponieważ żenił się nie mając jeszcze skończonych 19 lat też chyba musiał mieć zgodę jakiegoś sądu na ten ślub. Gdzie szukać?
Podobna sprawa występuje przy ślubach wdowca/wdowy. W aktach ślubu często jest napisane „sąd opiekuńczy wyraził zgodę”. Czy w tych decyzjach sąd jakoś zabezpieczał byt dzieciom z poprzednich związków, o ile były małoletnie? Do kogo trafiała ta zgoda? Gdzie jest przechowywana?

Pozdrawiam
Janka

Re: Koźmin

04 mar 2012, 22:00

jankakrol napisał(a):...Chłopaki były niepełnoletnie, chyba jakiś sąd opiekuńczy ustanowił im prawnego opiekuna. Gdzie szukać? Gdzie szukać testamentu (do testamentów z lat wcześniejszych dotarłam).
Starszy, ponieważ żenił się nie mając jeszcze skończonych 19 lat też chyba musiał mieć zgodę jakiegoś sądu na ten ślub. Gdzie szukać?
Podobna sprawa występuje przy ślubach wdowca/wdowy. W aktach ślubu często jest napisane „sąd opiekuńczy wyraził zgodę”. Czy w tych decyzjach sąd jakoś zabezpieczał byt dzieciom z poprzednich związków, o ile były małoletnie? Do kogo trafiała ta zgoda? Gdzie jest przechowywana?

Witaj Janeczko.
Jeśli małżonkowie posiadali jakiś określony majątek, a los sprawił że jedno z nich zmarło, to dzieci z tego małżeństwa zgodnie z Kodeksem Napoleona były ustawowo zabezpieczone, co do spadku po zmarłym rodzicu. Stosowny terytorialnie sąd ustanawiał kuratelę czyli kuratorów.
W mojej rodzinie w połowie XIX w. dzieci po zmarłym moim prapradziadku miały ustalonych kuratorów i prawo do części spadku po ojcu.
Kiedy zmarła ich mama a moja praprababcia, jej drugiemu mężowi zostały dwojakie dzieci tzn. dzieci jego żony z jej pierwszego małżeństwa i jego dzieci z moją praprababcią.
Kiedy przeglądałam w AP Kalisz akta sądowe dot. uwłaszczenia i kolejnych właścicieli gospodarstwa, były tam oczywiście zapisy dotyczące funduszu pupilnego ( fundusz zabezpieczający roszczenia małoletnich dzieci dospadku po rodzicach, pełnoletnie należało spłacić w wyznaczonym przez sąd terminie).
Zobowiązania te przechodziły na ewentualnych kolejnych właścicieli.
Były one również wpisywane do ksiąg wieczystych w dziale III obciążenia i hipoteki. Są tam również zapiski o ich wykreśleniu, jednak zapisy w KW są raczej skąpe.
Zabezpieczenia dotyczyły wszystkich dzieci tj. tych po moich prapradziadkach i tych z drugiego małżeństwa mojej praprababci.
Prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym temacie są akta notariuszy ( za ich pośrednictwem były sporządzane wszystkie dokumenty ) i oczywiście akta sądowe.
Nie sprawdzałam w którym AP znajdują się akta sądu w Koźminie, Pleszew jest z AP Kalisz.

Zapewniam Cię, warto w nich poszperać.

Re: Koźmin

04 mar 2012, 22:23

Danusiu,

to niestety jest rok 1804, Kodeks Napoleona obowiązywał u nas chyba od 1808 r.
Ciekawa jestem od którego roku były zapisywane wszelkie sprawy przez naszych przodków u notariuszy. Koźmin chyba też będzie w AP Kalisz.

Janka

Re: Koźmin

05 mar 2012, 20:54

jankakrol napisał(a):Starszy chyba w 1806 r. żeni się (w Koźminie brak z tego okresu aktów ślubów)


Ja mam właśnie pytanie dotyczące ślubów z Koźmina. Na stronie internetowej Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu (http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.php) jest informacja o księdze ślubów (C) z Koźmina z lat 1795 - 1827. Podano sygnaturę (PM 137/13) oraz andotację o dostępności w CAAP.

Janko piszesz o braku ślubów z Koźmina z tego jednego roku 1806 czy z całego okresu 1795-1827??
Przyznam, że znacznie utrudniłoby mi to planowane poszukiwania w tychże księgach.

Re: Koźmin

05 mar 2012, 21:11

joanna84 napisał(a):Ja mam właśnie pytanie dotyczące ślubów z Koźmina. Na stronie internetowej Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu (http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.php) jest informacja o księdze ślubów (C) z Koźmina z lat 1795 - 1827. Podano sygnaturę (PM 137/13) oraz andotację o dostępności w CAAP.


To jest co ciekawe księga ewangelickiej gminy w Koźminie. Księga katolicka za ten sam zakres lat zaginęła.

Re: Koźmin

05 mar 2012, 21:35

Witam,

W swoich notatkach mam zapisane, że katolickie zapisy o ślubach są do listopada 1792 r, a następne pojawiają się dopiero we wrześniu 1827 r.
O ile się mylę, proszę "koźminiaków" o korektę.

Janka

Re: Koźmin

24 cze 2012, 15:58

Poszukuję publikacji:
Albrecht Wilheim "Der Kreis Koschmin 1888-1912", Koschmin 1912
Nawet w Google Books wyskakuje jakiś dziwny błąd.

Re: Koźmin

24 cze 2012, 20:36

Niemcy za okupacji skonfiskowali akta metrykalne parafii tak katolickich jak i ewangelickich z całej Wlkp - służyły one wszystkim tym stukniętym "badaniom" rasowym i wydawaniu zaświadczeń o aryjskim pochodzeniu. W każdym powiecie był Kreissippenamt czyli "urząd genealogiczny", a w Okręgu Warty Gausippenamt.

Co przychodzi mi do głowy, to że ktoś w tym okresie pomylił księgę ślubów katolicką z Koźmina z ewangelicką. Być może akurat miały ten sam zakres lat. Z jakiegoś powodu ta ewangelicka znalazła się w zbiorze katolickim i razem z nim trafiła po wojnie z powrotem do parafii, a później do AAP. Może zaś księga katolicka dzieliłą dalszy los z metrykaliami gminy ewangelickiej - i wraz z nimi zaginęła w okolicznościach mi nieznanych. W każdym razie żadne archiwum ksiąg tych nie wykazuje, bo w AP są tylko cywilne duplikaty ewangelickie z tego pięknego miasteczka.

To tylko wild guess jak mówią nasi obecni sojusznicy, ale kupy się trzyma.

Pozdrawiam,
Łukasz

Łukasz Bielecki napisał(a):
joanna84 napisał(a):Ja mam właśnie pytanie dotyczące ślubów z Koźmina. Na stronie internetowej Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu (http://www.aap.poznan.pl/bazy/ksiegi.php) jest informacja o księdze ślubów (C) z Koźmina z lat 1795 - 1827. Podano sygnaturę (PM 137/13) oraz andotację o dostępności w CAAP.


To jest co ciekawe księga ewangelickiej gminy w Koźminie. Księga katolicka za ten sam zakres lat zaginęła.

Re: Koźmin

24 cze 2012, 21:46

Łukasz, a jest jakieś domniemanie, co się mogło stać w takim razie z księgami ewangelickimi?

Re: Koźmin

24 cze 2012, 22:04

Panowie ! :)

Pozostałe księgi ewangelickie Koźmina są w ............ Koźminie :!: .

Re: Koźmin

25 cze 2012, 08:37

DankaW napisał(a):Panowie ! :)

Pozostałe księgi ewangelickie Koźmina są w ............ Koźminie :!: .


No to może i ta brakująca księga katolicka tam się wśród ewangelickich znajduje?

Re: Koźmin

25 cze 2012, 08:45

Czy ktoś ma możliwość sprawdzić w Koźminie na miejscu?

Re: Koźmin

17 sty 2013, 15:11

Ukazał się 50-ty Jubileuszowy numer Szkiców Koźmińskich. A w nim kilka ciekawych opracowań
Spis treści:
str. 3 i 4 M. Bratborski, M. Pietrowski - Z okazji srebrnego Jubileuszu.
str. 5 M. Dąbrowska - Srebrny Jubileusz czyli jak przez 25 lat "Szkice Koźmińskie" tworzyły obraz historii Ziemi Koźmińskiej.
str. 18 D. Szczepaniak - Wybory do Sejmu Ustawodawczego w powiecie krotoszyńskim 19 stycznia 1947 r.
str. 30 A. Stachowska - Badania genealogiczne rodzin Ziemi Koźmińskiej - źródła, problemy, możliwości.
str. 40 M. Pietrowski - Nazwy koźmińskich ulic w czasie okupacji.
str. 42 D. Szczepaniak - Uczestniczy Powstania Warszawskiego 1944 r. z powiatu krotoszyńskiego (Lista niepełna).
str. 54 M. Olejnik- tłumaczenie, M. Pietrowski -opracowanie. - Materiały źródłowe do dziejów powiatu koźmińskiego, Gustav Kochel, Heimatkunde des Kreises Koschmin, Lissa 1899
str. 78 M. Lewandowicz - Z życia Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp.
str. 82 M. Pietrowski - Powstancy Wielkopolscy: Bielawski Stefan (1896-1991), Nowak Walenty (1895-1979), Ogurkowski Czesław Bernard (1895-1966)
str. 87 D. Szczepaniak - Józef Modlibowski (1889-1942)
str. 90 Bernard Wyduba - Brunon Nikoleizig (1904-1945)
str. 92 M. Pietrowski - Z żałobnej karty, Doc. dr Aleksander Wesołowski (1921-2012)

Ten numer jak i numery archiwalne można nabyć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

edit: Informacja znajduje się także na stronie:
http://www.kozminwlkp.pl/index.php?opti ... &Itemid=95

Re: Koźmin

05 paź 2015, 13:04

Jest zindeksowane dla BaSI, ale pewnie zainteresuje osoby mające przodków w okolicy Koźmina. Na szukajwarchiwach są dostępne skany "I Baon Koźmiński Towarzystwa Powstańców w Koźminie"
zawierające m.in. Imienny spis członków Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Koźminie
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/3 ... 0#tabSkany

Re: Koźmin

28 gru 2015, 09:08

Wypisy z Orędownika Powiatu Koźmińskiego umieszczam w osobnym wątku, ale uznałam, że dane z Urzędu Stanu Cywilnego powinny się znaleźć tutaj. Dane pochodzą z 1924 roku i nie jestem pewna czy są kompletne - o ile dobrze pamiętam w bibliotece gdzie przeglądam Orędownik brakuje kilku numerów z tego roku.

Poniżej dane ze stycznia i lutego (na razie jak widać kompletne).

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 3, środa dnia 9 stycznia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 1-go stycznia do 8-go stycznia 1924 r.
Porody: syna:
murarz Karol Dorn, Lipowiec
handlarz Antoni Kapuściński, Koźmin
rolnik Jan Wyzuj, Wrotków
rolnik Walenty Jagła, Polskie Olędry
rolnik Antoni Kostka, Kaniew
robotnica Stanisława Kokocińska, Koźmin
rolnik Andrzej Foltyniewicz, Stara Obra
córkę:
rob. Józef Namyślak, Orla
roln. Michał Hadryś, Stara Obra
robotnica Agnieszka Zawada, Polskie Olędry
robotnik Franciszek Grzegorski, Borzęcice
roln. Jan Paradysz, Koźmin
Zapowiedzie:
szofer Tadeusz Adamek Jarocin z Heleną Saganówną Chełków
sekr. pocz. Maks. Bensch Poznań z Marją Kapuścińską Koźmin
rob. Władysław Król Tatary z Józefą Michalską Nowa Obra
Wypad. śmierci:
rob. Marcin Rogowicz, Skałów, 58 lat
żona chałupnika Marjanna Pawlakówna z Owieśnych, Borzęcice, 51 lat

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 5, środa dnia 16 stycznia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 8-15 stycznia 1924 r.
Porody: syna
rolnik Andrzej Foltyniewicz, Stara Obra
rolnik Jan Wolniak, Cegielnia
robotnik Józef Świeczkiewicz, Dębiogóra
kowal M. Dąbrowski, Dębiogóra
Porody: córkę:
robotnik Marcin Tomaszewski, Wrotków
rolnik Walenty Musieliński, Staniew
rolnik Franciszek Mądry, Gościejew
blachnierz instelator Zygmunt Szymański, Koźmin
kolejarz Stanisław Kaczmarek, Koźmin
Zapowiedzie:
robotnik Jan Sworowski z Katarzyną Kołacką, oboje z Gałązek
Śluby:
robotnik Józef Filipiak Małe Przygodzice z robotnicą Katarzyną Mikołajczykówną Nowa Obra
robotnik Cyryl Pustelnik z Marjanną Borową oboje z Koźmina
ślusarz kolejowy Aleksander Czesław Alwin Poznań z Joanną Kowalską Borzęcice
robotnik rolny Ludwik Kramarczyk z Weroniką Wawrzyniakówną, oboje z Wyrębina
rolnik Franciszek Jaśniak Galew z Anną Rogalówną Borzęcice.
Wypadki śmierci:
wdowa Klara Czajka z Gościniaków, Orla, 87 lat
uboga Marcjanna Udzik, Koźmin, 88 lat
syn robotnika Czesław Aleksandrzak, Skałów, jeden rok
wdowa Marianna Jakubiakowa z Włodarczyków, Czarnysad, 75 lat
córka robotnika Józefa Tworek, Dębiogóra, 11 miesięcy
wymiernica Anastazja Cerekwicka z Stańków, Staniew, 81 lat

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 7, środa dnia 23 stycznia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 16.I. 22. I. 24 r.
Porody syna:
Posterunkowy P. P. Kazimierz Łukaszewski, Lipowiec
robotnik Stanisław Barańczak, Stara Obra
robotnik Kazimierz Banaszak, Borzęcice
Porody córkę:
robotnik Stanisław Neumann, Borzęciczki
malarz Marek Siemieniewski, Koźmin
rolnik Michał Polański, Polskie Olędry
Zapowiedzie:
górnik Jan Jajer, Gorne Gaziska z Marjaną Pietroską z Wałkowa
Śluby:
hutnik Wojciech Krulik Szopinice z Marjanną Wosiek, Stara Obra
Wypadki śmierci:
córka robotnika Kazimiera Tomaszewska, Wrotków, 11 dni
żona rolnika Józefa Grzegorska z Orplów, Borzęcice, 45 lat
wymiernica Marjanna Masłowska z Organistów, Polskie Olędry, 73 lata

