Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Archiwa - kościół ewangelicki w Obrzycku

02 lip 2017, 14:59

Kilka miesięcy temu na miałem styczność z pewnymi aktami. Koleś nie był zainteresowany handlem, jednak udało mi się pożyczyć w celu wykonania zdjęć. Jeżeli ktoś posiada jakieś miejsce gdzie można wrzucić to bardzo chętnie się podzielę. Proszę pamiętać że to ponad 400 stron w tym jakieś listy. Z tego co odczytałem adresowane do kogoś o nazwisku Peterawe.

Re: Archiwa - kościół ewangelicki w Obrzycku

03 lip 2017, 08:18

Łukaszu odezwałeś się do mnie, ale niestety nie mogę odpisać z bliżej mi nieznanych powodów. Proszę o przesłanie niezbędnych informacji, a zajmę się tym najszybciej jak to będzie możliwe.

Re: Archiwa - kościół ewangelicki w Obrzycku

04 lip 2017, 16:56

Dziękuję za przesłanie zdjęć archiwaliów z Obrzycka.

Z szybkiego przejrzenia wnioskuję, że są to akta parafialne (ewangelickie): dokumentacja zbiórek pieniężych, korespondencja
w sprawach gruntów parafii, listy, nawet luźne jakieś rozmaitości. Dla genealoga ciekawe mogą być chyba tylko spisy parafian dających ofiarę na zbiórki.

Ale ktoś musiałby to przejrzeć dokładnie, może jeszcze jakaś perełka w tym się znajdzie.

Spakuję to wkrótce i wystawię pod adresem WWW do ściągnięcia przez osoby zainteresowane - o ile nie masz nic przeciwko temu.

Peterawe to niemiecka nazwa wsi Piotrowo koło Wronek, mieścił się tam też kościół ewangelicki. Pewnie nazwa ta pojawia się w adresie kogoś z korespondentów parafii w Obrzycku.

Re: Archiwa - kościół ewangelicki w Obrzycku

18 sie 2017, 11:28

Nie mam nic przeciwko. Zrobiłem kopię tych dokumentów tylko dlatego, że komuś może się to przydać. Więc jeśli prawnie nic nie stoi na przeszkodzie to jak najbardziej udostępnij. Może w ten sposób uda się komuś dołożyć kolejną cegiełkę z historii.

Re: Archiwa - kościół ewangelicki w Obrzycku

18 sie 2017, 15:25

Jarku, czy dobrze zrozumialam ? Chciales kupic/wymienic ? od "kolesia" pewne akta, ten jednak nie zgodzil sie ale pozyczyl Tobie abys zrobil zdjecia. Mam nadzieje, ze masz pozwolenie od tego "kolesia" na rozporzadzanie nimi wedlug wlasnego uznania.
Dlaczego pytam, poniewaz moj krewny dostal odemnie duzo danych z drzewa genealog. /mojej, wylacznej, zmudnej pracy/, jedna galaz opracowana kompletnie, i mialo to byc tylko do jego uzytku prywatnego jednak niedlugo potem umiescil wszystko na internecie nie pytajac o zgode, o nic.
Akurat nie ma dla mnie znaczenie czy to dane z drzewa czy fotografie roznych dokumentow itp. zgoda musi byc jesli jest to czyjas prywatna wlasnosc. Czy moze sie myle ?
Odpowiedz