Ciekawe historie, ciekawe miejsca, biografie ciekawych osób związanych z Wielkopolską, historie rodzinne, artykuły o genealogii.
Odpowiedz

Re: Cmentarze naszych przodków

15 sie 2014, 19:43

Poniżej podaję link z informacją o dawnym cmentarzu przy ulicy Za Bramką.
Jest to o tyle ciekawe, ponieważ bezpośrednio po jego zamknięciu na początku XIX wieku utworzono stary cmentarz parafii farnej (obecny Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan).

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3539395,za-bramka-w-poznaniu-odkopano-juz-szczatki-200-osob-zdjecia,id,t.html

Pozdrawiam
Maciej

Re: Cmentarze naszych przodków

15 sie 2014, 21:34

dla uzupełnienia - Ilustracja Polska 1937.10.31 R10 Nr 44 s. 6,8,9/23
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=4&QI=
myślę by pamięć o miejscach spoczynku i nekropoliach naszego grodu nie została zapomniana duża rolę mogą odegrać historycy i autorzy publikacji o cmentarzach poznańskich i nie tylko. Właśnie piszac o nich , mówiac w miejscowych mediach. My (ja) wczesniej urodzeni" coś wiemy o ich lokalizacjach ale nasze dzieci wnuki ?.

Pozdrawiam
krysia

Re: Cmentarze naszych przodków

06 wrz 2014, 09:59

Projekt naukowy.
"Pamięć i tożsamość w krajobrazie miejskim. Studium przypadku na przykładzie Poznania" - badania pamięci o zlikwidowanych i zamkniętych cmentarzach.
http://wa.amu.edu.pl/PaToPoz/index.html

Pozdrawiam
Maciej

Re: Cmentarze naszych przodków

24 lip 2015, 20:39

Strona z cmentarzami z rejonu Wielkopolski co prawda na Fb .. (sporo zdjęć)
https://www.facebook.com/LapidariaZapom ... elkopolski

Re:

31 sie 2015, 20:49

Chciałbym odświeżyć temat i nawiązać do wpisu Łukasza z 19.12.2007:

"Jeśli kogoś ta tematyka interesuje, to takich cmentarzy bądź miejsc po nich jest jeszcze kilka: na Os. Sobieskiego k. bloku nr 19 - malutki skwerek z robiniami, nad Wartą w Nowej Wsi Dolnej (między Radojewem a Naramowicami) - bardzo trudno go odnaleźć, ale da się! I wreszcie trzeci, koło przejazdu kolejowego na ul. Jasna Rola w miejscu, które kiedyś nazywało się Nowonaramowickie Olędry. Ten cmentarz również już nie istnieje, ale da się wskazać, gdzie był położony, zaraz za torami."

Czy ktokolwiek orientuje się, czy ostatni wspomniany przez Łukasza cmentarz nie uległ całkowitemu zniszczeniu podczas budowy ulicy Dzięgielowej?

Pozdrawiam

Filip

Re: Cmentarze naszych przodków

09 wrz 2015, 15:23

Nowy Kurjer 1934.02.22.