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 9, środa dnia 30 stycznia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 22.I. do 29. I. 24.
Porody syna:
robotnik Ignacy Gabryelczyk, Wrotków
robotnik Kazimierz Król, Koźmin
górnik Jan Witczak, Wyrębin
Porody córkę:
rolnik Jan Patryas, Kaniew
handlarz Jan Goliński, Polskie Olędry
robotnik Jan Wielebski, Dębowiec
właśc. maszyn parowych Jan Pappelbaum, Koźmin
rolnik Jan Marcisz, Polskie Olędry
robotnik Idzi Stempniak, Koźmin
Zapowiedzie:
rolnik Józef Cieluch, wdowiec Polskie Olędry z Stanisławą Ratajczykówną Polskie Olędry
robotnik Stanisław Podlasz z Ludwiką Podlaszówną oboje z Koźmina
stolarz Józef Warkocki Jarocin z Katarzyną Chytrowską Cegielnia
sierzant zawodowy Franciszek Gabryel Lubliniec z Konstancją Szyszką Cegielnia
robotnik rolny Tomasz Kowańdy z Jadwigą Grygiel robotnicą oboje z Borzęcic
Wypadki śmierci:
wymiernik Jan Borowski, Sapieżyn, 75 lat
syn wdowy Antoni Namyślak, Koźmin, 11 lat
syn robotnika Antoni Banaszak, Borzęcice, 10 dni
syn młynarza, Feliks Ledworowski, Borzęcice, 3 miesiące,
syn woźnego, Sylwester Kujawa, Czarnysad, 6 tygodni
Ksiądz Franciszek Kaczmarek, Koźmin, 26 lat
Leokadia Morawska, Koźmin, 25 lat

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 15, środa dnia 20 lutego 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 30.I. do 12. II. 24.
Porody syna:
Sekula Józef, robotnik Koźmin
asyst. skarbowy Michał Bartkowiak, Koźmin
rolnik Józef Kromolicki Koźmin
rolnik Kasper Niemiec, Chełkówko
kupiec Stefan Remblewski, Koźmin
postr. P. P. Władysław Budzyń, Koźmin
rolnik Stanisław Kaczmarczyk, Lipowiec
niezamężna Marjanna Perczakówna, Kaniew
murarz Stanisław Kwiatkowski, Koźmin
robotnik Jan Maćkowiak, Staniew
listonosz Jan Lisiak, Borzęciczki
robotnik Jan Filipiak, Borzęciczki
kowal Jan Wiertlewski, Koźmin
Porody córkę:
robotnik Michał Klepacki, Skałów
górnik Szczepan Szczepaniak, Koźmin
rzeźnik Władysław Kołaski, Koźmin
wdowa Michalina Nowakowska, Koźmin
Zapowiedzie:
robotnik Józef Malicki Poznań z Walentyną Wojciechowską Koźmin
wdowiec Jan Bukowski rolnik Nowawieś z Marjanną Orplówną Galew
robotnik Antoni Figaj Orla z Franciszką Kmieciakówną robotnicą Orla
starszy ogrodnik Wojciech Nowak z Anną Banachowiczówną oboje z Koźmina
Śluby:
szofer Tadeusz Antoni Adamek Jarocin z Heleną Saganówną Chełkówko
robotnik Jan Sworowski z robotnicą Katarzyną Kołacką oboje z Gałązek
robotnik Władysław Król Tatary z Józefą Michalską Nowa Obra
sekretarz poczty Maks. Bensch Poznań z Marją Kapuścińską Koźmin
robotnik rolny Tomasz Kowańdy z Jadwigą Grygielówną robotnicą oboje z Borzęcic
Wypadki śmierci:
wymiernik Mateusz Leczykiewicz, Koźmin, 75 lat
Marjanna Kaczerowa żona robotnika, Koźmin, 77 lat
Mat. Ignacy Nowak robotnik Pińsk, 23 lat
żona wymiernika Antonina Kaniewska, Borzęcice, 71 lat
fornal Bartłomiej Zimny, Koźmin, 62 lat
wdowa Małgorzata Mazanka, Lipówiec, 78 lat
wymiernik Jakób Parysek, Galew, 82 lat

za czas od 13. II. do 19. II. 1924 r.
Porody syna:
rolnik Walenty Bręk, Wrotków
robotnik Józef Szymura, Borzęciczki
robotnik Walenty Baszyński, Koźmin
córkę:
robotnik Kazimierz Hadryś, Borzęcice
chałupnik Ludwik Wachowiak, Polskie Olędry
robotnik Józef Marcinek, Koźmin
chałupnik Tomasz Ruszczak, Wrotków
robotnik Józef Marciniak, Koźmin
Zapowiedzie:
robotnik rolny Stanisław Baranek z Franciszką Jasikówną oboje z Borzęcic
Śluby:
robotnik Stanisław Podlasz z Ludwiką Podlaszowną oboje z Koźmina
stolarz Józef Warkocki Jarocin z Katarzyną Chytrowską Cegielnia
malarz Michał Jagielski wdowiec Koźmin z Wacławą Cierniakówną Polskie Olędry
Wypadki śmierci:
robotnik Andrzej Kaczor wdowiec, Koźmin, 71 lat
właśc. domu Jan Pawłowski, Koźmin, 81 lat
Antoni Szwarczyński, Koźmin, 15 lat
robotnik Michał Jakubiak, rezerwista Arvilers Francja 32 lata
uboga Konstancja Marciniak z Marszałków wdowa, Gościejew, 82 lata
syn robotnika Marjan Baszyński, Koźmin, 1 godzina
wdowa Marcjanna Młyńska z Marciszów, Wziąchów, 65 lat

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 17, środa dnia 27 lutego 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 19.II. do 25. II. 1924 r.
Porody syna:
Stefan Myśliński, mistrz fryzjerski Koźmin
Franciszek Nowakowski, rolnik Skałów
Mieczysław Nowak, rolnik Staniew
Antoni Ciemięga, robotnik Stara Obra
niezamężna Anna Skrzypczakówna, Koźmin
Ludwik Kramarczyk, rolnik Wyrembin
córkę:
Jerzy Szeurich, nauczyciel Koźmin
Wawrzyniec Szymczak, robotnik Psiepole
Franciszek Raś, robotnik Borzęcice
Kazimierz Wachowiak, robotnik Koźmin
Piotr Wałęsa, rolnik Galew
śluby:
dozorca straży celnej Stanisław Styburski Jelenkowate pow. Sokole z Kazimierą Wandlikowską Koźmin
rolnik Józef Cieluch wdowiec z Stanisławą Ratajczykówną, oboje z Polskich Olędrów
starszy ogrodnik i instruktor przy szkole ogrodn. Wojciech Nowak z Anną Banachowiczówną oboje z Koźmina
Wypadki śmierci:
Konstancja Konieczna z Sobczaków, Koźmin, 68 lat
rolnik Ludwik Pawłowski, Koźmin, 64 lat
Dyonizy Franciszek Damazyniak, Koźmin, 14 miesięcy
Edward Kulka, Stara Obra, 7 miesięcy
Józefa Szymczak, Psiepole, 1 dzień
Marjanna Gorwa, Wrotków, 4 lata
Jan Zawada, Polskie Olędry, 3 miesiące
Irena Grodzka, Koźmin, 8 miesięcy

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 20, sobota dnia 8 marca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 26. II. do 4. III. 24 r.
Porody syna:
Jan Wdowczyk, rolnik Galew
Teodor Lewandowicz, listonosz Koźmin
Stanisław Kryś, rolnik Tatary
Jan Aleksandrzak, kolejarz Skałów
Ludwig Zimny, górnik Borzęcice
córki:
Franciszek Dymarski, rolnik Cegielnia
Józef Malinowski, oberzysta Lipowiec
Andrzej Matysiak, rolnik Orla
Jan Kostka, rolnik Gościejew
Stanisław Lichman, robotnik Czarnysad
Ludwik Pawlik, robotnik Borzęcice
śluby:
sierżant zawodowy Franciszek Gabryel Lubliniec z Konstancją Szyszkówną Cegielnia
robotnik Antoni Figaj z Franciszką Kmieciakówną, oboje z Orli
robotnik rolny Stanisław Baranek z Franciszką Jasikówną, oboje z Borzęcic
robotnik Józef Malicki Poznań z Walentyną Wojciechowską Koźmin
wypadki śmierci:
Kazimierz Skrzypczak, Kożmin, 1 rok
Marjanna Karbowiakowa, Orla, 74 lat
Antoni Kowańdy, Wałków, 13 lat
Mieczysław Foltyniewicz, Stara Obra, 2 miesiące

Re: Koźmin

28 gru 2015, 12:53

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 21, środa dnia 12 marca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 5. III. do 11. III. 24
Porody syna:
Franciszek Wojciechowski, mistrz obuwniczy Koźmin
Kazimierz Klarzyński, robotnik Galew
Antoni Jędrzejak, rolnik Staniew
Stanisław Czapla, rolnik Staniew
córkę:
Hugon Schneider, kupiec Koźmin
Ignacy Jerzyk, obuwnik Gościejew
wypadki śmierci:
Pelagja Nelka, Koźmin, 2 miesiące
Paweł Kurzawski, Koźmin, 75 lat
Ella Trümpelmann, Borzęciczki, 22 lat
Wiktoria Henchel, Polskie Olędry, 71 lat
Joanna Dągielska, Białydwór, 79 lat
Anna Burdziąg, Stara Obra, 9 miesięcy
Sprostowanie!
W numerze 17-tym Orędownika powiatowego przy ogłaszaniu porodów zaszedł błąd, gdzie zamiast Antoni Ciemięga, ma być niezamężna Konstancja Ciemięga, co niniejszym prostujemy.

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 23, środa dnia 19 marca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
od 11. III. do 18. III. 24
Porody syna:
Wawrzyniak Marcin, rolnik Wrotków
Matłoka Józef, robotnik Dębiogóra
Kupuściak Marcin, chałupnik Borzęcice
Roszczak Jan, rolnik Józefowo (Gościejew)
Frąckowiak Jan, kolejarz Koźmin (bliźnięta)
Kaczór Wojciech, górnik Polskie Olędry
Miękus Józef, rolnik Gościejew
córkę:
Szustak Antoni, robotnik Czarnysad
Ziętkiewicz Walenty, asystent pocztowy Koźmin
Michalak Walenty, ślusarz Koźmin
Rychlik Jan, robotnik Nowa Obra
Wawrzyniak Ludwik, rolnik Polskie Olędry
Wypadki śmierci:
Błoch Marta, Borzęcice, 8 miesięcy
Śluby:
Natan Mośkiewicz z Dorotą Loebel oboje z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 25, środa dnia 26 marca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 18. III. do 25. III. 1924 roku
Porody syna:
Jaskułka Franciszek, robotnik Staniew
Jaśniak Franciszek, rolnik Borzęcice
Jakubiak Jan, rolnik Gałązki
córkę:
Jakubek Anna, niezamężna Koźmin
Plucinski Antoni, rolnik Biały Dwór
Kujawiak Józef, rolnik Polskie Olędry
Nowicki Osuch Jan, rolnik Sapieżyn
Kaźmierczak Andrzej, robotnik Serafinów
Wypadki śmierci:
Szymański Jan, 14 miesięcy Koźmin
Brodniewicz Franciszka, 70 lat Serafinów
Jiezierska Małgorzata, 80 lat Borzęcice
Golinska Marja, 23 lata Polskie Olędry
Zapowiedzie:
Maćkowiak Stanisław, hutnik Mała Dąbrówka (Górny Śląsk) z Walentyną Leoniakówną Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 27, środa dnia 2 kwietnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 26. III. do 1. IV. 1924 roku
Porody syna:
Suchodolski Józef, rob. Serafinów
Nowak Stanisław, pomocnik handlowy Koźmin (bliźnięta)
córkę:
Szlachta Franciszek, robotnik Staniew
Branicki Wojciech, robotnik Stara Obra
Tomczyk Ignacy, rolnik Borzęcice
Andersz Franciszek, rolnik Polskie Olędry
Marciniec Józef, dyrektor szkoły ogrodniczej Koźmin
Gontowski Antoni, ślusarz kolejowy Poznań
Nowak Stanisław, pomocnik handlowy Koźmin
Damazyniak Józef, kontroler Kasy chorych Koźmin
Wypadki śmierci:
Mazurek Józef, 8 miesięcy Trzebin
Szewczykowska Marjanna, 79 lat Lipowiec
Rogowicz Tomasz, 50 lat Koźmin
Nowak Stanisław, Leszek 10 ½ godz. Koźmin
Biadała Stefan, 1 ½ lat Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 29, środa dnia 9 kwietnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. IV. do 8. IV. 1924 roku
Porody syna:
Typański Marcin, robotnik Stara Obra
Stawowy Ignacy, rolnik Koźmin
Błaszczyk Juljan, robotnik Staniew
córkę:
Banaszak Józef, robotnik Orla (bliźnięta)
Józefiak Stanisława, niezamężna robotnica Skałów
Maćkowiak Władysław, rolnik Kaniew
Wypadki śmierci:
Nowak Stanisława, Bożenna 2 ½ dnia Koźmin
Wolter Agnieszka, 19 lat Lipówiec
Kasprzakowa Anastazja, 26 lat Wyrembin
Witek Franciszek, 82 lat Borzęcice
Zapowiedzie:
handlarz Antoni Bomski z Stanisławą Szablewską oboje z Koźmina

(brak nr 31 w którym zapewne są zapisy z okresu 8.IV – 15.IV)

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 34, sobota dnia 26 kwietnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 15. IV. do 22. IV. 1924 roku
Porody syna:
Szyszka Stanisław, rolnik Tatary,
Janicki Antoni, kolejarz Koźmin,
Jaśniak Stanisław, rolnik Galew
córkę:
Skiba Ludwik, robotnik Koźmin,
Stasik Antoni, rolnik Gościejew (nieżywe)
Serek Józef, górnik Koźmin
Wypadki śmierci:
Chmielińska Rozalja, 70 lat Wrotków
Szymura Filip, 57 lat Koźmin
Drożdzynska Juljanna, 81 lat Orla
Marcinkowska Franciszka, 14 lat Koźmin
Maciejewska Franciszka, 46 lat Borzęciczki
Gattner Jan, 80 lat Koźmin
Chojecki Władysław, 60 lat Koźmin
Zapowiedzie:
robotnik Józef Konieczny wdowiec z Stanisławą Kokocińską oboje z Koźmina
sekretarz podatkowy Stanisław Bussler z Lublinca z Stefanją Ziętkiewiczówną z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 35, środa dnia 30 kwietnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 23. IV. do 29. IV. 1924 roku
Porody syna:
Janiak Wojciech, listonosz Koźmin
Pawuła Jan, rolnik Stara Obra
córkę:
Maćkowiak Franciszek, robotnik Psiepole
Durak Józef, kolejarz Wałków
Wypadki śmierci:
Szczepaniak Marcin, 79 lat Gałązki
Grzesiek Józef, 84 lat Borzęcice
Janiak Wojciech, 5 minut Koźmin
Wurch Regina, 80 lat Chełków
Zapowiedzie:
robotnik Franciszek Nowak Stara Obra z Heleną August Sapieżyn
obuwnik Stanisław Kołaski Bruczków z Heleną Szychówną Gościejew
Walenty Juskowiak robotnik z Jadwigą Dymel, oboje z Koźmina
rolnik Walenty Bręk z Marjanną Grzesiakówną, oboje z Nowej Obry
Piotr Kaczmarek rolnik Budy z Anielą Sowińską z Koźmina
robotnik Stanisław Gajewski Ługi z Rozalją Kostuj Białydwór

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 37, środa dnia 7 maja 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 30. IV. do 6. V. 1924 roku
Porody syna:
Dekubanowski Wincenty, rzeźnik Koźmin (nieżyw.)
Misiak Andrzej, robotnik Serafinów
córkę:
Rybka Jan, robotnik Szymanowo
Jędraszczyk Antoni, robotnik Lipowiec
Kuźniacki Michał, rolnik Galew
Frąckowiak Ignacy, robotnik Nowa Obra
Dargel Robert, gatrowy Koźmin
Wypadki śmierci:
Nowak Marjanna, 45 lat Stara Obra
Wośkowa Marjanna, 35 lat Stara Obra
Dargel Zofja, 34 godziny Koźmin
Śluby:
Maćkowiak Stanisław, hutnik z Małej Dąbrówki z Walentyną Leoniakówną z Koźmina
Bomski Antoni handlarz z Stanisławą Szablewską oboje z Koźmina
Kołaski Stanisław obuwnik Bruczków z Heleną Szychówną Gościejew
Zapowiedzie:
Kostka Tomasz, rolnik Suśnia z Anną Marciniakówną Skałów
Golka Jan obuwnik Koźmin z Ludwiką Krawiec Galew

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 40, sobota dnia 17 maja 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 6. do 13. maja 1924 roku
Porody syna:
Staniewska Józefa, niezamężna Koźmin
Sowiński Ignacy, handlarz Koźmin
Kieliszkowski Michał, rolnik Trzebin
córkę:
Bręk Franciszek, rolnik Wrotków
Figaj Antoni, robotnik Orla
Kaźmirczyk Tomasz, rolnik Borzęcice
Dymel Bronisław, ślusarz Koźmin
Klauze Eduard, rolnik Cegielnia
Wypadki śmierci: Król Agnieszka, 75 lat Białydwór
Świeczkiewicz Józef, 4 miesiące Dębiogóra
Spychała Pelagia, 5 miesięcy Serafinów
Rutkowska Marja, 98 lat Koźmin
Kieliszkowski Władysław, 17 godzin, Trzebin
Śluby:
Konieczny Józef robotnik wdowiec z Stanisławą Kokocińską, oboje z Koźmina
Nowak Franciszek robotnik Stara Obra z Heleną August służącą z Sapieżyna
Kaczmarek Piotr rolnik Budy z Anielą Sowińską Koźmin
Zapowiedzie:
Kasprzak Walenty robotnik wdowiec z Marjanną Walczakówną, oboje z Wyrębina
Krystek Leon kierownik garbarni z Heleną Magdaleną Arendzówną, oboje z Koźmina
Gęstwa Franciszek robotnik z Raczyborowa z Stanisławą Lisikówną Wrotków
Praczyk Tomasz rolnik Gościejew z Anną Królówną Wrotków

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 42, sobota dnia 24 maja 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 13 do 20 maja 1924 roku
Porody syna:
Maleszka Władysław, kołodziej Koźmin
Dobry Stanisław, mistrz krawiecki Koźmin
Orpel Jan, rolnik Trzebin
Kaczmarek Władysław, kowal Staniew
Kuliński Franciszek, rolnik Gościejew
Mitschke Otto, dzierżawca majątku ziemskiego Gałązki
Filipiak Michał, rolnik Polskie Olędry
córkę:
Antkowiak Jan, robotnik Koźmin
Zieliński Jan, chałupnik Polskie Olędry
Grzymski Stanisław, robotnik Stara Obra
Tyrakowski Wacław, rolnik Koźmin
Wypadki śmierci:
Zieliński Kazimierz, 6 miesięcy Czarnysad
Kaczmarek Jan, 5 minut Staniew
Konopiński Władysław, 23 lat Koźmin
Marciniakówna Józefa, 24 lat Borzęcice
Wałęsa Zofja 83 lat Borzęcice
Zapowiedzie:
rolnik Jan Kuś z Skałowa z Katarzyną Szymurówną z Polskich Olędrów
rzeźnik Wacław Sperzyński Krotoszyn z Stanisławą Studerówną Koźmin
rolnik Jan Bukowski z Nowejwsi z Jadwigą Kubiakówną z Nowej Obry
robotnik Franciszek Idek z Maryjanną Golińską, oboje z Staniewa
Śluby:
rolnik Bręk Walenty z Marjanną Grzesiakówną, oboje z Nowej Obry
Juskowiak Walenty robotnik z Jadwigą Dymlówną, oboje z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 44, sobota dnia 31 maja 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 20 do 27 maja 1924 roku
Porody syna:
Robaczyk Jakób, kupiec Koźmin
Kieliba Jan, rolnik Borzęcice
Śmigielski Andrzej, rolnik Trzebin
Grossmann Franciszek, robotnik Orlinka
Olęder Ignacy, rolnik Polskie Olędry
córkę:
Sowiński Stanisław, robotnik Orla
Talaga Józef, kołodziej Gościejew
Ranke Andrzej, dozorca więzienny Koźmin
Majdecki Franciszek, robotnik Nowa Obra
Wypadki śmierci:
Kieliba Jan, 1 godzina Borzęcice
Walczak Józef, 18 lat Białydwór
Zapowiedzie:
mistrz powroźniczy Wilhelm Oswaldkrahl wdowiec Rawicz z Magdaleną Jadwigą Handtke Borzęciczki
robotnik Jan Sałbut Lipowiec z Jadwigą Zagodówną Borzęciczki
blacharz instelator Sylwester Konicki z Heleną Maleszkówną, oboje z Koźmina
Śluby:
Gajewski Marcin robotnik Ługi z Agnieszką Kostuj Białydwór
Gajewski Stanisław robotnik Ługi z Rozalją Kostuj Białydwór
Golka Jan obuwnik Koźmin z Ludwiką Krawiec z Galewa

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 45, środa dnia 4 czerwca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 27 maja do 5 czerwca 1924 roku
Porody syna:
Stefaniak Józef, rolnik Polskie Olędry
Stawowiak Walenty, robotnik Wrotków
Grodziński Jan, listonosz Koźmin
Krawiec Jan, robotnik Koźmin
córkę:
Turbański Piotr, rolnik Gałązki
Bręk Michał, rolnik Wrotków
Kowalski Sylwester, właściciel rakarni Koźmin
Dąbrowski Tomasz, rolnik Kaniew
Kolendowicz Wacław, budowniczy Koźmin
Olbiński Marcin, robotnik Staniew
Baranek Stanisław, robotnik Borzęcice
Bałoniak Ludwik, rolnik Kaniew
Wypadki śmierci:
Dorn Karolina, Trzebin 72 lat
Kierpiec Jan, handlarz 42 lat Koźmin
Szmaj Kazimierz, 15 miesięcy Borzęciczki
Śluby:
Walenty Kasprzak robotnik wdowiec z Marjanną Walczakówną, oboje z Wyrębina
Jan Kryś rolnik Skałów z Katarzyną Szymurówną Polskie Olędry
Praczyk Tomasz rolnik Gościejew z Anną Królówną Wrotków

Re: Koźmin

29 gru 2015, 14:11

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 49, środa dnia 18 czerwca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 3. VI. do 17. VI. 1924 roku
Porody syna:
Joachimiak Tomasz, posterunkowy Policji Państwowej Koźmin
Zaradniak Stanisław, chałupnik Polskie Olędry
Skiba Tomasz, kolejarz Lipowiec
Grębowski Józef, rolnik Kaniew
Michalak Franciszek, rolnik Wrotków
Malicki Józef, robotnik Koźmin
córkę:
Pietrzak Jan, robotnik Wałków
Przybył Marcin, rolnik Staniew
Skiba Andrzej, rolnik Nowa Obra
Grębowski Józef, rolnik Kaniew (bliźnięta)
Kaczmarek Piotr, rolnik Białydwór
Kasołka Ignacy, rolnik Cegielnia
Wypadki śmierci:
Jaśkowiakowa Apolonja, 78 lat Lipowiec
Szcześniakowa Jadwiga, 44 lat Polskie Olędry
Dąbrowska Jadwiga, 40 lat Skałów
Bręk Władysława, 17 dni Wrotków
Kuś Andrzej, 86 lat Borzęcice
Ratajczak Kaźmierz, 16 miesięcy Staniew
Pawlicka Katarzyna, 55 lat Nowa Obra
Mikołajczyk Ludwik, 18 lat Kromolice
Zapowiedzie:
Bujakiewicz Antoni, górnik Chociszewice z Katarzyną Maciejewską Czarnysad
Królik Walenty, rolnik Olesie z Głóchówną Marjanną Galew
Kołaski Franciszek, młynarz Tatary z Leihsnerówną Jadwigą Koźmin
Szczepaniak Szczepan, robotnik Wronów z Szlachtą Pelagją Staniew
Orpel Józef, rolnik Nowawieś z Zawadą Agnieszką Polskie Olędry
Juskowiak Andrzej, robotnik z Sowińską Marjanną, oboje z Koźmina
Orpel Ludwik, rolnik Nowawieś z Zawadą Marjanną Polskie Olędry
Wach Antoni, rolnik Babkowice z Krysiówną Marjanną Staniew
Korczyk Józef, robotnik Mokronos z Kulską Marjanną Serafinów
Śluby:
Idek Franciszek, robotnik z Marjanną Golińską, oboje z Staniewa
Krystek Leon, kierownik garbarni z Heleną Arendzówną, oboje z Koźmina
Jan Bukowski, rolnik z Nowejwsi z Jadwigą Jakubiakówną Nowa Obra
Wilhelm Oswald Krahl, mistrz powroźniczy Rawicz z Magdaleną Jadwigą Handtke Borzęciczki
Franciszek Gęstwa, robotnik Raczyborów z Stanisławą Lisikówną Wrotków
Jan Sałbut, robotnik z Jadwigą Łagodówną, oboje z Borzęciczek
Andrzej Teodorczyk, rolnik z wdową Apolonją Bachorzową z Frąckowiaków oboje z Galewa

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 51, środa dnia 25 czerwca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 17. VI. do 24. VI. 1924 roku
Porody syna:
Bałoniak Jan, rolnik Kaniew
Wagner Jan, naczelny sekretarz sądowy Koźmin
Michalak Jan, włodarz Stara Obra
Kordus Wawrzyniec, rolnik Trzebin
Paterczyk Stefan, kolejarz Koźmin
córkę:
Stachowiak Ludwik, rolnik Wyrębin
Bączyk Antoni, kowal Koźmin
Śluby:
Szperzyński Wacław, rzeźnik Krotoszyn z Stanisławą Sztuderówną krawcową Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 53, środa dnia 2 lipca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 24. VI. do 1. VII. 1924 roku
Porody syna:
Kaczor Tomasz, poster. Pol. Państw. Koźmin
Ciąder Jan, stolarz Galew
Serek Andrzej, robotnik Borzęcice
córkę:
Sztuder Walenty, robotnik Stara Obra
Kaczmarek Tomasz, kolejarz Wałków
Bochna Ludwik, rolnik Tatary
śluby:
blacharz instalator Sylwester Konicki z Heleną Maleszkówną, oboje z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 55, środa dnia 9 lipca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. VII. do 8. VII. 1924 roku
Porody syna:
Szurkowski Stanisław, obuwnik Koźmin
Janicki Franciszek, robotnik Borzęcice
Maleszka Tomasz, kolejarz Kożmin
Ciąder Józef, robotnik Polskie Olędry
córkę:
Sobański Walenty, obuwnik Koźmin
Hoffmann Karol, robotnik Stara Obra
Zapowiedzie:
Dudkowiak Michał, włodarz Kromolice z Benigną Kempą Gościejew
August Marcin, robotnik Borzęcice z Józefą Sikorą Koźmin
Śluby:
rolnik Walenty Królik Olesie z Marjanną Głuchówną Galew
robotnik Andrzej Juskowiak z Marianną Sowińską, oboje z Koźmina
robotnik Józef Korczyk Mokronos z Marjanną Kulską Serafinów

(brak 8. VII do 15. VII.)