*Pójdziemy na cmentarz. Dziwną mamy obecnie pogodę. Całkiem jesienny nastrój, który właśnie w te smutne dni pociąga nas na cmentarz. Pójdziemy sobie na ul. Towarową, na stary cmentarz św. Marcina. Niech choć na chwil kilka owionie nas cicha atmosfera śmierci, niech nas otoczą wspomnienia ludzi, którzy już przeszli w krainę wieczności. Cmentarz wygląda szczególnie nastrojowo. Powietrze niezmiernie wilgotne Ziemia rozmokła jest od częstych dżdżów i deszczyków, których ciepła zima nie zdołała zakląć w biały puch śniegu. Smutnie stoją gołe, zbiedzone drzewa. Stare, omszone pnie, ogołoconemi konarami wymadlają duszom zmarłych spokój wieczny. Z mokrej ziemi wystają omszone płyty starych nagrobków: chylą się stare granity i pordzewiałe krzyże. Wchodzę do domku grabarza. Tu dowiaduje się, że cmentarzem zarządza kobieta. Na chwilę psuje mi to nastrój... Grabarz w spódnicy... Nazywa się Marja Rybicka. Mąż jej, Wincenty umarł przód czterema laty. Grabarzem był przez 22 lat. Ponieważ na cmentarzu już się nie grzebie, więc stanowisko objęła po mężu wdowa z siostrą. Gdy rozmawiamy, wchodzi do pokoju dozorca nowego cmentarza świętomarcińskiego. Rozmawiamy dalej: Zawód grabarza należy o tych, które otoczone są dziwną tajemniczością. Tymczasem życie tych łudzi jest całkiem zwykłe. Na przykład grabarz cmentarza św. Marcina (nowego) ma od 8 do 12 pogrzebów miesięcznie, dba o utrzymanie porządku i czystości (pod tym względem należy się mu specjalne uznanie), pełni różne drobne i proste czynności i mieszka przy ul. Bukowskiej vis a. vis swego cmentarza. To wszystko. Wdowa Rybicka natomiast pędzi spokojny żywot dozorczyni z mniejszemi już obowiązkami. Spoglądam oknem na ulicę. Przychodzi mi na myśl, że kiedyś był tu wszędzie cmentarz. Później dopiero usunięto groby i przeprowadzono ulicę, dzieląc cmentarz na dwie części. Dziś więc depczą ludzie i konie, jeżdżą wozy i auta w miejscu, gdzie dawniej leżały zwłoki tylu zmarłych.
Wychodzimy między groby. Oglądamy stare, zapadające się coraz bardziej pomniki i mogiły. Cmentarz ma przeszło 100 lat. Spoczywają tu więc ludzie z XVIII wieku. Od kilku lat cmentarz jest nieczynny. W najbliższym jednak czasie usunie się zapomniane mogiły i znów będą tu przychodziły orszaki żałobne. Spoczywa tu wielu zasłużonych działaczy i wiele czynnych kiedyś rodzin. A więc Callier, Dobrowolski, Dahlman, Kucharski, Sokolnicka, Brownsfordowie, Zygmunt Seyda, Roman Szymański, hr. Skórzewskie, Gąsiorowscy, Raszewscy, Kłosowie, Wegnerowie, Rzepeccy i wielu innych. Na uwagę zasługuje nagrobek Litwina X. Szymona Woytkowicza (um. 1866): nagrobkiem jest zwykły, wielki, nieotoczony kamień polny, na którym wyryto napis.
W naładowanym myślami mózgu rodzi się wizja dawnych lat, zjawiają się duchy niezapomnianych bohaterów, otoczonych wiekuistą chwałą.
O, śmierci nieubłagana!
... Stąpając po rozmokłej ziemi opuszczamy cmentarz.
Pokój Wam - Wy - z tamtej strony.

Re: Cmentarze naszych przodków

09 lis 2015, 12:19

Orędownik 1937.05.11

* Przy ul. Tomickiego było cmentarzysko. Robotnicy elektrowni miejskiej w czasie wkopywania słupów przy ul. Piotra Tomickiego natknęli się na szczątki kości ludzkich. Po rozkopaniu ziemi w tym miejscu znaleziono trzy czaszki i kilka kości, leżących na głębokości 1.40 m. O wykopalisku zawiadomiono Muzeum Wielkopolskie. Na miejsce przybyła dr Karpińska z działu przedhistorycznego tego muzeum i po zbadaniu wykopaliska oświadczyła, iż kości te pochodzą prawdopodobnie z X względnie XI wieku. Świadczyłoby to, że w miejscu, gdzie przechodzi obecnie ulica Piotra Tomickiego, mogła się znajdować osada lub cmentarzysko słowiańskie.

Re: Cmentarze naszych przodków

31 sty 2016, 14:34

-

Informacja dot. cmentarza "świętojanskiego" przy parafii św. Malgorzaty.

Nareszcie po kilku latach parafija Tumska, czyli św. Małgorzaty, doczekała się dość pomyślnego, jak na dzisiaj,zakupna gruntu do cmentarza. Kupiono grunt niegdyś Kratochwila, 5 mórg objętościza 9 tys i 300marek i to graniczący z cmentarzem. Będzie więc można wygodnie grunt zakupiony ze starym cmentarzem połączyć. Niebawem doczekają się też nareszcie parafianie, jak tez w ogóle publiczność poznanska, w czasie słoty lepszej drogi na cmentarz sw. Małgorzaty. Chodzi tu naturalnie o koszta jak najniższe. Jesteśmy pewni, że jeśli właściciel młyna świętojańskiego , parafianie świętojańscy , o których dobrej woli i pomocy nie wątpimy, a mający przy drodze tej swój cmentarz i wjazd do probostwa i częściowo do kościoła, a nareszcie jeżeli i władze dróg swą ½ część przyłoży rękę do naprawienia złej drogi nie na chlubę miasta Poznania dotychczas istniejącej, że to wszystko przy dobrej woli ku wszelkiemu zadowolenie się stanie.
Goniec Wlkp 26.06.1885