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 59, środa dnia 23 lipca 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 15. VII. do 22. VII. 1924 roku
Porody syna:
kierownik garbarni Leon Krystek, Koźmin
rolnik Franciszek Mroczek, Wrotków
córkę:
robotnik Jan Nowak, Staniew
robotnik Franciszek Kajetańczyk, Stara Obra
hutnik Stanisław Szyszka, Koźmin (nieżywe)
Wypadki śmierci:
Marjanna Orpel, Polskie Olędry, 57 lat
Ślub:
włodarz Michał Dutkowiak Kromolice z Benigną Kempą Gościejew

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 62, sobota dnia 2 sierpnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 22. VII. do 1. VIII. 1924 roku
Porody syna:
rolnik Franciszek Szymczak, Wrotków
robotnik Jan Kolęda, Szymanów
obuwnik Kazimierz Bąk, Koźmin
kupiec Wojciech Mróz, Koźmin (nieżywe)
robotnik Franciszek Kraska, Nowa Obra
mistrz blacharski Wojciech Jaworski, Koźmin
kapral zawodowy Walenty Neter, Koźmin
córkę:
mistrz piekarski Piotr Weinert, Koźmin
rolnik Mikołaj Blandzi, Polskie Olędry
urzędnik sądowy Franciszek Moryson, Koźmin
niezamężna Zofja Biskup, Staniew
niezamężna Jadwiga Gola, Wałków
rolnik Ignacy Zawodny, Czarnysad
Wypadki śmierci:
robotnik Jan Misiak, Staniew, 24 lat
ułan Sylwester Kaczmarek, Wilno 21 i pół r.
Apolonja Gola, Wałków, 71 lat
Marjanna Kostka, Paniwola, 76 lat
Henryk Neter, Koźmin, 5 minut
Śluby:
robotnik Marcin August Borzęcice z Józefą Sikorą Koźmin
robotnik Ludwik Paterczyk Czarnysad z Marjanną Swornowską Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 65, środa dnia 13 sierpnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. VIII. do 12. VIII. 1924 roku
Porody syna:
robotnik Józef Janicki, Staniew
robotnik Tomasz Batora, Koźmin
córkę:
mistrz obuwniczy Stefan Szymański, Koźmin
niezamężna Konstancja Kujawiak, Galew
niezamężna Marjanna Bartkowiak, Wrotków
Wypadki śmierci:
żona kołodzieja Wiktoria Wybierała, Stara Obra, 37 lat
robotnik rolny Ludwik Walczak, Białydwór, 24 lata
wdowa Katarzyna Zbawiona, Staniew, 65 lat
Franciszek Bałoniak, Kaniew, 2 ½ roku
Marjan Władysław Ciąder, Galew, 6 tygodni

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 67, środa dnia 20 sierpnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 12. VIII. do 19. VIII. 1924 roku
Porody syna:
robotnik Józef Klonowski, Gałązki
pomocnik ślusarski Stanisław Filipiak, Borzęcice
górnik Jan Pietrasik, Koźmin
córkę:
robotnik Wojciech Grzesiek, Polskie Olędry
rolnik Wojciech Polowczyk, Borzęcice
rolnik Stanisław Domicz, Koźmin
kupiec Stanisław Michalski, Koźmin
Wypadki śmierci:
Stefan Kolęda, Stara Obra, 3 tygodnie
żona rolnika Agnieszka Mroczek, Gałązki, 24 lata
Zapowiedzie:
obuwnik Piotr Jaworski z Anną Maleszkówną, oboje z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 70, sobota dnia 30 sierpnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 19. VIII. do 26. VIII. 1924 roku
Porody syna:
robotnik Franciszek Sobała, Gałązki
robotnik Wojciech Skrzypczak, Borzęciczki
córkę:
rolnik Józef Kieliba, Borzęcice
rolnik Stanisław Patera, Polskie Olędry
rolnik Antoni Pieniężny, Czarnysad
rolnik Stanisław Kolęda, Polskie Olędry
niezamężna Ludwika Mostowiakówna, Gałązki
Wypadki śmierci:
robotnik Józef Kaczmarek, Koźmin, 62 lata
żona stangreta, Franciszka Stanek, Czarnysad, 55 lat
Marta Pawlak, Borzęcice, 17 lat
Jadwiga Orpel, Nowa Obra, 21 lat

(brak 26. VIII do 2. IX.)

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 75, środa dnia 17 września 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 2. IX. do 16. IX. 1924 roku
Porody syna:
rolnik Andrzej Krupiński, Galew
robotnik Stanisław Chojnicki, Borzęciczki
urzędnik kolejowy Jan Mianowski, Stara Obra
robotnik Stanisław Skorupa, Borzęciczki
robotnik Jan Bogusławski, Nowa Obra
rolnik Tomasz Raś, Nowa Obra
rolnik Piotr Orpel, Galew
córkę:
robotnik Ignacy Dymel, Stara Obra
robotnik Franciszek Idek, Staniew
strażnik zaporowy Wincenty Iwański, Białydwór
handlarz Jan Wuttke, Koźmin
niezamężna Rozalja Kowalska, Koźmin (nieżywe)
rolnik Stanisław Ratajczak, Galew
Wypadki śmierci:
emerytowany wachmistrz policyjny Andrzej Hansch, Koźmin, 60 lat
Katarzyna Majdecka, Koźmin, 70 lat
Helena Polańska, Polskie Olędry, 8 miesięcy
Adam Skorupa, Borzęciczki, 10 minut
Witold Matuszkiewicz, Koźmin, 19 ½ roku
kapitalista Antoni Kołaski, Koźmin, 79 lat
robotnik Szymon Staniewski, Koźmin, 76 lat
Zapowiedzie:
robotnik Jakób Juskowiak z Heleną Zagórską, oboje z Koźmina
rolnik Franciszek Szwałek Wyrębin z Józefą Walczakówną Stara Obra
kupiec Józef Markiewicz z Marją Krystkówną, oboje z Koźmina
woźny Walenty Paszkiewicz Poznań z Józefą Terakowską Borzęcice
robotnik Franciszek Perkiewicz Koźmin z Wiktorją Kmieciak Stara Obra
rolnik Michał Walczak Stara Obra z Stanisławą Szwałek Wyrębin
górnik Wojciech Grobelny Wielkie Pogorzałki z Pelagją Majcher Borzęcice
rob. Franciszek Frala Krotoszyn z Jadwigą Filipiak Dębiogóra

Re: Koźmin

30 gru 2015, 22:13

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 77, środa dnia 24 września 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 16. IX. do 23. IX. 1924 roku
Porody syna:
sekretarz Szkoły Ogrodniczej Józef Piwek, Koźmin
córkę:
rolnik Antoni Wardyński, Nowa Obra
burmistrz Feliks Nowakowski, Koźmin
robotnik Józef Olejnik, Koźmin
Wypadki śmierci:
wymiernik Stanisław Szymura, Tatary, 84 lat
Kazimiera Janka, Koźmin, 1 ½ roku
Zapowiedzie:
rolnik Franciszek Marciniak, Orla z Marjanną Misiakówną, Białydwór
murarz Czesław Dylewski z Anną Wieczorek, oboje z Koźmina
urzędnik pocztowy Józef Kunze, Jarocin z Władysławą Stańczakówną, Koźmin
Śluby:
rolnik Franciszek Szwałek, Wyrębin z Józefą Walczakówną, Stara Obra

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 79, środa dnia 1 października 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 24. IX. do 30. IX. 1924 roku
Porody syna:
rolnik Stanisław Szymczak, Sapieżyn
górnik Antoni Motała, Galew
robotnik Stanisław Jaśniak, Białydwór
sekretarz pocztowy Witold Sosnowski, Koźmin
rolnik Franciszek Mięki, Nowa Obra
mistrz rzeźnicki Maksymilian Wyduba, Koźmin
córkę:
rolnik Jan Batycki, Koźmin
robotnik Marcin Szymczak, Skałów
robotnik Jan Lisik, Wrotków
rolnik Fryderyk Schrammek, Sapieżyn
Wypadki śmierci:
żona oberzysty Antonina Grześkowiak, Koźmin, 50 lat
Salomea Łucja Stach, Koźmin, 1 rok
Jan Zaradniak, Polskie Olędry, 3 ½ miesiąca
żona dozorcy rzeźni miejskiej Rozalja Świętek, Koźmin, 51 rok
Zapowiedzie:
robotnik Franciszek Fryda, Józefów z Weroniką Musiałowską, Stara Obra
kołodziej Franciszek Wybierała, Stara Obra z Franciszką Wawrzyniakową, Małe Zalesie
asystent Magistratu Józef Baszyński z Stanisławą Ratajską, oboje z Koźmina
robotnik Czesław Glapa, Koźmin z Stanisławą Pawłowską, Orla
Śluby:
robotnik Jakub Juskowiak z Heleną Zagórską, oboje z Koźmina
obuwnik Piotr Jaworski z Anną Maleszkówną, oboje z Koźmina

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 87, środa dnia 29 października 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. X. do 27. X. 1924 roku
Porody syna:
robotnik Józef Szymbor, Dębowiec
fryzjer Stanisław Robaczyk, Koźmin
robotnik Stefan Zielonka, Borzęciczki
piekarz Ignacy Mielcarz, Koźmin
robotnik Franciszek Staniek, Borzęcice
rolnik Stanisław Jankowski, Borzęcice
rolnik Jan Marszałek, Gałązki
córkę:
dozórca więzienny Antoni Glubiak, Koźmin
kowal Stanisław Bączyk, Koźmin
rolnik Piotr Urbaniak, Nowa Obra
robotnik Antoni Bujakiewicz, Czarnysad (nieżywe)
kolejarz Ignacy Udzik, Koźmin
robotnik Marcin Janiec, Stara Obra
robotnik Jan Maćkowiak, Gałązki
rolnik Karol Dorn, Trzebin
niezamężna Stanisława Król, Wrotków
Wypadki śmierci:
Bronisława Bałoniak, Kaniew, 4 miesiące
Jerzy Kazimierz Stock, Koźmin, 7 miesięcy
Agnieszka Romała, Wrotków, 72 lat
rolnik Jan Orpel, Trzemeszno, 79 lat
Helena Skiba, Nowa Obra, 4 miesiące
Pelagja Wałęsa, Galew, 5 miesięcy
robotnik Ignacy Nelka, Koźmin, 58 lat
robotnik Stanisław Kempa, Gościejew, 61 lat
Stefanja Kubiak, Orla, 2 lata
żona rolnika Bibjanna Podziemek, Gałązki, 31 lat
Bolesław Podziemek, Gałązki, 1 rok
Franciszka Wójcik, Gałązki, 68 lat
Stanisław Jankowski, Borzęcice, 5 minut
Józefa Slązak, Koźmin, 70 lat
Zapowiedzie:
rolnik Stefan Nowak z Marjanną Orplówną, oboje z Staniewa
rolnik Jan Patera, Wyki z Katarzyną Zawadą, Cegielnia
rzeźnik Hermann Lerch, Borek z Ernestyną Vlelstich, Nowa Obra
rolnik Wojciech Grzemski, Skoków z Ludwiką Marciniakówną, Sapieżyn
rolnik Józef Filipiak z Walentyną Dziubą, oboje Borzęcic
rolnik Jan Grzegorski, Borzęcice z Marjanną Orpel, Galew
zawodowy plutonowy Jan Grobelny, Poznań z Stanisławą Pietrzakówną, Sapieżyn
robotnik Kazimierz Grzegorek, Orlina z Marjanną Jarczyńską, Nowa Obra
rolnik Tomasz Kostka, Suśnia z Anną Marciniakówną, Skałów
rolnik Władysław Szulc, Ligota z Józefą Ciesiółkówną, Koźmin
rolnik Franciszek Orpel, Budy z Małgorzatą Raczkiewiczówną, Cegielnia
rolnik Andrzej Raś z Jadwigą Terakowską, oboje z Borzęcic
fryzjer Jan Gaiska z Walentyną Borecką, oboje z Koźmina
Śluby:
robotnik Franciszek Perkiewicz, Koźmin z Wiktorią Kmieciakówną, Stara Obra
robotnik Franciszek Frala, Krotoszyn z Jadwigą Filipiak, Dębiogóra
rolnik Michał Walczak, Stara Obra z Stanisławą Szwałek, Wyrębin
woźny Walenty Paszkiewicz, Poznań z Józefą Terakowską, Borzęcice
górnik Wojciech Grobelny, Wielkie Pogorzałki z Pelagią Majcher, Borzęcice
kupiec Józef Markiewicz z Marją Krystkówną, oboje z Koźmina
sekretarz podatkowy Stanisław Bussler, Lubliniec z Stefanją Ziętkiewiczówną, Koźmin
kołodziej Franciszek Wybierała, Stara Obra z Franciszką Marciniak, Małe Zalesie
murarz Czesław Dylewski z Anną Wieczorek, oboje z Koźmina
rolnik Franciszek Marciniak, Orla z Marjanną Misiakówną, Białydwór
robotnik Czesław Glapa, Koźmin z Stanisławą Pawłowską, Orla
obuwnik Antoni Zasieczny z Anną Marją Bzdęgą, oboje z Koźmina
asystent Magistratu Józef Baszyński z Stanisławą Ratajską, oboje z Koźmina
robotnik Ludwik Nowak, Koźmin z Marjanną Włodarczyk, Orla
urzędnik pocztowy Józef Kunze, Jarocin z Władysławą Stanczakówną, Koźmin
rolnik Andrzej Gierdych, Potarzyca z Marjanną Jendryczką, Wyrębin
rolnik Michał Szwałek, Borzęcice z Balbiną Półrolniczak, Nowa Obra

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 89, sobota dnia 8 listopada 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 27. X. do 4. XI. 1924 roku
Porody syna:
robotnik Czesław Stawowiak, Koźmin
niezamężna Helena Śniegocka, Koźmin
rolnik Jan Kurpyta, Białydwór
obuwnik Walenty Szczepaniak, Koźmin
rolnik Jan Wolicki, Trzebin
córkę:
niezamężna Helena Wiśniewska, Koźmin
robotnik Wojciech Dyndas, Dębiogóra
kolejarz Jan Krystek, Koźmin
rolnik Józef Staniek, Borzęcice
Wypadki śmierci:
Cecylia Krystek, Koźmin, 4 dni
Wiktoria Maćkowiak, Gałązki, 3 tygodnie
wdowa Jadwiga Parysek, Galew, 74 lat
kołodziej Piotr Śledź, Skałów, 83 lat
Zapowiedzie:
rolnik Franciszek Perdziak z Marją Witczak, oboje z Kaniewa
rolnik Jan Pluta, Sławoszew z Katarzyną Kaźmierczak, Borzęcice
kupiec Antoni Dąbkiewicz, Mieszków z Anną Wosiek, Stara Obra
robotnik Stefan Józefiak z Zofją Sarnowską, oboje z Koźmina
formierz Józef Wons, Nowawieś z Zofją Kaczmarek, Borzęcice
rolnik Jan Wojtkowiak z Joanną Kuberską, oboje z Wałkowa
śluby:
rolnik Jan Patera, Wyki z Katarzyną Zawadą, Cegielnia
rolnik Stefan Nowak z Marjanną Osuchówną, oboje z Staniewa
Sprostowanie – Zapowiedzie
Rolnik Stefan Nowak z Marjanną Osuchówną zamiast jak przedtem podano Orplówną

Re: Koźmin

30 gru 2015, 23:30

Joanno bardzo dziękuję za informacje z Orędownika. Znalazłam już kilka cennych notatek dotyczących moich przodków.
Pozdrawiam, Bernadeta

Re: Koźmin

07 sty 2016, 11:35

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 90, środa dnia 12 listopada 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 4. XI. do 11. XI. 1924 roku
Porody syna:
rolnik Józef Klarczyk, Józefowo (nieżywe)
córkę:
robotnik Piotr Kula, Czarnysad
kowal Jakób Pospiech, Wałków
Wypadki śmierci:
Stefan Dykczak, Koźmin, 13 lat
wdowa Emma Dietrich, Koźmin, 70 lat
Helena Dąbrowska, Czarnysad, 20 miesięcy
Stefanja Staniek, Borzęcice, 8 dni
Zapowiedzie:
Urzędnik sądowy Jan Banaszak z Józefą Piechowską, oboje z Koźmina
szeregowiec Stanisław Ruszczak z Leszna z Stanisławą Królówną, Wrotków
Śluby:
rolnik Józef Filipiak z Walentyną Dziubą, oboje z Borzęcic
robotnik Kazimierz Grzegorek, Orlina z Marją Jarczyńską, Nowa Obra
zawodowy plutonowy Jan Grobelny, Poznań z Stanisławą Pietrzakówną, Sapieżyn
rolnik Jan Grzegorski, Borzęcice z Marjanną Orpel, Galew

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 94, środa dnia 26 listopada 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 11. XI. do 18. XI. 1924 roku
Porody syna:
obuwnik Ludwik Stach, Koźmin
robotnik Jan Burdziąg II, Stara Obra
Wypadki śmierci:
wdowa Paulina Franzke, Lipowiec, 88 lat
rolnik Jan Bręk, Wrotków, 64 lat
wdowa Agnieszka Parzysz, Szymanów, 69 lat
wdowiec Jakób Jagodziński, Borzęciczki, 78 lat
Zapowiedzie:
Ogrodnik pezarżysta Kazimierz Konwiński, Poznań z nauczycielką Heleną Rogalanką, Gościejew
Śluby:
rolnik Władysław Szulc, Ligota z Józefą Ciesiółką, Koźmin
rolnik Andrzej Raś z Jadwigą Terakowską, oboje z Borzęcic
rolnik Franciszek Perdziak z Marją Witczak, oboje z Kaniewa
kupiec Antoni Dąbkiewicz, Mieszków z Anną Wosiek, Stara Obra
rolnik Tomasz Kostka, Suśnia z Anną Marciniakówną, Skałów

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 99, sobota dnia 18 grudnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 15. XI. do 10. XII. 1924 roku
Porody syna:
Franciszek Kołaski, młynarz, Koźmin
Jan Sowiński, robotnik, Dębiogóra
Michał Wojtaszek, włodarz, Borzęciczki
Jan Wyduba, rolnik, Polskie Olędry
Józef Pyta, inwalida wojenny, Stara Obra
Franciszek Jankowski, robotnik, Polskie Olędry
Marcin Wachowiak, listonosz, Koźmin
Jan Berlak, robotnik, Stara Obra
Józef Wasik, młynarz, Wrotków
Ignacy Cholewa, cieśla, Stara Obra
Franciszek Jędrzejak, rolnik, Galew
Stanisław Wojciechowski, starszy monter telegrafji, Koźmin
Stanisław Pawlik, listonosz, Koźmin
córkę:
Karolina Turek, niezamężna, Trzebin
Józef Kowalczyk, rolnik, Trzebin
Józef Gawroński, handlarz, Koźmin
Stanisław Majcher, robotnik, Borzęcice
Franciszek Wielebski, robotnik, Dębiogóra
Tomasz Kowańdy, rolnik, Borzęcice
Władysław Domicz, rolnik, Koźmin
Stanisław Parzysz, robotnik, Szymanów
Franciszek Moraś, robotnik, Psiepole
Jadwiga Szymendera z Adamczewskich, wdowa, Koźmin
Stefan Szydłowski, robotnik, Gałązki
Wawrzyn Ryba, chałupnik, Borzęcice
Andrzej Dykcik, robotnik, Dębówiec
Józef Filipiak, rob., Nowa Obra
Stefan Leopold, sekr. skarbowy, Koźmin
Wypadki śmierci:
Franciszek Skiba, 72 lata, Koźmin
Franciszka Szychowa, 68 lat, Borzęcice
Piotr Jarczyński, 88 lat, Koźmin
Ernestyna Pech, 70 lat, Koźmin
Marja Sobańska, 44 lat, Koźmin
Konstancja Sierszułowa, 71 lat, Koźmin
Józefa Bielita, 79 lat, Koźmin
Michał Daniel, 73 lat, Borzęcice
Józef Praczyk, 59 lat, Gościejew
Śluby:
Herman Konrad Lerch, rzeźnik, Borek z Ernestyną Vielstich, Nowa Obra
Franciszek Orpel, rolnik, Budy z Małgorzatą Raczkiewiczówną, Cegielnia
Wojciech Grzemski, rolnik, Skoków z Ludwiką Marciniakówną, Sapieżyn
Jan Pluta, rolnik, Sławoszew z Katarzyną Kaźmierczakówną, Borzęcice
Stefan Józefiak, robotnik, Koźmin z Zofją Sarnowską, Koźmin
Jan Wojtkowiak, roln. z Joanną Kuberską, oboje z Wałkowa
Józef Wons, formierz, Nowawieś z Zofją Kaczmarkówną, Borzęcice
Jan Gajska, fryzjer z Walentyną Borecką, oboje z Koźmina
Jan Banaszak, urzędnik Sądowy z Józefą Piechowską, oboje z Koźmina
Stanisław Ruszczak, szeregowiec, Leszno z Stanisławą Królówną, Wrotków
Kazimierz Konwiński, ogrodnik pazarzysta, Poznań z Heleną Rogalówną, Koźmin
Franciszek Kołaski, młynarz, Tatary z Jadwigą Leissnerówną, Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 102, środa dnia 24 grudnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 10. XII. do 22. XII. 1924 roku
Porody syna:
Józef Kasprzak, robotnik, Dębowiec
Józef Przybył, asystent Kasy Chorych, Koźmin
Szczepan Majnert, robotnik, Wrotków
Franciszek Kalmarczyk, starszy sierżant zawodowy, Koźmin
Jan Leśny, stangret, Borzęciczki
Jan Berlak, rolnik, Polskie Olędry
Walenty Ostrowski, obuwnik, Koźmin
córkę:
Andrzej Wasielak, robotnik, Borzęcice
Jan Rybiński, kupiec, Koźmin
Franciszek Łysik, rolnik, Białydwór
Walenty Królik, rzeźnik, Galew
Wypadki śmierci:
Edmund Śniegocki, 7 tygodni, Koźmin
Piotr Torzecki, 73 lata, Koźmin
Agnieszka Jagodzińska, 78 lat, Gałązki
Handchen Engelmann, 69 lat, Koźmin
Agnieszka Matuszak, 83 lata, Borzęcice
Antoni Jajor, 69 lat, Koźmin
Ignacy Kempiński, 50 lat, Koźmin
Zapowiedzie:
Wawrzyniec Mróz, robotnik, Polskie Olędry z Jadwigą Kucharską, Orla
Marcin Talaga, robot., Wielowieś z Stanisławą Furmanówną, Gościejew

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr 104, środa dnia 31 grudnia 1924 r.
Urząd stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 22. XII. do 30. XII. 1924 roku
Porody syna:
Wawrzyn Parzysz, rolnik, Gościejew
Franciszek Mucha, robotnik, Koźmin
Andrzej Idek, robotnik, Koźmin
córkę:
Andrzej Idek, robotnik, Koźmin (bliźnięta)
Tomasz Mizgalski, kucharz, Skałów
Walenty Musieliński, rolnik, Staniew
Tomasz Bury, rolnik, Polskie Olędry
Wojciech Kędziora, rolnik, Paniwola
Wypadki śmierci:
Józef Ziętkiewicz, 63 lata, Koźmin
Kazimiera Musielińska, 5 minut, Staniew
Anna Kaczmarek, 6 miesięcy, Białydwór
Stanisław Kozłowski, 53 lata, Borzęcice
Zapowiedzie:
Jan Kubiak, rolnik, Galew z Anną Szymczakową, z domu Kopeć, Sapieżyn
Franciszek Kocik, robotnik, Horzowo, powiat Katowice z Leokadją Siekierską, Orla
Władysław Michalak, piekarz, Krzywin z Barbarą Kostkówną, Gościejew
Franciszek Giermaziak, hutnik z Rozdzenia, powiat Katowice z Józefą Pawułą, Stara Obra

Re: Koźmin

10 sty 2016, 20:37

Poniżej lista terminatorów cechu krawieckiego w Koźminie z lat 1923-1939

Imię / nazwisko ucznia / data urodzenia / miejsce urodzenia
1 Józef Orłowski 13-01-1908 Wattenscheid (Niemcy)
2 Ludwig Frala 02-08-1908 Oberhausen (Niemcy)
3 Antoni Kulka 14-05-1907 Golina
4 Stefan Staszak 26-11-1908 Konowa pow. S??
5 Teodor Kopa 26-10-1908 ? (Niemcy)
6 Franciszek Szymczak 24-11-1907 Paniwola pow. Koźmin
7 Józef Fiener? 06-02-1909 Borzęcice pow. Koźmin
8 Władysław Fabisiak 18-11-1908 Gościejewo
9 Stefan Kliciński 13-07-1909 Czarnysad
10 Antoni Teodorczyk 15-10-1909 Gałązki
11 Franciszek Kaczmarek 24-04-1909 Grembów
12 Franciszek Dudek? 29-02-1906? Cegielnia
13 Władysław Nowaczyk 26-03-1910 Folkhausen (Niemcy)
14 Stanisław Woźniak 17-04-1909 Gałązki
15 Nikodem Antczak 17-05-1909 Koźmin
16 Bolesław Smoguleski 09-10-1909 Świnkowo pow. Krotoszyn
17 Józef Lewandowicz 13-03-1910 Koźmin
18 Nikodem Wojciechowicz 14-09-1907 Koźmin
19 Stanisław Lewandowicz 19-09-1903 Koźmin
20 Franciszek Wałęsa 20-09-1906 Trzemeszno pow. Krotoszyn
21 Edward Polowczyk 20-09-1911 Borzęcice pow. Koźmin
22 Jan Kleciński 23-06-1908 Wałków pow. Koźmin
23 Stanisław Mucha 08-05-1910 Małgowo pow. Koźmin
24 Stanisław Frala 03-05-1911 Kaniew pow. Koźmin
25 Franciszek Teodorczyk 22-10-1910 Rozdrażew pow. Krotoszyn
26 Feliks Walony? 18-04-1909 Grembów pow. Krotoszyn
27 Tomasz Spitalniak 16-09-1911 Borzęcice pow. Koźmin
28 Franciszek Rybka 31-03-1908 Skałów pow. Koźmin
29 Stanisław Paryzek 06-04-1911 Golina pow. Jarocin
30 Stefan Rybka 29-07-1912 Budy pow. Krotoszyn
31 Stefan Pestka 01-09-1910 Borzęcice pow. Koźmin
32 Ludwik Jadrzejak 25-08-1910 Trzemeszno pow. Krotoszyn
33 Kazimierz Terakowski 06-02-1913 Oberhausen (Nadrenia)
34 Henryk Mochs 12-06-1914 Poznań?
35 Władysław Pawlak 19-06-1911 Borzęcice
36 Stanisław Borowczyk 25-04-1913 Mokronos
37 Jan Kołaczkowski 20-02-1911 Wziąchowo pow. Koźmin
38 Józef Teodorczyk 20-02-1913 Koźmin
39 Kazimierz Tyl? /Tyc? 19-08-1914 Wolenice pow. Krotoszyn
40 Czesław Zachmann? 21-08-1913 Skałów pow. Koźmin
41 Władysław Kasper 27-06-1914 Polskie Olędry pow. Koźmin
42 Józef Bałoniak 13-05-1914 Borzęcice pow. Koźmin
43 Kazimierz Pawlak 25-02-1915 Grębów pow. Krotoszyn
44 Wincenty 04-02-1912 Grębów
45 Stanisław Sobański 27-10-1915 Poznań?
46 Karol Pich? 18-05-1915 Koźmin
47 Michał Lisiak 27-09-1911 Grębków pow.
48 Wacław Frala 01-09-1915 Kaniew pow. Koźmin
49 Jan Kaczmarek/Koszmarek? 11-05-1911 Jeziory pow. Rawicz
50 Edward Ulatnoslo 08-10-1914 Gniezno
51 Bolesław Wierzowiecki 01-07-1915 Galew pow. Koźmin
52 Aleksander Murlik 15-02-1915 Strzelno
53 Kazimierz Dziurla 26-12-1916 Koźmin
54 Antoni Szczepaniak 03-06-1916 Gościejewo pow. Krotoszyn
55 Sylwester Aleksandrzak 23-09-1919 Obra Nowa Pow. Krotoszyn
56 Władysław Wardyński 01-05-1920 Obra Nowa pow. Krotoszyn
57 Edmund Gramek 02-11-1921 Borzęcice pow. Krotoszyn
58 Edward Berliński 19-09-1917 Śremie? / Szemie?
59 Wacław Pieniężny 26-09-1922 Krotoszyn
60 Gustaw Szwałek 22-03-1922 Wyrębin p. Krotoszyn
61 Feliks Parzysz 17-09-1921 Polskie Olędry