Re: Cmentarze naszych przodków

30 mar 2016, 12:29

http://poznajpolske.onet.pl/z-dreszczyk ... atow/h3668

Przysionek śmierci w Poznaniu, czyli jak wrócić z zaświatów

Re: Cmentarze naszych przodków

30 mar 2016, 12:35

wspomnienia3 napisał(a):Witam
http://poznajpolske.onet.pl/z-dreszczyk ... atow/h3668
Pozdrawiam.Beata


viewtopic.php?f=2&t=3356&p=106075#p106075

Re: Cmentarze naszych przodków

30 mar 2016, 15:20

Przepraszam , nie zauważyłam wpisu Beatki.

Re: Cmentarze naszych przodków

14 kwi 2016, 06:53

Bądąc z Oporowie koło Ostroroga -oto kilka fotek z cmentarz
Obrazek
Anna Sieroszewska z Świniarskich ur.24.6.1788 zm 6.06.1854
Obrazek
Kazimierz Sieroszewski umarł grudnia 1849
Obrazek
Witolg Stefan i Seweryna GARSTKA
Obrazek
GARSTKA

Re: Cmentarze naszych przodków

13 maja 2016, 19:15

Witajcie.
Ze starymi Forumowiczami którzy pamiętają moje zmagania z poszukiwaniem grobu dziadka, dziele się wielką moją radością.
Tak po trudach i znojach wygląda dziś obelisk na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej w Próchenkach,
na którym spoczywa mój dziadek. Było warto.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję Bartkowi i Adamowi za pomoc.

Obrazek

Re: Cmentarze naszych przodków

13 maja 2016, 22:33

Danko, cieszę się z Tobą :D

Re: Cmentarze naszych przodków

13 maja 2016, 23:01

Krzyż piękny. Kamienie według mnie grube, głupie .

Bez kamień miejsce byłoby piękniejsze.

Chrystian

Re: Cmentarze naszych przodków

13 maja 2016, 23:11

Chrystian Orpel napisał(a):Krzyż piękny. Kamienie według mnie grube, głupie . Bez kamień miejsce byłoby piękniejsze. Chrystian

Pij wapno, bo Tobie się mózg lasuje lub obraca w g...

Re: Cmentarze naszych przodków

13 maja 2016, 23:15

DankaW napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Krzyż piękny. Kamienie według mnie grube, głupie . Bez kamień miejsce byłoby piękniejsze. Chrystian

Pij wapno, bo Tobie się mózg lasuje lub obraca w g...


:!: :?:

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 07:40

Danusiu i Bogdanie -

Efekt koncowy Waszej pracy oraz Wszystkich zaangazowanych, wyglada wspaniale :!:
Gratuluje serdecznie i ciesze sie razem z Wami.

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 07:54

Danusiu i Bogdanie,

Szkoda, że nie można odczytać napisu z tablicy umieszczonej na tych pięknych kamieniach. Chętnie bym poznał jego treść.

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 09:57

Chrystian Orpel napisał(a):Krzyż piękny. Kamienie według mnie grube, głupie .

Bez kamień miejsce byłoby piękniejsze.

ChrystianCzłowieku, jeżeli nawet tak uważasz to ELEMENTARNA GRZECZNOŚĆ powinna Ci podpowiedzieć, że uwagę tę powinieneś zatrzymać wyłącznie dla siebie... Widać, że pojęcie TAKTU jest Ci zupełnie obce.

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 11:58

Genowefa napisał(a):Człowieku, jeżeli nawet tak uważasz to ELEMENTARNA GRZECZNOŚĆ powinna Ci podpowiedzieć, że uwagę tę powinieneś zatrzymać wyłącznie dla siebie... Widać, że pojęcie TAKTU jest Ci zupełnie obce.


Proszę Pani ... dziękuję za grzeczność i takt.

CZŁOWIEK

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 20:18

Henryk Krzyżan napisał(a):Danusiu i Bogdanie. Szkoda, że nie można odczytać napisu z tablicy umieszczonej na tych pięknych kamieniach. Chętnie bym poznał jego treść.

Heniu,
na Twoja specjalną prośbę zamieszczam tablicę.