Nazwiska mistrzów krawieckich przyjmujących terminatorów na naukę (alfabetycznie wg nazwiska):
Stanisław Antczak Koźmin
Nikodem Antczak Koźmin
Franciszek Daniel Borzęcice
Stanisław Dobry Koźmin
Ignacy Dymel Koźmin
Dyonizy Fralla Koźmin
Józef Gramek Borzęcice
Franciszek Hejnowicz Koźmin
Feliks Karasiewicz Koźmin
Leon Karólewski Pogorzela pow, Koźmin
Stanisław Lewandowicz Koźmin
Ignacy Lewandowicz Koźmin
Stefan Matuszczak Koźmin
Wojciech Pierzchała Koźmin
Szczepan Radoła Pogorzela pow, Koźmin
Franciszek Rogal Koźmin
Tomasz Skrzypczak Koźmin
Jan Szych Koźmin
Józef Terakowski Koźmin

Wszystkie powyższe osoby można odnaleźć pod linkiem http://szukajwarchiwach.pl/53/1329/0/-/ ... 5#tabSkany

Re: Koźmin

14 kwi 2016, 17:15

Odnośnie ksiąg cechowych to może nie wszyscy zauważyli: na stronie WTG Gniazdo w dziale Opracowania przy Opisach miejscowości pojawiły się opracowania Grażyny zawierające spis nazwisk z ksiąg cechowych Koźmina oraz ksiąg gruntowych Staniewa.
http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Opracowania
Grażyno dziękuję bardzo za te opracowania - jeszcze nie zdążyłam przejrzeć wszystkiego, ale na pewno znajdzie się jeśli nie jakiś przodek to dalszy krewny :)

Re: Koźmin

14 kwi 2016, 17:27

Ja znalazłam w Księgach Cechowych dużo osób z mojego drzewa, a z naszych wspólnych przodków jest Antoni Cerekwicki ze Staniewa w 1837 r. przyjęty do cechu za półbrata

Grażyna

Re: Koźmin

24 maja 2016, 08:55

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 2, Koźmin, środa dnia 7 stycznia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. I. 24 do 31. XII. 24 roku
Porody: miasto 135, z tego płci męskiej 71, płci żeńskiej 64, nieżywych 5.
Porody: wieś 242, z tego płci męskiej 117, płci żeńskiej 125, nieżywych 4.
Wypadki śmierci: miasto 80, płci męskiej 46, płci żeńskiej 34.
Wypadki śmierci: wieś 110, płci męskiej 42, płci żeńskiej 68.
Wypadki śmierci wojennych 4.
Śluby miasto 37, wieś 60.

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 3, Koźmin, sobota dnia 10 stycznia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 13. XII. 24 do 8. I. 25 roku
Porody syna:
Fritz Reim, murarz, Koźmin
Stanisław Sierszuła, robotnik, Koźmin
Jan Sworowski, robotnik, Gałązki
Jan Fabisiak, rolnik, Orla
Józef Dzierla, rolnik, Galew (bliźnięta)
córkę:
Michał Jarorz, robotnik, Psiepole
Franciszek Kaźmierczak, kupiec, Koźmin
Wojciech Jaśniak, rolnik, Gałązki
Stefan Kisielewski, rolnik, Lipowiec
Jan Koniarek, rolnik, Biały-dwór
Jan Śmigielski, ślusarz, Koźmin.
Wypadki śmierci:
Juljanna Niks, wdowa 63 lat, Sapieżyn
Feliks Janczak 3 lata, Koźmin
Piotr Trzeciak 84 lat, Koźmin
Agnieszka Pietrzakowa, wdowa 77 lat, Wałków
Juljan Gola 71 lat, Wrotków
Anna Kaczmarek 6 miesięcy, Wałków
Władysław Klauza 8 lat, Wyki.
Zapowiedzie:
Jan Krawiec, rolnik, Galew – z Władysławą Berus, Borzęcice
Stanisław Mikołajczak, robotnik, Środa – z Marjanną Masłowską, Polskie Olędry
Jan Burkiciak, robotnik, Poznań – z Jadwigą Musiałowską, Stara Obra
Franciszek Marciniak robotnik – z Marjanną Gięfkowską, oboje z Borzęcic
Jan Klauze, ślusarz, Kożmin – z Anną Orpel, Galew
Jan Mikołajczak, robotnik – z Anną Miękąz domu Daniel wdowa, oboje z Wałkowa
Władysław Podlasz, robotnik, Koźmin – z Marjanną Michalak, Gałązki.
Śluby:
Marcin Talaga, robotnik, Wielowieś z Stanisławą Furmannówną, Gościejew
Wawrzyniec Mróz, robotnik, Polskie Olędry z Jadwigą Kucharską, Orla
Sprostowanie
Przy ogłoszeniu za czas od 22. do 30. 12. 24 porody syna ma być zamiast Wawrzyn Parzysz „Władysław”.

Re: Koźmin

30 maja 2016, 14:02

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 8, Koźmin, środa dnia 28 stycznia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 16. I. 25 do 23. I. 25 roku.
Porody syna:
Franciszek Wielebski rolnik, Staniew
Franciszek Mokosiewicz robotnik, Kaniew
Franciszek Hoffmann robotnik, Dębowiec
Franciszek Czajka rolnik, Lipowiec
Władysław Grodzki hotelista, Koźmin
córkę:
Walenty Kmiecik robotnik, Gałązki
Stanisław Maćkowiak robotnik, Koźmin
Wacław Krystek ślusarz, Koźmin
Wypadki śmierci:
Władysław Wielebski 17 miesięcy, Dębiogóra
Antoni Stanisławski 77 lat, Kaniew
Piotr Foltynowicz 80 lat, Stara Obra
Marcin Bielicki 80 lat, Borzęcice
Józef Kowalski 89 lat, Koźmin
Józefa Bijakowska 76 lat, Czarnysad
Zapowiedzie:
Jan Kobusiński sekretarz miejski z Stanisławą Bielawską, oboje z Koźmina
Szczepan Płończak rolnik, Wielkie Strzelce z Czesławą Dymarską, Nowa Obra
Józef Jurdziak rolnik, Czarnysad z Elżbietą Wierzowiecką, Tatary
Antoni Ciemięga robotnik wdowiec, Stara Obra z Heleną Łojek z Rogalczyków wdowa, Borzęcice
Ignacy Gryszka, robotnik z Władysławą Tomczakówną, oboje z Koźmina
Śluby:
Franciszek Giermaziak hutnik, Rożdżenia z Józefą Pawułą, Stara Obra
Jan Kubiak rolnik, Galew z Anną Szymczakową z domu Kopeć wdowa, Sapieżyn
Stanisław Mikołajczak robotnik, Środa z Marjanną Masłowską, Polskie Olędry

Re: Koźmin

02 cze 2016, 13:29

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 9, Koźmin, sobota dnia 31 stycznia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 23. I. do 30. I. 25 roku
Porody syna:
Franciszek Wojcieszak rolnik, Borzęcice (nieżywe)
Paulina Vielstich służąca, Lipowiec
Józef Kryś rolnik, Wałków
córkę:
Michał Jagielski malarz, Koźmin
Walenty Juskowiak robotnik, Koźmin
Stefan Nowak rolnik, Staniew (nieżywe)
Piotr Wielowiejski rolnik, Stara Obra
Wypadki śmierci:
Katarzyna Bachorz 6 lat, Galew
Jadwiga Mięka 61 lat, Nowa Obra
Franciszek Kujon 2 tygodnie, Chełków
Wojciech Matuszkiewicz 86 lat, Koźmin
Gottfried Stelter 66 lat, Sapieżyn
Monika Józefa Nowicka-Osuch 10 miesięcy, Sapieżyn
Zapowiedzie:
obuwnik Stanisław Sobański wdowiec, Koźmin – z Marjanną Szymczakówną, Staniew
czeladnik kowalski Stanisław Ryba, Rozdrażewko – z Jadwigą Stęclikówną, Polskie Olędry
pomocnik biurowy Jan Witek, Orla – z Agnieszką Gryszkówną, Wrotków
Śluby:
piekarz Władysław Michalak, Krzywin – z Barbarą Kostkówną, Gościejew
rolnik Jan Krawiec, Galew – z Władysławą Berus, Borzęcice
ślusarz maszynowy Jan Klauze, Koźmin – z Anną Orpelówną, Galew
robotnik Władysław Podlasz, Koźmin – z Marjanną Michalakówną, Gałązki

Re: Koźmin

09 cze 2016, 10:18

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 11, Koźmin, sobota dnia 7 lutego 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 30. I. do 7. II. 25 roku
Porody syna:
Wojciech Kubiak robotnik, Koźmin
postr. Pol. Państw. Leon Nowak, Koźmin
rolnik Jan Dolata, Galew
robotnik Józef Jańczak, Borzęciczki
rolnik Wojciech Pluciński, Wyrębin
robotnik Andrzej Kasprzak, Koźmin
córkę:
restaurator Józef Kasprzak, Koźmin
rolnik Piotr Zmyślony, Galew
niezamężna Pelagja Golińska służąca, Galew
siodlarz Józef Styburski, Koźmin
rolnik Kazimierz Kowal, Kaniew
mistrz piekarski Franciszek Nowakowski, Koźmin
Wypadki śmierci:
Helena Sowińska 8 miesiecy, Orla
Józefa Wolniakowa wdowa 88 lat, Orla
Czesław Parysek 10 miesięcy, Skałów
Marjanna Lewandowicz 4 tygodnie, Koźmin
Zapowiedzie:
robotnik Wojciech Sobieszczyński wdowiec, Borek – z Marjanną Rogowiczową z Michalaków wdowa, Skałów
rolnik Władysław Studziński, Osiek – z Marjanną Półrolniczakówną, Galew
Śluby:
robotnik Franciszek Marciniak z Marjanną Giętkowską, oboje z Borzęcic
robotnik Jan Burkiciak, Poznań – z Jadwigą Musiałowską, Stara Obra
robotnik Szczepan Dzierla z Jadwigą Kasprzakówną, oboje z Koźmina

Re: Koźmin

07 lip 2016, 18:49

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 15, Koźmin, sobota dnia 21 lutego 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 7. I. do 20. II. 25 roku.
(jest chyba jakiś błąd z tymi datami, tak czy inaczej przepisuję tak jak jest w gazecie)
Porody syna:
August Stelter rolnik, Sapieżyn (bliźnięta)
Leon Makowski zegarmistrz, Koźmin
Antoni Orpel rolnik, Galew
Wincenty Grobelny rolnik, Lipowiec
Jan Arendz kapral zawodowy, Pleszew
Franciszek Nowacki kupiec, Koźmin
Wawrzyn Krawiec rolnik, Skałów
Władysław Seifert rolnik, Chełków
Władysław Dąbrowski robotnik, Czarnysad
Leon Wyduba handlarz, Koźmin
córkę:
Franciszek Borowczyk strażnik zaporowy, Czarnysad
Stanisław Mikołajczyk rolnik, Wałków
Tomasz Kowalski robotnik, Koźmin.
Wypadki śmierci:
Wiktorja Wosiek, 22 lata Galew
Klara Szczepaniakowa, 57 lat Psiepole
Wanda Mroczek, 5 lat Koźmin
Andrzej Witkowski, 66 lat Stara Obra
Marjan Walenty Seifert, 19 godzin Chełków
Stefan Filipiak, 6 miesięcy Borzęcice
Zofia Szmaj, 11 miesięcy Mycielin
Alfons Szurkowski, 8 miesięcy Koźmin
Franciszek Musieliński, 63 lata Mogiłka
Katarzyna Owczaryszek, 65 lat Koźmin
Antoni Owieśny, 65 lat Wałków
Marjanna Piaskowska, 82 lata Borzęcice.
Zapowiedzie:
Władysław Szkudlarek robotnik, Cegielnia, z Stanisławą Golówną, Wrotków
Bronisław Skoradzki, robotnik Strzyżewko II z Marjanną Pawlus Borzęcice.
Śluby:
Józef Jurdziak, rolnik Czarnysad z Elżbietą Wierzowiecką Tatary
Jan Mikołajczak, robotnik z Anną Mięką z domu Daniel (wdowa) oboje z Wałkowa
Jan Janiec, robotnik z Stanisławą Kaczmarkową oboje z Starej Obry
Antoni Ciemięga robotnik (wdowiec), Stara Obra z Heleną Łojek z Rogalczyków (wdowa) Borzęcice
Stefan Płończak, rolnik Strzelce Wielkie z Czesławą Dymarską Nowa Obra
Jan Kobusiński, sekretarz miejski z Stanisławą Bielawską oboje z Koźmina
Ignacy Gryszka, robotnik z Władysławą Tomczakówną oboje z Koźmina
Stanisław Sobański, obuwnik (wdowiec) Koźmin z Marjanną Szymczakówną Staniew
Stanisław Ryba, czeladnik kowalski Rozdrażewko z Jadwigą Stęclikówną Polskie Olędry
Jan Witek, pomocnik biurowy, Orla z Agnieszką Gryszkówną Wrotków
Stanisław Kostrzewa, urzędnik gospodarczy Baszków z Barbarą Nowakówną, Staniew.

Re: Koźmin

27 lip 2016, 09:42

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 18, Koźmin, środa dnia 4 marca 1925 r.

Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 20. II. do 27 II. 25 roku
Porody syna:
Ignacy Hober, właściciel piekarni, Koźmin
Stanisława Zydlewiczówna, niezamężna robotnica, Orla
Ludwik Zimny, robotnik, Borzęcice
córkę:
Wacław Sperzyński, rzeźnik, Koźmin
Tomasz Olejnik, maszynista, Lipowiec
Antoni Szymura, rolnik, Polskie Olędry
Friedrich Huting, rolnik, Lipowiec
Franciszek Rudziński, rolnik, Trzebin.
Wypadki śmierci:
Marja Matuszkiewiczowa 70 lat, Koźmin
Nepomucena Kapuścińska 75 lat, Koźmin
Marjanna Olejnikówna 2 dni, Lipowiec
Dorota Rzepczyńska 81 lat, Koźmin
Franciszka Śmigielska 46 lat, Bruczków
Śluby:
robotnik Wojciech Sobieszczyński wdowiec, Borek z Marjanną Rogowiczową z Michalaków wdowa, Skałów
robotnik Władysław Szkudlarek, Cegielnia z Stanisławą Golówną, Wrotków
rolnik Stanisław Studziński, Osiek z Marjanną Półrolniczakówną, Galew
robotnik Bronisław Skoracki Strzyżewko I z Marją Pawlus, Borzęcice.

Re: Koźmin

12 sie 2016, 10:34

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 19, Koźmin, sobota dnia 7 marca 1925 r.

Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 27. II. do 6 III. 25 roku
Porody syna:
Jan Pokojowczyk robotnik, Borzęciczki
Jan Dudziak górnik, Polskie Olędry
Marcin Marciniak rolnik, Koźmin
Józefa Klauzówna (niezamężna) służąca, Lipowiec
Wojciech Matłoka robotnik, Koźmin
Franciszek Kubiak, chałupnik, Polskie Olędry
Michał Jacek kupiec, Koźmin
córkę:
Walenty Matusiak robotnik, Borzęciczki
Stanisław Pluta rolnik, Galew
Piotr Bączyk mistrz ślusarski, Koźmin
Bernard Glema komornik sądowy, Koźmin
Wypadki śmierci:
Rozalja Rasiowa z Staterków (wdowa) 64 lata, Staniew
Wawrzyniec Krawiec wymiernik (wdowiec) 90 lat, Galew
Kazimierz Klauza 1 dzień, Lipowiec.

Re: Koźmin

15 sie 2016, 17:16

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 27, Koźmin, sobota dnia 4 kwietnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 6. III. do 6. IV. 25 roku
Porody syna:
Wojciech Jarczyński, mistrz piekarski Koźmin
Józef Lisiak, rolnik Orla
Stanisław Frąckowiak, robotnik Psiepole
Jan Jaruzel, robotnik Dębiogóra
Kasper Niemiec, rolnik Chełków
Jan Cugier, rolnik Białydwór
Bolesław Gawroński, mistrz obuwniczy Koźmin
Jan Pawlik, rolnik Białydwór
Ignacy Dąbrowski, rolnik Skałów
Czesław Glapa, robotnik Koźmin (nieżywe)
Jan Paradysz, rolnik Koźmin
Kazimierz Grzegorek, robotnik Staniew
Franciszek Staniek, chałupnik Polskie Olędry
niezamężna Elżbieta Kaczor, Czarnysad (bliźnięta)
Stanisław Kaczmarek, kolejarz Koźmin
Ignacy Wichłacz, robotnik Galew
Walenty Filipiak, włódarz Gałązki
córkę:
Piotr Marecki, robotnik Borzęciczki
niezamężna Wiktorja Szymurówna, Cegielnia
Wilhelm Schwintowski, zastępca procesowy Koźmin
Wawrzyniec Głuch, młynarz Polskie Olędry
Ludwik Nowak, robotnik Orla
Walenty Bręk, robotnik Nowa Obra
Wawrzyniec Parzysz, rolnik Gościejew
Antoni Kapuściński, rzeźnik Koźmin
Franciszek Misiak, sierżant sztabowy Toruń
niezamężna Marjanna Grzesiek, Borzęcice
Wojciech Jeliński, kolejarz Koźmin
Józef Misiak, rolnik Orla
Jan Rączka, robotnik Staniew
Wypadki śmierci:
służąca Anna Gawrońska, z domu Wałęsa (wdowa) 50 lat, Koźmin
rolnik Stanisław Tomaszewski, 70 lat Gościejew
Józefa Matysiak, 1 rok Orla
Marta Schwintowska, 8 godz. i 15 minut Koźmin
borowy Robert Seidler, 69 lat Stara Obra
wdowa Stanisława Kubiakowa z Gościniaków, 68 lat Wyrębin
robotnik Antoni Wałęsa, 77 lat Koźmin
Katarzyna Witczakowa z Maćkowiaków, 65 lat Orla
robotnik Antoni Foltynowicz, 29 lat Borzęcice
Stefan Śmigielski, 10 miesięcy Trzebin
Małgorzata Orpelowa z Raczkiewiczów, 24 lat Cegielnia
Stanisława Ciesielska 11 dni Borzęcice
Sylwester Kapuściński, 15 miesięcy Koźmin
Pelagja Banaszakówna, 3 lata i 5 miesięcy Galew
Helena Nowak 10 dni Orla
Edmund Koczorowski, 12 lat Koźmin
wymiernica Cecylja Biesiadowa z Garsztków, 82 lata Borzęcice
Georg Neumann, 1 rok Wałków
Stanisława Kopeć, 22 lata Sapieżyn
Feliks Leśny, 3 miesiące Borzęciczki
Zapowiedzie:
rolnik Jan Mroczek wdowiec, z Jadwigą Wierzowiecką bez zawodu oboje z Gałązek.

Re: Koźmin

22 sie 2016, 14:30

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 29, Koźmin, sobota dnia 11 kwietnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 6. do 10. IV. 25 roku
Porody córkę:
Stanisław Aleksandrzak, rolnik Nowa Obra
Ludwik Paterczyk, robotnik Koźmin (nieżywe)
Zapowiedzie:
Piotr Linkowski, robotnik z Stanisławą Dymną, oboje z Orli
Jan Zydlewicz, robotnik z Franciszką Grygiel, oboje z Orli
Jan Reszel, przodownik straży celnej z Sinkowa z Jóżefą Gęstwą z Orli
Stanisław Łuczak, górnik Krotoszyn z Pelagją Kowalską, Koźmin
Leon Piotrowski, kancelista sądowy Poznań z Franciszką Rąplewiczówną Koźmin
Franciszek Szymura, robotnik Mokronos z Franciszką Kulską, Serafinów
Wawrzyniec Więcek, robotnik Mokronos przedtem Hodain (Francja) z Stanisławą Misiakówną, Serafinów.

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 33, Koźmin, sobota dnia 25 kwietnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 10. do 24. IV. 25 roku
Porody syna:
Antoni Kozłowski, handlarz, Koźmin (nieżywe)
Stanisław Gajewski, rolnik, Białydwór
Józef Dziedzic, rolnik, Chełków
Wojciech Janiak, listonosz, Koźmin
Józef Orpel, rolnik, Polskie Olędry
Anastazja Grzesińska, niezamężna robotnica, Trzebin (nieżywe)
Ignacy Półrolniczak, robotnik, Orlina
Piotr Kaczmarek, robotnik, Koźmin
Wojciech Szwałek, urzędnik kolejowy, Wrotków
Wojciech Krulik, hutnik, Stara Obra (bliźnięta)
Michał Błaszczyk mistrz obuwniczy, Koźmin
córkę:
Ludwik Paterczyk, robotnik, Koźmin (nieżywe)
Franciszek Mocydlarz, przedsiębiorca budowalny, Koźmin
Wawrzyniec Podlewski, robotnik, Koźmin
Franciszek Banaszak, rolnik, Białydwór
Józef Korczyk, robotnik, Serafinów
Wojciech Królik, hutnik, Stara Obra
Michał Kieliszkowski, rolnik, Trzebin
Tomasz Praczyk, rolnik, Wrotków
Sylwester Preiss, kowal i gościnny, Gościejew
Jan Golka, obuwnik, Koźmin
Stanisław Ryba, kowal, Polskie Olędry
Wypadki śmierci:
Marjanna Sobczakówna 3 miesiące, Galew
Edward Gawroński 4 tygodnie, Koźmin
Antoni Maleszka 2 lata, Wyrębin
Józefa Gabryel z domu Kasołka (wdowa) 85 lat, Polskie Olędry
Antoni Stasik robotnik 71 lat, Gałązki
Antonina Królik 5 minut, Stara Obra
Leonard Simon nauczyciel Seminarjum 71 lat, Koźmin
Zapowiedzie:
Starszy posterunkowy Michał Wegner, Pieszczaników z Marjanną Raś, Borzęcice
Michał Pospiech kowal, Bułaków z Marjanną Balcerkówną, Staniew
Stanisław Jasik robotnik, z Franciszką Baranek oboje z Borzęcic
Marcin Sierszuła wdowiec, Koźmin z Jadwigą Szymczakówną, Serafinów
Józef Filipiak robotnik, Koźmin z Katarzyną Konradowską, Gałązki
Franciszek Teodorczyk robotnik Koźmin z Katarzyną Filipiakówną, Gałązki
Śluby:
Franciszek Kocik robotnik, Chorzów (Górny Śląsk) z Leokadją Siekierską, Orla

Re: Koźmin

29 sie 2016, 09:18

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 38, Koźmin, środa dnia 6 maja 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 24. do 1. V. 25 roku
Porody syna:
Walenty Marcinek chałupnik, Borzęcice
Kazimierz Klarczyński rolnik, Galew
Wojciech Szmaj robotnik, Mycielin
Antoni Bargel szofer, Psiepole
córkę:
Antoni Olejniczak inwalida wojenny, Koźmin
Andrzej Dzierla rolnik, Gościejew
Wypadki śmierci: Franciszka Zdunek z domu Branicka 54 lat, Stara Obra
Bolesław Misiak robotnik, Gościejew
Zapowiedzie:
Walenty Wróblewski kowal, Szkudły, powiat Pleszew z Elżbietą Poniedziałkówną, Cegielnia
Andrzej Olejnik ślusarz maszynowy (wdowiec) z Marjanną Cisłą z Nawrockich (wdowa) oboje z Lipówca
urzędnik kolejowy Franciszek Piołkowski, Bydgoszcz z Katarzyną Głodówną, Klatka
Śluby:
Franciszek Szymura robotnik, Mokronos z Franciszką Kulską, Serafinów
Piotr Linkowski robotnik z Stanisławą Dymną oboje z Orli
Stanisław Łuczak górnik, Krotoszyn z Pelagją Kowalską, Koźmin.

Re: Koźmin

30 sie 2016, 14:06

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 39, Koźmin, sobota dnia 16 maja 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 1. do 15. V. 25 roku
Porody syna:
Pasek Stanisław, rolnik Lipowiec
Dorsz Franciszek, rolnik Borzęcice
Franciszek Kaczmarek, robotnik Stara Obra
Stanisław Witkowski, robotnik Mogiłka
Natan Mośkiewicz, handlarz Koźmin
Walenty Borowy, rolnik Lipowiec
Jan Wdowczyk, rolnik Galew
Stanisław Skopiński, weterynarz Koźmin
Marja Kurzyńska, niezamężna robotnica Koźmin
córkę:
Jakub Juskowiak, robotnik Koźmin
Stanisław Konieczny, robotnik Koźmin
Józef Hencel, robotnik Borzęcice
Tomasz Jurdziak, robotnik Polskie Olędry
Piotr Podlasz, krawiec Koźmin
Jan Grobelny, robotnik kolejowy Borzęciczki
Władysław Mroczek, dozorca więzienny Koźmin
Wypadki śmierci:
Marjanna Marciniak (wdowa), 75 lat Koźmin
Jan Biskup, 7 miesięcy Staniew
Józef Wojtkowiak, robotnik Orla
Eleonora Andrzejewska z Kozłowskich, 72 lata Koźmin
Agnieszka Bielawna z Bączkowskich, 70 lat Koźmin
Stefan Zmyślony, 10 miesięcy Tatary
Stefan Janicki, 9 miesięcy Staniew
Franciszka Biskup, 9 miesięcy Staniew
Leon Teodorczyk, 5 lat Stara Obra
Anastazja Budziakowa z Mardasów, wdowa Koźmin
Stefan Dzierla, robotnik 28 lat Koźmin
Józef Wdowczyk, 15 miesięcy Galew
Wawrzyniec Dymel, krawiec 56 lat Koźmin
Stanisław Borowy, 4 dni Lipowiec
Zapowiedzie:
Antoni Balcer rolnik Kowalew z Cecylją Jerchówną Galew
Jan Banaszak robotnik z Heleną Witkówną oboje z Orli
Jan Rogowski kowal Klonów z Cecylją Paryzkówną Galew
Metody Stefan Sobierajski Poznań z Pelagją Kubiakówną Galew
Franciszek Gątowski Łuck z Heleną Janowską Galew
Franciszek Szymura rolnik Polskie Olędry z Jadwigą Szymurówną Tatary
Józef Kukfisz robotnik Trzemeszno z Władysławą Marcinkowską Koźmin
Stanisław Ślusarczyk elektro-monter Ostrów z Czesławą Marcinkówną Borzęcice.
Śluby:
Wawrzyniec Więcek robotnik Mokronos z Stanisławą Misiakówną Serafinów
Jan Zydlewicz robotnik z Franciszką Grygiel oboje z Orli
Jan Mroczek rolnik (wdowiec) z Jadwigą Wierzowiecką oboje z Gałązek
Michał Pospiech kowal Bułaków z Marjanną Balcerkówną Staniew
Józef Filipiak robotnik Koźmin z Katarzyną Konradowską Gałązki
Michał Wegner starszy poster. Pieszczaniki (Małopolska) z Marjanną Raś Borzęcice
Stanisław Jasik robotnik z Franciszką Baranek oboje z Borzęcic.