Obrazek

Re: Cmentarze naszych przodków

14 maja 2016, 20:38

Danusiu,
Bardzo dziękuję. Cieszę się, że odnalazłaś grób dziadka i ufundowałaś mu tablicę pamiątkową. Wielu naszych przodków nie ma już nawet swoich grobów, to smutne.

Re: Cmentarze naszych przodków

29 maja 2016, 16:10

Halo Pochodze z Umultow , jak dobrze pamietam to byl jeszcze stary cmentarz w samym Umultowie zaraz przy drodze , dzisiejsza Naramowicka , pamietam go jeszcze z czasow dziecinstwa . znajdowaly sie tam nagrobki z 1800 roku i nagle znikl !! gdzie sie znajdowal to dokladnie pamietam i jestem w staniwe precyzyjnie pokazac miejsce .

Re: Cmentarze naszych przodków

02 lis 2016, 00:32

Przysionek śmierci, czyli jak w Poznaniu zmarłych chowano z dzwoneczkami u nóg
http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomos ... 1310653/2/

Re: Cmentarze naszych przodków

09 lip 2017, 16:15

Troche mam ostatnio duzo dni znaczacych/waznych/pamietnych/roznych rocznic Tych, ktorzy odeszli. Przegladam stare fotki. Natrafilam na zdjecia z pogrzebu mojego dziadka Stefana, Powstanca Wlkp. 1897-1953,
pogrzeb byl na naszym parafialnym cmentarzu na Gorczynie za probostwa Ks.Pralata Mariana Frankiewicza.
Specjalnie wybralam te zdjecia abyscie zobaczyli jak wygladal cmentarz w tamtych latach, 8 lat po WWII, jak niektorzy mowia za "glebokiej komuny".
Nie bylo widac dobrobytu na cmentarzu, wiekszosc krzyzy drewnianych
a te z tylu kamienne to zapewne przedwojenne.
Zwroccie takze uwage na ubranie grabarzy, maja czapki rowne i peleryny, wygladaja schludnie. Pamietam, ze o wiele pozniej juz w latach 60-70-80, ubranie grabarzy i ich wyglad byl straszny poprostu łachmyty. Jak moglismy sie godzic na taki ich wyglad doprawdy nie mam pojecia. Czlowiek chyba w zalobie i tragedii nie mysli o tym ? Tych zdjec nie zalaczam.

Obrazek

Obrazek

Re: Cmentarze naszych przodków

20 lis 2017, 22:54

W 2013 roku pisałam w tym temacie o odszukanym cmentarzu z czasów I wojny światowej.
W związku z tym, że na ostatnim spotkaniu "braci genealogicznej" poproszono mnie o zamieszczenie zdjęć jak dziś wygląda cmentarz w Próchenkach,
czynie to z nieskrywaną radością.
Dodam, że jeździmy do Próchenek każdego roku, po prostu ciągnie nas do miejsca, takiego naszego miejsca, które pozostawiliśmy lokalnej społeczności.

Miło jest otrzymać informację (i ksero artykułu), że w czasopiśmie "Echo Katolickie" - wydanie z wczorajszej niedzieli, ukazała się druga część wspomnień z 1915 r.
opisująca wydarzenia tych dni, kiedy tam swoje młode życie zostawił Dziadek.

Tak dziś wygląda pomnik upamiętniający żołnierzy służących w armiach zaborców, którzy w dniach 13 - 14 sierpnia 1915 r. polegli w bratobójczej walce.
Pochowano ich na polu, przed ogrodzeniem cmentarza prawosławnego.

Obrazek

Za murem znajduje się stary prawosławny cmentarz. Szkoda, że to miejsce ponownie idzie w nie pamięć.

Obrazek

A jak było w 2013 roku?

http://powiat.losice.pl/index.php/news- ... bitwa.html

Re: Cmentarze naszych przodków

21 lis 2017, 12:52

Dziekuje za aktualne zdjecia, choc nie bylam na spotkaniu genealogicznej braci :)
Zazdroszcze Ci /w dobrym znaczeniu tego slowa/, ze masz takie miejsce, ze odnalazlas grob bliskiej osoby. Ja niestety mam problemy z odnalezieniem grobow bliskich krewnych z tamtego okresu i II Wojny Swiatowej.
Widac, ze mieszkancy dbaja, pamietaja i to jest najwazniejsze.

Co do cmentarza prawoslawnego to moze "Jurek z Czosnówki" by sie zabral za porzadek :?:
Odpowiedz