Re: Koźmin

14 wrz 2016, 08:53

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 50, Koźmin, środa dnia 24 czerwca 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 6. VI. do 19. VI. 25 roku
Porody syna:
Franciszek Kowalski, mistrz obuwniczy, Koźmin
Stanisław Bussler, sekretarz podatkowy, Koźmin
Franciszek Klauza, owczarz, Stara Obra
Józef Miedziński, robotnik, Koźmin
Jan Wałęsa, robotnik, Borzęciczki
Antoni Stasik, rolnik, Gościejew
Jan Paprzycki, handlarz, Koźmin
Ludwik Kaj, stolarz, Koźmin
Walenty Zaworski, rolnik, Borzęcice, (dodatkowe zarejestrowanie rocznika 1905)
Ludwik Wierzowiecki, rolnik, Tatary
Ludwik Zbawiony, listonosz, Koźmin
córkę:
Ludwik Głód, rolnik, Galew
Franciszek Berek, rolnik, Wrotków
Franciszek Musiałkowski, kapral, Koźmin
Józef Polański, właść. domu, Galew
Michał Lempaszak, rolnik, Białydwór
Michał Bartkowiak, sekretarz skarbowy, Koźmin
Wypadki śmierci:
Stefan Sobyla, 10 miesięcy, Gałązki
Leon Frąckowiak, 3 miesiące, Psiepole
Stanisław Orpel, 2 miesiące, Polskie Olędry
Nikodem Mateusz Piwek, 9 miesięcy, Koźmin
Zofja Figaj, 13 miesięcy, Orla
Jan Witkowski, 6 tygodni, Mogiłka
Zapowiedzie:
Franciszek Zmyślony rolnik, Kaniew z Marjanną Osuchówną, Cegielnia
Paweł Konopiński rolnik, z Stołbca z Konstancją Kujawiakówną, Galew
Józef Pluciński robotnik, Psiepole z Rozalją Kowalską, Koźmin
Śluby:
Józef Rogowski kowal, Klonów z Cecylją Paryzkówną, Galew
Józef Kukfisz robotnik, Trzemeszno z Władysławą Marcinkowską, Koźmin
Władysław Jagła robotnik, Grębów z Jadwigą Dudkówną, Cegielnia
Antoni Orpel rolnik, Galew z Katarzyną Jaśniak, Galew
Wilhelm Neumann rolnik, Trzemeszno z Idą Martą Klich, Galew
Stanisław Wawrzyniak robotnik, Wyrębin z Katarzyną Kostuj, Stara Obra

Re: Koźmin

06 paź 2016, 14:01

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 53, Koźmin, sobota dnia 4 lipca 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 19. VI. do 26. VI. 25 roku
Porody syna:
Michał Kurzawski, rolnik, Koźmin
Wincenty Dekubanowski, kupiec, Koźmin
Józef Kajetańczyk, kołodziej, Stara Obra
Stanisław Miedziński, piekarz, Koźmin
córkę:
Franciszek Tomczak, robotnik kolejowy, Gościejew
Jan Kula, robotnik, Koźmin
Ignacy Płonka, rolnik, Galew
Ignacy Stawowy, rolnik, Koźmin
Wypadki śmierci:
Zofja Juskowiak, 7 tygodni, Koźmin
Konstancja Golowa, wymiernica, 83 lata, Wałków
Rozalja Klonowska, 10 miesięcy, Gałązki
Zapowiedzie:
Franciszek Roszak robotnik, Borzęciczki z Franciszką Błażejczykówną, Dębowiec
Jan Kujawiński krawiec, Środa z Marją Elżbietą Dybówną, Koźmin
Stanisław Hajka strażnik celny, Tempcz z Anną Szwałkówną Koźmin
Walenty Rożek (wdowiec) zwrotniczy kolejowy, Wysokotówko z Leokadją Jędrzejakówną, Galew
Śluby:
Walenty Dzierla borowy, Odroczenie z Petronelą Krawiec, Galew

Za czas od 26 czerwca do 3 lipca 1925 roku
Porody syna:
Piotr Jańczak robotnik, Gałązki
Jan Jagodziński właściciel młyna parowego, Lipowiec
Jan Szymkowiak robotnik leśny, Dębowiec
Stanisław Roch Horn asystent powiatowy, Koźmin
Ludwik Liberski mistrz obuwniczy, Koźmin
córkę:
Józef Dymel strażnik celny, Koźmin
Wypadki śmierci:
Anna Kostkówna 19 lat, Nowa Obra
Jadwiga Jędrzejakówna 15 lat, Galew
Zapowiedzie:
Józef Andrzejewski robotnik (wdowiec) z Rozalją Sekulakową z domu Niczke (wdowa), oboje z Koźmina
Edward Felhner mistrz kowalski z Huldą Augustą Dickert oboje z Trzebina
Śluby:
Ludwik Orpel rolnik, Galew z Marjanną Jankowską, Borzęcice
Franciszek Zmyślony rolnik, Kaniew z Marjanną Osuchówną, Cegielnia
Paweł Konopiński rolnik, z Stołbca z Konstancją Kujawiakówną, Galew
Stanisław Kaczmarek kupiec, Krotoszyn z Katarzyną Kierpiecową z Łysoniów (wdowa), Koźmin

Re: Koźmin

22 paź 2016, 19:32

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 55, Koźmin, sobota dnia 11 lipca 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 3. VII. do 10. VII. 25 roku
Porody syna:
Jan Krawiec robotnik, Borzęcice
Ludwik Bałoniak rolnik, Kaniew
Józef Świeczkiewicz robotnik, Dębiogóra
Marjanna Tadaszak (niezamężna), Gościejew
Michał Walczak rolnik, Wyrębin
córkę:
Jan Witczak górnik, Wyrębin
Robert Dargel gatrowy. Koźmin
Stanisław Mulczyński stolarz, Koźmin
Wypadki śmierci:
starszy posterunkowy Pol. Państw. Stefan Kaczmarek 33 lat, Koźmin
Magdalena Frankowska z domu Berek (wdowa) 73 lat, Dębiogóra
Zapowiedzie:
Piotr Zimolong kierownik gorzelni, Bralin z Marjanną Gajewską, Koźmin
Śluby:
Józef Pluciński robotnik, Psiepole z Rozalją Kowalską, Koźmin.

Re: Koźmin

26 paź 2016, 16:19

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 57, Koźmin, sobota dnia 18 lipca 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 10. VII. do 17. VII. 25 roku.
Porody syna:
Walenty Wyduba, handlarz, Koźmin
Franciszek Michalak, rolnik, Wrotków
córkę:
Franciszek Kozłowski, rolnik, Borzęcice
Franciszek Kuś, mistrz kowalski, Koźmin
Jan Polowczyk, rolnik, Białydwór
Walenty Siniecki, piecownik, Koźmin
Józef Markiewicz, kupiec, Koźmin
Wypadki śmierci:
Antonina Kozłowska 2 dnia, Borzęcice
Łukasz Grochulski, szpitalnik 84 lat, Koźmin
Antoni Rożek, wymiernik 75 lat, Polskie Olędry
Józef Szałata 9 lat, Borzęcice
Zapowiedzie:
Kazimierz Kaczmarek robotnik, Koźmin z Pelgją Jany robotnica, Gałązki
Leon Białęski kupiec z Apolonją Gryczyńską, oboje z Koźmina
Jan Kowalski robotnik z Józefą Namyślakówną robotnica, oboje z Orli.
Śluby:
Franciszek Roszak robotnik, Borzęcice z Franciszką Błażejczykówną robotnica, Dębowiec
Walenty Rożek zwrotniczy kolejowy, Wyskotówko z Leokadją Jędrzejakówną, Galew
Stanisław Hajka strażnik celny, Tempcz z Anną Szwałkówną, Koźmin
Antoni Wałęsa, robotnik z Konstancją Kowańdą służąca, oboje z Borzęcic.

Re: Koźmin

10 lis 2016, 21:42

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 61, Koźmin, sobota dnia 1 sierpnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 17. VII. do 31. VII. 25 roku
Porody syna:
Niemojowski Jan, starosta Koźmin
Mądry Jan, rolnik Polskie Olędry
Wosiek Franciszek II. rolnik Wałków
Kujawiak Józef, rolnik Polskie Olędry
Szyszka Stanisław, górnik Koźmin
córkę:
Polański Michał, rolnik Polskie Olędry
Parysek Stanisław, rolnik Galew
Szwałek Franciszek, rolnik Stara Obra
(nieżywe) Grzesiek Józef, robotnik rolny Stara Obra
Adamiak Jan, robotnik Psiepole
Bomski Antoni, handlarz Koźmin
Kieliba Jan, rolnik Borzęcice
Wypadki śmierci:
Skrzypczakówna Marianna 23 lat, Skałów
Jaśniak Tomasz, rolnik 66 lat, Galew
Zapowiedzie:
Gałczyński Jan, robotnik z Marjanną Okupnik oboje z Gałązek
Jurczyński Wawrzyniec asystent krajowy Poznań z Pelagją Przybyłówną Koźmin
Śluby:
Felchner Edward mistrz kowalski z Huldą Augustą Dickert oboje z Trzebina
Andrzejewski Józef, robotnik (wdowiec) z Rozalją Sekulakową z domu Nitschke (wdowa) oboje z Koźmina
Zimolong Piotr kierownik gorzelni, Bralin z Marjanną Gajewską, Koźmin
Kujawiński Jan, krawiec Środa z Marją Elżbietą Dybówną, Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 63, Koźmin, sobota dnia 8 sierpnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 31. VII. do 7. VIII. 25 roku
Porody syna:
Szczepan Jajor, robotnik Wałków
Tomasz Więcek, maszynista Orla
Kazimierz Konwiński, ogrodnik Gościejew
córkę:
Franciszek Perkiewicz, robotnik Koźmin (nieżywe)
Marcel Dąbrowski, kowal Dębiogóra
Józef Stachowiak, rolnik Lipowiec
Wypadki śmierci:
Stanisław Szmaj, 3 miesiące, Mycielin
Leon Skiba 2 lata, Nowa Obra
Zapowiedzie:
kierownik parowozu Jan Wilhelm Mai, Dortmund (Niemcy) z Otilią Holzmann, Trzebin

Re: Koźmin

22 gru 2016, 12:48

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 68, Koźmin, środa dnia 26 sierpnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 7. VIII. do 21. VIII. 25 roku
Porody syna:
Rąplewiczówna Franciszka, niezamężna Koźmin
Szych Jan, rolnik Nowa Obra
Filipiak Józef, rolnik Borzęcice
Michał Bręk, rolnik Wrotków
Józef Pieprzycki, oberzysta Stara Obra
Marcin August, robotnik Koźmin
Jan Stępniak, rolnik Sapieżyn
córkę:
Grembowski Jan, rolnik Stara Obra
Wojciechowski Józef, rolnik Polskie Olędry
Grobelny Wojciech, górnik Borzęcice
Michalak Ludwik, robotnik Polskie Olędry
Grzempowski Feliks, robotnik Koźmin
Wypadki śmierci:
Szymankiewicz Władysława 12 lat, Głoginin
Dyndas Walentyna 6 miesięcy, Koźmin
Kujawa Michalina 65 lat, Białydwór
Stawowa Marjanna 2 miesiące, Koźmin
Matuszakowa Zofja 72 lata, Stara Obra
Muchowa Katarzyna 46 lat, Ludwinów
Jasinski Karol 76 lat, Pogorzela
Grobelny Władysław 11 tygodni, Orla
Wałęsa Stanisław 80 lat, Galew
Zapowiedzie:
Kotowski Franciszek porucznik, Brześć z Stefanją Tyrakowską, Koźmin
Raniś Józef piekarz, Blizanów z Feliksą Wolicką, Trzebin
Terakowski Antoni rolnik, Borzęcice z Katarzyną Serkówną, Staniew
Wojtaszek Jan, ślusarz (wdowiec) Zduny z Marjanną Majchrzakówną, Kaniew
Szych Władysław robotnik, Poznań z Franciszką Kempówną, Gościejew
Fabisiak Piotr, rolnik z Jadwigą Tomaszewską, oboje z Gościejewa.
Śluby:
Kowalski Jan, robotnik z Józefą Namyślak, robotnicą oboje z Orli
Leon Leszczyc Białęski kupiec z Apolonją Gryczyńską, oboje z Koźmina
Gałczyński Jan, robotnik z Marjanną Okupnik, oboje z Gałązek
Jurczyński Wawrzyniec asystent krajowy, Poznań z Pelagją Przybyłówną, Koźmin

Orędownik Urzędowy Powiatu Koźmińskiego Nr. 69, Koźmin, sobota dnia 29 sierpnia 1925 r.
Urząd Stanu cywilnego w Koźminie
za czas od 21. VIII. do 27. VIII. 25 roku
Porody syna:
Kuś Stanisław, rolnik Biały Dwór
Stefaniak Ignacy, rolnik Sapieżyn
Moryson Franciszek, urzędnik przy Sądzie powiatowym
Tworek Józef, robotnik Czarnysad
córkę:
Ostojak Józef, robotnik Stara Obra
Szwałek Michał, rolnik Nowa Obra
Wypadki śmierci:
Kużyński Marjan 3 miesiące, Koźmin
Gerechter Heimann, wdowiec 87 lat, Koźmin
Jankowski Michał robotnik 49 lat, Góreczki
Dudziak Stanisław 6 miesięcy, Polskie Olędry
Drożdżyńska Stanisława wdowa 57 lat, Koźmin
Zapowiedzie:
Dąbrowski Jan, rolnik Kaczagórka z Jadwigą Patalasową z Urnych wdową Wrotków
Juskowiak Piotr, obuwnik z Agnieszką Kukwicz, robotnicą oboje z Serafinowa
Śluby:
Raniś Józef, piekarz, Blizanów z Feliksą Wolicką Trzebin.

Re: Koźmin

21 cze 2017, 17:37

W Genetece jest dostępny mój indeks urodzeń z parafii Koźmin z lat 1826-1857. Skany są zamieszczone na Family Search – można je przeglądać na komputerach w Centrach Historii Rodziny Mormonów (Warszawa lub Wrocław). Mam jeszcze w planach zindeksowanie lat 1858-1874 żeby była całość do wprowadzenia zapisów niemieckiego USC. Pary moich przodków z tej parafii z tego okresu to:
Ignacy Raczkiewicz i Franciszka Kaczmarz
Antoni Cerekwicki i Marianna Majewska
Franciszek Gorzelanny i Konstancja Marciniak
Odpowiedz